Přetaktování grafických karet ?

Jelikož jsem již před několika týdnama psal o přetaktování grafických kartách v praxi,tak bych se chtěl zaměřit spíše na bezpečné a nebezpečné metody přetaktování grafických karet. Nicméně před takovýmto krokem k taktování by jste si měli říct : Potřebuji to ? Neboť někdy přetaktování vám ani nepomůže ...

Zdravím

Vícemeně na světě jsou 2 dominantní výrobci karet, kterými jsou AMD ( ATI ) a Nvidia. Bojují stejně proti sobě jako Intel vs AMD a honbou za co nejvyššímy frekvencemi a aby zrovna jejich výrobek byl ten nejlepší a nejvýkonnější a porazil či nějak zesměšnil konkurenci tím,že zrovna jeho výrobek je lepší v mnoha ohledech...I když nejsem nějaký strategický a obchodní profesionál, tak si myslím, že bude neustále jako AMD ( ATI ) vs Nvidia a Intel vs AMD neustále bojovat o co nejvyšší frekvence dosažených zrovna u jejich výrobků a technologických pokroků vůči konkurenceschopné většině hráčů ( výrobců ) HardWarových kousků.

Kde jsou ty časy kdy bohatě stačila nějaká GeForce 4 MX 440 či nějaký ATI Radeon 8500 ?? Dnes tyto stařečky skoro ani neuvidíte, neboť jsou technologicky a výkonnostně,lépe řečeno po všech stránkách zastaralé vůči dnešním kouskům grafických karet.Grafické karty samy o sobě jsou zvlášť výpočetní jednotkou v PC hned po procesoru, které hlavně zpracovávají grafické zpracování prostředí ať už operačního systému nebo her či praobyčejného přehrávání videa. Navíc k dnešním broučkům ( grafikám ) je třeba taky i lepší ( jídlo ) zdroj pro grafické karty, neboť vyžadují zvlášť napájení.

Přetaktování samo o sobě se říká, že je nebezpečné a někde se zase říká pravý opak.Dle mého názoru je to zastrašující trik výrobců grafických karet, že při přetaktování může dojít k neopravitelnému poškození grafické karty, ale toto se spíše týká procesorů.Pokud jste vyzbrojeni alespoň trochu lepším chlazením než referenčního chlazení karty tak se nemáte skoro čeho bát, pokud budete s mírou postupovat v přetaktování. Myslím tím tak po 2-3 MHz při taktování a né zhurta do toho jakože tohle jsem viděl u kámoše, který prostě se s tím neštval a taktoval to 20 MHz,říkal jsem mu sice ať to nedělá po tak velkých kouscích, že se mu to bude sekat, ale jaksik mě neposlechl a dnes již jeho karta leží někde v popelnici neboť za pár týdnů mu vyhořela, protože měl ještě totiž referenční originální chladič. Tímto nechci nijak toužící overclockery grafických karet odradit od taktování, ale na druhou stranu si musíte uvědomit, že to přináší nějaké svoje plus a mínus. Vyšší takty vám pomohou k vyššímu výkonu ať už v syntetických testech nebo ve hrách, ale svoje mínus to má takové, že karta již není v původních hodnotách nastavených od výrobce a tím pádem bude produkovat vyšší teplo a je zde dokonce i možnost poškození vaší grafické karty.

Bezpečné přetaktování

- Zařadit do bezpečného taktování lze bezproblému a klasických metod jakožto jsou RivaTuner pro karty Nvidia a dokonce i pro některé ATI grafické karty a pro ATI zase naopak ATI Tool. Existují i jiné programy pro taktování grafických karet jako jsou PowerStrip,ATI TrayTools ajiné..,ale tyto jsou zřejmě nejpoužívanější zároveň spolu s PowerStripem.. Pokud si celkem dobře pohrajete s těmito prográmky tak můžete dosáhnout o něco málo vyšších někdy dokonce ale i o hodně vyšších výsledků v jak syntetických testech jako jsou 3DMarky,PCMark,Code Creatures,AquaMark .. tak i v herních, kterých je spousta. Nejvíce mezi takové testery grafických karet z her patří Quake 3 - Arena,Far Cry,F.E.A.R,Doom 3,Serious Sam 2 a spousta dalších.

Nebezpečné přetaktování

- K nebezpečnému přetaktování patří hlavně tzv V-Mod, přes kterou se dá upravit voltáž napajení GPU ( Grafického procesoru ) a DDR ( pamětí ), tento způsob bych nedoporučoval nikomu, neboť je to nebezpečné už tím, že jste změnily voltáž a jde pak žilou do grafické karty více šťávy a ta to nemusí dlouho vydržet a pokud ano, tak určitě ne na dlouho.Ještě se mi nestalo, že bych viděl týpka, který by měl na stálo provedený V-Mód na své grafické kartě a potom s ním normálně jel.Jediné kde jsem to tak viděl je v nějakých redakcích kde testují takové grafické karty co dokáží, ale určitě je nemají dané přes V-Mod déle jak jeden den,otestují udělají testy sepíšou to a jde se dál,ale ne že by to měli furt. Považoval bych to spíše již za extrémní přetaktování a celkem zbytečný neboť takhle si kartu akorát můžete zničit, coŽ sice jde i obyčejným přetaktováním jenže tam se tomu dá zabránit a to tím že si pořídíte lepší chlazení a přetaktováváte s mírou..

Samozřejmě také musíte brát v potaz, že pokud máte nějakou již starší grafickou kartu tak vám již nějak moc nepomůže přetaktování a přetaktování poznáte jen velmi slabě,neboť to nebude skoro ani výkonnostně poznat. Stará Architektura,Výrobní Proces,Takty GPU/RAM,Technologie,Výrobní proces,Vertex Shadery,Pixel Shadery... tak tohle vše je potřeba mít alespoň trochu lepší jinak se s výkonem nedostanete skoro nikde, neboť při staré grafice moc nepomůžete přetaktováním, kde navíc zásadně hraje taky roli pak Architektura,rychlost GPU,DDR a takových dalších věcí.

Kde jsou ty časy kdy stačilo tak 2 - 4 Vykreslovací jednotky ( pipelines ) a 1 vertex a pixel shader, který vám pomohl k lepšímu zpracování 3D scén a akcí ve vaších hrách. Dnes jsou již takové grafické karty kde tomu snad nelze ani uvěřit,ale například takové shrnutí nejnovější Grafické karty společnosti AMD ( ATI ) Radeon HD 2900XT,který opravdu přesahuje chápání které obsahuje 320 Vertex,Pixel a Geomtery Shaderů zbytek ani nemluvím ...Sice není rychlejší jak GeForce 8800GTS,GTX, ale nebudu zde porovnávat výkon AMD ( ATI ) a NVIDIA, protože bych byl sežrán zaživa :D.

Závěřem : Bych chtěl říct ať už se jakkoliv rozhodnete, tak musíte si být jistí v tom co chcete udělat a nepřetaktovávejte například grafickou kartu pokud máte strach nebo nevíte přesně co udělat, protože následky mohou být pak vážné... Tímto chci si říct ať si dělá každý co chce se svou grafickou kartou, ale na vlastní riziko, protože přeci jen přetaktování je už zásah do grafiky sice ne fyzický, ale věřte mi jak by jste pak vysvětlovali tam kde jste grafickou kartu koupily, že vám zničeho nic vyhořela ? Existuje jediná výmluva a to na chlazení grafické karty, že prostě stářím už přestávalo pořádně chladit, jenže na toto vám málo kdo skočí :D.

Celkové klady a zápory...

+ Přetaktování přinese výkon

+ Vyšší frekvence

+ Zahrajete si náročnější hry a můžete používat náročnější aplikace

- Zahřívání

- Nepatrná možnost poškození karty přetaktováním

Hodnoťte dle uvážení.

Pište komentáře jaké chcete.

S pozdravem hráč Call of Duty 1 - Arm0r!.

Komentáře(30)