Síla lidskosti (Nicholas Winton)

Skvělý, odvážný a slušný muž, díky kterému je na světě minimálně o 669 lidí více.

Za doby 2. světové války, kdy Hitler a jeho podřízení chtěli dobít celou Evropu, žil i jeden dosud neznámý mladý britský hrdina, který se jmenoval Nicholas Winton.

Přibližně v roce 1939 (vypuknutí 2. světové války) vnikli němečtí vojáci do tehdejšího Československa. Zřizovali zde koncentrační tábory a zabíjeli židy, bez ohledu na jejich věk. Winton to nenechal jen tak a pustil se do práce. Z Wilsonova nádraží vypravil 6 vlaků, které odvezly do Anglie těch již zmiňovaných 669 dětí. Tam na ně čekaly náhradní rodiny. Ne však všechny děti se mu podařilo zachránit. Na svém seznamu měl sepsáno k záchraně zhruba 5000 dětí, z toho se mu podařilo zachránit "pouze" 669 a asi právě to zapřičinilo, že o tom celých 50 let nikomu neřekl.

Jeho spisy a fotografie dětí, dopisy jejich rodičů, to vše našla náhodně na půdě Wintonova žena. Od té doby je Winton hrdina, mnoho zachráněných dětí, dnes už postarších lidí, mu jezdilo a ještě jezdí děkovat. Konečně se dozvěděli, kdo že je vlastně zachránil.

Můj dodatek: Toto je jen malý výtažek z jeho života. Jestli se o něm chcete dozvědět více a vše dopodrobna, klikněte zde: http://tartaruga.blog.cz/0701/winton-vypravi-svuj-pribeh

Mrzí mě, že jsem nenašel nikde ani malou ukázku z dokumentu Všichni moji blízcí, kde je vše z filmované, mohli by jste vidět jaké to bylo pro rodiče, když stáli na Wilsonovo nádraží a naposled objímali své děti, věděli, že stisk,kterým je teď drží, je poslední. Já osobně bych si tohle nedokázal představit, tu bolest, to utrpení rodičů.

Co k tomu chci dodat: Vidíte co dokáže pouze jeden člověk? Zachránit tolik lidských životů? Proč nemůže být jako on každý? Proč si musí všichni jen ubližovat? Kdyby byl každý jako Nicholas Winton, jak by bylo hned na tom světě o něco krásněji. Jenže to právě bohužel většina lidí nedokáže pochopit.

Děkuji za trpělivost a přečtení článku.

Chyby dělá každý, takže i já.

S pozdravem mekKa.

Komentáře(14)