Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Žraločí útoky - Děsivá podívaná

27.02.10, 12:04, autor: K3NZE., vyšlo v blogu: JahBless
Žraločí útoky jsou v poslední době stále častější a také jsou čím dál víc hrozivější a brutálnější. Také útoky žraloků a jejich návyky se mění a také způsob lovu. Už byly zaznamenány i spolupráce žraloků což mnohé vědce znepokojuje. Přirozená potrava žraloků mizí. A útoků je čím dál víc. Kam to vede ?

 

 

                

                                                                             

,,Vaše manželka na pláži si hraje s dětmi a vy se rozhodnete že si zaplavete trochu dál do moře a podíváte se skrz, vaše potápěčské brýle na mořskou faunu a flóru která se na pobřeží příliš nevyskytuje. Čistíte si brýle a nasazujete si je na obličej, který vám spaluje žár rozžhaveného slunce. Skáčete do vody a plavete nejdál od pobřeží. Zastavíte a potápíte se pod vodu. Zkoumáte rostliny a díváte se na krásně barevné rybičky, které tvoři tu krásnou mozaiku. Najednou zavadíte o kámen a z nohy vám začne téct čirá krev, která se vznese na hladinu. Nevšímáte si toho a dál si prohlížíte podmořský svět. Dochází vám vzduch a hlavu vznesete nad hladinu a podíváte se na pláž. Tam na vás vaše žena křičí, ale je příliš daleko a vy ji neslyšíte. Vaše děti běhají s jekotem po pláži a vy nevíte co se děje. Otočíte se už jenom spatříte obrovskou ploutev, která se potápí pod hladinu. Rychle začnete plavat k pobřeží a najednou ucítíte palčivou bolest na noze a ztratíte cit v noze. Podíváte se a za vámi se plaví kus vaší nohy a obří řeka krve. Plavete a do očí se vám derou slzy a vy nevíte co bude dál. Žralok se k vám blíží vy se narychlo potopíte a už jen spatříte otevřenou pusu a ucítíte silné křupnutí a bolest.Najednou jen vidíte bílou barvu nic jiného. A ztrácíte vědomí.´´

 

                      

 

 

Žralok je pro mě to nejhrozivější zvíře. A také zvíře s, kterého já osobně mám ten největší respekt.  Od jakživa kdy jsem se díval na dokumenty o mořích či přímo o žralocích a na obrazovce se objevila ta obrovská čelist plná řezáku dostal jsem mírný strach co bych v situaci kdyby se ta tlama objevila proti mně dělal. Vždy kdy jsem na dovolené plaval trochu dál od pobřeží dostal jsem mírný strach, abych toto zvíře nepotkal nebo jen z dálky neviděl. Jen pouhá fotka mi nahání mírný strach. Útoky žraloků na člověka se sice nestávají příliš často ,ale nikdy nevíme kdy se nějaký predátor zatoulá k pobřeží. Zaznamenané napadení žraloků se začalo zvyšovat právě díky lidem. Zvětšení turistického ruchu vedlo k tomu, že se útoky či napadení a případy těchto činů zvětšovaly, protože lidí bylo v moři více a také tomu přispívá fakt že lovení jejich potravy je nutí k tomu, aby se rozhodly napadnout člověka či to co se jako první namane v jejich cestě. Právě hubení a lovení jejich přirozené potravy se projevuje na tom, že se útoky zvyšují. Žralok který by byl plný jídla by samozřejmě na lidi neútočil a neměl by potřebu hledat potravu více u pobřeží.

  pictures/00/13/42/134293.jpg       

 

Také znečištění vody u pobřeží žraloky láká v přiblížení se blíže. A hlavní je také neopatrnost a hlavně porušování zákazů na koupání a plavají dál od pobřeží kde se vyskytuje větší počet žraloků a nedbají na varování a zákazů o výskytu a svévolně se pouštějí do hlubin moře kde se tyto zvířata vyskytují. Žralok je dokonalý lovec a predátor a jeho smysly především čich je schopen ho na kilometr hnát mořskými hlubinami jen pro kapku krve. Když si žralok vyhlídne oběť tak cíl nemá už žádnou šanci přežít. Od dosažení potravy žraloka nedělí nic a neklade si hranice. Je schopný čehokoli. Útoky pro potravu se vyskytují velmi zřídka a pro svědky a pro jiné mají velmi šokující a většinou tragické následky. Žralok si potravu nejdříve rozporcuje a následně zkonzumuje. Občas když se podaří oběti většinou už ,ale bez končetiny dostat na pobřeží většinou vykrvácí ,ale pokud je rychle poskytnuta první pomoc má šanci na přežití. Na tento typ útoků je zvyklý žralok bílý, který lidi pro potravu loví nejčastěji nebo mu jsou tyto útoky připisovány.Dalším typem útoků jsou ty kdy neopatrný potápěč či někdo jiný zavadí o žraloka. To ho většinou když to řeknu lidově naser* a na oběť se vrhne. Většinou ji ,ale nezabije a končí to sice těžkým zraněním ,ale málokdy oběť napadení umře a žralok se brzy uklidní většinou de jen o ukousnutou část nohy což je sice dost velká ztráta, ale oběť tohoto útoku může děkovat bohu vůbec zato, že to přežila.

 

                                      

 

,, Od malička jsem miloval potápění . Nedávno jsem ,ale našel nový koníček který dokáže ukojit moji touhu po adrenalinu. Je to potápění se mezi žraloky. I když vím že většina z vás kroutí hlavou vždy jsem miloval tyto tvory a mě přijdou přenádherní.´´. Potápěč si nasazuje helmu a skáče do vody. Potápí se do temných hlubin kde se mezi stíny sem tam objeví náznak ploutve. Ví že všude okolo něj jsou žraloci ,ale něco je špatně něco mi vrtá hlavou že je něco jinak. Rozhlíží se a srdce mu začne ošklivě tepat. Rozhlíží se po okolí a najednou po svém levém boku spatří jak ze tmy vyjela obří žraločí tlama plná ostrých řezáků které se mu zavrtaly do boku jako ostré čepele. Ošklivá bolest a hektolitry slz se mu začaly řinout do oka. Bolest kterou nikdy v životě necítil mu zcela zatemnila mysl. Do očí se mu valí krev. Snaží se přes zamlžené zrcátko  Otáčí se a spatří žraloka vytahuje nůž a počká si. Žralok otevírá tlamu a blíží se. Potápěč zabodáva kudlu do jeho nosu a rychle začne plavat na hladinu. Posádka lodi už neočekává že ho spatří krev a kousky masa které se vyplavily na hladinu už rozhodly o jeho osudu. Ruka potápěče se vynořila skrz krví zředěnou hladinu. Posádka upře zraky k ruce a spatři žraločí tlamu která ji pohltí.´´.

 

                            

 

Žraloci mají jedno co je povyšuje na ostatní většinu mořských predátorů to jsou jejich dokonalé smysly přes čich až po sluch. Žraloci jsou nejen proslaveni svým čichem ,ale také svým sluchem. Testy dokázaly že je schopen zachytit frekvence lidem neslyšitelné na tisíce metrů daleko a tyto frekvence je přitahují stejně silně jako krev. Také čich o kterém jsem tolik toho slyšel patří mezi nejcitlivější žraločí orgán. Žraloci cítí krev i v několika miliónech částic vody a dosahuje několik set metrů. Také reagují na sekrety vyplašených ryb. Také postraní čára žraloka kterou cítí vibrace a je schopný zjistit polohu protivníka či vyhlídnuté oběti ho řadí mezi dokonalé lovce stejně jako zrak který je stejně jak u obratlovců přizpůsoben vidění pod hladinou. Ale také vznikly takové poznatky pro všechny kteří se chtějí útokům vyhnout a takových pár poznatků.

 

  - Vyhýbat se místům s velkými  hejny žraločí

     kořisti: delfínů, lachtanů, tuleňů a ryb

 

  - Nechodit  do vody v pestrých  plavkách a s

     lesklými šperky

 

  - Nekoupat se  nikdy s  krvácejícím zraněním

     ( stačí i drobná oděrka ), s menstruací už

     vůbec ne, nemočit do vody !

 

  - Nechodit se koupat brzy ráno a pozdě večer

     ( v této době žraloci loví nejčastěji )

 

  - Při plavání se držet ve  skupině v mělčích

     vodách blíže u  břehu, neplavat sám daleko

     od břehu, nedělat při plavání trhavé pohy-

     by, nekřičet

 

  - V rizikových oblastech nesurfovat, nepotá-

     pět se sám a beze zbraně

   - Při podvodním lovu ryb netahat ulovené ry-

     by na šňůře za sebou

 

Ale samozřejmě nic z toho vám při reálném napadení nijak nepomůže. Žraloka je těžké zabít a při jeho útoků je to pro člověka bez vybavení nemožný úkol. Velice se doporučuje zabořit prsty do žeber či ho pořádně praštit do rypáku to žraloka na chvíli znehybní a dezorientuje a vy máte šanci si zachránit život. Také se pod testy zjistilo že muži jsou častěji napadány než ženy to způsobuje směs pachů která žraloka přitahuje. Velice nebezpečné je lézt do vody kde se už byly zaznamenané útoky žraloků při menstruačním cyklu proč snad nemusím vysvětlovat. Časopis 21 století také vypracoval žebříček nejvíce nebezpečných pláží ke koupání a také tam kde se vyskytuje největší počet žraloků a hrozí tam největší napadení. Dovolím si od tohoto tématu čerpat.


Kosi Bay.

Země: Jihoafrická republika.      

Útočník: žralok bělavý.

 

Jihoafrické pobřeží je žraloků plné a proto není divu že nejrizikovější pláž je právě na této části černého kontinentu. Občas se v oblasti žralok dostane také do řeky což vyvracuje fámu že žralok nemá rád sladkou vodu. Často býva spatřen obyvately v řece Zambezi a proto ho tam místní používají Zambezi Shark. Také se občas dostane do Amazonky a také do jiných řek které už ,ale nejsou na tomto pobřeží.

 

Gansbaai.

Země: Jihoafrická republika.

Útočník : žralok bíly.

 

Žralok bílý nebo spíše jeho útoky jsou na tomto pobřeží nejčastější.

Žralok bíly má na světě ,ale také nejvíce zaznamenaných útoků na lidi.

 Setkat se sním můžete všude. Žralok je celosvětově rozšířen a nejčastěji jsou napadání rybáři a později také turisté kteří se s ním můžou setkat třeba i v chorvatské Istrii.

 

Brisbane.
Země: Austrálie.

Útočník: žralok bílý, žralok bělavý.

 

Austrálie je země s nejvíce zaznamenanými útoky za rok hned za USA. Na plážích v Austrálii je výskyt žraloků tak častý že nad těmi nejslavnějšími musí hlídkovat pobřežní hlídka která aspoň jednou za den vyhlási pohotovost kdy se všichni musí co nejrychleji vydat na pobřeží. Koupání je tam jen na vlastní nebezpečí. Žije tam také největší populace žraloka bílého.

 

 

 

 

,, Pomalu nadhazuju prut s mé malé loďky a udice se potápí do hladin moře. Zapínám rádio a ulehávám a otvírám si flašku piva. Lehnu si a sluníčko mi příjemně praží na obličej. Občas se schladím pivem. Po hodince lehání mi stále nic nebere tak vytahuju prut a měním návnadu. Při otvírání plechovky od fazolí kde mám červy se pořežu o okraj a kapky krve z moji ruky padají do vody. Vezmu prvního červa a napichuju ho na vlasec. Rozmáchám se a vhazuju ho do vody. Znova si ulehnu a obličej si přikryji slamákem a zavírám oči. Spím a nevšímám si jak se k mému takřka voru blíží obří bíla ploutev. Najednou se probouzím a ucítím studený chlad a vodu. Otvírám oči a snažím se vyplavat nad hladinu. Podaří se mi to a zachytávám se převrácené lodě. Snažím se na ní vylézt ,ale v tom se otočím a spatřím obří tlamu která se mi zakousla do nohy. Nevím co se děje a snažím se vší silou dostat nahoru. Obří tlama plná ostrých zubů mi zatím ve vodě trhá moji nohu. Snažím se dostat nahoru, ale v tom se žralok blíží pro další sousto. Vyskakuje z vody a zahryzává se do mě a taky do lodi a stahuje je ji do hlubin tmavého moře.´´

 

                       

 

Žraločí útoky jsou mají také velký dopad na veřejnost a to také přispělo k tomu že se někteří rybáři či lidé začali mstít a žraloky systematicky lovit. K tomu také dopomohl film od vynikajícího režiséra Spielberg čelisti. Právě tento film odstartoval tuto mánii která trvá do dnes. Také režisér řekl že kdyby věděl co filmem způsobí nikdy ho nenatočí. Ale útoky žraloků byly pro režiséry velice dobrým tématem a začalo se jich točit více, ale také se začaly točit filmy stěží označitelné za B. Filmy o zmutovaných obřích žralocích terorizující naši planetu nejsou výjimkou. Bohužel žraloci jsou v poslední době velice často loveni většinou japonskými rybáři a patří už k ohroženým druhům především žralok bílý který si u lidí získal ne zrovna dobrou popularitu. Todle je ,ale ta největší absurdnost. Lidé i když je to trochu hnusné říci vůči obětem si za útoky můžou sami. Žraloci žijí přirozeně ve vodě a voda je také jejich území a tudíž každý člověk který do může vleze se dobrovolně vystavuje riziku napadení tohoto zvířete a jakékoli následky nejsou na vině žraloka, ale člověka.Také strašná medializace a hrozivé záběry jen přispívají k názoru že tyto zvířata je třeba eliminovat, ale žraloci hrají důležitou úlohu v potravním řetězci a jejich vyhubení by mělo nemyslitelné následky v podobě přemnožení mnoha druhů což by vedlo k nemalým problémům pro člověka i pro celou přírodu.

 

                                         

 

,, Ráno se vám do očí zaryjí prudké paprsky slunce. Vstáváte a uvědomujete si že máte volno a nemusíte do práce. Blízké dunění vln které naráží do pobřeží vám přináši dobrou náladu a vy se oblékáte do kombinézy. Z pod postele si vezmete surf a vydáte se cestou na pobřeží. Tam už je parta mladých surfařů kteří si troufají na větší vlny které je ihned praští a potopí. Sedáte si do písku a otvíráte láhev piva na ranní probuzení. Najednou v dálce zahlídnete obří bílou ploutev jak se blíží k 16 letému surfaři začnete řvát, aby rychle vylezl z vody. Ten však nereaguje a stále se baví najednou ho něco potopí pod hladinu a z pod hladiny se valí potok krve. Rychle skočíte do vody a plavete k místu kde se to stalo. Pod vodou je vleká tma a vy nevidíte na krok. Najednou jen v okamžiku zahlédnete obrys žraloka a před vámi se objeví velká čelist.´

 

           ´

 

Žraloci jsou většinou samotáři a také loví samostatně. Nedávno byl ,ale zaznamenán případ kdy se zjistilo že žraloci napadli člověka ve skupině což je velmi nezvyklé. To vedlo k zjištění že se možná mění také postupy při lovení a žraloci možná přeorientovali svoji potravu právě na lidi kteří se pro ně stali snadným cílem. Také byly nedávno zaznamenané nové poznatky převážně o žraločí potravě a také o způsobu lovu což některé lidi nepříjemně znepokojuje. Ale to jak to s těmito tvory bude vypadat nadále je stále ve hvězdách a my můžeme jenom doufat jak to dopadne.

 

                      

Další články z této sekce...

ANKETA

Co si o těchto útocích myslíte ?

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Některý ženský jsou strašně dětinský… Nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky…- Woody Allen
* Založen: 15.10.2009 15:16:51
* BlogRank: 2,27
* Přístupů: 463 112
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist