Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Zlaté vzpomínky II. - Německo 2010

11.10.16, 04:41, autor: MAXX´´´, vyšlo v blogu: Svět hokeje
74. mistrovství světa v ledním hokeji se konalo v německých městech Kolínu nad Rýnem, a Mannheimu a Gelsenkirchenu ve dnech 7. až 23. května. Šlo v historii o unikátní mistrovství světa, které mělo nádech olympiády. Pojďme spolu zavzpomínat na zlaté období našeho hokeje. Tento turnaj se může mj. pyšnit i nejvyšší diváckou návštěvou na mistrovství v hokeji v dějinách vůbec.

Logo českého hokejové týmu

Český zlatý zázrak

 

Rok 2010 měl v hokeji pro národní týmy 2 vrcholy. Tím prvním byly v únoru zimní olympijské hry v kanadském Vancouveru, kde náš hokej počtvrté v řadě na světovém turnaji neprošel přes brány čtvrtfinále, když naši reprezentanti nezvládli klání s Finy. Šanci na reparát v roce 2010 přišla na květnovém mistrovství světa, které se konalo v Německu. Hlavní trenér české hokejové reprezentace Vladimíř Růžička si dal před šampionátem za úkol zastavit ústup našeho hokeje ze světové špičky, ačkoliv samotné skládání sestavy dělalo vrásky nejen jemu a celému realizačnímu týmu, ale i samotným fanouškům. Celkem dorazilo postupně od hráčů z různých důvodů 25 omluvenek. Nejvyšší počet omluvenek vůbec dorazil v roce 2006 na mistrovství světa v lotyšské Rize Aloisi Hadamczikovi, kde jich bylo 27, což bylo také v olympijské sezóně se 2 vrcholy. I kvůli tomu IIHF řešila, zda v olympijském roce má cenu hrát i turnaj mistrovství světa, jestli by nebylo lepší ho vynechat nebo pořádat pouze jednou za 2 roky, čímž by se zvýšila jeho prestiž, protože ochota hráčů ve dlouhé sezóně hájit barvy svého národního mužstva dlouhodobě není nijak vysoká, ale je potřeba říci, že podmínky mají všichni stejné.

 

Logo Českého svazu ledního hokeje

 

Dějiště turnaje

Místem pro mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2010 bylo zvoleno Německo. Rozhodl o tom výběr IIFH (Mezinárodní federace ledního hokeje) 13. května v roce 2005 ve Vídni během mistrovství světa konaného v Rakousku. Proti Německu kandidovalo Bělorusko, Slovensko a Švédsko. Slovensko a Švédsko vzdalo své kandidatury a ve finální volbě mezi Německem a Běloruskem vyhrálo Německo jednoznačně poměrem 89 ku 18. Slováci se vlastního turnaje dočkali o rok později, Švédi o 2 a o 3 roky později společně s Finy a Bělorusové v roce 2014.

 

Zahajovací zápas mezi USA a Německem

Hokejové arény turnaje

 

SAP Arena v Mannheimu

 

Lanxess Arena v Kolíně nad Rýnem

 

Veltins-Arena - domovský stánek týmu FC Schalke 04

 

Zahajovací zápas turnaje

Zahajovací zápas připadl celkem tradičně týmu pořadatelské země, kterou bylo v tomto případě Německo, jenž hrálo ve skupině D. Tento zápas se hrál na domovském stadionu fotbalového týmu FC Schalke 04, který hraje německou Bundesligu. Jde o tým z Gelserkirchenu a o stadion s názvem Veltins-Arena. Tento zápas navštívil rekordní počet lidí, kterých bylo přes 77 tisíc, konkrétně šlo o číslo 77 803 diváků. Hned v tomto prvním záopase se zrodilo první výsledkové překvapení, kterých bylo během tohoto turnaje nespočet. Houževnatí Němci udolali Američany 2:1 po prodloužení. 

 

Němečtí hokejisté odcházejí po vítězném zápase s USA obležení fanoušky

 

Další překvapivé výsledky

Nejvíce překvapivých výsledků předvedli jednoznačně hokejisté Dánska. kteří postupně porazili Finsko 4:1, Ameriku 2:1 po prodloužení a Slovensku uštědčilo ostudný debakl 6:0. I český tám ale v této sekci přispěl svojí troškou do mlýna, když nejprve nestačil na Nory, kterým podlehl 2:3. Následně Češi prohráli stejným výsledkem i proti Švýcarům. Největší ostudu si ale rozhodně připsali hokejisté USA, kteří prohráli všechny svoje zápasy a spadli do skupiny o udržení, kterou sice vyhráli, ale i tak šlo o největší propadák celého turnaje.

 

Čeští hokejisté se radují z gólu proti Švédsku v základní skupině

 

Soupiska českého týmu

 

Jak už bylo řečeno v úvodu, tak sestava na tento turnaj se nerodila vůbec lehko. Hlavnímu trenérovi dorazila 25 omluvenek převážně od hráčů z NHL. I proto se českému týmu před turnajem prakticky nevěřilo, což dokazovali i bookmakeři, kteří vypsali na celkové vítězství českého týmu v turnaji až nezvykle obrovské kurzy. Nicméně si moc nevěřili ani samotní hráči a příliš optimismu neměli ani jinak věčně pozitivně naladění fanoušci.

 

Sestava hráčů včetně jejich tehdejšího působiště:

 

Brakáři:

Tomáš Vokoun - Florida Panthers, Tomáš Pavelec - Atlanta Thrashers, Jakub Štěpánek - HC Vítkovice.

 

Obránci:

Michal Rozsíval - New York Rangers, Karel Rachůnek - Dynamo Moskva, Filip Novák - MVD Balašicha, Michal Barinka - HC Vítkovice, Petr Gřegořek - HC České Budějovice, Petr Čáslava - Timra IK, Miroslav Blaťák - Salavat Julajev Ufa, Tomáš Mojžíš - MODO, Ondřej Němec - HC Karlovy Vary.

 

Útočníci:

Roman Červenka - HC Slavia Praha, Petr Hubáček - HC Kometa Brno, Jiří Novotný - Atlant Mytišci, Petr Vampola - HC Plzeň, Jan Marek - Metallurg Magnitogorsk, Jakub Klepiš - Avangard Omsk, Lukáš Kašpar - Kärpät Oulu, Petr Koukal - HC Pardubice, Tomáš Rolinek - Metallurg Magnitogorsk, Jaromír Jágr - Avangard Omsk, Marek Kvapil - HC Vítkovice, Jakub Voráček - Columbus Blue Jackets, Marek Růžička - HC Třinec.

 

 

Základní skupiny

V základní skupině se proti sobě postavily národní výběry Ruska, Slovenska, Běloruska a Kazachstánu. V kuloárech turnaje se této skupině říkalo, že jde o skupinu východního bloku kvůli sféře vlivu za dob minulého režimu. Podle předpokladu do skupiny o udržení šlo v elitní kategorii mistrovství světa mužstvo Kazachstánu, které nezískalo ani bod. Naopak podle předpokladu vyhrálo Rusko, které neztratilo ani bod. Druhé skončilo Slovensko a třetí tým Běloruska. Ve skupině B se utkaly týmy Lotyšska, Itálie, Kanady a Švýcarska. I tady šel sestupující tým do skupiny o udržení podle předpokladů, takže tam spadl tým Itálie. Naproti tomu vítěz skupiny už nebyl podle očekávání celek Kanady, ale první místo obsadilo Švýcarsko. Na Kanadu tak zbylo místo druhé a třetí flek získlo mužstvo Lotyšska. Ve skupině C byla situace s ohledem na 1. místo nejzamotanější. 3 týmy totiž ukončily své působení v základní skupině se stejným počtem 6 bodů - Česko, Švédsko a Norsko. Francie putovala z posledního místa bez zisku jediného bodu do skupiny o udržení. 1. nakonec skončilo kvůli skóre Švédsko, druhé Česko a třetí Norsko. V poslední skupině D hrály výběry zemí Finska, domácího Německa, Dánska a USA. Tato skupina byla podle překvapujících výsledků rozhodně nejpřekvapivější, jak už bylo řečeno výše. Poslední místo zbylo překvapivě na Američany, kteří získali jenom 2 body za 2 prohry v prodloužení a tak na ně zůstala jenom účast ve skupině o udržení. Dánsko i Německo získalo po 5 bodech, takže opět rozhodoval vzájemný zápas, který vyhráli hokejisté Německa a obsadili tak konečné 2. místo v této skupině. 1. místo uhájili hokejisté Finska, byť prohráli s Dánskem.

 

 

Osmifinálové skupiny

Jak už jsem psal nahoře, tak 3 nejlepší celky ze základních skupin postoupil do osmifinále, na poslední celek čekala skupina o udržení. Ve skupině E byly týmy Ruska, Finska, Německa, Dánska, Běloruska a Slovenska. Slováci tuto číst soutěže vůbec nezvládli a zůstali poslední, což znamenalo jejich neúčast ve čtvrtfinále. Předposlední skončili Bělorusové, pro které to rovněž znamenal konec v turnaji. 4. místo si zajistili hokejisté Dánska, 3. místo brali Němci, 2. pak Finové a podle očekávání 1. skončili Rusové. Ve skupině F byly týmy Švédska, Česka, Švýcarska, Kanady, Lotyšska a Norska. Tady skončily svojí pouť turnajem podle očekávání hokejisté Norska a Lotyšska. Pořadí prvních 4 týmů postupujících do čtvrtfinále už tak očekávané nebylo. První místo uhájili hokejisté Švédska, druzí byli Švýcaři, třetí Češi a čtvrtý výběr Kanady. Čtvrtfinálové dvojice byly utvořené křížem, že hrál 1. tým ze skupiny E se 4. ze skupiny F, 2. tým ze skupiny E se 3. ze skupiny F atd.

 

Trenéři Růžička s Jandačem na české střídačce během duel proti Švýcarům

 

Skupina o udržení

V této nepopulární skupině se ocitly výběry Ameriky, Francie, Kazachstánu a Itálie. Tady už se projevali dominance hráčů USA, kteří se umístili na prvním místě. Druhá byla Francie a sestupujícími celky se staly Itálie a Kazachstán. Tyto dva celky tak příští rok na Slovensku nehrály v elitní skupině na MS, ale spadly do nižší kategorie. V roce 2011 na Slovensku místo nich hráli Slovinci a Rakušané.

 

 

Play Off

Čtvrtfinálove dvojice utvořily týmy Česka a Finska, Ruska a Kanady, Německa a Švýcarska, Švédska a Dánska. Švédi rozehráli svůj čtvrtfinálový duel s Dány jako vždy s rozvahou a dobrou defenzívou. Postupně si budovali svůj náskok trpělivou hrou a nakonec poměrně v klidu postoupili 4:2. Rusové vletěli na Kanadu a až překvapivě snadno vyhráli v koněčném skóre 5:2. Jak se dalo čekat v zápase Švýcarů s Němci, tak to byl hlavně boj až do konce. Němci nakonec byli šťastnější a slavili historický postup do semifinále fotbalovým výsledkem 1:0. Čeští hokejisté rozehráli svojí partii s Finskem nejhorším možným způsobem, když už po pár minutách poslal severský celek do vedení Petri Kontiola po přihrávce Petteri Nummelina. Český celek vyrovnal po dobré hře až na konci druhé třetiny a stav 1:1 vydržel nejen do konce třetí třetiny, ale i následného prodloužení. V nájezdech se nejprve prosadil v 1. nájezdu Lukáš Kašpar, ale stejně odpověděl na druhé straně Immonen. Druhou sérii nájezdů rozjel Jan Marek a také proměnil, na druhé straně ovšem selhal Jussi Jokinen. Třetí zahájil Jakub Klepiš, ale neuspěl. Na druhé straně musel proměnit Petri Kontiola, který byl jediným střelcem Finska v základní hrací době, ale v nájezdech už neuspěl a český tým tak slavil postup do semifinále.

 

 

V semifinále na sebe narazily týmy Ruska a Německa, Česka a Švédska. Rusové překvapivě od první třetiny prohrávali, když Němci využili přesilovku 5 proti 3. Ve 2. třetině Rusové přeci jenom vyrovnali díky Malkinovi a ve 3. třetině pouhé 2 minuty vystřelil postup Rusům do finále po hrubé chybě Němců Pavel Datsyuk. To v zápase Česka se Švédskem padlo překvapivě více gólů. V 1. třetině šli do vedení Švédové, když gól slavil Harju, aby na něj následně odpověděl Mojžší. Ve 2. třetině vrátil pozici vedoucího týmu Švédům Enquist, aby následně 7 vteřin před koncem poslal zápas vyrovnáním do prodloužení svojí životní ranou obránce Karel Rachůnek. Tento gól slavili v hledišti nejen čeští fanoušci, ale přidali i ti ruští nebo němečtí. Snad nejlépe to vystihl komentátor David Pospíšil, který tento gól označil za ránu celého turnaje.

 

 

Prodloužení se už z logických důvodů hrálo poměrně opatrně a tak zápas dospěl až do samostatných nájezdů. První nájezd připadnul švédské straně a tak se na Tomáše Vokouna rozjel Johansson, kterého vychytal Tomáš Vokoun. Naproti tomu Lukáš Kašpar opět skóroval a získal našim barvám vedení. Ve 2. sérii dokázal vyrovnat Omark, ale i Jan Marek dokázal stejně jako proti Finům skórovat, což znamenalo, že Martensson musel proměnit, což se mu ale nepovedlo a po zákroku Tomáše Vokouna Češi postoupili do finále.

 

 

Souboj o bronz

Do zápasu o bronz spadli poražení semifinalisté Švédi a Němci. Papírové předpoklady mluvily jasně pro Švédy, ale Němci celý turnaj dokazovali, že tento domácí turnaj se jim mimořádně daří, což potvrzovali i v tomto zápase, když před 3. třetinou byl stav ještě 1:1. Nicméně ve 3. třetině přeci jenom Švédi dokázali vstřelit 2 góly a získali tak alespoň bronzovou náplast pro svojí poraněnou duši. Zároveň taky vybojovali i medaili pro svého odcházejícího trenéra.

 

Dojatí čeští fanoušci sledují finále na Staroměstském náměstí

 

Finále

Ve finále se utkalí odvěcí rivalové z Česka a Ruska. Tato rivalita šahá hluboko do minulosti, když Rusové ještě hráli za Sovětsvý svaz a Češi tvořili ještě společný tým se Slováky. Rivalitu přiživila hlavně invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu roku 1968, ale přispěly k tomu i bitvy přímo na ledě v 70., 80, i 90 letech, ale také třeba finále v Naganu nebo předchozí střetnutí v základní skupině ve Vancouveru, kdy Ovechkin sestřelil Jágra ve středním pásmu. Úvod jednoznačně patřil českým hokejistům, když už v 1. minutě otevřel skóre po přihrávce Jaromíra Jágra Jakub Klepiš. Rusové pak sice převzali iniciativu, ale český tým držel skvělými výkony možná svým životním výkonem v reprezentaci gólman Tomáš Vokoun. Ve 2. třetině pak přidal náš druhý gól po šikovné teči bruslí Tomáš Rolinek a všechno vypadalo vesele. Jenže na samotném konci třetí třetiny Rusové dokázali ještě zdramatizovat utkání, když se trefil v přesilovce 5 proti 3 (Rusové měli sice jednoho hráče na tresné lavici, ale odvolali brankáře), Pavel Datsyuk. I přes závěrečný tlak už Rusové nedokázali vyrovnat a Češi tak slavili 6. titul v éře samostatnosti.

 

 

Oslavy tituly

Titul mistrů světa se pochopitelně začal slavit ihned na ledě, pokračovalo to i předání poháru a neskončilo to ani v šatně. Ta největší sláva ale vypukla samozřejmě až doma v České republice po příletu do Prahy. Hlavní část oslav se přesunula na Staroměstské náměstí, kde čekali na české hokejisty tisíce fanoušků.

 

Čeští hokejisté na Staroměstském náměstí

 

Čeští hokejisté po příletu do Prahy

 

Nejlepší hráči turnaje

 

Nejlepší střelec:

John Tavares.

 

Nejlepší Nahrávač:

Ilja Kovalchuk.

 

Nejvíce bodů:

Ilja Kovalchuk.

 

Podle IIHF:

Brankář: Denis Endras.

Obránce: Petteri Nummelin.

Útočník: Pavel Datsyuk.

 

All Stars:

Brankář: Denis Endras.

Levý obránce: Petteri Nummelin.

Pravý obránce: Christian Ehrhoff.

Levý útočník: Magnus Pääjärvi.

Střední útočník: Jevgenij Malkin.

Pravý útočník: Pavel Datsyuk.

 

Nejužitečnější hráč:

Dennis Endras.

 

Osobně s tímto výběrem nesouhlasím, i když je symbolické, že tento tým hrál jako celek, ale přeci jenom tým, který vyhraje titul mistrů světa, by měl mít zastoupení v All Stars týmu. Minimálně ignorace výkonů Tomáše Vokouna je ostudná a to nijak nesnižuji výkonu německého gólmana.

 

 

 

Závěr

Člověku to přijde až neuvěřitelné, ale ono je to už skutečně více než 6 let, strašně to letí ... Když si člověk prohlíží tyhle videa a obrázky, tak mu to přijde s trochou nadsázky jako včera, když to viděl živě v televizi. Taky je potřeba zmínit, že jde stále o náš poslední titul mistrů světa ... Po něm sice přišly ještě dvě medaile, ale obě byly "pouze" bronzové a to v roce 2011 a v roce 2012. To znamená, že letos jsme byli už 4. rokem bez medaile, což nebývalo pro naše hokejisty zvykem ... O to více bychom si měli tohoto výsledku vážit, protože tenhle turnaj se nevyvíjel zrovna dobře, ale nakonec skončil pohádkově.

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/169045-ruzicku-potesila-obri-podpora-fanousku-jsme-radi-ze-jsme-jim-udelali-radost-rika.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/rozhovory/clanek/168721-jagr-velka-osobnost-a-skvely-chlapik-vzpomina-legendarni-mark-messier.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/clanek/168492-rozsival-na-pocet-omluvenek-nehledi-i-tak-mame-kvalitni-tym-je-presvedceny.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168414-video-jagr-uz-je-v-cesku-nic-od-sebe-neocekavam-na-ms-muzu-jen-prekvapit-rika.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168295-omluvenky-se-hrnou-dal-hokejisty-na-ms-neposili-ani-erat-fleischmann-a-hanzal.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/ostatni/clanek/168699-navsteva-ktera-vejde-do-guinessovky-tohle-se-postesti-jednou-za-zivot-rozplyvali-se-nemci.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/rozhovory/clanek/168725-marek-proti-francii-musime-urcovat-tempo-hry-a-prehrat-ji-hokejovym-umem.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mistrovstv%C3%AD_sv%C4%9Bta_v_ledn%C3%ADm_hokeji_2010#All_Stars

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168732-kabinou-hokejistu-duni-ceske-hity-klepisuv-liverpool-valcuje-ostatni-hrace.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168761-na-francii-se-hokejiste-nepripravovali-soustredime-se-jen-na-sebe-hlasi.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168792-hubacek-se-v-reprezentaci-rozstrilel-ja-ale-nejsu-zadny-suter-brani-se-chvale.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168789-jagr-bude-s-kazdym-dalsim-zapasem-lepsi-a-lepsi-tvrdi-ruzicka.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168828-novotny-se-za-sve-radostne-gesto-nestydel-takhle-oslavuji-kazdy-gol-rika.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168875-jednickou-stale-zustava-vokoun-rika-pavelec-pred-svou-premierou-na-ms.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/rozhovory/clanek/168907-jagr-se-obul-do-tech-kteri-se-omluvili-z-ms-hracum-zlate-generace-by-meli-libat-zadky-rekl.html

https://www.youtube.com/watch?v=-xr_Qe9kXUE

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/rozhovory/clanek/168909-cervenka-jestli-takhle-budeme-hrat-i-proti-svedum-daji-nam-bura.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168921-takhle-nemame-sanci-proti-nikomu-ulevil-si-po-norsku-kouc-ruzicka.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168937-po-fiasku-s-nory-nechteli-hokejiste-hovorit-o-ostude-porad-se-nic-nedeje-tvrdi.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/ostatni/clanek/168949-nejvetsi-uspech-naseho-hokeje-raduji-se-norove-mysli-uz-vsak-na-klicovou-bitvu-s-francii.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168960-ruzicka-nachystal-na-svedy-zmeny-cervenku-ale-ponecha-vedle-jagra.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/168970-hraci-zapomneli-kde-se-naucili-hrat-hokej-a-to-se-nedela-souhlasi-s-jagrovou-kritikou-ruzicka.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/169330-ruzicka-finove-jsou-na-prvni-pohled-prijatelnejsi-nez-rusko-navic-jim-mame-co-vracet.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/cesky-tym/clanek/169512-cesi-utekli-hrobnikovi-z-lopaty-a-postoupili-do-finale-mistrovstvi-sveta.html

https://www.sport.cz/hokej/ms2010/ostatni/clanek/169563-svedsky-tisk-prazdnota-a-smutek-po-skorovyhre-nad-cr.html

Další články z této sekce...

ANKETA

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Příběh českých a slovenských hokejistů trvá 100 let. Jejich slavné zápasy drží v napětí hokejový národ. Češi i Slováci jsou právem označovány jako hokejové národy ze středu Evropy. V tomto blogu budou zajímavá videa a články z hokejové prostředí včetně všech jeho příbuzných sportů.
* Založen: 5.12.2010 8:22:44
* BlogRank: 3,99
* Přístupů: 1 316 932
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 4
Toplist