Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

World of Warplanes

02.10.12, 14:00, autor: Wreis, rubrika: Herní sekce - Preview
Po fenomenálním úspěchu World of Tanks, které jsou neustále masivně hrané, vytváří Wargaming další titul s náběhem na velký úspěch. Tentokráte se bude jednat o letadla různých světových výrobců a období. My jsme si mohli vyzkoušet hru přímo na GamesComu v Kolíně nad Rýnem a také v rámci uzavřené betaverze a naše dojmy se pokusíme shrnout.

S World of Warplanes jsem se setkal tento rok na GamesComu v Kolíně nad Rýnem, kde autoři prezentovali beta verzi hry. Poté jsem měl možnost testovat uzavřenou betaverzi, kde jsem odehrál přes sedmset bitev a díky tomu jsem si mohl vyzkoušet všechny prvky, která hra nabízí. A že je toho není skutečně málo představím v následujících odstavcích.

 

 

Hra která je momentálně ve fázi uzavřené bety nabízí šedesát amerických, ruských a německých letadel, která buď skutečně spatřila oblohu druhé světové války nebo zůstala pouze u prototypu případně nikdy neopustila rýsovací prkna. Časem bychom se měli dočkat velkého rozšíření u již zmiňovaných národů a přirozeně přibudou další národy jako je Japonsko, Italie, Francie a Anglie. Jakmile máte vybrané letadlo se kterým chcete hrát tak vám to nabídne výcvikovou misi, kterou doporučuji odehrát, protože se naučíte základní ovládání. Poté se již stačí připojit do bitvy, kdy vás to zařadí do fronty čekajících hráčů a podle typu a úrovně letounu, který jste si vybrali vás to pošle do určité bitvy. Spojení probíhá většinou do dvou minut. Hra se snaží udržovat rovnováhu tak, že na obou stranách najdete většinou stejné množství stíhačů, těžkých stíhačů a bitveníků, ale není to vždy pravidlem.

 

 

V každé hře proti sobě stojí stejný počet letounů, maximálně patnáct, bez rozlišení národnosti letounů a základní herní mod kombinuje teamdeadmatch společně s ničením pozemních cílů. Pokud nějaká strana získá výraznou převahu, což značí, že zničí většinu pozemních cílů, určitý počet nepřátelských letounu tak každou sekundu se přičítá určité procento až do sta kdy hra končí. Pokud jste na straně která prohrává stačí sestřelit nepřátelský letoun, aby jste nepříteli vyresetovali již všechny získané body nebo zničit nějaký pozemní cíl a opětovně snížili nepříteli již získané procenta převahy. Přirozeně zničení všech nepřátelských letounů ukončí hru taktéž. Zde stojí za zmínku, že každá strana má své letiště, na kterém je veliteství a určitý počet protiletadlových kanónů a kulometů.

 

 

S každou hrou obdržíte určitý počet zkušenostních bodů a kreditů, které využíváte na výzkum modulů a nákup vybavení včetně nových letounů. Každý letoun má na beta verzi přednastavenou sadu modulů s označením vývojové řady daného letounu a po posledním update hry je možnost také si vytvořit vlastní nastavení z již vyzkoumaných motorů, draku letounu a různé výzbroje. V reálu to znamená, že je zde přesně určená konfigurace motoru, kulometů, leteckých kanónu, raket, bomb a výzbroje zadních střelců, ale vy si můžete z tohoto nastavení odebrat například rakety, jejichž nasazení omezuje ovládání letounu. Rozdíly ve výbavě jsou velice znatelné, takže zkoumat vylepšení se rozhodně vyplatí. Přestože je na výběr poměrně omezené množství letadel, tak hra neztrácí nic na své atraktivitě. Celkově je v nabídce deset úrovní letounů, které můžeme rozdělit do tří typů, které zde vyjmenuji. Prvním typem jsou stíhači jejichž primárním úkolem je vybojovat vzdušnou nadvládu a chránit ostatní letouny jejichž úkolem je ničení pozemních cílů. Težcí stíhači jež mají za úkol ničit svými bombami nebo raketami pozemní cíle, ale také ničit nepřátelské těžké stíhače a bitveníky. Poslední typem letounu jsou bitevníky. Speciální těžce napanceřované stroje s ohromnou palebnou silou primárně určené na umlčování nepřátelských protivzdušných jednotek a ničení všeho co se na zemi pohne. Musím, zde uvézt, že většina těžkých stíhačů a bitveníků je vybavena zadním střelcem, jež automaticky chrání vaši zadní polosféru před všemi nepřáteli a jejich přesnost je mnohdy smrtelná pro vaše protivníky.

 

 

Grafická stránka hry nedosahuje nejlepších her dneška, ale je přizpůsobená tak, aby hru mohli hrát široké masy hračů i na méně výkoných počítačích a pro potřeby této hry je plně dostatečná. Větší preciznost naleznete na modelech letadel, kdy je dbáno na každý detail. Jak v hangáru tak ve vzduchu je vaše letadlo plně vymodelováno podle typu vybavení, kterým zrovna disponujete. Velice potěší, že si můžete zvolit vlastní kamufláž u svého stroje, jiné zabarvení nosu letounu a postupně jsou pod kabinou na boku letadla vyobrazovány vaše úspěchy. Pouze německé letadla mají toto vyobrazeno na zadní směrovce. Zvuková kulisa v podobě řvoucího motoru a výstřelů vašich kulometů nebo kanónů případně poškozeného motoru je zde velice realistická. Nesmím zde zapomínat na českou lokalizaci hry. Technická podpora sice probíhá ještě v angličtině, ale hra samotná disponuje velice kvalitním českým překladem, od 20. září 2012 jsou oficiální stránky také v českém jazyce a stejně jako ve World of Tanks se v budoucnu počítá s plnou českou podporou, protože tvoříme nezanebatelnou část evropské hráčské komunity.

 

 

World of Warplanes budou mít stejný princip jako World of Tanks, kdy budete mít možnost si zaplatit za premium účet nebo nějaké doplňky, ale rovněž můžete hrát zadarmo, kdy vás hra netrestá za to, že nechcete platit. V budoucnu plánují autoři propojit mapu klanových bitev na World of Tanks s World of Warplanes a rovněž propojit volné zkušenosti jež získáváte tak, aby se dali využít jak na tancích tak na letadlech. Ale tyto plány jsou momentálně ještě pořád v plenkách takže se nechme překvapit co na nás autoři nachystají. World of Warplanes není v žádném případě realistický simulátor letadel a ani se tak tvářit nechce. Autoři se snaží o co největší arkádovitost, která přitáhne masy hráčů, protože simulátory mají většinou velice malou komunitu nadšenců. Každopádně je to hra jež má především pobavit a myslím, že velice mnoho hráčů si tuto hru oblíbí pro její jednoduchost a rozmanitost.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

O hřeZákladní informace o hře
World of Warplanes 75%Hodnocení GameParku:
91%Hodnocení čtenářů:
Vydavatel:
Žánr:
Přejít na stránku hry

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist