Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Vánoce tak či onak

14.12.14, 11:00, autor: Alexandr!®, vyšlo v blogu: Alexandr!
Vánoce Korejské,Americké či židovské

Vánoce 

 


Co si vybavíte když se řekne slovo Vánoce? Většina lidí si asi představí křesťanské svátky plné pohody,klidu a míru. Vánoční svátky, ale sebou doprovází táké mnoholetá tradice obdarovávání svých nejbližších. Tyto svátky se ale v mnoha zemích od sebe dost liší. Né třeba každý ví že v severních zemích nosí dárky svatá Lucie  a nebo že na pravoslavném východě slaví lidé Vánoce skoro až o měsíc později. Vánoce mají mnoho podob a tváří pokusím se vám některé trochu přiblížit. 24.12 den kdy se slaví narození Ježíše Krista a to po celém světě. Českou podobu vánoc si dokáže asi představit každý z nás,ale víte jaké mají tradice a zvyky třeba na opačném konci země například v Korei? Vánoce jako takové do Koreje přinesli teprve zhruba před sto lety křesťanští misionáři a i dnes většině Korejcům toto slovo nic moc neříká. Ale i tak jde říci že v Korei slaví vánoce rok od roku intenzivněji. Ve městech se například rozrůstání od do roku vánoční výzdoby, pořádají se vánoční koncerty a akce, v televizích se objevují pohádky Santa Harabujee v Lotte Worldu atd. V Korei se i například slaví Vánoce tak jako v západních zemích takže až 25.prosince. Korejská podoba Santa Clause neboli Santa Harabujee (Santa dědeček) muže být klasická postava dedečka s dlouhými Bílými vousy v červenobílém obleku a nebo taky v modrobílém obleku. V Koreji se na místo hromady dárku jako u nás dává jen jeden a to jsou většinou peníze. V Korei je svátek určen pro ty mladé kteří sledují pohádky v televizi,staví stromeček užívají si prázdnin. Ti starší tento čas tráví nákupy,pořádáním různých společenských akcí,lyžováním a věřící navštěvují společně kostely. Také Štědrovečerní večeře se v jídle od té naší klasické dost liší. U nás se klasický podává kapr nebo jiná ryba nebo řízek a bramborový salát v Korei se podává klasické korejské pokrmy jako bulgogi, kimchi, japchae a další. Ke Korejským vánocům hlavně patří neodmyslitelně vánoční dort jako k těm naším vánoční stromeček.

 

 

Amerika má zase jinou podobu Vánoc. Dárky nosí Santa Claus z 24. na 25. prosince a to výhradně komínem či krbem když ani jedno nemáte máte smůlu. Santa má svých 9 sobů kteří se jmenují  Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder,Blitzen a nejznámější and Rudolph the Red-Nosed Reindeer. Dárky se rozbalují až 25.prosince ráno a to je buď děti naleznou pod stromečkem nebo třeba v punčoše. V Americe se také hodně lpí na výzdobu takže čim více žárovek a delší světelný řetěz tím lépe. Američané se také pišní nejvyšší útratou za tyto různé světýlka a ozdoby v přepočtu na naše utratí 120 miliard korun každý rok. A taky v Americe mají jiný jídelníček podává se pečený krocan,hovězí,šunka nebo vepřové. Recept na nádivku se v mnoha rodinách dědí z generace na generaci.K tomu se nejčastěji podává bramborová kaše,dýně,kukuřice nebo zelené fazole.

 

 

A co takový Židé. Židé Vánoce neslaví,slaví svátek zvaný Chanuka neboli svátek světel, který trvá od konce listopadu až do konce prosince. Všeobecně řečeno si židé v tomto čase připomínají znesvěcení jejich chrámu v Jeruzalémě v roce 70. př. n. l. Jednou z hlavní chanukovou tradicí je rozsvěcování světel na zvláštním osmiramenném svícnu nazývaném chanukija, kdy je každý večer postupně zapáleno o jednu svíci víc a až v poslední večer svátku hoří všech osm. Na chanuku je tradicí dávat dětem dárky,ale taky chudým peníze. Po zapálení svíček a zpívání Ma'oz cur se zpívají chanukové písně v závislosti na tradici židovské rodiny každá rodina může mít jiné tradice. A také jídelníček se dost liší Žide si libují ve svátcích na převážně sladkých pokrmech jako jsou různé dorty,koláče,koblihy,vdolky plněné jakoukoliv sladkou náplní a hlavně jsou to milovníci tvarohu. Maso na jejich talíři taky najdete nenajdete včetně masa vepřového mají absolutní zákaz konzumace i některých ryb, jako jsou třeba úhoři nebo jeseteři. Na hovězím nebo třeba na mase ze pstruha si pochutnat můžou. Tak které Vánoce by jste brali?

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Líbí?

ano
ne

Celkem: 32 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 19.10.2013 11:45:08
* BlogRank: 1,74
* Přístupů: 266 832
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist