Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Valenino Rossi The Game

03.08.16, 14:00, autor: kralik2012, rubrika: Konzole - Recenze
Série MotoGP se po roce opět vrací do náručí každého fanouška motosportu. Milestone se však letošní ročník rozhodl změnit název, čímž vyvolal tak trochu zmatek. Místo MotoGP 16 jsme se proto dočkali kusu pojmenovaného po jedné z největších legend závodění na motorkách vůbec. Překvapivě však tato změna má své opodstatnění. Jaké? To už se dočtěte v naší recenzi.

Závodní série MotoGP od tvůrců z italského studia Milestone si opakovaně hledá cestu k našemu motorkářskému srdci již od roku 2007. Za dobu svého působení si sice jednou vzala trochu delší dovolenou, než bylo zapotřebí, když se však před třemi lety navrátila zpátky do sedla, s radostí jsme jí to odpustili. Motorkářských sérií se v herním průmyslu nachází zatraceně málo, těch skutečně dobrých pak ještě mnohem méně. Letos se nicméně žádné MotoGP 16 nekoná. Proč? Důvod je jednoduchý, přesto však obtížně vysvětlitelný. My bychom řekli asi jen to, že důvodem je přejmenování této hry. Až budete tedy titul lovit v nějakém kamenném obchodě s hrami, měli byste se poohlédnout po kusu Valentino Rossi The Game. Ano, je to tak. Milestone na svůj titul nalepil jednu z největších legend motorkářského světa vůbec. Nepošpinili tím však jeho omamující reputaci?

 

 

 

Když už je po něm samotná hra pojmenovaná, není žádnou záhadou, proč se vývojáři rozhodli na obálku kusu helmu tohoto veleznámého mistra světa umístit. Symbolické číslo ‚46' však kupodivu není pouhým lákadlem určeným pro lidi, kteří si u her nejsou tak úplně jistí, kterou by měli zvolit, takže předpokládají, že by své jméno podobný kalibr, jako je Valentino Rossi, žádnému šuntu nepropůjčil. Milestone se jeho životu a kariéře rozhodl věnovat skutečně důkladně, a pokud se do hry rozhodnete pustit, můžete se rovnou připravit na to, že se z něj stane váš nový miláček, i kdybyste jej v minulosti tak trochu přehlíželi. Obzvláště velké dávky Valentina vás čekají, pokud se vrhnete na „příběhový" režim, tedy režim kariéry, v němž jste okamžitě vrženi do jeho týmu VR|46 Academy, s nímž se následně vydáte závodit do šampionátu Moto3. Takové už začátky bývají.

 

 

Co už by se vám nicméně v minulosti v rámci série MotoGP nikdy nestalo je, že by k vám v průběhu šampionátu sám Valentino přistoupil a požádal vás, abyste s ním na své cestě na vrchol spolupracovali a jezdili s ním na všemožné speciální akce a soutěže. Celá kariéra vychází ze skutečných situací, přes něž si Rossi musel projít, než dosáhl toho, kde je nyní. Autentické vzpomínky, jejichž zásoby doplňoval sám závodník, který na hře s týmem spolupracoval, jsou chytře zapracovány přímo do závodů a situací, v nichž se jakožto hráči objevíte. Milestone nasbíral zkušenosti s tímto typem zapracovávání vzpomínek legend do závodů, když pracoval na titulu Sebastien Loeb Rally EVO. Proto vše působí skutečně perfektně a ani na vteřinu vám nebude připadat divné, že se v rámci své vlastní kariéry dozvídáte o životě někoho dočista jiného a musíte s ním být ruku v ruce. Vlastně za to budete i rádi a veškeré nově nabyté informace budete hltat plnými doušky.

 

 

 

Právě kudrnatý mistr světa se zapříčinil o to, že se ve hře nachází hned dva naprosto nové módy, které jsou s jeho životem velice úzce spojeny. Jestliže se však příští rok Milestone navrátí k názvu MotoGP 17, vůbec bychom nebyli proti tomu, aby jeden z nich vyškrtli, vykopli z okna a už se za ním nikdy neohlédli. Nejprve bychom však začali tím, při jehož hraní jsme neměli chuť disk se hrou spláchnout do záchodu. Na mysli máme jistou napodobeninu ploché dráhy, na níž se sám Valentino připravoval na své závody. Klouzavé stroje se rychle poddají vašim hrátkám a driftování kolem dráhy se stane vaší strastí i radostí. Vše se navíc odehrává ve skutečném tréninkovém centru legendy, které je zvané MotoRanch.

 

 

Kde tedy nastala chyba? Přestože Milestone rozhodně s auty pracovat umí, což jsme si potvrdili v jiných hrách, jež se na rally závody soustředí primárně, pouštět se s něčím, co má čtyři kola, do motorkářské hry prostě a jednoduše fungovat nemůže. Možná by mohlo, to by si však nejprve pro tuto část titulu museli vývojáři vytvořit zcela odlišný fyzikální engine, díky němuž byste se cítili, že skutečně sedíte v autě. A to se nestalo v žádném případě. Bonusový mód vycházející ze života Valentina působí těžkopádně a nerealisticky, přestože se po všech ostatních stránkách zdá být Valentino Rossi The Game skoro až simulátorového charakteru. Všechny ostatní stránky jsou však samozřejmě určeny exkluzivně pro motorky. Ani dostupná auta a dokonce ani tratě, na nichž se s nimi v rámci výcviku projedete, vás nenadchnou dostatečně na to, aby byla jejich přítomnost opodstatněná. Přetrpět je ale muset budete. Tím však vaše útrapy ve zdech této hry začínají a končí.

 

 

 

Zajímavou a námi velmi ceněnou novinkou se ve hře staly dovednosti, které postupně získáváte a hlavně také zlepšujete. K dispozici máte tabulky, jimiž je demonstrována vaše schopnost ohánět se za určitých podmínek na dráze. Může jít třeba o pohyb na sedle, stejně tak si ale můžete posvítit na to, jak si vedete v jízdě na mokrém povrchu. Ukazatele jsou postupně naplňovány v závislosti na vašem tréninku a závodění. Na specifické dovednosti se vyplatí zaměřit na specifických tratích za takových a takových podmínek, k čemuž se samozřejmě vyplatí využívat přímo trénování spíše než závodění v šampionátu. Příprava na chystané tratě se samozřejmě neztratí a je fantastické, že konečně máte jasný ukazatel vašeho postupu vpřed a neustálého zlepšování se, které v minulosti v této sérii tak trochu chybělo. Stejně se ale budete cítit trochu špatně, až na dráze uvidíte závodníky, kteří mají veškeré ukazatele daleko před vámi a z jejichž počínání jde čelist rovnou k zemi.

 

 

Jestliže se sérií MotoGP rostete už od jejích počátků a neustále se k ní vracíte, tak zajisté víte, že se tvůrci z Milestone pouštějí do sebe a každý rok přicházejí se stále lepší a lepší hratelností, díky níž je jízda na motorce čím dál realističtějším zážitkem. I ve Valentino Rossi The Game na všechny fanoušky čeká spousta milých novinek, pokud jde o jízdní model. Konečně je při jízdě skutečně znát opotřebení kol, které vede ke smykům v zatáčkách a plavání zadního kola v případě nedostatečné ukázněnosti při řízení. Po fyzikální stránce série spěje k dokonalosti, což ale samozřejmě opět vede ke ztížení hraní pro nováčky. Naštěstí zde funguje možnost úpravy různých nastavení, díky nimž si můžete kupříkladu zapnout ideální stopu a celkově zvýšit arkádovitost jízdy, takže, než se dostatečně vytrénujete, nemusíte mít strach, že by vás hra bez přestání upozorňovala na vaši současnou neschopnost. Až se budete cítit, že pro vás jízda sama o sobě není takovou výzvou, snadno si celé závodění opět posunete o pár levelů výše.

 

 

 

Ať už si hra nechá říkat MotoGP 16 nebo Valentino Rossi The Game, rozhodně jde o fantastický kus, který by neměl ujít žádnému nadšenci do motorek. Skutečně nás potěšil kariérní režim, v němž se vývojáři zaměřili na život a úspěchy jedné z největších legend motosportu vůbec. Přestože je na své cestě budete neustále sledovat a budete na ně opakovaně upozorňováni, i vy sami se budete moci naplno pustit do sebe a pracovat, dokud se z vás nestane výherce šampionátu MotoGP. Potrvá to pěknou řádku hodin, s dostatečným odhodláním jde však samozřejmě dosáhnout čehokoliv. Valentino Rossi The Game si z naší recenze odnáší 85 %. Naše největší výtka samozřejmě padá na rally závodění, které je možná s životem Valentina neoddělitelně spojeno, fyzikální režim, jehož bylo v této hře k závodění v autě využito, však stojí za starou belu. Snad s tím do příště Milestone něco udělá.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist