Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Tom Clancy's The Division

13.04.16, 12:00, autor: Malinka, rubrika: Konzole - Recenze
Nákaza rozšířená skrze nakažené peníze o největším americkém nákupním svátku Black Friday zdecimovala celý New York, Manhattan téměř padl, armáda nezvládá a je třeba povolat spící agenty Divize. Zda se má smysl stát jedním z nich, si povíme v dnešní recenzi.

Prodejní hody jménem Black Friday jsou tentokrát v New Yorku využity neznámým teroristou (nebo celou skupinou) k rozšíření zmutovaného viru neštovic skrze nakažené peníze a vše se začíná pomalu hroutit. Nakažených a posléze i mrtvých přibývá, policie a armáda přestává zvládat, ostrov Manhattan je kompletně uzavřen, aby se předešlo dalšímu šíření, ale přesto zde zůstávají přeživší. Vládnou zde různé gangy a další podivné skupiny sledující své cíle, operují zde jednotky JTS (armáda), které se snaží město dostat opět pod kontrolu a do toho všeho chaosu jsou aktivování agenti Divize. Nejprve první vlna, která se posléze rozpadá a agenti jsou zabiti nebo přeběhli na opačnou stranu a posléze druhá, do které patří i váš hrdina.

 

 

Toliko by se dalo říci k počátku příběhu nové značky, kterou vytvořila společnost Massive pod křídly Ubisoftu. Protože je přeci jen od vydání již nějaký ten pátek, můžeme si říci, že start to byl velmi úspěšný a Division se prodává velmi slušně. Poté co shlédnete atraktivní intro, dostanete se do hry, kde můžete vytvořit svého herního hrdinu. Možnosti nejsou moc rozsáhlé a pokud si rádi vylaďujete v RPG postavu, budete zde zklamáni, přesto tu je několik desítek různých kombinací. Jakmile se dostanete s hrdinou do hry, nejprve se rozkoukáte jak se vlastně hra hraje. To se těžko definuje, ale je to něco jako kombinace jednoduššího RPG, střílečky se systémem krytí, trochu toho dobrodružsví a něco málo od MMO hry. Zkrátka si hru představte jako střílečku v otevřeném prostředí, ale nebylo by správné Division zjednodušovat na takovou úroveň, jak si povíme později.

 

 

Následují nějaké ty úvodní kroky a posléze se dostanete do své vlastní základny, která je situována na centrální poště. Tato budova je instancována pro každého hráče a její rozvoj je tedy na vás. Rozvíjet je možné tři různá křídla - technologické, zdravotní a bezpečností, přičemž rozvoj každého z nich vám přinese nové schopnosti z dané skupiny a také něco nového do základy. Tu si investicí do bezpečnostního křídla otevřete prodejce zbraní, získáte možnost vyrábět zbroj a nebo modifikovat získané předměty o jiné vlastnosti. Postupem hry si stejně otevřete vše, ale je na vás, v jakém pořadí budete vylepšení otevírat.

 

 

Pro vylepšení jednotlivých křídel potřebujete příslušné body, které získáváte plněním náhodných událostí na mapě, jako je pomoc vojákům, získání dodávky zásob, přerušení dodávky zbraní a podobně, přičemž podle symbolu vždy poznáte, jaký typ bodů získáte. Tyto akce se na mapě neustále objevují a je jich pouze několik variant, takže se postupně bohužel stále opakují. Dále tu máme vedlejší mise, které mají již zajímavější úkoly, ale také se tu a tam opakují a za ně zpravidla dostanete finance a také nějaký ten návod na výrobu nového předmětu. Poslední volbou jsou hlavní mise, kterých je ve hře asi dvacet a které jsou odstupňované postupně podle obtížnosti. Jejich náplň je delší, něco mezi 20 a 40 minutami, podle toho, jak vám to půjde a do kterých je dobré se pustit ve skupině.

 

 

A zde se právě dostáváme k tomu zajímavému, co hra nabízí. Je to kooperativní hraní ve skupině až čtyři lidí. Pokud máte kamarády, se kterými můžete hrát, tak je to ideální, ale i pokud nemáte, není problém a hra nabízí velmi snadné možnosti, jak se s dalšími hráči propojit a užít si tak misi se živými hráči. Podle toho, kolik vás ve skupině je, tak hra nastaví obtížnost a nehrozí tedy, že tři projdou misi snadněji než jeden. Ve skupině ale můžete samozřejmě procházet celý otevřený svět a zkrátka hru od začátku do konce. Nic vám ale nebrání, abyste hru procházeli sami. Jinak se s živými hráči potkáte pouze v bezpečných zónách, což jsou domy nebo zkrátka lokality v rámci jednotlivých částí města, kde si můžete doplnit zásoby, zjistit nové mise, právě se spojit s jinými hráči a nebo prostě odpočívat. Důležité je zmínit to, že ne všichni hráči jsou spojeni v jednom světě, ale jedná se o mnoho paralelně běžících instancí, kde je vždy několik hráčů. Nejedná se tedy o MMO hru.

 

 

Další místo, kde můžete potkat jiné živé hráče jsou Dark Zones. To je speciální lokalita uprostřed Manhattanu, kde je nákaza nejhorší a kde se nevyskytují ani vojáci ani běžní občané. Do těchto lokalit je dobré se vydat až s dobrou výzbrojí, protože nejen, že zde můžete narazit na nepřátelská NPC i se silnými bossy, ale také vám můžou zavařit ostatní hráči, protože se jedná o PvP zónu. Neznáme to, že musíte bojovat s ostatními, ale můžete. Zásadní herní mechanikou je, že předměty, které získáte v DZ je třeba nejprve exportovat mimo pomocí speciální zóny, kterých je na mapě několik a jejich aktivace trvá dlouhé minuty než dorazí vrtulník. Problém je, že v tuto dobu se musíte ubránit a pokud vás někdo zabije, získává vaše předměty. Může se tak stát, že s partou procházíte DZ, získáváte velmi dobré předměty za zabíjení silných nepřátel a při čekání na transport vás všechny jeden z parťáků nečekaně postřílí a sebere veškeré předměty pro sebe. Každopádně to hře přidává hodně na atmosféře a rozvíjí možnosti, které můžete ve hře poznat.

 

 

Jak postupujete hrou, získáváte samozřejmě zkušenosti (zvlášť se počítají pro běžné zóny a zvlášť pro Dark zónu) a nové levely. Maximální level je momentálně 30. Nečekejte ale žádné přidělování nových bodů na každém levelu, tady to funguje trochu jinak. Na svou postavu můžete mimo zbraní navěsit několik různých kusů oblečení a každý kus oblečení má své specifické vlastnosti. Zaprvé přidává body do jedné ze tří osobnostních částí - zdraví, zbraně, technika, čímž navyšuje buď sílu útoku, zdraví a nebo technologie a za druhé ty lepší kousky mají ještě další vlastnosti, jako například zvýšení kritického zásahu, více zkušeností a mnoho a mnoho dalších. A záleží právě na tom, jak si jednotlivá oblečení poskládáte a tedy jaké schopnosti bude vaše postava mít. Například pokud veškeré oblečení bude zvyšovat zbraně, budete mít sice velký útok, ale vaše zdraví nepřežije ani jeden nepřátelský zásah. Je tedy třeba dobře zvážit složení outfitu, protože předmětů je zde doslova stovky, možná tisíce variant.

 

 

Další těžká volba budou použité zbraně, těch je na výběr také obrovské množství a navíc je lze modifikovat různými doplňky jako lepším zaměřovačem, rychlejším nebo větším zásobníkem, tlumičem a podpěrou a také volit různé typy munice. Zbraně a předměty je možné buď obchodovat u obchodníků nebo rozebírat na materiály, které následně použijete při výrobě nových předmětů podle návodů. Díky tomu můžete získat daleko lepší předměty, než které si můžete koupit. U speciálního ponku je také možné vlastnosti předmětu náhodně vyměnit za jiné a získat tak vhodnější kombinaci. Vše si musíte ale postupně otevřít skrze vylepšování vlastní základny.

 

 

Samotná akce je dost povedené a příjemně ubíhá. Vaše postava se umí krýt za téměř jakoukoliv překážkou, vyklánět se, střílet a také používat schopnosti o kterých jsme se ještě nezmínili. K dispozici máte dvě pozice pro aktivní schopnosti a jaké si z nabídky asi dvaceti vyberete je na vás. Může to být léčení, skener okolí, automatická zbraň, bomby, kryty a další. Každou vlastnost ještě můžete změnit čtyřmi modifikacemi, které trochu mění základní vlastnost schopnosti. Dále si může vaše postava vybrat z desítek různých talentů, které také trochu modifikují sekundární vlastnosti. Kombinací je tedy obrovské množství a je až obdivuhodné, co má hra "pod kapotou". A to jsme zdaleka neobsáhli všechno, co můžete ve hře sbírat. Pokud jste rození sběrači, můžete napříč hrou hledat stovky audiozáznamů o katastrofě, hledat holografické záznamy událostí, spadlé drony, důkazy proti původcům epidemie a další a další prvky.

 

 

Pokud máme hodnotit grafiku, je jedním slovem úžasná. Celý centrální Manhattan, který hra momentálně obsahuje je vymodelován podle skutečných kulis a pokud jste někdy toto město navštívili, určitě řadu míst poznáte a zvládnete se navigovat i bez mapy. Z města přímo čiší nedávná katastrofa, ulice jsou plné opuštěných aut, vojenské technikyÚžasné jsou rovněž změny počasí, kdy se ze slunného dne v zasněženém New Yorku rázem dostanete do sněhové bouře, kde není vidět doslova na pár metrů a je tedy i náročné bojovat. Trochu zamrzí, že prostředí není více zničitelné, ale přesto narazíte na rozbitná okna, ničící se vozidla a opadávající omítku. Přesto by tu byl prostor pro větší destrukci, která by hře sedla. Na PS4 hra běží bez naprostých problémů a zaškobrtnutí a také jednotlivé loadingy nejsou nijak obtěžující.

 

 

Abychom ale jen nechválili, po nějaké době hraní se určitě dostaví stereotyp, protože vedlejší mise se stále generují stejné, hlavních misí tolik není a postup je také stejný - někam dojít a něco stisknout. Také autoři mohli trochu zapracovat na hlavních záporácích. Poznáte je podle toho, že na rozdíl od ostatních jsou pojmenovaní konkrétním jménem a mají mnohem větší výdrž než ostatní, ale jinak jsou zcela stejní, což je hodně škoda. Přesto má hra co nabídnout a i když endgame spočítal pouze v bojích v Dark Zone a snahu o získávání co nejlepšího vybavení, tak má své kouzlo v očekávání co nového najdu. Nyní byla aktuálně hra doplněna o speciální mise pro postavy na maximálním levelu a další rozvoj se očekává v nadcházejících placených DLC.

 

 

Mnozí hráči od The Division čekali možná něco jiného, než dostali, přesto se ale jedná o dobrou hru. Pokud očekáváte střílečku v otevřeném prostředí s mraky různých předmětů, možností změny vlastností postavy, úpravy zbraní, určitě nebudete zklamáni, protože i zhruba po 30 hodinách, co mám odehráno, mě hra stále baví a vracím se k ní znovu a znovu a musím říct, že delší dobu mě žádná hra tak nechytla. Poslední taková byl asi Metal Gear Solid 5, ale tam to bylo ze zcela jiného důvodu. Byť Division není bez chyby, má rozhodně co nabídnout a nabízí čistou a návykovou hratelnost a především možnost kooperace s kamarády. Pro nás nebude bez zajímavosti, že hra se dá zapnou v kompletním českém překladu i na konzolích. Za mě s čistým svědomím hodnotím 90 % a ve hře ještě určitě dobu zůstanu.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist