Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Líbezná kreslená grafika, povedená atmosféra i pozitivní ohlasy. To vše a ještě mnohem víc nás přilákalo k vyzkoušení survival RPG akce, která však je stále v rané fázi vývoje. Přesto se zdá, že potenciál má více než slušný…

Máte-li rádi survival a nejste zrovna zastánci pohledu z první osoby, jste tu správně. Titul The Wild Eight je sice stále ještě v ranné fázi, avšak již nyní nabízí spoustu zábavy a to díky předběžnému přístupu na Steamu (viz zde). 

Ještě před samotným vtrhnutím do hry si ale hráč musí vybrat z široké nabídky postav. K dispozici máme na 8 postav, při čemž každá má svůj jedinečný vzhled i bonusy. Například Anna jakožto student farmakologie dokáže vytvářet zvláště účinné léky. Mladý atlet Robin naproti tomu má bonus k rychlosti pohybování se, rychlosti útoku, způsobuje větší poškození na dálku a také se mu rychleji obnovuje stamina. Jde o menší bonusy 5 až 10 %, takže se nemusíte bát, že by to byl nějaký super-man. Pro začátečníky hra doporučuje černovlasého chlapáka jménem William. Ten má bonus k obraně a jen tak neprochladne. Poskytne tedy nováčkům více času na rozmyšlenou. Díky různorodosti postav i bonusů není od věci hru si příště zpestřit jinou postavou.

 

 

 

S takto vybranou postavou nás okamžitě čeká dramatická nehoda. Coby obyčejný pasažér havarujeme v letadle a jak tomu už bývá, jsme zřejmě jediným přeživším. Aby vše bylo ještě zajímavější, místo celé události je v mrazivé Aljašce, poblíž různých opuštěných budov neznámého účelu. Nejsou tohle staré laboratoře, kde se nevydařil nějaký ten podivný experiment? Mnoho podivností by tomu nasvědčovalo… na odpověď si však zajisté raději přijdete sami.

Hra nám od začátku nabídne tutoriál. Posbíráme pár rozházených plechovek jídla a otevřeme dřevěnou bednu ukrývající stan. Ten se stane naší hlavní stavbou (či základnou). Nejenom, že ve stanu můžeme přes noc přespat, čímž se vyhneme zvláště mrazivému počasí, ale navíc se po čas spánku nezvyšuje hlad. Na druhou stranu za takové přespání kupodivu platíme materiálem, jako je třeba dřevo a kameny. Trochu nelogické, ale hratelnosti to přidává. Ve hře je třeba neleknout se nápisu, že přespání trvá 2 minuty. Nejde o 2 minuty herní, ale reálné. Probudit se můžeme kdykoliv stisknutím tlačítka. Vývojáři by však mohli ono spaní o něco urychlit, protože i ty dvě minuty nic nedělání jsou opravdu nudné.

Ve stanu si zároveň vylepšujeme naše schopnosti. Ty jsou rozděleny do pěti oblastí: lov, pohyb, boj, obrana a těžba. Věnováním se určité oblasti v ní získáme zkušenosti a nakonec i novou úroveň. Díky nové úrovni si v této oblasti vybereme novou schopnost či její vylepšení. Ve stromu pohybu si například odemkneme sprintování a později zvyšujeme jeho rychlost. V oblasti těžby zvýšíme počet slotů pro věci či odemkneme efektivnější těžbu. V boji zrychlíme útok nebo zvýšíme damage klasického i kritického zásahu.

 

 

Postavit si však můžeme i jiné užitečné budovy. Ty lze dokonce vylepšovat. Stačí jim donést požadovaný materiál a nová úroveň stavby je na světě. S tím se samozřejmě rozšíří naše možnosti. Lepší stan nejenom že značně změní vzhled, ale odemkne další sérii skillů, ze kterých si lze vybírat. Craftovací stůl zase umožní vyrábět užitečné věci. Nemusíte mít zároveň obavy, že byste při průzkumu okolí o tyto stavby přišli. Je totiž možné je sbalit a přestěhovat. Možná vás nyní napadá otázka, kde vzít všechen ten materiál, který je pro stavění zapotřebí.

Pomocí holých rukou sice můžeme mlátit do stromů či obřích kamenů, abychom získali základní materiál, rozumnější však je vyrobit si sekeru či krumpáč. Je třeba počítat s tím, že každý nástroj má omezenou životnost a tak si zanedlouho budeme muset vyrobit nový kus. Jak je v survival her dobrým zvykem, i zde si později vytvoříme odolnější nástroje, které vydrží mnohem víc namáhání. Nechybí ani možnost vytvořit si různé zbraně (oštěp, meč, mačeta) či brnění, jež zároveň zahřeje. Léčivé masti nás zase zregenerují.

 

 

Paradoxně téměř na konci se dostáváme k samotné podstatě hry – snaze přežít. Vývojáři do hry vložily jen dvě potřeby. Za prvé je třeba často jíst. Občas narazíme na nějakou houbu, kterou si nad ohništěm upečeme. Mnohem vydatnější však je upéct maso z ulovené srny či divokého prasete. Takové zajíce lze zase chytat do nastražených pastí. Za druhé je třeba hlídat si tělesné teplo. Vzhledem k mrazivé lokalitě je zřejmé, že se budeme muset často ohřívat u nějakého toho ohniště (případně hořícího kusu letadla).

Jakmile nějaký ukazatel spadne na minimum, začne nám rychle ubývat zdraví. Jakmile zemřeme, je to pro naši postavu konec skutečný. Přijdeme o všechny skilly. Nadobro. Můžeme sice dát restart, při čemž některé budovy zůstanou na svých místech a my si můžeme u zesnulého vzít jeho vybavení, avšak i tak je to penalizace značná.

Hra nás nabádá k plnění různých úkolů příběhu. Tak třeba máme jít k další trosce lodi, najít generátor, někam ho vložit, zjistit kam vede elektrické vedení a tak dále. Rozhodně to není kdo ví jaký zážitek a nic velkého se zde neděje. Avšak máme alespoň nějaký cíl. Ve hře je i přes možnost dívat se do mapy poměrně obtížná orientace. Snadno se ztratíme a ne vždy se stihneme vrátit. Ještě do větších problémů se dostaneme, když potkáme krvelačné vlky.

 

 

 

Jak již bylo zmíněno, titul je ve značně ranné fázi. A je to znát. Přestože obsah hry je kvalitní, je také poměrně chudý. Prostředí je v podstatě stále stejné. Sice jednou za čas objevíme nějaký objekt, ale žádná větší variabilita tu není. A to působí stereotypně. Stejně tak je zde snad jen okolo pěti druhů zvířat, počet nástrojů, budov či skillů je také velmi malý. Je tak na čem pracovat. Zatím se však zdá, že autoři ví, co a proč vytvářet, protože ve hře nejsou žádné větší zbytečnosti či chyby.

Spolu s krásnou grafikou najdeme ve The Wild Eight také vymazlené světelné efekty. Hru světel a stínů napříč denní dobou je opravdu radost sledovat. Mnohem větší zážitek je také hrát hru ve více hráčích. Přesto je obsah natolik omezený, že hráčům doporučujeme ještě si nějaký ten měsíc počkat. Zároveň však věříme, že tahle hra se může již brzy zařadit mezi ty nejlepší survival hry poslední doby. Nejnovější informace o hře naleznete na oficiálních stránkách zde.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist