Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Na GameParku se právě objevila nová webovka, nesoucí název The Settlers Online. Stejně jako ve zbylých dílech série se v ní snažíte postavit co největší a nejkrásnější městečko vyčnívající nad ostatními. Čím je tedy právě tento kousek tolik výjimečný, že byste jej neměli minout?

Je tomu sotva pár dnů, co byl GamePark obohacen o novou webovku nazvanou The Settlers Online. Přestože se u nás objevila teprve nyní, světové oceány internetu brázdí již několik měsíců a daří se jí nesmírně dobře. Hra se nachází pod vedením studia Blue Byte Software, jež s tímto žánrem sice příliš mnoho společného nemá, ale na druhou stranu ví, co dělá, a navíc mu k tomu dopomáhá fakt, že se jedná o další výrostek série The Settlers známé každému, kdo se kdy odvážil zcela ponořit do světa budovatelských strategií. Pokud k této nemalé skupině hráčů patříte, rozhodně byste se neměli ostýchat a vaše kroky by rovnou měly směřovat k tomuto kousku, neboť máte jistotu, že se vám zalíbí. Ani vy ostatní ale nemusíte rovnou házet flintu do žita. Čím jsou The Settlers Online tak výjimeční, že si dle našeho názoru vaši pozornost zaslouží?

 

Zahrejte si hned zdarma na settlers.gamepark.cz!

 

 

Pokud bychom hře chtěli udělat pořádnou reklamní kampaň, zřejmě bychom ji postavili na tom, že hlavním důvodem k hraní jsou nostalgické vzpomínky vyvstávající při hraní titulu díky tomu, že se nejedná o kousek zcela nepodobný tomu z roku 1993, kdy to celé začalo. Ano, sice bychom dostali chvíli po prezentaci tohoto nápadu od Ubisoftu padáka, ale alespoň bychom odešli s vědomím, že jsme měli pravdu a pouze poněkud zkolabovalo její zakomponování do marketingových bitev titánů. A hned potom bychom se vrátili k hraní a rozjeli to naplno.

 

 

Cílem The Settlers Online je poměrně nepřekvapivě vytvoření prosperujícího a pěkného městečka, které je na ostatních nezávislé v oblasti zisku surovin a vojáků pro svou armádu. Na pohled to sice může znít jako jednoduchý úkol, který se vám podaří splnit během několika hodin, každopádně skutečnost je, jak nejspíše každý, kdo se kdy dotknul nějaké strategické hry, ví, jiná. Aby vesnička bezpečně fungovala, musí se postavit radnice, sklady, farmy, dřevorubecké chatrče, šlechtická doupata a lomy, protože jinak brzy nastane chaos, který bude následovat bankrot a start znovu od začátku. The Settlers Online vás naštěstí pojistí a spadnout do bankrotu až tak lehké nebude, díky čemuž si své milované vesničky budete užívat tak dlouho, jak dlouho vás to jen bude bavit. A věřte, že tento časový úsek může být třeba i nekonečný.

 

 

Do začátku vám titul dá několik málo surovin, velký ostrov naplněný bandity, kteří vám půjdou po krku, kdykoli se k nim přiblížíte, a nakáže vám, abyste začali plnit své sny. Než však budete moci začít stavět sídla pro krále a šlechtu a těžit mramor, zlato a další vzácné suroviny, bude třeba se rozjet za pomoci dělníků a přistěhovalců, bez nichž by samozřejmě vaše město nikdy vzrůstat do výšky ani do krásy nemohlo. Postupem času se vám však zpřístupní luxusnější a mnohem lépe vypadající budovy, přičemž právě v ten moment se začnete starat o to, aby vaše město nebyla jen průmyslová změť všeho, ale aby skutečně dobře fungovalo a vypadalo tak pěkně, jak je to jen možné. K tomu zase poslouží možnost nakoupit si dekoraci v podobě zlatých laviček, krásných fontánek a monumentálních sošek dodávajících vašemu městu na eleganci, takže následně není problém, aby skutečně začalo reprezentovat to, za čím jste si v minulosti při založení městečka jakožto ambiciózní radní stáli.

 

 

Podstatnou část hratelnosti tvoří plnění úkolů, které vám hra zadává. Z velké většiny se vás nijak nesnaží nutit ke čtení dlouhých a nudných textů, takže před vás předhodí zadání toho, co máte udělat, a zbytek už je jenom na vás. Takové úkoly jako „Postav 3 dřevorubecké chatrče." či „Získej nové území." jsou zde sice na denním pořádku, ale vzhledem k tomu, že byste je postupem hrou plnili tak jako tak, jedná se o snadnou a rychlou cestu jak získat tolik potřebné suroviny. A chtěli byste od obyčejné webovky zdarma snad i něco víc? Pokud ano, čeká tu na vás dlouhá řada dalších možností, jak si nabrat úkoly navíc. Kromě hlavní a vedlejší linie se kupříkladu ukazují denní úkoly, či, pokud jste členem nějakého uskupení hráčů, cechovní úkoly, za něž získáváte speciální odměny určené pro cech a nikoho jiného. The Settlers Online vám ale čas od času nabídnou i další specialitky. Tak třeba dobrodružství, kdy se přenesete na úplně nová území a plníte na nich další, ještě podivnější a originálnější úkoly.

 

 

Významným prvkem hry je stejně jako u všech ostatních online titulů závislost na komunikaci hráčů. Po celou dobu hraní se vám v levém dolním rohu bude potulovat chatové okénko, v němž si budete moci s ostatními povídat, obchodovat či prostě jen pomáhat začátečníkům. Pokud si s někým padnete do noty obzvláště, není problém jej zařadit do svých přátel, načež vám bude umožněno navštěvovat jejich městečka a tam jim pomáhat kupříkladu využíváním speciálních bonusů násobících výrobu určitých typů budov. Dalším důvodem ke komunikaci je samozřejmě snaha dostat se do určitého cechu, z čehož plynou mnohé výhody stejně jako povinnosti. Na druhou stranu mít možnost se na někoho obrátit v momentě, kdy potřebujete suroviny navíc či jiný druh pomoci, je bezvadná šance, jak si usnadnit práci.

 

 

Decentní porci z času stráveného ve hře se budete potulovat po různých tabulkách či v obchodní kanceláři ve snaze získat levně určitou surovinu či naopak draze prodat zbytky, na něž už ani ve skladu nemáte místo. Vše je ale příjemně jednoduché a pro prožití hry tak nebudete muset ztrápeně hodiny hledět na nepřehledné grafy, protože nic takového ani v The Settlers Online nenajdete. Naopak se vám otevřou prosté milé cestičky za zábavou a problém by musel být výhradně ve vaší osobnosti, kdybyste začali u hry frustrovaně řvát na všechno a všechny a nakonec byste vybouchli a počítač hodili z okna, protože nic takového se zde ve vás tvůrci nesnaží vyvolat a byla by smůla, kdyby se jim to povedlo.

 

 

Stejně jako každá jiná free-to-play hra si i The Settlers Online musejí na sebe nějakým způsobem vydělat. V tomto případě byla zvolena taktika nakupování speciální měny, díky níž můžete získat věci, jež vám značně ulehčí práci na městečku, nicméně ani sebemenší náhodou není pravdou, že se nemůžete k závěrečné fázi dostat bez placení. Otázkou je výhradně to, kolik času vám to zabere. Aby se neřeklo, diamanty, tedy ona speciální měna, se dají získat i ve hře samotné. Stačí se beze strachu každý den alespoň na vteřinku ukázat a postupně vás nebude omezovat to, že do hry peníze nevkládáte, už ani trošičku. Na druhou stranu v případě, že zainvestujete, nebude problém, aby se vaše budovy stavěly dvojnásobnou rychlostí a aby vaši hledači pokladů a válečníci bezproblémů stihli vykonat vše, co je potřeba, prakticky ihned.

 

 

The Settlers Online se samozřejmě nebojí zařadit mezi současné webovky i velmi pěknou grafikou s komiksovým nádechem. Ani v případě, že vás komiksy netáhnou, ale nebudete zklamáni. Audio se čas od času také projeví, každopádně rozsáhlých dialogů a megalomanských skladeb rušících vás při práci, když máte zároveň spuštěné okno se hrou, se obávat nemusíte. Naopak vás zaručeně potěší profesionální překlad do českého jazyka, který byl díky měsícům betatestování doveden téměř k dokonalosti a narazit na pravopisné hrubky by mělo být vzhledem k tomu absolutní tabu.

 

 

Titul se v poměru se zbylými webovkami drží na velmi vysoké úrovni, a pokud bychom zabrousili hlouběji do budovatelských strategií, jež jsou k nalezení na internetu, jedná se dle našeho názoru o jeden z nejkvalitnějších kousků vůbec. Pěkná grafika, skvělá hratelnost a odvaha do vpuštění se mezi žraloky free-to-play vod hře nechybí, takže se za hru nemusí série The Settlers v žádném případě stydět. Kvůli všem těmto věcem tedy věříme, že se bude The Settlers Online na GameParku dařit stejně skvěle jako v zahraničí a že se všechny krásy této hry pokusíte v blízké budoucnosti odhalit i vy.

 

Zahrejte si hned zdarma na settlers.gamepark.cz!

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

O hřeZákladní informace o hře
The Settlers Online -Hodnocení GameParku:
78%Hodnocení čtenářů:
UbisoftVydavatel:
Strategie, ManagementŽánr:
Přejít na stránku hry

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist