Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Po čtyřech letech vychází druhý díl ambiciózních závodů v otevřeném světě od Ivory Tower. Francouzi se snažili hru posunout kvalitativně i kvantitativně a do určité míry se jim to povedlo. Nad lepší průměr se však ani napodruhé nevyšplhali.

Vracíme se opět do USA. Od druhého dílu bychom možná čekali změnu prostředí - už jenom z marketingových důvodů -, ale opakovaná volba stejného teritoria napovídá, že se tvůrci rozhodli udělat tutéž hru lépe. Má to navíc určitou logiku - rozjet se po nekonečných amerických dálnicích je snem nejednoho milovníka aut a motorek, na které tvůrci údajně cílí. Na tom se od minula nic nezměnilo. Ve hře se staneme součástí universa „Motornation", národa motoristů, což mi mimochodem chtě nechtě připomíná „občany televize", satirické označení diváků kabelovek, které zaznělo v seriálu Simpsonovi. Ale budiž. Pravdou je, že rozsáhlý otevřený svět USA, samozřejmě zredukovaný, je ze začátku velkým tahákem The Crew 2. První pohled na mapu je docela impozantní a vyvolává velké těšení. V průběhu hraní však může vyvstanout otázka, zda se nemělo věnovat více energie dalšímu cizelování jednotlivých závodních disciplín, kariérnímu systému nebo multiplayeru, než vytvoření polovičatého a nenápaditého světa, který po několika hodinách hraní omrzí.

 

 

 

Závody (eventy) se dělí do čtyř hlavních skupin: Street Race, Offroad Race, Freestyle, Pro Racing. V rámci tohoto rozdělení je pak k dispozici spousta disciplín, které se průběžně zpřístupňují. Nechybí driftování, sprinty, rally, slalomy, checkpointy, rallycross, motocross a mnoho dalšího. Takovou perličkou je tvrzení tvůrců, že se inspirovali reálným motoristickým sportem. Naprostý nonsens. Jednak se to u takového arkádového titulu neočekává, jednak je to absolutně mimo mísu. The Crew 2 nemá s motoristickým sportem nic společného, mnohdy dokonce ani názvosloví nesedí. Disciplín je však vskutku habaděj a široká nabídka zajišťuje dostatečnou pestrost. Není navíc nutné se věnovat všem typům závodů stejnou měrou - hra vás pustí dál, i když budete preferovat jen některé disciplíny. Nutno říci, že každý si v tomto ohledu přijde na své, variabilita je veliká. Kardinálním obohacením jsou aeroplány a čluny. V pokročilejších fázích hry se objeví možnost pomocí jednoho tlačítka mezi těmito prostředky jednoduše přepínat.

 

 

Mezi závody můžete přejíždět po mapě vlastními silami, ale můžete se také teleportovat nebo si dokonce jednotlivé závody vybírat z menu. Jakoby tvůrci počítali s tím, že budou hráči přejíždění stále více přeskakovat, což se zřejmě skutečně ve většině případů dřív nebo později bude dít. Otevřený svět The Crew 2 totiž působí jaksi nemastně, neslaně, málo živelně. Krajina je vcelku pěkná, ale jednotlivé objekty v ní působí často jako randomizované, jako stafáž, vata, výplň prostoru. Ke stěžejním destinacím USA, do hlavních měst a k památným místům se beztak dostanete. Přejíždění mezi jednotlivými závody zůstane povinností pro puristy (pokud tuhle hru nějací vůbec nainstalují), ale kdo mezi ně nepatří, o nic kupodivu nepřijde. To, že lze po cestě potkat nějakou náhodnou výzvu je sice pěkné, ale pro průběh hry zcela bezvýznamné - jejich plnění nemá žádný efekt.

 

 

Příběh opravdu nestojí za řeč, jde o typický balast, jen aby se neřeklo.  Princip je takový, že se vypracováváte v nejrespektovanějšího závodníka ve Státech. Tím se dostáváme k hlavnímu motivátoru herního progresu. Kromě doláčů získáváme totiž za úspěšné dokončení závodu „followery". Jak současné - rpg prvek hry spočívá v tom, že avatar hráče je mezi ostatními občany národa motoristů čím dál sledovanější a oceňovanější. Vrcholnou metou je titul/level icon. Být frikulín, to je to, oč tu běží. V tomto duchu se nesou i fotografické výzvy, kde máte za úkol vyfotit zajímavé místo, úkaz nebo zvěřinu. Dále si lze dělat selfíčka ze zvlášť povedených motoristických piruet a jiných svých výkonů. Posledních 10 minut hry se automaticky nahrává a vybranou momentku lze libovolně (počasí, den/noc atd.) upravovat. Se ziskem followerů se otevírají nové závody, auta a jiné dopravní prostředky, různé výkonnostní vylepšováky a také možnosti estetických úprav. Fotografický režim nebude pro každého, ale někteří ho určitě ocení jako zajímavý bonus.

 

 

 

Dopravních prostředků je hodně, přes 250, ale za tímto číslem se neskrývají opravdu unikátní svébytná vozidla. V prehistorické The Stunts byly jízdní vlastnosti aut možná rozrůzněnější, než je tomu v recenzované hře. Důvod je samozřejmě jednoduchý - jedná se o čistokrevnou arkádovku. Heslem The Crew 2 je maximální přístupnost, všechno tu jde jako po másle, a to ve všech směrech. Množství vozidel je efektní, ale nikoli efektivní. Nejdůležitějším rozlišovacím prvkem je tu rychlost a o fyzikálním modelu nelze příliš vůbec mluvit. Pokud se lze v rámci ovládání vehiklů v něčem cvičit, pak je to především postřeh a odhad v tom, kterou překážkou projedete a která vás naopak na fleku zastaví. Co se týče obtížnosti, ta je pochopitelně velmi mírná. Závody se dají odškrtávat jeden za druhým bez větších problému. Hra nás neustále utvrzuje v tom, že jsme závodnická esa, tak jakpak bychom neměli fanoušky, kteří nás sledují.

 

 

Jsem spíše singleplayer, ale název hry i deklarace vývojářů vyvolávají velká očekávání ohledně multiplayerových možností. Faktem je, že se na mapě můžete potkávat s dalšími hráči a můžete vytvářet tzv. crew (česky družstva). Potíž je v tom, že vás k tomu nic nemotivuje, protože to ke splnění výzev a úkolů  není nijak nezbytné. Co by mě však lákalo, je PvP mód, který zatím chybí a přidán bude až koncem roku. Je to samozřejmě součást nešvaru dnešního herního průmyslu, kdy hra v době vydání není vlastně úplně hotová. Vývojáři z Ivory Tower mají snad na dva roky dopředu naplánováno, jakým obsahem budou hru doplňovat.

 

 

 

The Crew 2 se koleduje o tzv. rozpačité recenze. Problémem téhle hry je, že má ambice, kterým nedokáže dostát, a že vzbuzuje očekávání, která nutně zklame: závody v otevřeném světě USA, závody na moři, na souši i ve vzduchu, spousta motorových vozidel, rpg prvky, multiplayer atd. Všechno tohle The Crew 2 má, ale tak nějak jen proto, aby to tam bylo, aby tím hra získala body. Obrovská kvantita všeho ale neobstojí kvalitou do té míry, aby z této hry udělala vynikající titul. Když bychom však hru osekali, odhlédli od nedodělaných prvků a zaměřili se pouze na samotné závody, jejich hratelnost, zábavnost a akčnost, pak bychom hru museli hodnotit vlastně dost kladně. Nechť arkády zůstanou arkádami, kdo chce vypnout a povozit se, je na správném místě. Od nás si Crew 2 odnáší 60 %.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist