Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Tak šel čas: Doom

14.05.18, 10:00, autor: Dorreah, rubrika: Herní sekce - Téma
Nerostou vám květiny ve vaší zahrádce? Asi jste je málo hnojili čerstvě prolitou démonskou krví! Nezoufejte ale, již přes dvě dekády vládne na pomyslném herním trůnu král, který poskytuje dostatek potřebného hnojiva všem hráčům ve svém jedinečném podání. Málokdo se může chlubit tím, že rozbil brány samotného pekla.

Tato legendární pecka plná krve, končetin a rozemletých těl se nejednomu z nás vryla do paměti pod štítkem „old but gold". Ten, který nezná herní sérii Doom byl buď velice dlouho odstřižen od světa, nebo trpí amnézií. Krvavý poklad od Id Software změnil směr herního průmyslu a ovlivnil mnohé další hry, které si z něho braly příklad. Není divu, že si tato série po právu vybojovala své královské místo v síních herní Valahally, protože nejspíše by každý sobě podobný titul rozprášila raketometem, nebo BFG. Troufám si říct, že Doom je dosud nejzábavnější pekelná řežba, jaká kdy na trhu byla... a bude.

 

 

 


Kdysi dávno roku 1991 v jednom zapadlém městečku Richardson v Texasu, žila byla jedna společnost jménem Id Software, kterou řídili John a Adrian Carmack, John Romero a Tom Hall. Jejich specializací byla technologie vykreslující 3D obraz, ve které hoši byli tehdy na trhu nejlepší. Možná proto se tak těšili velké popularity téměř hned z počátku. Z kovárny tohoto studia vyšly legendární série jako například Wolfenstein, Commander Keen nebo Quake.

 


První Doom vyšel v roce 1993 se svým revolučním grafickým enginem. Jeho výjimečnost tkvěla ve víceúrovňových modelech, kdy jste se mohli pohybovat v prostorů nahoru i dolů, což například ve Wolfenstein 3D ještě nešlo. Prostor by se zcela ještě nedal nazvat plnohodnotným 3D, jelikož své nepřátele a obecně všechny postavy, jste mohli vidět pouze z jednoho úhlu pohledu. Nicméně v kombinaci s prostorem, ve kterém se pohybovalo, nebyl ani čas pro nějaká hlubší zamyšlení. Příběh celé série je velmi jednoduchý, což ale spíše podtrhuje jeho krásu. Jste mariňákem bez jména, který byl vyslán na Mars do služeb společnosti UAC - Union Aerospace Corporation. Tato společnost ráda experimentovala s teleportačními technologiemi až do té doby, než nastal problém. Systémy začaly kolabovat a na jednom z měsíců Marsu (konkrétně Phobos) bylo zaznamenáno volání o pomoc. Jakožto mariňák odletíte se svojí četou na záchranou misi na Phobos, kde mezitím započal masakr. Démoni vycházející z teleportačních portálů trhají na kusy všechno a všechny, ani vaše četa posléze nebyla ušetřena a vy zjistíte, že jste jediní, kdo na planetě přežil. Jediná cesta ven vede přes základnu.

 


Hra obsahuje celkem tři kampaně, které tvoří balíček map čekající na vyčištění od démonů. Později vychází The Ultimate Doom, kde se krom originální hry setkáme i s čtvrtou kampaní. Doom II: Hell on Earth jsme se dočkali 1995 obsahující jednu dlouhou sérii map. Obsahově téměř totožné až na několik menších výjimek - například naše oblíbená dvouhlavňová brokovnice. Jak už název napovídá, pekelné síly zahájily svůj útok z měsíců Marsu i na samotnou Zemi. Můžete třikrát hádat, co bude vaším úkolem. Série byla natolik úspěšná, že dalších map jsme se dočkali o rok později ve Final Doom, obsahující kampaně „TNT: Evilution", „Master Levels for Doom II" a „The Plutonia Experiment". Tak jako u předchozích dílů je obsah totožný s obsahem přechozíc. I přes velkou kontroverzi, kterou Id Software nejdříve vyvolalo nacistickým masakrem, a následně do toho přidala satanistickou řežbu, se toto studio těšilo obrovského světového úspěchu. Příběhová i herní jednoduchost dodala Doomovi krásu, kterou dodnes mnozí z nás uznávají, jako klenot herního průmyslu. Dnes jsme možná už přivykli komplexnosti současných her, včetně příběhových linek, která u série Doom není jedna z nejbohatších. Nicméně jak řekl sám John Carmack: příběh ve hře je jako příběh v pornu. Očekáváte ho, ale není zas tak důležitý.

 

 


Změna přichází s Doom 3, vydaný 2004. S vývojem hry přicházely menší nepokoje v samotné firmě, kdy John Carmack představil nápad na nového Dooma. Jedni souhlasili a druzí zase ne. Nicméně po ultimátu „líbí - pracuj/ nelíbí - vypadni" se nakonec mnozí umoudřili. Hra obsahovala kompletně nový grafický engine, podle kterého se jednu dobu testovaly grafické karty. Hororová survival atmosféra byla místy dominantnější, což u některých hráčů nevyvolalo zrovna pozitivní ohlasy. Příběhová linka je tu vesměs dost podobná té přechozí. Byli jste posláni na základnu UAC sídlící na Marsu, která opět experimentuje s teleportací. Vaším prvním úkolem bude najít ztraceného vědce, kdy po jeho nalezení se začnou dít zajímavé věci. Ten vám sdělí, že experiment se vymyká kontrole a snaží se poslat varovnou zprávu kolegům na Zemi. V tu chvíli se začnou otevírat brány pekla a celá základna čelí velkému problému - zmutované posádce UAC a démonům. Oproti původním dílům je prostředí popsáno mnohem detailněji. Nejen, že příběh je protkaný mnoha sekvencemi různých scén, ale máte možnost nahlédnou i do osobních dat či zpráv ostatních zaměstnanců prostřednictvím PDA, kdy budete muset luštit přístupová hesla, nebo jiné informace. Rozhodně je to zajímavý prvek přispívající k celkové atmosféře hry, ale... jak už bylo řečeno, ne všichni to přijali s nadšením. Osvěžením, po singleplayerovém tápání ve tmě s baterkou mohl, být multiplayer, který se nesl v duchu soubojových arén. Rozšíření přišlo v dubnu 2005 s názvem Doom 3: Resurrection of Evil, které přineslo novou příběhovou linku s mocným artefaktem a novými nepřáteli. Po dlouhé době ticha a napětí přichází v říjnu 2012 Doom 3: BFG Edition, která nabízí všechny vydané díly Dooma s novou kampaní pro The Ultimate Doom („Thy Flesh Consumed"), Doom II („No Rest for the Living) a pro Doom 3: Resurrection of Evil („The Lost Mission"). S rozšířením přichází i lehké vylepšení grafické stránky, audio efektů a pár dalších menších herních úprav. Tento pokus o oživení Dooma byl jenom chabým pokusem oproti tomu, co přišlo v roce 2016.

 

 

 


Doom IV, později publikován pouze jako DOOM, byl skutečným návratem krále, na kterého jsme všichni čekali. Příběhová linie nijak objevná, ale celkem klasická a spousta brutální akce. Id Software se tímto chtěl vrátit ke kořenům původní hry a obnovit tak krvelačnost svých fanoušků. Příběh se opět točí kolem UAC, teleportace a pekla... možná ohraná písnička, ale remasterovaná. Zde již nemáte neoficiální klasické přízvisko „Doomguy", ale „Doom Slayer", ze kterého číší hněv a strach samotných démonů. Krom tradiční základny se podíváte i do samotného Pekla. Platí zde jednoduché pravidlo - jestli budu dlouho stát, tak nebudu hrát. Herní styl je velmi rychlý a doporučuje se nestát na jednom místě moc dlouho, pokud nechcete skončit mezi zuby okolních monster. Démoni a jiní nepřátelé jsou rychlí a úskoční, je tedy třeba udržet tempo. Do toho vám pomůže našlápnutý soundtrack v podobě metalových riffů spojených s elektro-prvky, složený Mickem Gordonem ve spolupráci s Id Software. Když spojíte rychlou akci, nářezový hudební podklad a pekelnou atmosféru pro Doom typickou, vznikne mixér na maso poháněný náboji a palivem do motorovky. Singleplayerovou kampaň obohacuje řada achievementů, Arcade mód a multiplayer. DOOM si zasloužil několik ocenění v různých soutěžních disciplínách, což jenom potvrzuje kvalitu tohoto krvavého raw steaku.

 


Doom prošel několika fázemi vývoje, ale nakonec se vrátil k osvědčené akční kvalitě. Je neuvěřitelné, že je tu s námi už přes 20 let a stále se o něm mluví. Jako jedna z mála her pomáhala určovat směr, kterým se bude ubírat budoucnost herního průmyslu. Navzdory kontroverznímu tématu je i nadále opěvován jako králem svého žánru, není tedy divu, že jsou mnohé tituly s Doomem srovnávány (jako tzv. „doomovky"). Rozsáhlá fanouškovská základna za tu dobu stačila vytvořit četné množství módů a herních úprav, z nichž nejslavnější je stále aktualizovaný Brutal Doom nesoucí se v duchu prvních dvou dílů. Pokud vám tento článek zahrál na nostalgickou strunu, není žádnou ostudou si poplakat nad vašimi budoucími výdaji za všechny díly Dooma, protože je rozhodně o co stát. Rip and Tear ...

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist