Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Ztroskotejte na cizí planetě, objevte tajemství podmořského světa a vybudujte vlastní futuristickou základnu na samém dně oceánu. To vše v nečekaně kvalitním zpracování, kde nechybí dokonce ani čeština. Recenzi tohohle survival explore titulu se prostě nemůžete nechat ujít.

Subnautica se na herní scénu vymořila v tichosti. Mé očekávaní tak nebylo příliš vysoké, protože mám stále ještě dobře v paměti titul No Man’s Sky. Ten herní média dlouhou dobu zásoboval neuvěřitelnými zprávami o vymoženostech a možnostech svého titulu. Jak se však následně ukázalo v recenzi, hra očekávání hráčů nesplnila snad ani z poloviny, při čemž některé výroky vývojářů se ukázaly vyloženě lživé. Naštěstí je Subnautica pravým opakem. Místo planých slibů a výdajů za reklamu vývojáři veškerou snahu investovali do vytvoření co možná nejlepšího titulu. Vyplatilo se to.

 

 

Příběh

Ocitáme se v roli pasažéra vesmírné lodi Aurora, která z neznámých důvodů havarovala a dopadla na území neznámé planety. Naštěstí jsme se stihli evakuovat v záchranném modulu, který zároveň nabízí základní technologie potřebné pro přežití. Brzy zjišťujeme, že drtivá většina planety je pod mořskou hladinou, kde se tak odehraje téměř všechen herní čas. Nejsme však jediní, kdo přežil a skrze vysílačku občas zachytíme nějaký ten signál. Ten se samozřejmě neohroženě vydáme prozkoumat. K objevení je toho však více, než se na první pohled může zdát...

Putuj a objevuj 

Subnautica spojuje mnoho prvků různých žánrů, ale ve své podstatě je hrou explorační. Jistě si vzpomenete, že No Man’s Sky sliboval miliardy planet, což zní mnohem lákavěji než pobývat celou dobu jen pod vodou. Jenže v realitě byly všechny planety téměř prázdné a strukturálně téměř identické. Subnautica naopak překypuje originálním prostředím po celém herním světě. Po patnácti hodinách hraní jsem měl pocit, že jsem prozkoumal snad jen velmi malou část okolního světa, odemknul jen pouhý zlomek předmětů a odhalil zanedbatelný kousek příběhu. Herní svět je totiž nejenom neskutečně rozhlehlý do šířky, ale i do hloubky. Na každém kroku nás tak čeká mnoho členitých jeskyní ukrývající opravdu zajímavé živočichy. Jakoby toho už tak nebylo dostatek, vývojáři do hry přidali také ostrovy. I na těch toho mnoho objevíme, ať už jde o opuštěné základny či gigantické mimozemské stavby. Dno oceánu pak zdobí různé kusy zničené vesmírné lodi… člověk tak vlastně neví, kam dřív skočit.

 

 

 

Dýchat znamená přežít  

Ztroskotání na cizí planetě od začátku zavání bojem o přežití. Ale zatímco v jiných hrách horko těžko sháníme cokoli k snědku, pití a narychlo vytváříme oblečení či příbytky pro přečkání nehostinných podmínek, Subnautica je výrazně mírnější. Příbytek máme k dispozici již od začátku v podobě zmíněného záchranného modulu. Ten zároveň nabízí základní futuristické technologie jako je třeba stroj, jež nám vycraftí prakticky cokoliv. Stačí přinést potřebný materiál. Tahle mašinka stejně tak zvládá vytvářet něco k snědku či pitnou vodu (mořskou přece pít nelze). Abychom se mohli bezpečně napít, stačí donést jen dva materiály. U jídla je to ještě jednodušší, stačí popadnout kteroukoliv jedlou rybu, které navíc plavou prakticky všude. Potkáme sice i některé nebezpečné a hrůzné podmořské příšery, avšak těm většinou stihneme uplavat. Obvykle je po chvíli pronásledování přestaneme zajímat.

 

Zdaleka největší nebezpečí tak skrývá nedostatek kyslíku pod mořskou hladinou. Náš hrdina sice vlastní kyslíkovou bombu, avšak tu je třeba každých (zpočátku asi 45) vteřin doplnit vynořením se nad mořskou hladinu, případně vstupem do ponorky nebo obydlí. Kyslíkovou bombu však časem vylepšíme a získáme tak citelně více vzduchu. Hra nás zároveň vždy upozorní, když zbývá kyslík na posledních 30 vteřin, což obvykle stačí pro cestu nahoru. Pokud nám ale kyslík skutečně dojde, obrazovka začne černat až nakonec zemřeme. Pak už se objevíme rovnou na základně, při čemž ztratíme jen některé věci z inventáře. Případně ale přijdeme o ponorku, která se nedá jen tak lehce vypátrat.


Stavíme podmořskou základnu 

Ačkoliv si se záchranným modulem vystačíme mnoho herních hodin, později se přece jen vyplatí postavit si vlastní základnu. Ta může být v podstatě kdekoliv a její základní části nejsou ani náročné na materiál. Ze začátku lze stavět pouze chodby, které však jsou dostatečně široké, aby posloužily coby provizorní základna. Později však objevíme plány na stavbu různých budov, například pro skenování okolí. Do různých částí základny pak můžeme vkládat také prosklené části, abychom získali výhled na nádherné okolí. Sklo však není nějak extra odolné a pokud jich budeme mít příliš, začnou se po celé základně objevovat díry, což zapříčiní postupné stoupání vody uvnitř. Oprava je naštěstí více než snadná, po čemž voda uvnitř zase automaticky odteče. Energii do základny je třeba přivést skrze nějaký ten generátor, ale postačí i solární panel. Do základny lze přidávat libovolné vybavení jako je třeba postel, různé typy židlí, stolů, poliček, akvárko, světla… je toho zkrátka mnoho. Výrazně důležitější však je výstavba zařízení jako je třeba stroj vyrábějící lékárničky nebo stroj na výrobu různých zařízení. S touhle mašinkou budeme vytvářet nejdříve základní nástroje a lepší vybavení, později i ponorky a jiné vymoženosti.

 

 

 

Zpracování

Vizuální stránka mnohé překvapí svou kvalitou. Jde o opravdu propracované textury i animace. Pokud chcete zažít to nejhezčí vynoření se nad hladinu, kdy vám voda pomalu stéká po tváři, jste na správném místě. Dotaženy jsou i menší detaily, jako když například plavete ponorkou k hladině a pokud nezpomalíte, ponorka na chvíli nadskočí nad hladinu. Vůbec nejpůsobivější však je okolní prostředí. Různorodě členité dno, útesy, korály, ale i slušné množství všelijakých živočichů, z čehož každý má vlastní unikátní vzhled i chování. Každou chvíli se přitom dostaneme do odlišné lokality, která nás zaplaví jinými barvami a atmosférou, jak můžete vidět na přiložených snímcích. Vše se pak zcela promění v noci, kdy mnoho rostlin začne zářit všemožnýma barvami. Zdařilá je také hudba, kterou doplňují naprosto věrohodné zvuky různých mořských tvorů.

 

 

Subnautica je jednou z nejlepších survival exploračních her posledních let. Hráči nabízí příležitost vydat se do naprosto jedinečné podmořské džungle, která v herním světě nemá obdoby. Stejně tak si užijeme objevování skrytých tajemství ostrova, nalézání nových technologií, cratění i stavbu vlastní základny. Příjemným bonusem je čeština dostupná ve hře již od svého vydání. To vše lze navíc prožít ve VR, ať už skrze HTC Vive nebo Oculus Rift. Škoda jen chybějícího multiplayeru. Od nás hra získává nádherných 88 % a naše vřelé doporučení k tomu.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist