Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Již tento pátek proběhne finále středoškolských her v počítačových hrách Student Cyber Games 2005/2006. Dvaatřicítka finalistů se sejde v Brně a rozdá si to o toho nejlepšího. Co se dělo doposud a jaké bude finále se dozvíte v článku.
Píše se 27. duben 2006 a již třetí ročník středoškolských her v gamingu bude znát svého vítěze. Jak jistě všichni ví, vybranou hrou pro seriál byl již sice stařičký StarCraft BroodWar, ale účast naplnila očekávání. Celkově se přihlásilo na 1300 studentů ze zhruba 300 středních škol v ČR. Je to opravdu rekordní vzestup. Když se podíváme do historie, vše začalo před více jak dvěma lety na jedné škole s 80 hráči, loni bylo účastníků již 400 a letos je to více než třísetprocentní nárůst.


Účastníci se sešli nejprve na 50 oblastních kolech, která přiblížila akci skutečně do každého koutu republiky. Následně je čekal postup do 13 krajských kol a už je tu finále. Těch 32 nejlepších se utká na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně tento pátek 28.4. od 8 hodin.


Popisovat jednotlivá oblastní či krajská kola by bylo skutečně na delší dobu, hrálo opravdu na nejrůznějších školách s nejrůznějším vybavením. Někde si školy pořádaly oblastní kola samy, někde pomáhal tým SCG, ovšem dle obrázků a reportáží na oficiálním webu vše probíhalo v nejlepším pořádku. Co se týče průběhu kol, jediné co snad lze říct je, že byly typické hrou fair play, zájmem o hru a hlavně radostí v podobě vítězství, prohry brali hráči sportovně.

Co hráče zaskočí je, že často soutěžící doprovázeli učitelé a napjatě sledovali každé utkání, i když měli často problémy s orientací ve hře, mnohokrát si vítězství přáli snad více než sami aktéři.


Co se týče pořadatelských míst, jednotlivé školy zde opravdu popisovat nebudeme, nicméně jsme si dovolili několik chuťovek. První bylo oblastní kolo v Náchodě na Gymnáziu, kompletně zorganizované místními učiteli a žáky. Několik slov řekne vše – vizitky, kinosál, promítání, občerstvení, hostesky, to je náběh na pořádnou akci, více snad napoví fotky.


Nemůžeme však nezmínit pořadatelskou školu z těch nej v republice – Gymnázium OpenGate Babice u Říčan u Prahy. Známe „Kellnerovo“ gymnázium hostilo krajské kolo a mělo netradiční vložku – hodinovou exkurzi po areálu školy a snad jen trochu možná závistivé pohledy účastníků, jaká že to je škola. I tohle gymnázium vyznává zřejmě heslo J.A. Komenského – škola hrou.


Nejednou navštívila oblastní a krajská kola média a tak se někteří účastníci proslavili i mimo svoje kamarády a „pařany“. Reportáž ČT1 jsme mohli vidět v moravskoslezském kraji, na Primě se zase hrálo v Olomouckém kraji, trocha bulváru pozlobila hráče v Praze a regionálně se Deníky Bohemia a Moravia věnovaly snad v každém kraji.

Všechna kola byla odměněna bohatými cenami a dárky pro každého účastníka a tak nikdo nemohl odcházet s prázdnou. Ti nejlepší si odnášeli podložky a skatezz CD projektu či podložky SuperGamer.cz.


Finále je jak bylo řečeno pro 32 účastníků a jejich složení je rovnoměrné podle několika kritérií, z nichž to hlavní je počet přihlášených v jednotlivých krajích. Číslo 32 pak bylo rozděleno přibližně poměrově mezi 13 krajů. Hráči byli nasazeni podle jejich umístění do výkonnostních košů, odkud budou nalosovaní slavnostně v den konání ráno do FDE. Ti co byli úspěšní si tak po právu nesou výhodu do úvodních kol. Nicméně při akcích podobného typu více jak jindy platí, že naděje umírá poslední, už v nižších kolech jsme byli svědky mnoha překvapení. Shlédněte tak výčet nicků, které se na finále zúčastní, jejich jména a školy pak hledejte v soupisce na ofic. stránkách. Favority však máme, jsou jimi známá jména jako CDS)PredY, CDS)Energy nebo bio.Lopata.

1. koš:
- Streetwalker]DK[
- MaFi0z0]DK[
- bio.Dante
- CDS)PredY
- cmdr.Igraczek
- wojcek[DSd]
- bio.Lopata
- CDS)Selda
2. koš:
- bio.Ensi
- CDS)Energy
- KOG_Lemon
- baquick
- KOG_Delta9
- Kot)Fear
- BeW)Newil
- cmdr.pRoGgameR
3. koš:
- BuckFast
- Andrew]DK[
- FrOsT
- bloody]DK[
- Vandam
- ReV)ErrOr
- Schade125S(ReV)Glow)
- bio.DeViL
4. koš:
- csf.flan(braza)
- Bernard Wiliams
- CDS)Kara
- w3c]Chrono
- Berimbau
- TROTL
- Vogin[JC]
- GVN)Cybork

V závěru se podívejme, co nás čeká v pátečním finále, které bude ověnčeno cenami, prestiží a také, pravděpodobně jako v minulých letech, plným sálem, kde se koná show, přenášejí se komentované zápasy, diváci mezi sebou soutěží v různých doprovodných turnajích apod. Finále navštíví několik hostů, uveďme snad jedno jméno všem známé – legenda nEph.Destroyer přijede jako divák fandit dodnes oblíbené strategii a hlavně se kochat napínavými hrami. Zrekapitulujme si tedy základní data:

Datum a čas: 28.4. 2006 od 8 ráno do 15.30 hodin odpoledne
Místo: Gymnázium Matyáše Lercha, Brno – počítačové učebny a aula pro 400 lidí
Vstupné: zdarma
Hra: StarCraft:BroodWar
Harmonogram: Losování 08:00, finále 14:15, přesná minutáž na ofic. webu.


Samotné finále je skutečně velice slušně dotováno věcnými cenami v hodnotě několika tisíců korun. Oceněni budou hráči až do 6. místa a tak se mají všichni oč snažit, protože dopředu skutečně není nic určeno.

1. místo
- pohár 52 cm, diplom, postavička World of WarCraft a Football manager 2006 od CD Projektu, podložka SuperGamer, klávesnice Speedlink Crystal z obchodu SuperGamer.cz, knížka Harry Potter od Vltavy a VIP tričko SCG.

2. místo
- pohár 40 cm, diplom, postavička World of WarCraft a Football manager 2006 od CD Projektu, podložka SuperGamer, klávesnice Speedlink Crystal z obchodu SuperGamer.cz, knížka Harry Potter od Vltavy a VIP tričko SCG.

3. místo
- pohár 35 cm, diplom, postavička World of WarCraft a Football manager 2006 od CD Projektu, podložka SuperGamer, klávesnice Speedlink Crystal z obchodu SuperGamer.cz, knížka Harry Potter od Vltavy a VIP tričko SCG.
Jistě je mezi vámi mnoho čtenářů, kteří se už některého z kol účastnili a tak mi dají za pravdu, že tohle by chtělo skutečně rozšířit i na více her. Organizátoři dosud odolávali tlaku jiných komunit a zájmů, ale dle jejich slov se můžeme na příští rok snad těšit na některá překvapení. Tak uvidíme, co na to zatvrzelí učitelé, letos jim dali účastníci slušně nafrak a napříště je jasné, že hráče nemůžeme podceňovat a že existují zábavnější věci něž olympiáda v zeměpise.

GamePark samozřejmě bude u finále, pokud se tam nesejdeme, za vděk snad vezmete reportáž z místa konání, která bude následovat co nejdříve po skončení. Organizátoři slibují alespoň výsledky v přímém přenosu, tzn. Kdo bude mít trpělivost na to refreshovat celý den, jako by byl na místě. Textový formát vám pak doplní určitě hromada fotek a snad i nějaké to movie.


Více se samozřejmě dočtete na oficiálním webu Student Cyber Games, kde najdete kompletní informace včetně podrobných reportů ze všech kol, ale i takové chuťovky, jako osobní detaily na jednotlivé SCG adminy - http://www.studentcybergames.com.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist