Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

STEEP

09.01.17, 14:00, autor: haXik|LP, rubrika: Herní sekce - Recenze
Dlouho očekávaná hra, která téměř nemá obdoby. Otevřený svět, akrobatické kousky, tuny sněhu a rozmanité prostředí. Tak to je přesně STEEP, první hra podobného žánru od Ubisoftu. Pojďme se podívat, jak si s ní vývojáři poradili.

Musím uznat, že výjimečných her se nám dostává opravdu po skromnu. Je třeba upřesnit, co vlastně výjimečnou hrou je. V tomto případě něco, co už neokopírovalo několik studií a jedná se o takový žánr hry, na který nejsme zvyklí. Něco, co zde doposud chybělo, co nás něčím dokázalo překvapit a z prvu jsme si ani netroufli odhadnout, co od takovéto hry čekat. Do těchto kritérií přesně zapadá STEEP.

 

 

Je sice pravda, že trh něco podobného nabízí. Jedná se o titul s názvem SNOW, je free to play a mají ho na svědomí Poppermost studios. Ubisoft chce ale nabídnou více. Více čeho? Všeho. Otázkou však zůstává, zda se mu to daří, či nikoli. Předem upozorňuji, že STEEP pravděpodobně několikrát ke SNOW přirovnám, sami brzy pochopíte proč. Mnoho věcí mají tyto hry společných, odehrávají se v otevřeném světě, zaměřují se na zimní extrémní sporty, ale znamená to, že větší a bohatší studio zákonitě vytvoří lepší hru, než nějaké béčko ze Švédska, které na svém kontě má doposud jen jednu hru?


Inu, je třeba zmínit, o čem vůbec tato hra je. To, že se odehrává v otevřeném světě už víme. Konkrétněji se podíváme do zasněžených hor, které nám nabídnou desítky kilometrů sjezdovek, ale nejen to. STEEP nabízí oproti SNOW i windsurfing, tedy plachtění vzduchem za pomocí speciálního obleku. Hlavní náplní je především závodění s časem či jinými závodníky. Na první pohled však nepoznáte, který z těchto titulů je AAA. V obou nalezneme možnost ujmout se lyží či snowboardu a zcela neomezený prostor k pohybu.

 

Abych byl upřímný, herní prostředí na mě u SNOW působí lépe. Možná si říkáte, co se asi tak dá zkazit či vylepšit na obří, čistě bílé ploše? Asi se budete divit, ale hodně. Herní prostředí ve STEEP působí poněkud stereotypně až stroze. Naopak SNOW Vás každou chvílí něčím překvapí. Zde máte chuť i  motivaci, vydávat se na průzkumy do lesů a projíždět si téměř kolmé svahy, protože mnohdy narazíte na krásné, ukryté památky či jiná, vizuálně perfektní prostředí. Mohu zmínit například starý hrad, zamrzlé jezero či obří trhlinu mezi skalami.


Závodní režimy jsou zde více než podobné a nějaké zásadní rozdíly bych mezi nimi hledal jen těžko. Většinou projíždíte checkpointy nebo se naháníte s jinými lyžníky. Za své úspěchy jste patřičně ohodnoceni medajlí, zkušenostmi a nějakou tou finanční odměnou. Vydělané peníze lze použít na modifikaci svého charakteru. Ten můžete od hlavy až k patě převlékat, měnit mu výstroj nebo i vybavení včetně lyží či snowboardu. Nabízí se spousta různých, zajímavých variant a Vy si tak svojí postavičku můžete přizpůsobit k obrazu svému.

 

Samotnou kapitolou je potom Freestyle. Zde nejde o čas, ale o trik, který dokážete ve vzduchu předvést. Čím šílenější trik, tím vyšší hodnocení. Body jsou udělovány a strhávány i za špatný dopad nebo ne úplně dokončený trik, je zde třeba mít rychlé prsty a výborný odhad. Tohle vše pochopitelně vznikalo za účasti reálných freestylových závodníků, kteří se tímto sportem živí. Není proto divu, že se ve hře zcela běžně setkáme s prvky i značkami z reálného světa této závodní kultury. Mělo by to přidávat na věrohodnosti a hráčům co nejlépe nastínit krásu těchto sportů.

 

 

Celá hra se nese v duchu oddechovky. Soundtrack se skládá z písniček, dokonale se hodícím k celému prostředí a dohromady tvoří vynikající zážitek. Jen tak si brázdit sjezdovky, kličkovat mezi stromy a poslouchat vynikající songy dokáže zabavit na mnohem déle, než si dokážete představit. Opět, ačkoli to nerad říkám, lépe to působí u Snow. I během volné jízdy můžete samozřejmě skákat, provádět akrobacie a plnit výzvy.


Hrát můžeme buďto samostatně nebo v multiplayerovém režimu. Ta druhá varianta je pochopitelně jako u většiny novodobých her tou lepší volbou. Potkávat na sjezdovkách další nadšence a předhánět se s nimi je něco, co hře dá trochu jiný rozměr. Abych byl upřímný, pokud nejste fanoušek některého ze zmíněných sportů, hodiny zábavy na Vás pravděpodobně nečekají. Hlavním důvodem je dle mého názoru engine.


Největším trnem v oku celé této hry je samotná hratelnost, která by měla být na podstatně vyšší úrovni, kord u takovéto hry. Ovládání je příliš necitlivé, zbrklé a nereálné. U windsurfingu to ještě jde, ale jakmile použijeme lyže či snowboard, začíná peklo. Po chvíli si samozřejmě lze trochu zvyknout, ale ani po dlouhých hodinách jsem se nemohl zbavit pocitu, že je to ovládání příšerně nesympatické a bohužel to celou hru stáhlo dolu. V tomto ohledu doufám, že Ubisoft zapracuje a dočkáme se nějakého patche.


Po grafické stránce také žádná sláva. Jsou detaily, na kterých je vidět kus odvedené práce, pak jsou ale místa, kde si říkáme, že snad vývojáři původně mysleli, že ani vidět nebudou, tak se s nimi nezabývali. Když takhle pár hodin hrajete, netrvá dlouho a zjistíte, že tato hra v podstatě nemá co nabídnout. Maximálně na pár hodin, po chvíli budete odrazeni a potrvá zase pár hodin, než to zapnete a dáte tomu další šanci. Takto nějak to probíhalo u mě.


Abych jen nekritizoval, musím říci, že herní prostředí je opravdu obrovské a sjezdovky dlouhé, což je vynikající. Líbí se mi ta možnost, přepínat si mezi prostředky, které chceme využít a díky tomu se hra tak rychle neohraje. Na každém kroku je nějaký skok, převis či další překážka, nabízející možnost neskutečných skoků. Sjezdy jsou potom dynamičtější a záživnější. Když už se hezky rozjedete, opravdu Vás čeká adrenalinová jízda až dolu a věřte nebo ne, vykouzlí Vám úsměv na tváři. Na každé části hory na Vás číhá trochu jiné prostředí. Někdy je svah mírnější, jindy velmi příkrý posetý stromy. Po okolí jsou rozmístěny snow parky s velkou spoustou překážek.


Když je člověk hodně tolerantní, dokáže se nechat vtáhnout hrou, nabídne STEEP solidní zábavu. Nechc aby to vyznělo tak, že je hra špatná, jenom jsem asi čekal více. První momenty Vás dostanou do kolen, ale pochvíli je to pořád ta samá písnička dokola. Viděl bych to tak, že zapnout STEEP vždycky po nějaké rubačce, na hoďku až dvě jako oddechovku. Trávit u toho celé dny a noci bude jen opravdový nadšenec. Nicméně úkol splněn, dostalo se nám něčeho, co je relativní novinkou. Hra obdrží další haldu rozšiřujících balíčků, DLCček a nakonec to třeba bude neuvěřitelně precizní titul, který Vám opravdu ukradne celé dny a večery. Za nás si určitě zaslouží slušných 70 %.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist