Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Oblíbený televizní seriál South Park se ve videoherní podobě ukázal již několikrát. Většině z těchto kousků se bohužel nepodařilo zazářit v oblasti kvality. Obrovské ambice v sobě každopádně ukrývá nejnovější kousek s názvem South Park: The Stick of Truth. Jde však o skutečně natolik kvalitní titul, aby se jednalo o povinnost pro každého fanouška?

O tom, že animované pořady nemusí být nutně určeny dětem, nás už v minulosti přesvědčila řada tvůrců. Jednoznačně největší podíl na tom každopádně mají Trey Parker a Matt Stone, jež stojí za legendárním seriálem South Park. Cartman, Stan, Kyle a Kenny se jenom díky nim na televizních obrazovkách objevují již dlouhých sedmnáct let, v jejichž průběhu se jim podařilo získat na svou stranu miliony fanoušků z celého světa. Vzhledem k popularitě seriálu není žádnou záhadou, proč se v minulosti nejedno vývojářské studio pokusilo oblíbené hrdiny převést i do videoherního světa. V žádném z případů bohužel nešlo o natolik kvalitní hru, aby se její dohrání dalo pro milovníky seriálu považovat za neodpustitelný závazek. Nedávno však byl vydán nový kousek pod názvem South Park: The Stick of Truth. Jak si v tomto směru vede on?

 

 

O vývoj titulu se postarali tvůrci ze studia Obsidian Entertainment, kteří se proslavili celou spoustou nesmírně kvalitních her. Už jejich prvotině v podobě RPG Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords z roku 2004 se povedlo dostat k srdci mnoha hráčů, kteří studiu následně důvěřovali při tvorbě pokračování Neverwinter Nights. Po jeho vydání se konečně pustilo i do své první vlastní značky, jíž bylo neobvyklé akční RPG Alpha Protocol. Z dalších let si pak můžeme připomenout hry jako Fallout: New Vegas či Dungeon Siege III. Vzhledem k tomu, že se South Park: The Stick of Truth směle řadí do žánru RPG také, připadá nám, že po kapsách tvůrci měli zkušeností připravených dostatek. Odrazily se na výsledku dostatečně?

 

 

Do hry vstupujete v roli neznámého dítěte, které se právě nastěhovalo do městečka South Park a nikoho zde nezná. Rodiče vám však výslovně přikáží, abyste vyšli ven ze svého pokoje a pokusili se získat si alespoň nějaké kamarády. Pouhých pár metrů od dveří narazíte na Butterse, jenž vás rychle seznámí s Cartmanem. Oba jsou v daný moment ponořeni do svých rolí ve fantasy hře, v níž proti sobě válčí lidé a elfové, takže se k nim samozřejmě brzy připojíte, abyste elfům nakopali zadky. Vaším hlavním cílem se ale stane ukořistění objektu známého jako „Klacek pravdy". Celé to je ale o něco složitější a sled událostí vám do cesty brzy přivede všechno možné od mimozemšťanů až po oživlé mrtvoly nacistických generálů.

 

 

Na první pohled by se mohlo zdát, že příběh příliš geniální není. Stačí však hodinka strávená ve hře, a pokud máte South Park alespoň trochu rádi, bude vám připadat, jako byste právě narazili na nejúžasnější kus, co byl kdy vytvořen. Může za to především fakt, že si scénář vzali na starosti tvůrci celého seriálu, kteří zodpovídají za každou z 247 epizod, jež byly zatím odvysílány. Díky tomu ve hře postupně narazíte na stovky odkazů na seriál, zatímco vás bude celou dobu bavit perfektní černý humor autorů a ohromná spousta popkulturních odkazů, jimiž se South Park tolik proslavil. Dokonce i samotný nápad týkající se hraní si na čaroděje a elfy pochází ze seriálu. Oblečky, do nichž jsou jednotlivé charaktery navlečeny, totiž pocházejí z epizody The Return of the Fellowship of the Ring to the Two Towers, která byla uvedena na televizní obrazovky v roce 2002 a na níž později navázala i trojice dílů parodujících seriál Game of Thrones.

 

 

Atmosféra hry je výborná právě díky tomu, kolik drobností, jež vám původní seriál připomenou, se zde nachází. Zároveň vám ale bude odhaleno dokonce i několik zajímavostí, o nichž jste dříve nemohli mít absolutně žádné tušení. Fanoušci seriálu tak budou hltat každou scénku a každé slovo, které zdejší postavy vyřknou. Také dostanete příležitost podívat se na to, jak městečko vypadá, a detailně prohledáte prakticky jakékoli místo, které vám zrovna přijde na mysl. Hned teď a tady díky tomu můžeme s čistým svědomím říct, že pokud se vám seriál líbí sám o sobě, South Park: The Stick of Truth si užijete bez výhrad. Stále však ve vzduchu visí otázka, jak si vývojáři poradili s hratelností.

 

 

Říci, že výborně, už jenom kvůli tomu, že si vaše postavička prdne pokaždé, když se dotknete pravé páčky, se asi příliš nesluší. Minihra, jíž si užijete při sezení na záchodě, titul pravděpodobně také mezi nejkvalitnější hry, jež kdy byly vytvořeny, hned tak neumístí. Pravdou je, že kdybyste odstřihli pupeční šňůru vedoucí do hry ohromné dávky světa South Parku, šlo by o vcelku obyčejné RPG, jakých je v herním průmyslu spousta. Když se dostanete do hry, vytvoříte si fešný charakter, do nějž můžete promítnout své sny. O několik chvil později se dostanete k momentu, kdy si musíte vybrat jednu z herních tříd, mezi něž patří bojovník, lučištník, mág a žid. Správně, žid. A poté? Poté vás čeká dobrodružství plné zapeklitých questů, spanilých princezen a nebezpečných nepřátel. Jak jste si už ale asi stihli uvědomit, tohle není žádné obyčejné RPG.

 

 

Kdybychom se měli ohlédnout za bojovým systémem, jednoznačně si nejdříve vzpomeneme na sérii Final Fantasy. Souboje na tahy, v jejichž průběhu máte možnost vždy zaútočit či využít některé ze svých speciálních schopností, v sobě skrývají překvapivě mohutnou dávku taktiky, a pokud si myslíte, že vás hra nechá vyhrát nad každým protivníkem, šeredně se mýlíte a zasloužili byste si naplněnou plenkou mezi oči. Ve hře klasicky umisťujete dovednostní body tam, kde je jich právě zapotřebí. Nejdůležitější ze všeho je však mít neustále k dispozici kvalitní zbraně a výzbroj, jinak absolutně nic nevydržíte a jakýkoli z bossů vás sundá jedinou dobře mířenou ranou. Když se ale vám podaří srazit na kolena jeho, odměnou vám bude obvykle několik předmětů, které následně rozhodně využijete, ať už při souboji, nebo při obyčejném prozkoumávání herního světa.

 

 

S tím se zde koneckonců předem počítá. V každé z mnoha lokací, jež se v městečku nacházejí, se ukrývá řada drobností, díky nimž, pokud je naleznete, si kupříkladu budete moci změnit svoji image a z nelítostného fracka s jizvou přes oko si rázem uděláte roztomilou holčičku, které každý nepřátelský elf rázem podlehne. Místo zkušenostních bodů v této hře sbíráte kamarády. Aby to ale nebylo tak úplně jednoduché, kvůli tomu, aby si vás někteří obyvatelé South Parku přidali, se budete muset podrobit všemožným úkolům. Co se týče hromadění věcí, skládat sady můžete u podstatně většího spektra objektů, z nichž stojí za vypíchnutí především dilda a chinpokomoni, čímž však nabídka ani zdaleka nekončí.

 

 

Výborným způsobem se vývojáři poprali dokonce i s audiovizuálem. Díky spolupráci s tvůrci seriálu byl design hry vytvořen podobným způsobem, jakým je tvořen každý z dílů, takže se ve hře není možné necítit jako doma. Fanoušci se budou sypat blahem už pouze z tohoto, až ale uslyší jednotlivé známější charaktery dabované stejnými lidmi, kteří mají na starosti seriál, dostane se jejich nadšení na dočista novou úroveň. Stále je však třeba přiznat si, že to South Park čas od času může poněkud přehnat, což si uvědomila komise, která hru hodnotila pro státy v Evropě. Cenzurováno bylo hned několik scének, což sice může může být nepříjemné, ačkoli jde stále prakticky o nic v porovnání s mírou cenzury, jíž se u této hry dočkalo Německo či třeba Austrálie.

 

 

Pokud bychom se měli bavit o herních zpracování televizních seriálů, patří South Park: The Stick of Truth k nejlepším z nejlepších. Své milovníky v žádném případě nezklame, neboť obsahuje, pokud bychom nepočítali nesmírně zábavný a chytlavý příběh, kupy odkazů na seriál, jež veškeré fanoušky bezproblémů připoutají k židli či gauči na celé dlouhé hodiny. Je sice pravdou, že se souboje po čase stanou věcí, jíž byste se raději vyhnuli, ačkoli se i s nimi vývojáři, navzdory našim očekáváním, vypořádali skvěle. Titul si proto zaslouží 85 %, a pokud jste se South Parkem strávili mládí a stále na něj máte samé dobré vzpomínky, měli byste si hru v každém případě vyzkoušet, protože věříme, že si ji naprosto zamilujete.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist