Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Sociable Soccer

08.12.17, 20:55, autor: jsemchleba, rubrika: Herní sekce - První dojmy
Tenhle fast-paced orientovaný fotbal vás nenechá chvilku oddechnout a dokud časomíra neoznámí konec utkání, čeká vás pořádná sportovní smršť. Máte odvahu postavit se těm nejvěhlasnějším fotbalovým týmům a proškolit jejich gólmany?

Vývojář Jon Hare, vlastník a CEO Tower Studios, se po dvaceti pěti letech rozhodl oživit jeho dávný počin, který se stal herní klasikou tehdejší doby. Evergreen jménem Sensible Soccer, jež se vyznačoval svižným herním tempem, má již ohlášeného nástupce. Je jím právě dnes posuzovaý Sociable Soccer. Hra se nachází v brzké fázi vývoje. Je dostupná na platformě Steam v předběžném přístupu, kdy máte šanci hru testovat přímo v průběhu jejího vytváření a případně i vývojářům poskytnout důležitou zpětnou vazbu a podněty k úpravám. Vývojáři také do budoucna plánují obsáhnout platformy Android, iOS a Nintendo Switch. Metoda Steam early access byla zvolena po neúspěšné kampani na Kickstarteru z roku 2015, jež měla zajistit kapitál potřebný k vývoji hry. Nicméně sám Jon Hare zpětně přiznává, že ona kampaň byla ukvapená a nedodělaná, takže přirozeně neoslovila potřebné množství fanoušků. Ponaučen z chyb dob minulých, vyráží Tower Studios s novým byznys plánem k dokončení finální verze hry. Jak si early předběžný přístup Sociable Socceru vlastně stojí?

 

 


FIFU ani PES nečekejte

Sociable soccer přináší jinou koncepci, než na kterou jsme zvyklí od známých sportovních titulů FIFA (videorecenze zde) a PES, vycházejících každý rok v nové verzi. Zejména z hlediska snahy o dosažení co nejreálnějšího herního zážitku. Od pohybu hráčů přes jejich vizuální vyobrazení až po celkovou fyziku hry. Sociable Soccer je označován jako fast-paced, což předznamená fotbal abnormálně rychlého ražení. Jednotlivé utkání ohraničuje rámec dvou poločasů, které dohromady i s pauzou uprostřed trvají necelé čtyři minuty. Fotbalisti mají poměrně rychlý, přímočarý pohyb a nejsou zpomalováni nadbytečnými animacemi. Míč si ubráníte jednoduchým kličkováním ze strany na stranu a naopak seberete dobře mířeným skluzem nebo naběhnutím do míče vedeného soupeřem.

 

Osobité pojetí obsahující jakousi nadsázku naznačuje i grafika hry. V menu a na načítacích obrazovkách spatříte mnoho karikatur postav s neúměrně velkými hlavami. Při zápasech vás popohání publikum naklonované podle tří vzorů. Tato hra není licencovaná, takže si při výběru ligového týmu můžete povšimnout absence oficiálních názvů lig i týmů. Taktéž zpozorujete řadu roztodivných jmen. Petr Čech se dočkal pseudonymu Cash, Lionel Messi je pojmenován Macci. Všechny tyto aspekty naznačují tomu, že vývojáři si dali za úkol vytvořit nevšední zábavu, narušováním dnes všedních přístupů k fotbalovým hrám.

 


Hratelnost

Hra je dostupná na PC přes platformu Steam, nicméně klávesnici a myš chcete používat maximálně v menu. Základní herní nastavení jsou (zatím) koncipována zejména na gamepady. Přehled funkcí tlačítek v nastavení na klávesnici bohužel nenajdete a pokud si hru přesto budete chtít na klávesnici zahrát, budete potřebovat pár zkušebních zápasů, než příslušné klávesy najdete. Hra na klávesnici je zatím celkem nepříjemná, pohyby jsou prudké a střelba na cíl složitá. Nicméně vývojáři už v komentářích na Steamu oznámili, že situace si jsou vědomi a na kalibraci dále pracují. Pokud si hru pořídíte v době sepsání tohoto článku a vlastníte gamepad, čeká vás rozhodně lepší herní zážitek. Příjemná, pokud zrovna nekliknete mimo, je možnost měnit pohled kamery přímo během zápasu.

 

Rychlý styl hry zajišťují již zmíněné krátké poločasy. Své nezaměnitelné místo má skluz, který je ve hře velmi důležitou schopností a krom rychlého přebrání balónu slouží i k vyražení jasné gólovky. Hráč je nucen se co nejlépe využívat pohybové možnosti ovládané postavy, jelikož AI spoluhráči mu situaci vůbec neulehčí. Kombinovaných akcí se většinou nedočkáte a vaším hlavním cílem tak je přímý tah na branku soupeře. Celkově není úroveň AI úplně nejlepší, navíc úplně chybí možnost obtížnost si nastavit jinak, než hrát za tým z třetí anglické proti Barceloně. Vývojáři na umělé inteligenci stále pracují a údajně se snaží zlepšit i ovládání brankářů, kteří jsou po vyražení i jednoduché střely značnou dobu paralyzováni a blokace případných dorážek je čistě na vás.

 

 


Obsah

Sociabble Soccer už ve svém předčasném přístupu nabízí pestrý herní obsah. Hra zatím poskytuje základní herní módy v podobě rychlého zápasu, kdy máte možnost okamžitě začít nový zápas s náhodnými týmy. Pro jednoho hráče jsou dostupné také módy turnaje a ligové sezóny v casual módu, tedy čistě pro zábavu. Hráči, kteří rádi odemykají achievementy a vyznávají navazující průběh, je připraven tzv. Boss Mode. Nepřijdeme ani o světové turnaje a ligy od těch ne úplně sledovaných, až po ty nejlukrativnější, které se v reálném světě vysílají celosvětově. V tomto režimu odemykáte trofeje z jednotlivých soutěží a výhrami sbíráte body, kterými odemykáte zase další soutěže. Hra také obsahuje multiplayer na jedno zařízení, kdy si v rychlém zápasu můžete poměřit síly s přáteli. Tower Studios také oznámili online multiplayer, který by měl údajně fungovat na principu podobném ultimate týmům ve sportovních hrách od EA.

 

Pestrá je rovněž paleta týmů, které máte k dispozici. K výběru jsou mužstva z vyhlášených lig všech koutů světa a z menších lig jsou nejlepší týmy sdruženy podle geografické polohy. Najdeme zde i české zástupce v podobě Prahy, Liberce, Plzně a Vršovic – Praha z licenčních důvodů znamená Sparta, Vršovice Slávie, Bohemko sorry. Hráč může zápasit i na mezinárodní půdě skrze reprezentace států, kde vybírá mužstva ze všech kontinentů. Celkově vtipné pojetí s nadsázkou doplňují kluby z kolonky custom, kde hrajete za tým Sandwiches nebo Naughty Words.

 

 


Hodnocení

Sociabble Soccer přináší nekonvenční přístup k fotbalu a potěší zejména milovníky arkádového hraní. Z původce Sensible Soccer vývojáři převzali herní dynamiku a doplnili ji o bohatší obsah a pitoreskní grafiku, která pomáhá formovat osobitost hry a vymezit ji vůči svým konkurentům. Předčasný přístup je už nyní poměrně solidní, nicméně chybám, kdy se vám třeba automaticky přepne kamera, se zkrátka úplně nevyhnete. Je však vidět velká snaha vývojářů reagovat na zpětnou vazbu hráčů, zejména pak na sociálních sítích a fórech, takže podněty se jistě budou dále promítat do hry. Doufáme, že hra naplní své ambice a jsme zvědavi, jak tým kolem Jona Hara naloží se slíbeným hraním online.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist