Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Slunce

08.03.11, 18:56, autor: KenBlock43, vyšlo v blogu: Články
Slunce

HVĚZDA SLUNCESlunce je staré 4.5 miliardy let. Je to hvězda podobná miliardám jiným rozesetých po naší galaxii. Ale je to hvězda, která leží nejblíže k Zemi a kolem které obíha celý solární systém. Slunce přináší světlo a teplo. Bez něj by nebylo nic takové, jaké je.Technické udaje:


 

Průměr: 1,4 mil. kilometrů
Hmotnost: 2x 1027 tun
Teplota ve středu Slunce: 15 milionů stupňů Celsia
Teplota na povrchu Slunce: 5500 stupňů Celsia

 


Obrovská koule plynu


Slunce je obrovská koule plynu. Je tak obrovské, že by se do nej Země vešla približně 1 300 000 000x. Pokud jde o hmotnost, ta se počítá v miliard miliard miliard tun.  Slunce v sobě koncentruje 99% veškeré hmoty sluneční soustavy. Navíc je tak horké, že je možné se k němu priblížit jen na několik desítek milionů kilometru. V jeho jádře teplota panuje 15 milionu stupnů! Na povrchu dosahuje pouze 5500 stupnů Celsia.

Jaderná Elektrárna


Slunce vytváří neuveřitelné množství energie, která je pro Zemi životně nutná. Energie vzniká ve slunecním jádru. Tam je teplota tak obrovská, ze umožnuje přemenovat lehčí jádra na težší, v tomto případě vodík na helium. A jádro helia je lehčí než 4 jádra vodíku, ze kterých vzniklo. Hmota, která mizí, je složitým způsobem přeměnená na energii ve formě fotonu, malých zrnek světla. Říka se tomu termonuklearní fuze. Každou vteřinu je takto spotřebováno a přeměneno na helium a světlo přibližne 700 milionu tun  vodíku! A protože světlo uniká pryč, zmenšuje se Slunce každou vteřinou približne o 5 000 000 tun. Naštestí má obrovské zásoby..

 


Existence a zánik Slunce


I když jsou zásoby Slunce obrovské, nakonec Slunce všechny své zásoby spalí, co se pak stane? Zanikne a vezme s sebou pravděpodobně celou Sluneční Soustavu. Až totiž jádro Slunce spotřebuje všechny své zásoby, přestane svítit a vychladne. Vedci se domnívají, ze se pak začne rozpínat a nakonec pohltí Merkura, potom Venuši a dokonce i Zemi. Stane se z něj obrovská červená koule, které se říká červený obr, a potom zmodrá. Jeho jádro pak přestane produkovat energii. Nakonec se promění v nesmírně hutný objekt vetší než je Země. Tomuto stádiu se říká bíly trpaslík. Zachovejte ale klid: Podle odhadů vědců, Slunce by mělo svítit ješte dalších 5 miliard let...

Výbuchy na Slunci


Povrch Slunce je obklopen vrstvou, která se jmenuje chromosféra a jejíž tloušťka je približně 8 000 kilometru. Její teplota se pohybuje od 5000 stupnů Celsia do více než 20 000 stupnů Celsia v horní časti. Chromosféra je velice aktivní. Dochazí zde k velkému množství malých vertikalních vyronu, jimž se říká spikule, a které trvají v průměru asi 10 minut. Jde o výrony plynu z chromosféry. Někdy tyto výrony vypadají jako opravdické výbuchy, pak mluvíme o protuberancích. Hmota muže být při protuberanci vymrštěna i několik stovek tisíc kilometru daleko!Pohyby Slunce


ss

 

 

Na Zemi vychází Slunce na východe a zapada na zapade. Ve skutečnosti se Země točí kolem Slunce, a ne naopak. Všechny planety skutečně obíhaji kolem Slunce, které vypadá, že stoji nehybně uprostřed Sluneční soustavy. Tak tomu ale neni. Slunce se zaprvé toci kolem vlastní osy, stejně jako Země, jen jeho rotace je mnohem pomalejší. Bod na rovniku Slunce oběhne celou trasu priblizne za 25 dnu. Slunce dal obíhá kolem středu naší galaxie, Mléčné Dráhy, a bere s sebou celou sluneční soustavu. Celý oběh mu trvá 250 milionu let! Od svého vzniku tak oběhlo galaxii 20x.

 

 

ss


 

Skrvny na Slunci


Povrch Slunce, nazývaný Fotosféra, má hloubku přibližně 400km. Jsou na něm tmavé skvrny, kterým se řiká Sluneční Skvrny, což jsou chladnejsi mista, která take vyzařují méňe svetla. Objevuji se náhlé, zůstavaji několik týdnu a pak mizi. Kdyz vedci studovali jejich počet, zjistili, že fungují v cyklech, které trvají priblizne jedenáct let.  Při nejsilnějším cyklu zde může být až 200 skvrn! O přibližně čtyři až pět let později skoro žádné skrvny neexistuji. Tento cyklus je zřejmě spojen s magnetickym polem Slunce a jeho vnitřní aktivitou. K poslednímu vyvrcholení činnosti skrvn došlo v roce 2001.

 

 

 

ss

 
Spektrum Slunce


Sluneční světlo nám připadá bílé. Ve skutečnsosti ho tvoří množstvi barev, od červené před žlutou po modrou. Všechny tyto barvy odstínu jsou videt, když se objeví duha, tehdy, kdyz se sluneční světlo láme na stěne tvořené vodními kapkami. Tomu se říká viditelné spektrum Slunce. Kromě těchto Slunečnich paprsků však Slunce vysíla i pouhému oku neviditelné záření, jako jsou zejména ultrafialové paprsky, které hřejí. Lidské oko sice toto záření neumí rozlišit, ale některá zvířata jsou na to citlivá. Včely a želvy jsou schopny vnímat ultrafialove záření a hadi mohou zachycovat infračervené záření.

 

 

ss


Zatmění Slunce


Stává se, že se Měsíc dostane přímo do osy Země a Slunce. V tom případe může Slunce zakrýt. Tomu říkáme zatmění Slunce. Kdyz se Měsíc dostane do takové polohy, že nám Slunce zcela zakryje, docházi při tom k úplnému zatmění. Když neleží přesně mezi Zemí a Sluncem a zakrýva ho jen zčásti, pak jde o úplne zatmění. Úplné zatmění v Africe však můze být v Evropě jen částečne. A konečně existuje i třetí zatmění: prstencovité. Dochází k němu, když jsou Měsíc a Slunce v jedné přímce, ale Měsíc je příliž daleko na to, aby nám mohl celé Slunce zakrýt. V tom případě je vidět jen obvod Slunce. Ze Země to vypadá, jako by to byl světelný prsten.

 

 

ss

Další články z této sekce...

ANKETA

Je to kopie?

Ano
Ne

Celkem: 144 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 1.1.2011 10:45:13
* BlogRank: 0,92
* Přístupů: 34 798
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 4
Toplist