Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Slackline: jeden palec do smrti

16.08.11, 20:52, autor: Desttro, vyšlo v blogu: Dřysty
Kdo by jí neznal, lajnu na které není problém si rozbít hubu a ani zlámat pár kostí. Představím vám i tady na Gameparku Slackline, akrobacii v přímém přenosu.

 

WO CO GO?


 

 

 

Akrobacie, tento pojem je velice rozměrný a každá disciplína se pomalu ale jistě vyvíjí v samostatnou sebevražednou záležitost. Jistě o „parkour“ a „free-run“ toho asi už víš hodně, ale co víš o slacku [čti slek]?

 

Lajna, jak se tomuhle bezbožnému sportu říká, je ve skutečnosti „pouhé" balancování na popruhu většinou širokého právě jeden place, tzn. v metrickém systému 2,54 cm. Kdo by si myslel, že je to jednoduché tak to teda fakt není. I když chodit po lajně se může naučit kde kdo a není to zas tak nebezpečné jak se může na první pohled zdát. Ve skutečnosti, z trochy znalostí a poctivostí se nemůže téměř nic moc stát, pokud nezapracuje blbost jiného člověka či kulový blesk nebo erupce sopky. Rozdíl mezi cirkusáckou chůzí po laně a naší oblíbenou lajnou je v tom, že lano je napnuto na pevno a vůbec se nepropíná na rozdíl od lajny. Takže jedem na to!

 

Slack sám o sobě je velice mladým. Zatím co chůze po laně se vyvíjí tisíce let, slack je připisován dvojici horolezců, kteří žili v Yosemitském údolí v 80 letech minulého století, přesněji A. Grosowskému aj. Ellingtonu. Začali chůzí po řetězech, které se nacházejí okolo parkovišť. Později se vyvinul až k palcovému vinilovému pásu, tak jak to známe dnes. Z Yosemitu se tato záležitost rozlítla do celého světa.

 

 

  Takže tak nějak více wo co go! V dneštních dnech rozlišujeme pár zakladních lajn. Urbanline aneb nejběžnější typ lajny. Taková univerzální, většinou ne moc dlouhá, ovšem i triky na ní urobit jdou! Lajny jsou mladé, proto pořád vznikají nové triky a nečekané momenty. Právě pro takové momenty se užívá pružnější varianty trickline. Další zajímavou lajnou je watterline, kde se pod lajnou nachází voda, tudíž pád tolik nebolí. Opravdu zajímavou je longline, která obvykle bývá opravdu dlouhá v zásadě okolo sto a více metrů. Nejdrsnější a zároveň nejkrásnější je highline, pocit když jste na zemi a zároveň ve vzduchu je absolutně k nezaplacení. Samozřejmě, tato varianta je nejnebezpečnější, bez vybavení ani ránu!!! Ovšem ten zážitek je opravdu silný.

 

VYBAVENÍ


 

 


                Nyní věnuju pár slov o vybavení k takové lajně. Zaprvé potřebujeme popruh nejlépe dvou a půl centimetrový ale i širší lajna není k zahození! To není problém, problém je s napínáním.

 

 

1.       Ráčna: nejjednodušší způsob jaký znám, tahle hračka, která se obvykle používá k upevnování nosných popruhů. Tento způsob je nejjednodušší pro všechny začínajcí slackery, jelikož pár krát zacvakat na ozubeném kolečku, to by dovedl i dement z pomocné školy. Ovšem pozor na kvalitu samotné ráčny, jelikož už se mi jednu povedlo odkrouhnout! Častými jevy jsou opotřebovaná železná kolečka či nefunkční pružina.

 

 

2.       Ellingtonův napínací systém, dvě karabiny, dva kruhy: tento mladík stál u zrodu celé slackové scény a má na svědomí také systém napínaní přes dvě ocelové karabiny. Systém je prostě jednoduchý a dostupný, ten kdo už má doma nějaké to lezecké vybavení určitě dvě dobré karabiny najde, ten kdo ne si je snadno může koupit ale pozor, karabiny musí být oválné nikoliv klasického typu.  Viz video.

 

 

3.       Klatkostroj: tento systém je určen pro longline, kdy je potřeba vypnout lajnu trochu tvrději než-li ostatní lajny. Klatkostroj je v podstatě několik klatek a hodně špagátu jednoduše pro začátečníka to určitě není! Ten kdo už se trošku orientuje si určitě poradí.

 

 

4. Mezi vybavení zajisté patří i další nezbytnosti jako jsou kotvící popruhy. Tato zdánlivě nezbytná součást dodá popruhu na rovnosti. Kotvící popruhy doporučuji vybírat velice pečlivě, osobně používám dokonce dvojice kotvících popruhů aby se mi náhodou neurvaly, protože pád na zem prostě bolí! To bychom měli ze základního vybavení vše.

 

 

5. Ovšem pokud chcete lajnu napínat ve výškách, pamatujte, že je třeba jištění v podobě sedáku a jistícího lana nejlépe uchyceného karabinou o lajnu a o lano.  Jištění dobře ukotvěte pamatujte, že je to váše jistota před smrtí, v případě že by praskla lajna. Jistota je kulomet!

 

 

6. Dalšími hentoť tenť jsou například Šlek, LockPin či LajnLocker, tyto věcičky jsou určeny především pro kotvení lajny. Doporučuju podívat se na videa, jeden obrázek řekne za tísíc slov a hoodně úhozů. Také je možné kotvit i bez použítí uzlů, tak Vám lajna vydrží více. 

 

NATAHOVÁNÍ 

Nejlépe mezi velice pevnými body, vypnutí lajny čítá v některých případech i více jak 10t tudíž, nejlepší možností jsou vzrostlé stromy, konec konců příroda. Samozřejmě i sloupy elektrického vedení či DOBŘE zabetonované struktury. Určitě si dávejte pozor na zem, aby tam nebyly kameny nebo nedej Alláh sklo, fakt to bolí! Použíte některý z napínacích systému, jsou fakt užitečné. Samotné napnutí není nikdy velký problém, ovšem někdy zabere dost času. Nejčastěji se lidé ptají na to jak vysoko mají lajnu napnout. Záleží na vás! Já osobně miluju lajny nad zemí ovšem velice krátké a tvrdé. Jiní zase začínají až v 1,5m a při propnutí lajny se dostavají o celý metr níže. Ideálně pro začátek je těch 30cm na 10m délky vypnutí ráčnou. Dokud se nenaučíte držet balanc na krátké a tvrdé nechoťte na highline! 

 

 Jinak není co zkazit, jen začít!

 

SNAHA ROBÍT SI HUBU ZA KAŽDOU CENU 

 

Chůze po palcovém pruhu je úplně novým pohybem pro vaše tělo, naprosto se liší od jiných balančních záležitostí. Musíte si uvědomit, že lajna se houpe ze strany na strany a pruží. Tedy na počátku je nutné zaujmout základní postoj. Tj. takový, ze kterého hned nesletíte, dalším vodítkem je držet tělo a hlavu na přímé lince mezi stromy či čímkoliv, kde to máte vypnuté. Tělo jde vždy za hlavou, proto je nejlepší balancovat jen rukama popřípadě výkyvy ze strany na stranu. Tento způsob je nejlepší vůbec. Lajna se umí pěkně rozhoupat ze strany na stranu, takovéto houpaní eliminujete podřepem, kdy nohy jsou pevnější a klouby taktéž. Ovšem tento způsob lze uplatnit jedině, pokud máte vytrénované nohy. Já osobně uplatňuju balancování na jedné noze, dokud jí prostě neuklidním. Zároveň se snažte udržet tělo rovně, nepředklánět se. Z vlastní zkušenosti vím, že to není nejlepší způsob jak projít lajnu, jelikož takhle při začátku jednou jsem se dokázal přešlápnout a zapadnout přímo na lajnu ta mě vypružila a znova jsem se klepl hlavou o zem - tudíž to tvle nedělej! Zákon je o něco bezpečnější, ale zapadnout na záda taky není nejlepší. Pohled stále upírejte na konec lajny, třeba na blokant či na kůru stromu. Rozhodně se nedívejte pod nohy, mozek to nezvládá. Prostě vás to vyruší z koncentrace a už letíte dolů, na highline to dokonce může způsobit závratě i ztrátu vědomí - konec konců je pod vámi půl kilometru a drží vás jeden palec placatého špagátu kotvený, kdo ví jak. Každý krok na lajně si dobře rozmyslete, nemusíte jí proběhnout jak Speedy Gonzalez. Pociťujte všechno, jak se chová lajna, jak se chová vaše tělo a nebojte se zapojit všechny svaly. Udržte se na lajně do poslední chvilky, i kdyby to mělo zapříčinit, že vám vypadne fungl nová protéza. Takhle překonáte své hranice, ač si pár krát rozbijete hubu. Feeling jako na lajně najdete málo kde, hlavně se soustřeďte.

 

 

Doprovodná videa


 

Jak napnout přes Ellightonův systém: http://www.youtube.com/v/c8ku9gUdPYA
--

 

 

Na žádost doplním další videa.

 


 

Tento článek byl upraven pro server gamepark.cz © Desttro

Další články z této sekce...

ANKETA

Chtěli by jste zkusit slack?

Ano
Ne

Celkem: 110 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Můj blog tady na GameParku. Kíííp smajl! Novinka nový korektor!
* Založen: 15.2.2006 20:25:57
* BlogRank: 1,59
* Přístupů: 180 826
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 2
Toplist