Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Seven: The Days Long Gone

06.12.17, 23:22, autor: jsemchleba, rubrika: Herní sekce - Recenze
Doba vyžaduje hrdinu, který se nebojí postavit nebezpečí čelem, vytáhnout triky z rukávu a při nejhorším použít zadní vrátka, aby se později zase vrátil zasadit fatální úder. Máte chuť na pořádné dobrodružství? Seven: The Days Long Gone nakrmí i rozmlsané jedlíky milující RPG.

Seven: The Days Long je ambiciózní singlepalyer 3D izometrické RPG. Za tvorbou stojí studio Fool´s Theory, které je tvořeno bývalými vývojáři studia CD Projekt RED (mimo jiné The Witcher 3: Wild Hunt). Tahle skupina se po úspěchu zaklínače rozhodla oddělit od CD Projektu kvůli neutuchající touze vytvořit vlastní svět s chytlavým příběhem, působivou hratelností a se zbrusu novým pohledem. Nejvyšším cílem této hry je nastavit nový standard v RPG hrách s izometrickou projekcí, v jejímž rámci nabízí takřka neomezenou pohyblivost. Hráč může kmitat po ulicích, skákat po střechách či balancovat na lávkách. To vše v dystopické budoucnosti rozmanitého světa, známého jako Vetrallské impérium. Hra přichází i s českou lokalizací a věřte, že dialogy si rozhodně neberou žádné servítky.

 

 

Svět

Podtitul hry „The days long gone“ odkazuje na dávnou minulost, která předchází dění Seven. Kdysi dávno obývali svět předkové lidstva, kteří vstoupili do války s démony. Dlouho trvající boj sice vedl k téměř úplnému vymýcení démonů, nicméně válka civilizaci předků zároveň uvedla do trosek. Po tomto Pyrrhově vítězství bylo úkolem pozůstalých jediné: přežít. Neustálé šarvátky malých frakcí a jednotlivců nevedlo k ničemu, než k nekonečné válce. Pak se ale objevil sjednotitel. Drugun, zakladatel Vetrallského impéria konečně sjednotil válčící kmeny pod pevnou rukou, odhalil tajemství předků a s pomocí jejich technologií dal lidstvu novou šanci zazářit. Dokonce kolují pověsti o tom, že se zaprodal samotným démonům. Jak to s démony Vetrallské říše doopravdy je, musí zjistit sám hráč.

 

Příběhem procházíme v roli Teriela, charakterního, profesionálního a ne příliš společenského zloděje. Po úvodní misi zjistíte, že věci se mají trochu jinak, než by se mohlo zdát. Ocitáte se tak na vězeňském ostrově Peh, který je pod přísným dozorem technomágů. Při převozu navíc zjistíte, že kromě mechanického implantátu disponujete navíc ještě jednou zvláštností. Jste posedlí démonem. Démonem, který pochází z linie, kvůli které lidstvo prožilo své nejhorší chvilky. Po krátkém šoku se dozvídáte o širších souvislostech, že cesta na Peh není trestem jako spíše zkouškou. Jelikož vám nezbývá moc možností, vyrážíte s démonem jménem Artanak vstříc dobrodružství na vězeňském ostrově, plném největších gaunerů a nekompromisních strážců. Aby toho nebylo málo, hned při kontrole zjistíte, že část ostrova je zasažena nákazou nazývající se technická sněť, kterou mimo úmrtí doprovází i nadpřirozené události.

 

 

 

Hratelnost

Jak již bylo nastíněno, hlavním záměrem Seven je revoluce ve světě RPG s izometrickým snímáním, kdy Fool´s Theory přicházejí s maximálně volným pohybem v tomto žánru. Vámi ovládaný hrdina Teriel je, kromě zloděje, i zdatným gymnastou a parkouristou. Při přeskakování na vedlejší okraje střech si však musíte dávat dobrý pozor. Teriel sice má robotické implantáty a na jeho straně stojí démon, ale to neznamená, že je nesmrtelný. Proto vás pád z několikapatrového obydlí či obřích skalisek může stát více životů, než váš health-bar obsahuje.

 

Snímání pohledu je krásně přehledné. Prostředí je pak rozděleno do pater, takže vám patra nad vámi nebrání ve výhledu. Pokud navíc připravujete lest na soka, můžete natočit kameru nebo svoji postavu uvidíte rovnou i skrze zeď. Prozkoumávání světa vám kromě přehledné kamery zpříjemní i digitální oční implantát, kterým můžete libovolně analyzovat současné dění. Při jeho spuštění vidíte ostražité pohledy NPC, obvody ve zdech ke kamerám a odkryjete i ukryté poklady.

 

Volností vývojáři neskončili pouze u pohybu. I když se může zdát, že má Teriel vepsaný charakter zloděje, během hry je možné si jej tvarovat k obrazu svému. Pokud chcete například získat cenný Aurit (platidlo na ostrově Peh), můžete jej nastřádat okrádáním NPC a truhel, ale i tvrdým bojem v aréně. Ovládání postavy klávesami WASD a míření kurzorem je maximálně příjemné při konfrontaci s nepřáteli i objevování zákoutí vězeňského ostrova. Po osvojení si akčních tlačítek je hra plynulá i v nepřehledných situacích. Pro případ opravdu kradmých akcí využijete plížení, které zabrání hluku alarmující nepřátele. Hráč si tak krom očividných akcí musí dávat pozor i na svůj pohyb. Ne všude je vhodné nakráčet jako král, třeba na vaši hlavu zrovna vypsali odměnu.

 

 

Obsah

Již byla zmíněna jedna z hlavních komodit – Aurit. Auritové krystaly jsou místní platidlo, které umožní přístup k novému vybavení, ale i samotný postup ve hře, kdy si můžete koupit tzv. víza, tablety, jež ve vašem těle skenují technomágové hlídající další lokace. Kromě konvenčního plnění úkolů má pro hráče Seven připraveno mnoho miniher, ať už se jedná o okrádání NPC, přes dekódování panelů, po otevírání truhel šperhákem. Pro přežití je samozřejmě nutné sledovat svou úroveň životů a k používání speciálních schopností zase energii. Mimo boj se doplňuje během času. Na boj se hráč může vybavit injekcemi nebo jinými spotřebními předměty doplňující hodnoty i v přímo v zápalu boje. Pokud ovšem místo medikamentů zvolíte například „levnou whiskey“ musíte počítat i s jejími vedlejšími následky. Hra také nabízí mnoho obleků, brnění, střelných zbraní i těch na boj z blízka. Teriela tak můžete profilovat od pohyblivého zabijáka až po odolného válečníka.

 

Na Pehu potkáte spoustu NPC, které na ostrově doslova žijí. Ale pozor, jeden špatný pohyb může i z těch neutrálních udělat krvelačné nepřátele. Když obchodníka střelíte kuší, sesype se na vás rovnou celé náměstí. Pokud chcete nakupovat, je lepší zvolit metodu dialogu. Mluva postav je scénáristicky excelentně ztvárněna a dospělí se mohou těšit i na nějaké ty vulgarity. Hokynáři vám nabídnou smíšené zboží, ostatní koupíte u specializovaných prodejců (zbraně, lektvary, zakázané předměty apod.). Při obchodování můžete zároveň prodat předměty, které jste získali při úkolech nebo zlodějských eskapádách. Pro příznivce řemesel hra nabízí sofistikovaný crafting systém různých předmětů. K získání oprávnění k výkonu určitého řemesla, musí hráč splnit vstupní zkoušku a zasloužit si tak přístup k výrobním stanicím. V průběhu získáváte nákresy, ze kterých se naučíte vyrábět konkrétní zbroje, injekce a další předměty. Pozor však na objem nesených předmětů, čím těžší předměty, tím více máte omezenou pohyblivost.

 

 

Hodnocení

Seven: The Days Long Gone je vskutku zajímavým počinem. Neotřelý příběh kompletně nového prostředí a nových hrdinů. Vězeňský ostrov, zloděj samotář spolu se zdánlivou nepřízní osudu vytváří zoufalý obraz dystopického světa, se kterým se musíte porvat. Atmosféra je dokreslena osobitou grafikou a rozmanitým prostředím od slumových čtvrtí a neonových bloků až po přírodní panoramata. Otevřený svět obohacený bočními úkoly a náhodnými událostmi vyzývá hráče na stále nové výzvy. Živost hře dodává i chování NPC, kteří žijí vlastním životem a interakci můžete začít nejen vy, ale také oni. Načapat vás při krádeži mohou ve střežené budově i soukromém bydlení. Přímý postup je doprovázen minihrami a hádankami, které namáhají hráčův procesor. Kolem hry se navíc s podporou vývojářů začíná ukotvovat komunitní prostředí. Hru dokonce můžete pořídit ve sběratelské deluxe edici. Je trochu škoda, že v RPG žánru má hra velmi silné konkurenty s úžasným příběhem, obsahem i hratelností. V době zaklínačů, assassinů a pathfinderů je těžké se prosadit. Dystopická budoucnost plná napětí a společenských nejistot je silnou, v herním průmyslu ne příliš vídanou myšlenkou, která na to podle nás má. Proto celkově udělujeme velmi slušných 80 %. 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist