Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Jako jeden z mála hraje "hlavou". Oplývá bystrostí, lvím srdcem a kvalitním aimem. Miluje hudbu a Unreal Tournament. Takový je senTi, jeden z nejlepší hráčů cs/sk UT scény. Pokud se o něm chcete dozvědět více, přečtěte si tento exkluzivní vyčerpávající rozhovor.

Když jsem senTiho oslovil, zda by neměl zájem udělat interview, neváhal ani chvíli a souhlasil. Ačkoliv je relativně mladý, na UT scéně se pohybuje téměř od začátku a některými je plným právem považován za legendu. Je rozený Slovák, a proto nemůžeme v tomto rozhovoru, na který odpovídal česky, docenit kvalit jeho mateřského jazyka. Nelze ale pochybovat o tom, že tento rozhovor rozhodně stojí za přečtení úplně každému.

Ahoj senTi, spousta lidí Tě zná jako hráče, ale kdo se vlastně skrývá pod tímto nenápadným nickem?

Nevím, jestli mě zná těch lidí zas tolik, jelikož UT už moc populární není, ale budiž. Jmenuji se Miroslav Bodnár a je mi 18 let. Teď studuji v Praze na Vysoké Škole Ekonomické - fakulta Mezinárodních vztahů, obor Mezinárodní Obchod. Zní to celkem komplikovaně :), ale dá se to zvládnout (když člověk umí cizí jazyky :D).

Hraješ pod přezdívkou senTi již od počátku?

Ne, zpočátku jsem měl spíš takový funny nicky. Ale první nick, se kterým jsem se regnul na GZ, byl "Disrupt". S tímto nickem jsem hrál něco kolem 3/4 roku. Ale když jsem se najednou ocitnul bez klanu (thanx to /\/\o\/), začal jsem uvažovat o změně. Vymyslel jsem to za jeden večer pomocí Webster's dictionary a TV :D. Vznikl Sentinel. Z toho se pak vyvinul senTi. Teď mi to přijde vtipný, jelikož se slovem sentinel asi nemám moc společnýho.. Ale senTi ke mně prostě přilnulo a lidi mi tak někdy říkají i ve skutečným životě.

Jaké byly Tvé první krůčky na poli počítačových her?

Tehdy jsem byl ještě hodně malej, asi kolem tří let. Můj táta tehdy koupil Sinclair, byl docela podnikavej a na tu dobu to byly težký prachy, velkej risk. No a kromě pár programů, který si dal pak patentovat donesl i několik her. Ty se loadovaly kolem 45 minut a pamatuji si jen tolik, že mě to tehdy moc nebavilo, ale on si myslel, že bych mel s PC pracovat (kdyby jen věděl, co tím způsobil !).

Které hry na PC si Tě získaly jako první?

Upřímně řečeno, nepamatuji si, které byly první, hrál jsem tunu her. Ale vím, že můj děda měl PC dřív než my doma. A měl tam hru F1 GP nebo tak nějak. Byly to úplně simple formule a to jsem hrál dokud jsem na easy nevyhrál první místo. Pak mě to už nebavilo :). Ale jak jsem byl malinko starší, získaly si mě hry jako Gabriel Knight: Sins of the Fathers, Fallout, Baldur's Gate, Dungeon Keeper, Deus Ex. Starý hry jsou skvělý :). Je mi líto, že lidi, co hrají teď, nezažily ty hry.

Zahraješ si čas od času nějakou starší hru i nyní, nebo se v současné době věnuješ pouze těm novějším? Jsou moderní hry jiné než ty ze staré školy?

Jasně, že zahraju, v Praze jsem až doteď neměl internet, takže jsem si znova s chutí zahrál Fallout, Diablo a Baldur's gate. Z určitého úhlu pohledu jsou jiné, a to hned v několika směrech. Ale myslím, že oldschool hráči je kritizují právě za to, že jiné nejsou. V tom smyslu, že pouze opakují staré nápady a

nepřinášejí nic originálního. Mě osobně už nové hry neimponují, jsou tvořené na sílu, s mega

Grafikou, propagují grafické společnosti, aby si lidi kupovali dražší HW, taky pumpují $$$ i do

progamingu, do kterého se pak dostanou úplný shity. Ale i tyhle “shit games“ si najdou pár

hráčů, které ovládnou dominantní teamy, to vše kvůli prestiži a cashi. Řekl bych, že Games v

minulosti = Fun Games, dnes = for Money only.

Kdy se z Tvých reproduktorů poprvé ozvalo ono kouzelné slůvko HEADSHOT, kdy jsi se poprvé seznámil s UT? Čím to, že jsi této hře zůstal věrný dodnes?

S UT jsem se seznámil jen náhodou. Unreal 1, který jsem dostal jako dárek k nové zvukové kartě, mě

snad chytl ještě víc. Léta jsme to se sousedem hráli u mě doma (dlouho jsem nemohl přijít na to, jak to, že on fraguje se snipou na jeden náboj, HEADSHOT zvuk v té době ještě neexistoval). Botmach byl pro mě tehdy nová dimenze (tehdy sem ještě netušil o online hraní, bylo to asi v roce 2000). Pak mí spolužáci začali chodit do herny a jednou jsem je slyšel jak si ve třídě povídají o Decku16, akorát mi tam neseděl fakt, že dole u kyseliny je teleport a nezabije je to (oproti U1). Tak jsem šel s nimi a objevil UT, které mě ihned absolutně pohltilo.

Zůstal jsem věrný, protože mě v živote žádná jiná hra víc nebavila. A taky možná, že skill v UT je skoro nekonečný, i dnes jsou v UT movies vidět fragy o jakých se nám tehdy ani nezdálo. Na druhou stranu se musím přiznat, že UT jsem se v posledních letech věnoval jen tak při jiných PG hrách.

Jaké hry "pro progamery" jsi hrával/hraješ? Dosáhl si v hraní obecně nějakých úspěchů?

Huh, tohle bude spíš bez komentáře, jen to vyjmenuji. UT, UT2003, UT2004, CS

Úspěchy - členství v klanech nEophyte (i když to je mi líto, tam nelezte ani omylem), necroraisers, a hlavně xDk a velké množství jiných klanů, na které si nevzpomínám :D, v UT snad asi 2 týdny v Lethality, st1le, ptr0n a TMC!!! ;D.

UT - vyhrál jsem poslední GZ 1v1 Turnaj a na předposledním sem byl asi 3rd. Vyhrál jsem s

teamem 89* 5v5 CTF turnaj v Praze asi před rokem.

UT2003 - Výhra SVK kvalifikace na WCG 2003 Seoul. 17. na WCG GrandFinal Seoul. 2. Místo v

seriálu MČR v poč. hrách Herním festivalu v Praze. Postup do play-off v 4v4 TDM s

klanem XDK v ESL Eurocup. Nějaké výsledky v PG online turnajích.

UT2004 Jsem hrál asi měsíc. Ale i tak jsem se dostal na ECG 2005 Hannover. Kde jsem dostal parádní kouř :D.

První místo Playzone Cup s klanem Illusion.

V CS se učím pořád hrát. Ale minulý rok sem s klanom ICghost postoupil na WCG preliminaries

finále do Bratislavy. Kde jsme celkem hezky prohrali proti necroraisers :D.[13:1] >D

Čím si vysvětluješ své úspěchy? Existuje nějaký univerzální návod, jak se stát dobrým hráčem?

Univerzální návod podle mne neexistuje. Je třeba mít dobré podmínky a hlavně ta hra musí člověka děsně bavit. Mít sen a pracovat. Hodně hrát a sledovat dema, ale já sem uplatnil zcela jinej postup. :) Z prvního klanu /\/\o\/ jsem dostal kick. Už ani nevím proč. A to mi umožnilo nenápadně a velmi otravně vstoupit do jednoho z nej tdm klanu v tě době - N/A. Udělal jsem to tak, že jsem nejdřív spamoval Plecha, jenže jemu nebyl můj potenciál jasný a poslal mě :D .. asi bych se poslal taky. Jenže jednou jsem hrál Stalwarta proti Gogosovi, kterej mě nějak nakonec vzal a on byl myslím CL, takže ostatní nemohli nic říct na to :D. Pamatuju si, že v tý osudový hře byla připojena i nejvetší UT1 star těch dob – Exiles (tehdy mel megasilnej nick Fragííík).

V tom klanu jsem se rychle zlepšoval a pak si mě našel Smaug - Slovák, kterej moc známej z lanek

nebyl, ale bezpochyby byl tehdy jeden z nej UT hráčů ve východní Evropě. On si řekl, že na Slovensku musí umět UT, ještě někdo a tak mě učil. No a po dobrým základu jsem jen dokola hrál :D Proste luck jak ....

Lze nějakými slovy charakterizovat Tvůj styl hry (především v UT)?

DM 1v1 - Spoléhám se hodně na svůj AIM. Když hraju proti dobrýmu hráči a navíc turnaj, tak má hra je hodně nudná. Ale v posledním cupu fungovala, tak zas tak špatná být nemuže :D. Nemám takový megaskill jak některý lidi v EU nebo možná i CZ (kalias), ale jsem schopen použít v důležitým zápasu rozum, a to podle mne v ČR kromě Exilesa.. a možná taky rychle se zlepšujícího Creepera dokáže málokdo.

TDM - Myslím, že v UT1 tdm mnoho zkušeností nemám, ale z ut2k3 a 4 jsem se o něm naučil hodně. Dokážu vést tdm team a timovat. A můj playstyle je spíš agresivnejší. Mám hodně fragů, ale taky hodně smrtí :).

CTF - Jsem v útoku. Někdy i sám. Prostě na všechny egocentricky řvu, ať brání, že já to donesu. Neudělám nějaký krutý finty, ale myslím, že jednou jsem schopen to přinést vždy :D. Dobrý je na tom hlavně to, že stinnou stránku neúspěchu můžu vždy hodit na obranu (Hello, Kali) a sám sobě si říct jak jsem dobrej. 89* forever :)

Jistě jsi si oblíbil některé zbraně a mapy, které?

Sniper - HEADSHOT!

ASDM (Shock rifle) - Líbí se mi, jak primary mode posouvá s cílem kam chci :D a taky kombo - nejvetší vynález v historii fps..

RL – No, velice taktická zbraň. Dá se s ní spamovat, ale taky dávat hezký fragy.

Líbí se mi snad všechny zbraně v UT, ale tyhle tři asi nejvíc.

Máš za sebou jistě spoustu nervydrásajících zápasů, utkvěly ti nějaké momenty v paměti?

No... nejvíc asi na WCG 2003 vs Japonsko, kde jsem se poslední minutu skrýval na mape DM-Ironic. Bylo to nejvíc zbabělý a nejvíc chytrý, co sem mohl udělat. Vedl jsem ze začátku asi 12:0, jenže pak se nám kluk rozjel a asi za 2 minuty to dotáhl na 10... no a já sem se skryl a v posledních pár vteřinách jsem na nej skočil ze zhora a fragnul ho :). Pak ke mně prišel admin a řekl,že to ješte neviděl :D. Ješte dnes se mi můj kámoš směje, když hrajem, že nic víc loserského se v UT udělat nedá :D.

Taky si pamatuju na světlý chvilky na jednom GZ cupu proti plechovi, který se pořád dovolával admina, že porušuji pravidla (lagoval mi connect a bez pauzy jsem se odpojil abych zapnul isdn), zápas trval asi 5 hodin. Hráli jsme snad 5 map. Poslední byla Virdian a tam jsem mu dal godlike :D, to byl skvělej herní moment...když jsem začínal, dostal jsem od něj hodně godlike (hello, plech).

Pak tu byl herní festival vs Storm. Kde jsem šel z LB a musel vyhrát 2x. První zápas jsem vyhrál, hodně jsem to prožíval, řval jsem a tak :D.

Hodně CTF her s teamem 89*. A tdm her s teamem xDk a nr.

No a pak CS zápasy, ale to až budu pro v cs :D

Liší se komunita hráčů kolem UT nějaký výrazným způsobem od jiných?

Jo, je menší :). A jinak ani moc ne, hodně hádek, atd. Možná není tak nakazená cheatery. Ale taky hodně namyšlených lidí. Ale to je všude, takže v poho.

Kolik hodin denně v průměru strávíš u počítače? Máš nějaké jiné záliby?

Hodně :D. Nebo spíš kolem šestnácti jsem skončil s závodním hraním tenisu a hrál jsem everyday 20-24 (čistýho času možná 3 hod). Kromě weekendu, to jsem byl s kamarády někde v hospodě. Před turnajem typu MČR nebo WCG někdy i 8 hod denně. Poslední dobou toho už ale tolik nebylo, jelikož po ECG sem nehrál nic pro. Jo, jak sem se přistěhoval do Prahy dělám Freestyle Formy Gymnastiky. A později bych chtěl dělat XMA [www.nogravity.cz]. Ale taky se snažím zlepšit v CS, takže nejspíš toho času bude zas hodně. A nevím jestli to je jiná záliba, ale taky moderuji v jednom netovým rádijku. Ale Hlavně miluji ANIME a všechno co je z Japonska. :D

Do života každého člověka patří neodmyslitelně hudba. Jsi výjimka nebo si najdeš čas také na poslech hudby?

Jak už jsem se zmínil - moderuju v rádiu - a hudbu miluji. Skoro každý styl. I když nejvíc asi Japonskej Rock, pop a z Eu + Am kultury nejvíc Alternativní rock. Typu Perfect Circle. Ale nepohrdnu ani blues, jazz, ambient, skoro všechno, co je nějakým způsobem originální, např. Frou Frou. Jen mi je líto, že nedokážu na nic hrát. Tak jen trocha mixuju :D

Máš nějaké oblíbené filmy nebo seriály?

Ano, mám, ale všechny jsou buď Anime nebo Japonský filmy. Úplně nejvíc miluji Neon Genesis Evangelion od Hideaki Anno a studia Gainax. Je to hodně psychologický, plný emocí, úžasnýho příběhu, filozofickejchch a náboženskejch úvah. Je to prostě duše hlavní postavy absolutně rozpitvaná. Pak mám rád takový anime jako Akira, Naruto, Kenshin, Rahxephon, Full Metal Panic, X, Cowboy Bebop atd.

Z filmu.. Blue Spring - o jap. teenagerech na škole for boys only, německý film Crazy. Pak bych řekl, že mám rád Matrix 1, kdyby to nebyla jen pouhá napodobenina anime .Hack//sign. The Exorscist. K-Pax.

Neměl jsi někdy osobní problémy způsobené tím, že jsi u PC trávil přiliš mnoho času?

Hlavně v rodine. Ve škole nikdy. S kamarády ne. S holkami je to malinko horší, ale všechno se dá vysvětlit :D. Ale to patří k tomu, kultura zábavy a taky to, co nazýváme sport, se posouvá kupředu. Hráči, co říkají o e-sportě, a o pozitívnych účincíchch hraní atd. jsou stejně vzdálení od pravdy, jak rodiče nebo populističtí politici či puritánští lékaři, kteří říkají, že hry škodí (sport zlepšuje kondici, ale taky si mužete zlomit třeba nohu). Všeho s mírou bych řekl :).

Jak se stavíš k názoru, že hraním počítačových her se děti stávají agresivnějšími?

Myslím si, že to je individuální, možná u někoho. A navíc je to zcela jedno. I kdyby hry evokovaly násilnícké chování, pořád tu jsou ještě mobily, chat, alkohol, které dělají s lidí zbabělce. Takže ty "násilnosti" v hrách jsou podle mne mnohem slabší než ten zbytek. Lidi skrývaji svý pocity za SMS, za chat, nedokážou se uvolnit. Všem rodičum a lidem, co se tímhle zabývají, bych doporučil, aby se starali spíš o to, zda mají v rodině všechno v pořádku, či si rozumějí se svou přítelkyní nebo jestli syn nekrade auta. Pokud sedí u počítače a má k to rozumnej duvod, má přátele a známky jaké by měl i kdyby u pc neseděl tolik, nevidím v tom problém. O žádnou agresivitu bych se nebál.

Děkuji Ti za rozhovor, na závěr můžeš cokoli, co ti leží na srdci, vzkázat čtenářům.

Myslím, že jsem toho napsal celkem dost. Nikdy neobviňujte lidi, že mají cheaty. I kdyby je měli, vám to může být jedno. A když vám nikdo nevěří a uráží vás, jděte na lan a pořádně jim to natřete (v hře myslím :D). Najdete mě na irc @quakenet #ICghost. Držím palce všem lidem, co chtejí být pro v hrách. Zdravím Monkiho, Smauga, Dereka. Best ut klan *89 :). Svůj CS team ICghost a #ut.cz

Never give up your dreams (c) Monki

I'm a lama-wannabe-clan (c) CyberRealm

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

O hřeZákladní informace o hře
Unreal Tournament -Hodnocení GameParku:
86%Hodnocení čtenářů:
Digital ExtremesVydavatel:
Akční, First personŽánr:
Přejít na stránku hry

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist