Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Sečská přehrada je vybudována u města Seč ve východních Čechách na řece Chrudimce v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Na jejich březích postupem času rychle rostl největší rekreační areál ve východních Čechách. Nachází se kousek od Chrudimi, Pardubic, Heřmanova Městce, Hlinska a dalších měst ve východních Čechách a rychle se stala oblíbenou lokalitou pro rekreanty.

Sečská přehrada

 

Pohled z hraze na plnou přehradu

Pohled z hráze na plnou přehradu.

 

Přehrada se nachází u města Seč, které leží ve východních Čechách na řece Chrudimce - řeka Chrudimka dostala jméno podle největšího města, kterým řeka protéká před svým vléváním v Pardubicích do řeky Labe.  Často se neoficiálně říká "Seč u Chrudimi" nebo "Seč u Pardubic". Chrudim a Pardubice jsou dvě největší poblíž se nacházející města. Mezi dalšími lze zmínit Hlinsko, Nasavrky, Heřmanův Městec, Havlíčkův Brod, Třemošnice nebo už vzdálenější Hradec Králové nebo Přelouč. Nejen z těchto měst se každoročně spousta lidí z celých východních Čech vydává na Seč k přehradě za rekreací, výletem, turistikou, plaváním, bruslením, houbařením, surfováním, jachtařením, rybařením, potápěním a spousty dalších aktivit. Přehrada slouží také k odběru vody, ze které se potom na místní úpravně vody dělá pitná voda pro město Seč a přilehlé obce. Přehradu provozuje státní podnik Povodí Labe. Na Seči je spousta chat, hotelů, penzionů a také dva kempy k ubytování. Dříve tu měla i spousta podniků rekreační objekty pro své zaměstnance, ale víme, jak většina takových věcí bohužel dopadla. Hladina přehradní nádrže při plném stavu vody je ve výšce 495 metrů nad mořem.  Seč je rodu ženského. Kromě této Seči se u nás v České republice nachází ještě dvě obce (v okrese Plzeň-jih a okrese Ústí nad Orlicí), jedna část obce (Lipová  v okrese Prostějov) a jedno katastrální území města (Seč u Jeseníka v okrese Jeseník) s tímto názvem. Kromě přehrady Seč je ještě jeden potok s tímto názvem, který ústí do Berounky. Momentálně má Seč opět statut města, které opět získalo k 12. dubnu roku 2007. V roce 1499 byla Seč jmenována jako městečko, na město byla povýšena 1853. K 1. lednu roku 2012 zde žilo 1688 lidí. Město se nachází asi 16 kilometrů jihozápadně od Chrudimi v Chráněnné krajinné oblasti. Nachází v samotném středu Železných hor, město leží na okraji Pardubického kraje, jeho přímými katastrálně sousedícími kraji jsou kraje Vysočina a Středočeský. Nadmořská výška na náměstí města je 532 metrů nad mořem a nejvyšší nadmořská výška je 556 metrů nad mořem, odkud je nádherný výhled do celého okolí. Jedná se o největší a nejvyhledávanější rekreační oblasti ve východních Čechách.

 

Vlajka Seče Znak Seče

Vlajka a znak Seče.

 

 

Video mapující prohlídku Sečské přehrady a jejího nejbližšího okolí.

 

Pod hrází Pohled z hráze dolů Pohled z pláže na hráz

 Pohled z pod hráze, pohled z hráze dolů a pohled z pláže na hráz.

 

Historie

 

Hráz přehrady se stavila v letech 1925 až 1934, je zděná a na stavbu byly použity žulové bloky mezi zříceninami dvou hradů Vildštejnu a Ohebu, přičemž zřícenina hradu Vildštejnu se nachází vlastně nad hrází. Žulové bloky byly k hrázi dodávány z poměrně vzdáleného lomu v Libkově, který leží až u další přehrady na řece Chrudimce - Křižanovické přehradě. Hráz je vysoká 42 metrů a šířka koruny je 165 metrů. Přehrada může zadržet až těžko představitelných 22 milónů metrů krychlových vody. Pro menší představu, kolik to je vody, tak 1 metr krychlový je 1000 litrů. Přehrada nebyla vytvořena primárně kvůli rekreaci. Hlavním důvodem bylo to, že obce a města podél řeky Chrudimky trpěly v dřívějších dobách velmi časti povodněmi. Dalším důvodem byla již výše zmíněná rekreace, které východní Čechy nenabízely až tak moc. Dalším důvodem byla i výroba pitné vody - ze stejných důvodů byly postaveny i další dvě přehrady na řece Chrudimce: již zmíněná Křižanovická přehrada u vesnice Křižanovice pod Sečskou přehradou a naopak výše položená Hamerská přehrada poblíž vesnice Hamry. Jak už to tak bývá při vzniku přehrad, že musí dojít k zatopení nějaké vesnice, domů, stavení a dalších možných věcí, tak i tady tomu nebylo jinak. Při zatopení údolí to touto cestou odneslo jedenáct domů, čtyři mlýny, velký statek, čtyři pily a tírna lnu. Na poloostrovu, kterému často lidé říkají jen ostrov, byla v roce 1996 vyhlášena přírodní rezervace. Poloosrov kvůli tomu, že když dochází před zimnou k upouštění vody z přehrady, aby byla rezerva na jarní oblevu spojenou s táním sněhu na zadržení vody a zabránění povodním, tak se dá přejít suchou nohou z jednoho břehu až na ostrov - jinak se tam dá v létě v pohodě doplavat nebo dojet na lodi nebo oblíbeném šlapadlu, které se dá v létě za peníze půjčit na břehu. Kromě poloostrovu je rezervace vyhlášena i na svazích nad přehradou, která zahrnuje i již výše zmíněnou zříceninu hradu Oheb. Jednu kaňku bychom přece jenom našli - na Sečské přehradě se čas od času rozhodne nějaký ten nešťastník ukončit svůj život a skočí z hráze dolů.

 

Historické foto ze stavby Historické foto ze stavby Historické foto ze stavby

Několik historických fotek mapujících stavbu přehrady.

 

Zříceniny hradů Oheb a Vildštejn 

 

Známější z této dvojice zřícenin hradů je bez pochyby Oheb, který je prakticky všude spojován s městem Seč a Sečskou přehradou. Hrad ční na skále vysoko nad hladinou přehrady. První písemná zmíňka k místě, kde hrad stojí, je datována až do roku 1315. Samotná informace o hradu je ale o pár desítek starší a je datována k roku 1405. Hrad často měnil své pány a hodně informací není možné na 100 % potvrdit. Hrad přežil husitské války i vpád Uhrů, i když ten ho hodně poškodil a musel být v 60. až 70. letech 15. století opraven a dokonce byl rovnou i rozšířen, práce byly dokončeny roku 1478, kdy český král uzavřel mírovou smlouvu s uherským králem. Po roce 1490 hrad zůstal opuštěný, chátral a dlouho zůstával neobydlený. Poslední písemná informace je datována k roku 1628, pozdější informace nejsou a na konci 17. století nikdo ani přesně nevěděl, kde se hrad nachází. Roku 1789 byl hrad opět nalezen, kdy jej vyfotil Jaroslav Schaller. V 19. století ve 30. až 40. letech byly vykáceny stromy, postaven můstek k věži a provedena celková údržba. Poslední velké úpravy byly provedeny ve 30. letech minulého století vzhledem k výstavbě Sečské přehrady. V současnosti je celý areál zarostlý lesem, kde žije spousta chráněných živočichů. Momentálně toho z hradu jako takového už moc nezbylo - na půl zasypaný příkop na severovýchodní straně, rujny hradeb, věž s torzem vstupní brány a obě dvě dělové místa. Jinak se dochovaly ještě sklepy na místech obytných budov pro lidi, hospodářských budov pro zvířata a zbytek věže.

 

Brána vstupu do Ohebu

Vstupní brána zříceniny hradu Oheb.

 

Druhou zříceninou hradu na Sečské přehradě je Vildštejn, pod kterým vlastně lidé projíždějí autem nebo procházejí tunelem od hráze směrem do města Seč. Tento hrad není moc známý a ani o něm vlastně moc lidí neví. Jeho historie také není tak rozmanitá jako hradu Oheb. Stojí na stejnojmenné skále Vildštejn a je chráněný jako památka České republiky. První potvrzená informace sahá k roku 1315. Stejně jako jeho bratříček hrad Oheb přežil husitské války i vpád Uhrů. V současnosti toho z hradu zbylo o dost méně než z 1. hradu. Velká část hradu byla stržena vzhledem ke stavbě přehrady. V současnosti je zachována jen část bašty a věže s gotickým okénkem.

 

Vildštejn - hráz a tunel

Pohled na hráz, tunel a zříceninu hradu Vildštejn.

 

Seč a zábava

Seč je známé místo po celé republice, rádi sem jezdí lidé z Prahy, celé České republiky - potkal jsem zde lidi z Moravy, ze Slezska, ze Slovenska, ale je známé i za hranicemi naší republiky - kromě Slováků sem rádi a často jezdívají lidé z Německa, Polska a Nizozemska - často je zde potřeba oprášit němčinu nebo angličtinu, když jdete někam do klubu nebo při radě cizincům na cestu. Hlavně lidé z Holandska se sem v poslední době naučili houfně jezdit v létě za zábavou a pronajímají si chaty třeba i na celý týden. Kolikrát člověk jde večer v rekreační oblasti a dým kouřící marihuany se nese vzduchem a je jen slyšet poměrně srandovní přízvuk mladých holandských lidí, kteří se skvěle baví. V okolí Seče je jinak například spousta historických památek, rozhleden, hradů, zámků a skanzen, které stojí stojí za shlédnutí. Určitě stojí za to se tam vypravit na výlet. Mládež může večer vyrazit za zábavou do již zmíněných klubů za zábavou, kde se baví lidé různých věkových kategorií. Asi jen velmi těžko by se našel někdo, kdo by si tu nenašel to svoje.

 

Pohled ze zříceniny hradu Oheb na přírodní rezervaci ostrov.

 

Rybaření 

 

Jelikož mým velkým koníčkem je rybaření, tak nemůžu nevěnovat tomuto tématu trochu více času - nerybařící snad odpustí. Když už jsem nahoře hovořil o Holanďanech, kteří sem často jezdí za zábavou, tak nesmím opomenout ani druhý národ, který je tu možné vidět poměrně často, jsou jím Poláci. Poláci sem zase jezdí hodně za rybařinou a stráví prakticky celý svůj čas u vody, protože tato přehrada je vyhlášena až za hranicemi naší vlasti kapitálními úlovky ryb všech druhů od kaprů, amurů přes štiky až k sumcům. I přesto, že je na přehradu ze strany rybářů enormní tlak, tak se tam každý rok chytnou úlovky, o kterých se obyčejným rybářům ani nesní. Ryby s délkou přes jeden metr nejsou výjimkou a hlavně sumci zde v hloubkách a hlavně na cejny, plotice atd bohatých vodách dorůstají délky přes dva metry - kdyby to ženské věděly, co tam dole plave, když se koupou, tak by tam ani nevlezly. I z hráze je možné vidět dost často kapitální kusy přes metr délky kaprů, amurů, ale hlavně bolenů, které se rády krmí od návštěvníků pečivem.

 

Krmící se ryby rovnou pod hrází.

 

 Závěr a slovo autora blogu

 

Nejspíš bylo poznat, že k tomuto místu mám výborný vztah. Máme zde chatu, od útlého věku zde trávím několik krásných týdnů v roce, ať už to byly prázdniny s dědou nebo nějaká jiná příležitost třeba s tátou nebo kamarády na ryby či případně výjezd za zábavou. Musíte mi odpustit možná někdy i příliš okaté nadržování a vychvalování tohoto místa, protože nejspíš každý z Vás má nějaké takové místo ve svém životě, na které nedá dopustit a kam se vždycky rád vrací. Také nesmím opomenout velké díky LegioIX, který mi vnuknul nápad na sepsání tohoto blogu u jeho článku v nekonečném blogu o vydřiduších z Alzy. :-)

 

Výhled z Ohebu Zřícenina hradu Oheb

Výhled z Ohebu do dálky a pohled na Oheb z lesa.

 

Zdroje: 

http://www.mestosec.cz/ 

http://www.mrk.cz/rybarske-reviry.php?id=2021

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/pardubicky-kraj/chrudim/246-5704-secska-prehrada-oziva-rekreanty-ale-i-kulturou.html

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/pardubicky-kraj/chrudim/246-3566-prednaska-predstavila-vodu-a-vodni-dila-na-chrudimsku.html 

http://www.tipynavylet.cz/misto-chrudimsko-hlinecko-secska-prehrada-1.html

http://www.zeleznehory-hm.cz/2274/secska-prehrada/

http://www.turistika.cz/mista/secska-prehrada

http://www.virtualczech.cz/kraj-pardubicky/286-secska-prehrada

http://www.turistik.cz/cz/kraje/pardubicky-kraj/okres-chrudim/sec-okres-chrudim/kategorie/krajina/zriceniny/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seč_(okres_Chrudim)  

http://zriceniny.eu/index.php?pg=detail&article=372

http://www.turistik.sk/cz/kraje/pardubicky-kraj/okres-chrudim/sec-okres-chrudim/vildstejn-sec/

http://www.krasnecesko.cz/pamatky.php?id=35014

 

 Hráz přehrady

  Pohled na celou hráz, pod ní a na zříceninu hradu Vildštejn.

Další články z této sekce...

ANKETA

Navštívili jste někdy tuto přehradu ?

Celkem: 135 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

Voda je základem všeho živého na naší planetě Zemi. Za normální teploty a tlaku je to bezbarvá, čirá kapalina bez zápachu, v silnější vrstvě namodralá. V přírodě se vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led a sníh, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára. V tomto blogu budou videa a články především o rybaření, vodovodech a kanalizacích, řekách, přehradách, rybnících, jezerech atd.
* Založen: 24.12.2011 23:18:08
* BlogRank: 1,35
* Přístupů: 124 689
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist