Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Sagrada Família (Svatá rodina)

04.04.10, 21:07, autor: Abedi-Pele, vyšlo v blogu: Abegol
Sagrada Família (Svatá rodina) -Barcelonská křesťanská památka na které se pracuje do dnes.V den Vzkříšení Ježíše Krista by bylo škoda takovou památku nechat nezmíněnou.

Sagrada Família (Svatá rodina)

Stavební práce na katedrále Sagrada Família (Svatá rodina) byly zahájeny v roce 1884 a pokračují do dnešního dne. (Nevím to úplně jistě ale bylo tomu tak) Katedrála byla zamyšlená jako symbol žijící římsko-katolické víry a měla být centrem celého komplexu budov, včetně škol a vzdělávacích dílen. I ve své nedokončené podobě je tato mohutná a fantastická stavba známá po celém světě jako stěžejní dílo architekta Antonia Gaudího (1852-1926). 

  Fasáda Narození zpracovává známá a konvenční téma křest'anského umění, avšak s veškerou úctou a respektem ho zobrazuje originálně a téměř surrealisticky. Celé Gaudího dílo prozrazuje maurské vlivy a určitou příbuznost s art nouveau, vždy se však vyznačuje unikátním architektonickým pojetím. Ke svým stavbám přistupoval tento architekt jako k organickému procesu - kameny se zdají být oživlé a dekorace vystupují ze stěn způsobem, připomínajícím růst rostlin.

 

  Je známo, že Gaudí plánoval pro chrám tři monumentální fasády, znázornující Narozeni, Umučeni a Zmrtvýchvstání, z nichž každá měla mít tři mohutné věže, jaké byly dokončeny v 50. letech nad fasádou Narození. Gaudí byl perfekcionista. Např. při práci na reliéfu Útěk do Egypta někde zahlédl jakéhosi osla s nákladem a se souhlasem majitele si pořídil jeho sádrové odlitky, protože osel měl prý přesně takovou podobu, jakou Gaudí potřeboval na svém reliéfu. Kdyby se Gaudí dožil dokončení této stavby, je nepravděpodobné, že by vzhled chrámu zůstal věrný původní barvě stavebního kamene. Gaudí se neustále nechal inspirovat barvami, stejně tak jako tvary přírodních útvarů a mnohá jeho díla jsou paradoxně ukázkou velmi neukázněného používání nejrůznějších barevných odstínů, materiálů i povrchových struktur.

  Gaudí byl dokonalý umělec a řemeslník. Navrhoval nábytek, interiéry budov, železné brány, mřížový i kovaná zábradlí, jejichž vzhled doslova bere dech. Mezi jeho nejúžasnější stavby v Barceloně patří domy Casa Batllo (údajně znázornující triumf sv. Jiřího nad drakem) a Casa Mila (nejkontroverznější obytná budova ve Španělsku). Došlo k četným sporům o to, je-li moudré Gaudího dílo dokončovat. Někteří odborníci tvrdí, že by bylo lepší od jeho koncepce upustit, anebo přebudovat fasádu Narození do podoby oltářního reliéfu. Byla postavena zcela nová fasáda Umučení, která se již od architektova původního pojetí poněkud odchýlila. S přihlédnutím k pozdějším neúspěšným pokusům o dostavbu chrámu se Gaudího vize zdá být ještě více ohromující.

  Gaudí si kreslil pouze hrubé náčrty místo přesných plánů svých projektů. Rád se pohyboval přímo na stavbě a sledoval, jak části budov postupně nabývají tvar a improvizovaně pozměnoval a opravoval vzhled podle své okamžité intuice, místo aby nechal dělníky dokončit předem přesně stanovený úkol. Tato metoda práce vysvětluje, proč je chrám Sagrada Família stále ještě nedokončen. Gaudí převzal tento projekt v roce 1891 v počátečním stádiu stavby, věnoval mu obrovskou energii a po roce 1914 odmítal všechny další zakázky. Když ho v roce 1926 přejela tramvaj a on na následky zranění zemřel, nikdo nedokázal pokračovat v tomto díle Gaudího vlastní osobitou metodou.

  Gaudího patron a bohatý průmyslník Eusebio Güell si přál, aby jeho oblíbený architekt vystavěl celé předměstí na severozápadním okraji Barcelony. Tento plán nebyl nikdy realizován, nicméně Gaudí vybudoval v oblasti pozoruhodný park bez vody a rostlinstva. Zde je názorně předvedeno, čeho Gaudí dokázal dosáhnout pomocí starých použitých keramických dlaždic. Mohutná zakřivená lavička je ozdobena zářivou mozaikou a nedaleko vchodu se přidržuje zdi velký hravý drak, který je také vytvořen z barevných dlaždic a působí spíš přátelským než hrozivým dojmem. V parku jsou také dva velmi neobvyklé vstupní altány se střechami vyloženými keramickými mozaikovými dlaždicemi a nosnými sloupy, které jsou Gaudího idiosynkratickou verzí dorského slohu.

 

Čistě můj názor: Sagrada Família patří mezi mé nejoblíbenější stavby. Značně se za to podepisuje Desing, všechno je propracováno do nejmenšího detailu. Nejvíc se mi chrám líbí chrám uvnitř, ten pohled na strop je opravdu fascinující. Myslím si ale že to nynější stavitlé záměrně natahujou, protože pro lidi je zajímavé vidět i stavbu samotnou. Sagrada Família měla už být hotová ale není. Nic z toho se ale nerovný (omluvte mě) s vychcaností a zkorumpovaností naších i cizokrajných politiků. Vřele doporučuji zavítat do Barcelony a prohlídnout si živé sochy, stoji opravdu za to.

 

Otázky mé maličkosti ( své odpovědi mužete psát do komentů):

 

Jak se jmenoval křestním jménem architekt Gaudí??

 

a) Laurenzo

b) Antoni

c) Lurembo

 

V jakém městě Sagrada Família leži???

 

a) Praha

b) Sofia

c) Barcelona

 

Gaudí plánoval tři fasády, každa měla mít 4. věže. Každá něco znázornuje. Co to bude?

 

a) Narození, Propíchnutí, Zmrtvýchvstání.

b) Uzdravování, Umučení, Udušení.

c) Narození, Umučení, Zmrtvých vstání.

 

Otázky neslouží k natáhnutí článku, ale o přesvědčení že jste článek četli.

 

 

Moje obrovské poděkování patří mp3golek^5_ bez kterého by tento článek nikdy nevznikl

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 3.4.2010 18:17:36
* BlogRank: 1,2
* Přístupů: 26 456
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 2
Toplist