Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Puberta-chlapci.

02.05.09, 12:18, autor: mp3golek^5_, vyšlo v blogu: mp3golek
Druhá ze tří části s tématem puberta, dnes si povíme o chlapcích.

Změny v hlasu

Současně s růstem celého těla se zvětšuje i hrtan, hlas se tak stává hlubším. U většiny lidí se hlas mění postupně, některým se však změní naráz. Mužské hlasy jsou hlubší než ženské, protože muži mají větší hrtan. Můžeme to pozorovat na vyčnívajícím ohryzku. Chlapci někdy upadají do rozpaků, když jim hlas náhle přeskočí do fistule. Stává se to, když svaly hrtanu na okamžik ztratí kontrolu.

Svaly a postava

Dospíváte a rostou i vaše svaly. Po narození tvoří svalstvo asi 20% vašeho těla. Na počátku puberty se tento podíl zvýší  na 25%, v dospělosti zhruba na 40%. Muži jsou zpravidla svalnatější než stejně velké ženy. Někdy se však stává, že se síla jakoby loudá za svaly. Nakrátko můžete dokonce vypadat silnější než ve skutečnosti jste. Také obecně platí, že muži mají větší sílu než ženy. Není to jen díky objemu svalů a tvaru těla, ale také proto, že srdce a plíce mužů mají větší rozměry. Rozdíly se často přehánějí. Chlapci přepínají své síly, více se věnují sportům než děvčata. Přesto však nejsou muži zdravější než ženy. Ve skutečnosti se vyššího věku dožívají ženy. Mnozí lidé se také trápí tím, že jejich váha nebo postava není taková, jak by si přáli. Zavinila to především reklama, televize, film, noviny a časopisy, které často ukazují takzvané "ideální" postavy, zejména žen. V životě si však rozdílní lidé vybírají rozdílné typy, které považují za přitažlivé. Pokud nemáte příliš nad váhu nebo pod váhu, nemusíte se ničeho obávat.

Ochlupení

V pubertě vyrůstá na různých místech těla ochlupení. Lidé jsou přibuzní s opicí a toto ochlupení je dědictvím doby, kdy byl člověk po celém těle pokryt dosti hustou srstí. Pubertální růst ochlupení je řízen pohlavními hormony. Rozsah ochlupení se dědí po rodičích. Mužské pohlavní ochlupení je to, které vyrůstá v oblasti vnějších pohlavních orgánů neboli genitálií. Chrání kost stydkou a patří mezi druhotné pohlavní znaky. Pro vlastní rozmnožování nemá význam, přitahuje však druhé pohlaví. Pubické ochlupení je zpočátku celkem měkké, ale později zhrubne víc než vlasy a je také kadeřavější. Obecně platí, že pubické ochlupení má jinou barvu než vlasy. Ochlupení v podpaží však začíná růst asi rok až dva po ochlupením pohlavním neboli pubickém. Neví se však, jaký má účel. V některých zemích si ženy podpaží vyholují, ačkoli proto není žádnýzdravotní důvod. Pokud chcete chloupky odstranit, použijt speciální depilační krém. V období puberty vyrůstajítaké chloupkyna horních a dolních končetinách. Mužům často zarůstá i hrud', některým i břicho, záda, hřbety rukou a nárty. Ochlupení těla je patrnější u mužů než u žen, protože je hrubší. Bohaté ochlupení nečiní muže "mužnějším" a ženě neubírá na ženskosti.

 

Vousy

Růst vousů bývá zpravidla poslední změnou, která u chlapců v pubertě probíhá. Nejdřív vyrazí vousy nad horním rtem, pak na tvářích a nakonec na bradě. Mnoho mužů má po obou stranách brady malá políčka bez vousů. Zpočatku jsou vousy měkké, postupně zdrsní. Nemusí vždycky mít stejnou barvu jako vlasy. Někteří odborníci soudí, že mužske vousy jsou obdobou kohoutího hřebínku a jsou důležité jako druhotný pohlavní znak. Někteří chlapci mají nepříjemny pocit, když jim začnou růst vousy. S holením není třeba čekat, až vousy ztvrdnou, ale klidně si je můžete oholit ihned. Pokud se však rozhodnete, že si vousy necháte narůst, musíte dodržovat hygienu.

Penis

Velikost penisu je u každého muže jiná a nemá přímý vztah k výšce a typu postavy. Někteří chlapci se trápí kvůli malému. Ve skutečnosti se malé pohlavní údy při ztopoření zvětší podstatně víc než velké, takže se zjevné rozdíly setrou. Ztopořeny ( když se vám postaví :P) penis ma průměrnou délku 12,5-17,5 cm. Menší zropořeny pohlavní úd neubírá mužům ani ženám ze sexuální rozkoše. U některých kultur (např. u zidovské) je zvykem chlapcům několik dní po narození chirurgicky odstranit předkošku. Tento úkon se nazývá obřizka. Ačkoli je zpravidla prováděn z náboženských důvodů, někteří se domnívají, že zde větší roli hrají důvody hygienické. Když je předkožka zachována, může se pod ní hromadit smegma, které zapáchá nebo způsobí infekci. Když predkožku stáhnete a každý den se pod ní umyjete, nebudete mít problémy.

Noční poluce

Jsou v pubertě u chlapců zcela běžným jevem. Ve spánku dojde k erekci a výronu semene. Je to tím, že tělo dosud není zcela adaptováno na nový systém. Vůbec to nemusí být způsobeno erotickým snem.

Pokud vás trápí mokré prostěradlo, stačí omýt houbou namočenou v mýdlové vodě nebo si připravit k posteli papírové ubrousky či toaletní papír.:P. Mnoho chlapců trpí v pubertě tím, že u nich dochází k erekci v tu nejnevhodnější chvílích. Většinou jí způsobují sexuální představy, třeba když chlapec zahlédne dívku, která se mu líbí. Někdy tu působí i náhodné podněty třeba otřesy jedoucího vlaku. V takové chvíli je nejlepší soustředit se na něco úplně jiného. Celkem běžně se stává, že se muži ráno probudí se ztopořeným údem. Způsobují to sny- i když se vůbec nemusejí týkat sexu.

 Další články z této sekce...

ANKETA

Chcete po třetí části napsat povídku o pubertě?

Ano
Ne

Celkem: 333 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 21.4.2009 14:19:34
* BlogRank: 1,34
* Přístupů: 106 535
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 2
Toplist