Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Přetaktování aneb honba za výkonem PC část 3

14.04.07, 19:12, autor: Arm0r!, vyšlo v blogu: Arm0r!
V tomto mém finálním přímém pokračování mích předchozích článků o taktování bude řeč hlavně o taktování procesorů.A dále pak rozebrat chlazení ať již procesorů nebo jiných komponent,které odvádí velice velké množství tepla.

Zdravím

U procesorů INTEL : INTEL,Jeden z největších výrobců procesorů a návod jak jej přetaktovat.Začnu asi tím,že předem si musíte zjístit,co máte za procesor a desku tohle jsem zmiňoval v úvodním článku.A jakmile budete vědět jakou desku máte a budete vědět kolik základní deska a procesor vydrží tak se můžeme s chutí do toho pustit.Jsou 2 typy základních desek.Jeden typ se taktuje procesor přes BIOS a ten druhý typ základních desek se taktuje bohužel přes jumpery na základní desce.Pokud máte tu desku přes kterou se nastavuje tzv frekvence FSB na základní desce přes jumpery,je potřeba si najít na internetu na svou základní desku manuál a v něm by mělo být nakresleno několik kombinací zapojených jumperů a dle toho nastavit frekvenci FSB.Frekvence FSB má největší vliv na výkon celého procesoru.Druhá varianta je taková,že taktujeme přes BIOS.Existuje X variací BIOSů,takže zrovna v tom vašem může chybět určitá věc,kterou zde uvedu tak se nedivte.V BIOSu by mělo být nastavení FSB a možnost jej měnit o 1 MHz,pokud to jde tak to zkoušejte do té doby dokud bude celé PC stabilní,jakmile se vám začne zdát,že počitač dělá nějaké chyby ve windowsu,okamžitě vratťe nastavení biosu,ale jen o něco málo menší frekvenci FSB.Tenhle postup zkoušejte dokud nenajdete vámi určenou a otestovanou stabilní frekvenci systémové sběrnice FSB.Možná si pokládáte otázku proč jsem zde nezmínil multiplikátor u procesoru,který násobí frekvenci FSB na finální frekvenci procesoru ? Odpověď je jednoduchá : U procesorů INTEL,nelze změnit ani nijak softwarově či hardwarově odemčít multiplikátor.Lze taktovat procesory INTEL i softwarově,ale tuto metodu moc nepreferuji,nejlépe je taktovat buď přes BIOS anebo jumpery.

U procesorů AMD : Zde se jen o něco málo podobá postup jako u procesorů INTEL,není třeba toho ani moc dodávat,jelikož se zde taktuje taktéž buďto přes BIOS anebo přes jumpery na základní desce.A zde je dokonce i možnost u některých dnes jiź zastaralých procesorů odemknout tzv.Multiplikátor.Na internetu se dá sehnat návod jak odemčít Multiplikátor u procesorů tuším,že to byli procesory AMD Semrpon revize Thouroughbred A.Musím však podotknout,že jakmile se vám povede odemknout násobič u daného procesoru AMD,tak nečekejte velké zázraky,protože zde hraje hlavní roli systémová sběrnice FSB a ta má největší vliv na výkon celého procesoru.Častou brzdou v taktování procesorů ať už AMD nebo i INTEL jsou paměti.Ty ve většinou můžou za to,že pokud si nepořídíte výkonnější paměti,tedy lépe řečeno paměti s lepší LATENCÍ,tak se daleko moc v taktování nedostanete.

Obecně k procesorům : Nejhlavnější rada zde k procesorům jakožto i u grafických karet je hlavně vydatně chladit ! Na tento prvek nezapomeňte.

Jaké chlazení je nejlepší ? :

(1) Vzduchové Chlazení : Standartní chlazení,který má doma snad každý,kdo nikdy netaktoval procesor.Je to velice levná záležitost a dokáže uchladit i málo přetaktovaný procesor,když je pak větráček hodně opotřebovaný tak začne většinou dělat ve vašem PC nepříjemný hluk.

(2) Vodní Chlazení : Tento způsob chlazení je už účinnější a ještě k tomu tichý,ale má to jeden háček.Cena vodních chlazení a zavedení vodního chlazení do PC není zrovna nejlevnější.

(3) Tekutý Dusík : Tak toto nedoporučuju nikomu,jen tomu kdo má snad velké finance a kdo si na to troufne.Teplota nebo vlastně chladnost tohoto tekutého dusíku se pohybuje kolem -200'C.Což dokáže ochladit i ty nejnáročnější a nejvíce taktované procesory.Výhoda chlazení je taková,že nejde slyšet.

(4) Tekuté Helium : Tak toto nedoporučuji nikomu.Je to ta nejdrahžší záležitost a vůbec nepraktická a jen ve vyjímečných a extrémně taktovacích případech.Teplota tohoto chlazení je -269'C a to není zrovna nejméně.Výhoda tohoto chlazení je,že je taktéž neslyšitelné.

Jeden takový týpek a jeho rekordní přetaktování procesoru INTEL Pentium 4 631,který přetaktoval svůj procesor na neuvěřitelných a nemožných 8,1 GHz. !!!. Odkaz na rekord -> http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=182607

Hodnoťte dle uvážení.

Pište komentáře jaké chcete.

S pozdravem hráč Call of Duty 1 - Arm0r!.

PS : Psal jsem to z hlavy a upozorňuju předem,že jsem to odnikud nekopíroval a vše jsem podstivě napsal !

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 6.2.2006 19:23:16
* BlogRank: 1,84
* Přístupů: 220 602
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist