Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Přelom, přeskoč, nepodlez?

05.01.11, 11:18, autor: Desttro, vyšlo v blogu: O přemítání
Zamyšlení nad jednáním lidí a tím, co lidé dokáží, když chtějí dosáhnout nějakého cíle.

 

Přelom, přeskoč, nepodlez?

 

  Věřím ve vyšší cíl. V této úvaze se budu zabývat metaforou „přelom, přeskoč, nepodlez?“ Této antické myšlence se věnovalo mnoho filozofů doby klasické i moderní, nejen kalokagathia ale i Sokolská jednota, která přerušovaně fungovala přes sto let. Samotnou myšlenku slovy vyjádřit nejde, ale smysl mého pochopení pramení ze smyslu samého, pokud něco dělám tak pořádně. Pokud něco dělám tak poctivě, pokud něco dělám, nezkazím to!

 

 

  Tento problém trápil bezpočet generací. Člověk, jako tvor zvědavý, tento problém řešil už od dávné antiky. Jejich ideálem byl harmonický soulad tělesné a duševní krásy, dobroty, cnosti a statečnosti. Těžko si dokážeme představit, jak tato povznášející slova doktora Tyrše ovšem co si skutečně myslím já?

 

 Především samotná práce, která bývá často odbyta, protože tvůrce si dostatečně neuvědomuje důsledky svých činů. Člověk je od přírody lenivý tvor a není lehké přesvědčit sám sebe, aby dokonal své dílo v patřičné mezi. Dalším problémem je samotná poctivost. Ukažte mi prosím člověka, který chce rozdávat, ano další velký problém v moderním lidském chápaní svého okolí. Následkem takovéto práce bývá zcela zkažený produkt. Ale proč tomu tak je?

 

 Jako příklad uvedu, sám sebe. Jaký mám vlastně cíl? Kde chci skončit a kde započnout? Svůj cíl si představuji jako dlouhou trať, na které je mnoho překážek. Překážek jako jsou brány a zdi či hory a moře. Ovšem překročení těchto pomyslných překážek není tak lehké, jak se zdá být. Věřím v cnost a statečnost, čímž se přikláním k metafoře „přelom, přeskoč, nepodlez!“

 

  Brány zlomím, těmito branami myslím své fyzické a psychické omezení. Pokud mám překonat překážku, kterou mi život pod nohy nastražil, musím zdokonalit své fyzické schopnosti. Například kdybych chtěl, čistě hypoteticky, být fotbalovým hráčem, musel bych svou vůli upnout k cviku, svému tělu, jakožto chrámu, který musím zdokonalit. Zvýšit kapacitu svalů, rychlost a vytrvalost. Z jiného úhlu pohledu by se to mohlo zdát jako holá šílenost, upnout se na tolik na jednu věc, že bych ztrácel svůj volný čas, či jiné zájmy, dívá-li se na to člověk, kterému je skrytý můj cíl.

 

  Zdi přeskočím, opět zdi jsou pouhým obrazovým vyjádřením pro mé psychické schopnosti. Nikdo není dokonalý a každý musí na svém mentálním zdraví pracovat. Musí přeskočit pomyslné zábrany, strach, neúspěch, vlastní lenost. Poctivě se musím zamyslet a přemítat o tom, co mám udělat pro dosažení svého cíle. Bezpochyby si musím i osvojit schopnosti, které mi nebyly genetikou dány. Ale když se na to podívá někdo s názorem; proč se tolik namáhat a neužívat si světských radovánek, není lepší, nechat to plavat? Problém naší generace.

 

   Jak všichni dobře víme, dle Darwinova přirozeného výběru vyhraje silnější jedinec. V moderním svět jedinec, který má více známosti. K cíli se dá dostat i podlézáním. Proč se namáhat s pílí a poctivou dřinou, když se k tomu cíli dostanu i pomyslným tunelem?

 

 

  Mnoho lidí by řeklo, že takhle je to lepší, ovšem záleží na každém z nás, jakou cestu si zvolí. Záleží především na jeho ideálech a víře. Proč tedy raději nepodlézat ostatním, nehrabat pomyslný tunel? Každý z nás by se měl zamyslet nad tím, jak přistupuje k této myšlence.

 

 


 

 

 

Život – souhrn náhod, po sobě jdoucím v nepravidelném intervalu

Vířa – Osobní přesvědčení o vlastním jednání

Další články z této sekce...

ANKETA

Jakou jdete cestou?

Celkem: 203 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Čistý myšlenkový proud tekoucí přes Gamepark.cz :-)
* Založen: 4.1.2011 21:56:36
* BlogRank: 1,16
* Přístupů: 8 525
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist