Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Pozoruhodná anime #1:Cowboy Bebop

28.02.07, 01:19, autor: TiGR, vyšlo v blogu: TiGR
3...2...1...Let's jam! Začínám nový blog, tedy spíš seriál, o fenoménu jménem anime. Někdo zná. Někdo ne. Někdo snad pozná ;) Já se budu snažit se zaměřit na ty seriály a filmy, které jsou vhodné pro začátek. Dnes se podíváme do (nedaleké) budoucnosti roku 2071, kdy se odehrává příběh posádky hvězdné lodi Cowboy Bebop...

Něco úvodem. Napadlo mě napsat seriál o anime. Hodně lidí neví, co to je a tak jsem si řekl, proč jim nedat možnost se s tímto fenoménom seznámit. Anime jsou kreslené seriály a filmy původem z Japonska. Hlavní trh je Japonsko samo, ale (zejména) v posledních letech proniká i do naší, tedy 'západní' společnosti. Všichni jistě pamatují záplavu žluti (Pokémon), která přetřela předchozí záplavu modři (Šmoulové). Hodně lidí tímto anime, jakožto Pokémony, nadosmrti odepsalo. Ovšem anime je velmi pestrý a progresivně se vyvíjející žánr a opravdu nejde jen o věci pro děti. Najdeme v něm akční kusy, komedie, horory, romantické seriály, drama i téměř neproniknutelné psychologické a filosofické záležitosti. Vybere si každý. Anime je kreslené stylem zvaným manga. Pokud vás zajímá víc, podívejte se do FAQ na Manga.cz

Tento seriál se totiž zaměřuje na jednotlivá díla, kterými je vhodné začít. Který žánr nebo studio vás zaujme, čím budete chtít pokračovat, to uvidíte sami.

Nemohu si ovšem odpustit jedno varování. Anime je cestou bez návratu. Uvidíte neuvěřitelné věci, ale pravděpodobně tomu záhy propadnete. Vítejte v klubu :D

Pozoruhodná anime #1:Cowboy Bebop

Pozoruhodná anime #2:Hellsing

Pozoruhodná anime #3:Chobits

Pozoruhodná anime #4:Ghost in the Shell

Pozoruhodná anime #5:Elfen Lied

Pozoruhodná anime #6:Samurai Champloo

Pozoruhodná anime #7:Serial Experiments Lain

Pozoruhodná anime #8:Noir

Pozoruhodná anime #9:Ergo Proxy

Pozoruhodná anime speciál:Neon Genesis Evangelion

První kus je sci-fi komedie.

Takže začínáme...

Bylo nebylo, v New Yorku roku 1941...v tomto klubu - otevřeném pro všechny návštěvníky, aby si zahráli - noc za nocí, v klubu jménem "Minston's Play House", hrají jazz a soutěží mezi sebou. Mladí hráči jazzu s novým citem se začínají scházet. Nakonec vytvořili nový žánr. Už je unavil ten starý, neměnný jazz. Chtěli hrát jazz tak, jak si představovali...potom, v roce 2071 ve vesmíru... Lovci odměn, kteří se sejdou na hvězdné lodi "BEBOP" nebojácně rozehrají vlastní hru. Musí vytvořit nové sny a filmy rozbitím konvenčních stylů. Ta práce, která se stane novým žánrem sama o sobě, se bude nazývat... COWBOY BEBOP

SpikeTímto úvodním textem začíná legendární seriál Cowboy Bebop. Narozdíl od většiny ostatních anime se docela podobá "klasickému" komixu. Odehrává se v roce 2071. Nic moc doba, upřímě řečeno. Země je na trosky, ostatní planety sluneční soustavy jsou už kolonizovány, ale nějaký hezký svět to není. Všude jsou zločinci, mafie a tak. Sluneční soustavu křižují kovbojové (označení lovců odměn), kteří za tučné částky chytají ty nejhorší neřády. Na lodi Cowboy Bebop, která má svá nejlepší léta dávno za sebou, spolu cestují dva takoví. Bývalý policista Jet, kterého jeho práce natolik znechutila, až se dal na pochybný život lovce odměn. A jeho kamarád Spike, který má také své dobré důvody, proč se uklidil na Bebopa. Společně se protloukají životem a snaží se získat některou z velkých odměn (což se jim, pravda, moc nedaří), až jim jednoho dne skříží cestu kráska Faye, která je také ráda za klid na Bebopovi (utíká své minulosti, resp. svému dluhu za pár desítek let v kryogenickém spánku). Ostatní z toho sice nejsou nadšení (někdo jim bude ujídat jídlo, kterého mají beztak málo), ale alespoň jim pomáhá s honem na odměny. Posádku doplní ještě takové psycho (hackerka Ed) a inteligentní pes Ein. Show může začít.

FayeKaždý díl, který trvá 25min, rozvíjí povětšinou originální zápletku, plnou konverzační komedie, akce, ale i vážnějších témat. To všechno mísí Cowboy Bebop se samozřejmostí sobě vlastní a přidává mraky odkazů na různá díla (např. Vetřelec nebo Obraz Doriana Graye).

Faye, Jet, SpikeCo je třeba zmínit především je hudba. Hudba. Soundtrack je u Bebopa nosnou částí. Jazzovou hudbu zpestřují výlety do všech možných žánrů a dohromady tvoří pestrý, ale sourodý zážitek. Celé to krásně podbarvuje atmosféru a místy vytváří až absurdně krásné obrazy (no... uvidíte sami, scéna s humrem :) Na svědomí to má Yoko Kanno a The Seatbelts.

Přiměřené kresbě pomáhá místy 3d grafika (což v anime není neobvyklé), hlavně jde o efekty hyperprostoru. Nic extra, ale co chtít, když Bebop je z roku tuším 1998. Ostudu to nedělá.

Kromě seriálu existuje i dvouhodinový celovečerní film, který rozvíjí svojí vlastní zápletku a odehrává se někdy ke konci druhé třetiny seriálu. Jmenuje se Cowboy Bebop: Knockin' of Heaven's door.

Ještě něco? Dabing. V anime bývá zvykem, že anglický dabing je něco mezi těmi nejhoršími pokusy Novy a absolutní nulou. Je jen jediné anime, kde doporučím angličtinu před japonštinou a je to právě Cowboy Bebop. Angličtina k němu líp sedne a dabing je dobrý. Fakt.

Faye a Spike

Ptáte se, kde k tomu přijít?

http://anime-land.realbb.net/Anime-Direct-Download-f1/Cowboy-Bebop-1-26-t91.htm

stahujte z rapidshare.de (nevím, jestli na ostatní taky sedí CZ titulky)

Pokud chcete i české titulky (ve videu jsou vypínatelné anglické), můžete tady:

http://www.otakuland.info/anime/25-cowboy-bebop/

akorát pozor, hlavně ze začátku se tam nepodařilo přeložit nějaké ty vtípky a narážky. No co se dá dělat, lepší než nic :) (není to vůbec hrozný)

Cowboy Bebop

See you v komentářích space cowboy! :P

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 5.2.2006 21:01:08
* BlogRank: 1
* Přístupů: 61 662
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist