Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Poslední večeře

19.01.10, 00:20, autor: Neaktivni-DELETED, vyšlo v blogu: Mamboh
Dobrý Den, než začnete číst tento článek, rád bych Vám oznámil, že příběh který Vám budu vypravovat se neodvíjí od reality a je pouze smyšlený. Je to příběh z daleké minulosti, avšak je může být zajímavý a poučný i v dnešní době. Podobný příběh jsem kdysi slyšel, ale nebyl autentický. Je to hodně dávno a většinu částí s pointou jsem zapomněl a tak je možné, že se tento příběh bude podobat jinému, ale nejedná se o žádnou kopii. Příběh pojednává o obrazu "poslední večeře" a jakým způsobem si s ním Leonardo Da Vinci poradil. Děkuji, příjemné čtení.

 

"Klep Klep", ozve se přes celý ateliér klepání na dveře. Leonardo Da Vinci, uznávaný umělec a již tehdy žádaný malíř potichu zabrumlá:„Vstupte!" a dále převaluje štětec z jednoho rohu úst do druhého a neztrácejíc koncentraci pokračuje s dokončováním rozdělané práce. Pomalé ale těžké kroky se donesou až za Leonardova ramena. Až tehdy je umělec ochotný odložit štětec a odklonit upřený výraz od kresleného obrazu. Už pouhým pohledem bylo poznat, že příchozí člověk není zrovna jeden z pobudů kteří by nedokázali ohodnotit a náležitě ocenit Leonardovo dílo. Zlatě vyšívaná vesta a těžké zlaté řetězy značily, že by zde malíř mohl získat veliký obnos peněz a vzhledem k tomu, že za ním chodili pouze zákazníci kteří si objednávali obraz a následně si ho vyzvedávali, nečekal ani nic jiného. A když neznámý příchozí vyslovil své přání, překvapení se nekonalo. Leonardo obdržel zdánlivě jednoduchý úkol odměněný velice štědře. Bylo potřeba namalovat Ježíše při poslední večeři, když všem přísedícím u stolu sdělí, že jeden z nich ho zradí. Na obraz tedy bylo potřeba namalovat Ježíše a 12 apoštolů s tím, že jeden z nich bude Jidáš který ježíše zradil. Leonardo nedostal žádný příkaz jak by měly postavy vypadat, bylo jen řečeno, aby bylo vidět, že Ježíš je hodný a Jidáš je zlý. Lhůta po kterou měl Leonardo obraz zpracovat byla 5 let.

 

Aby Leonardo dokázal, že je schopný plnit své sliby, pustil se do díla hned. Sehnal veliký stůl, rozmístil talíře a prostřel pro 13 osob. Jelikož malíř nevěděl, jak by nakreslil  hodného či zlého člověka, rozhodl se vyjít do ulic a přivést člověka který mu bude připadat hodný již od pohledu, aby podle něj mohl nakreslit Ježíše. Malíř bloudil po ulicích dkouhé dny. Narazil na lidi příjemné, méně příjemné, ale nemohl najít člověka na kterém bude na první pohled vidět, že je hodný. Avšak jednou, když procházel kolem řeky, viděl u břehu stát člověka který působil velice mile a hodně. poprosil ho tedy zda by šel s ním do ateliéru, aby ho mohl nakreslit. Ten člověk souhlasil a za pár hodin byl Ježíš nakreslený. Následující dny a měsíce Leonardo dokreslil všechny apoštoly, ale jedno místo po levici Ježíše nechal volné. Bylo to místo pro Jidáše, pro ten zlý symbol obrazu. Jenže dny a měsíce plynuly a malíř nemohl nalézt člověka, který by na první pohled působil zlým dojmem. Tak

 

Leonardo zanechal obraz obrazem a začal pracovat na jiných zakázkách. Po 5 letech si však pro obraz přijel bohatý kupec, který si ho kdysi objednal. Leonardo se však snažil vysvětlit svojí obtížnou situaci, že nemůže najít zlou osobu podle které by mohl nakreslit postavu Jidáše. Kupec mu vyhověl. Dal Leonardovi k dispozici pár služebníčků a dal ultimátum dokončení obrazu do pěti dnů. Pátý den ráno byl Leonardo rozhodnutý vzít kohokoliv kdo se mu jen trošku nebude pozdávat, aby mohl obraz dokončit. A vida, při hledání kolem kostela našel na trávníku ležet opilého muže a malíř zahlásil: „To je on!" A opravdu, tento člověk se netvářil příliš přátelsky, byl celý potrhaný a takovým způsobem si Leonardo představoval zlý element pro svůj obraz. Poslíčci tedy toho otrhaného opilce dovláčeli do ateliéru a posadili ho ke stolu. Leonardo začal pracovat a pochvaloval si, že konečně bude obraz hotový. Během doby kdy byl opilec předlohou pro Jidáše, se probudil k životu a jakštakš začal vnímat co se kolem děje. Z ničeho nic řekl: „ Jo, tak tady už jsem jednou byl". Leonardo věděl že to není možné a tak stroze odvětil: „ To není možné, tohle je pouze můj ateliér". Opilý člověk se podíval znovu a prohlásil: „Ano to já vím, ale před pěti lety jste tady podle mě kreslil Ježíše".

 

 

 

 

 

Tento článek by měl ukázat na to, že každý člověk má v sobě kus dobra a kus zla. A tudíž je opravdu těžké říct o člověku, že je hodný nebo zlý bez jakéhokoliv předsudku.

 

 

 

Zde vidíte obraz se jménem Poslední večeře, kde je znázorněn uprostřed Ježíš a po jeho Levici by měl být znázorněn Jidáš s rozpaženými rukami.

 

Děkuji za pozornost Ahoj :)

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 15.11.2006 10:24:11
* BlogRank: 1,51
* Přístupů: 194 249
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist