Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Port Royale 3

12.02.12, 18:05, autor: xjohn, rubrika: Herní sekce - Preview
V třetím pokračování série Port Royal se vydáme do 17. století, kdy si užijeme dostatek Karibiku a především místních moří a vod. Stěžejní část hry se bude točit okolo ekonomického rozmýšlení a obchodování, i když i na souboje se dostane. Více informací vám prozradíme v samotném preview.

Zatímco střílečky jsou většinou jedna jako druhá, žánr strategií je znatelně rozmanitější a různorodější. Některé jsou akční, jiné spíše manažerské (resp. budovatelské), dále bychom je mohli dělit na tahové, v reálném čase, ale i mix tohoto všeho. Kapitolou sama pro sebe jsou pak pirátské strategie, které se zaměřují hlavně na rozmýšlení a stratégování na obrovských plochách moří. V této oblasti vycházelo dříve dost her, na druhou stranu některé z nich následně modernějšími díly zklamaly a tím zároveň skončily. Hodně potenciálu stále zůstává ve značce Port Roayal a právě ten chtějí tvůrci využít v chystaném třetím pokračování.

 

 

Na co se můžeme těšit a jakou hratelnost nám nabídne? V první řadě musíme podotknout, že i když zde představuje hlavní náplň moře a lodě, nepůjde přímo o bojování s piráty, jako spíše o ekonomickou hru. Port Royale 3 slibuje hodně propracovanou ekonomiku, v níž si užijeme obchodování s 20 různými komoditami. Důležité bude, aby hráči především ještě před spuštěním tohoto titulu pochopili základní ekonomický princip v podobě nabídky a poptávky a od toho se odvíjející ceny. Určitě se k úspěchu šiknou i znalosti mikromanagementu.

 

 

Základ hratelnosti se bude točit okolo přípravy a vytváření fungujících obchodních cest. Budete se muset snažit o to, abyste dominovali trhu a samozřejmě vytvářeli nějaký zisk, chcete-li ekonomickou hodnotu. Kromě toho se budete muset starat i o růst vašich městeček, plnění úkolů (v těch bude cílem hlavně zavděčit se nějaké frakci) a prostě budete součástí Karibiku se vším všudy.

 

 

Sami se můžete na okolních obrázcích sami přesvědčit, že většinu času budete hru sledovat z pohledu mapy, která hýří všemi barvami a nese se v docela kresleném stylu. Přesně to je to, co většina hardcore fanoušků strategií od tohoto žánru očekávají. Na samostatné obrazovce pak bude probíhat samotný management městeček, kde budete třeba stavět a budovat váš hlavní přístav.

 

 

Největší síla Port Royale 3 bude patrně spočívat ve volném stavění, zkrátka půjde hrát prakticky do nekonečna. Chybět nemá ani dvojice kampaní, kde nám samotná hra postupně představí všechny mechanizmy. A buďte si jisti tím, že jich zde nebude málo, jinak řečeno hra půjde vzhledem k zaměření na velké fanoušky dost do hloubky pudla. A co bude vlastně úplným cílem? Inu, stát se populárnější a ekonomicky úspěšnější než všechny ostatní frakce. Dokonce zde mají být zahrnuty i achievementy, některé patrně zaberou hodně času a mají zajistit znovuhratelnost.

 

 

Kromě základního singleplayeru nemá chybět ani multiplayerový mód. V něm si pak hráči sami vyberou základní nastavení i cíle, po jejichž dosažení bude určen výherce. Pokud vás Port Royale 3 láká, pak byste si už pomalu měli začít vyhrazovat čas, protože toho hra spolyká opravdu hodně a hraní po chvilkách asi nebude úplně ono.

 

 

Pro nás je trošku překvapením, že Port Royale 3 míří kromě PC i na herní konzole. Na druhou stranu tvůrci z GamingMinds tvrdí, že obě verze vznikají prakticky úplně odděleně a budou disponovat odlišným uživatelským rozhraním. Trošku se obáváme, že zpracování takto propracovaných strategických možnosti (které jsou mnohdy i na PC nepřehledné a složité) nebudou fungovat v praxi na konzolích nijak skvěle.

 

 

Prozatím jsme se bavili jak o strategickém plánování, tak vašem manažerování v Port Royale 3. Chybět zde ale nebude ani akční okamžiky, tedy souboje lodí mezi sebou. Ty zde mají představovat také značné zastoupení, byť stěžejní je právě ekonomika. Souboje mají probíhat automaticky. Hráč si jen bude moci vybrat jednu loď na přímé ovládání a pak zvolit jednotlivé umělou inteligencí řízené kormidelníky a velitele. My zůstaneme de fakto stále jen v pozici generála na volbu taktiky. Proniknou sem trošku i RPG prvky, kdy kapitáni mají získávat zkušenosti v šesti různých kategoriích.  Od soubojů určitě nepůjde očekávat nic převratně zázračného či inovativního, to je prostě jasně dané.

 

Pokud jste fanoušky pirátského prostředí, Piráti z Karibiku si pouštíte místo večerníčku a máte zároveň dostatek času, určitě byste se měli na Port Royale 3 zaměřit. Nelze samozřejmě čekat zázraky nebo titul pro masy, tohle bude opět pořádně do hloubky zpracovaná záležitost. Co se týká náplně, bude zde dohromady splácáno více žánrů, ale především musíte mít kladný vztah k ekonomickému rozmýšlení, bez toho byste byli úplně mimo mísu.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

O hřeZákladní informace o hře
Port Royale 3 45%Hodnocení GameParku:
83%Hodnocení čtenářů:
Vydavatel:
Žánr:
Přejít na stránku hry

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist