Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Pohár prvního programu - Channel One Cup

08.12.12, 08:16, autor: MAXX´´´, vyšlo v blogu: Svět hokeje
Pohár prvního programu - Channel One Cup - je jedním ze čtyř turnajů spadajících do série Euro Hockey Tour, kterou hrají společně 4 týmy, jenž tvoří tzv. silnou evropskou čtyřku - Česko, Rusko, Finsko a Švédsko. Koná se každoročně v hlavní městě Ruska v Moskvě. Podnik Euro Hockey Tour je brán jako pravidelné měření sil čtyř evropských hokejových velmocí a hlavně jako příprava na mistrovství světa nebo olympijské hry pro hráče z Evropy.

Logo Euro Hockey Tour.

Pohár prvního programu - Channel One Cup

 

Jedná se o druhý podnik letošního seriálu Euro Hockey Tour, který se uskuteční od 13. do 16. prosince v Moskvě a jedním zápasem v Helisnkách - Finsko vs. Česko. V prvním turnaji série vyhráli Češi, pro které to byla první výhra v historii na turnaji Karjala Cup pod hlavičkou Finska, když porazili postupně doma v Liberci Švédsko 3:1 a pak už ve Finsku domácí mužstvo 1:0 a jako luxusní tečku za turnajem i věčného rivala z Ruska 2:1. Před turnajem v Rusku tedy Češi vedou tabulku s maximálním možným ziskem devíti bodů po třech zápasech, druzí jsou Finové s pěti body, třetí pak Rusové se čtyřmi a renomé si budou chtít určitě vylepšit poslední Švédové, protože ti nemají zatím na svém kontě ani bod a jsou tak jednoznačně poslední. Pro Čechy to tak byl nejlepší vstup do sezóny vůbec a se skórem 6:2 mají na svém kontě největší počet vstřelených i obdržených branek zároveň. Za úspěch se vděčilo hlavně gólmanům, protože jak Salák proti Švédsku, tak Pavelec proti Finsku a Rusku předvedli skvělé výkony, za které si Pavelec zasloužil ocenění nejlepšího brankáře turnaje a místo v tzv. All Star týmu turnaje. V All Star týmu nechybí ani čtyřicetiletý útočník a zároveň kapitán našeho týmu Petr Nedvěd. All Star tým doplňují ještě obránci Peteri Nummelin z Finska a Ilja Nikulin z Ruska, dále pak finští útočníci Sakari Salminen a Mikko Koivu. Nejlepším obráncem byl vyhlášen Staffan Kronwall.

 

 

Český cíl na turnaji

Češi odjíždějí na podnik s jasným cílem hrát opět pěkný hokej, potěšit fanoušky a pokusit se udržet si 1. místo v celkovém pořadí podniku Euro Hockey Tour i po 2. turnaji a přiblížit se tak po polovině série k obhajobě loňského celkového vítězství. Tomu samozřejmě odpovídá i sestava českého týmu. Trenér Alois Hadamczik bere do Ruska to nejsilnější, co má k dispozici, tedy i hráče NHL, kteří v době výluky v NHL kvůli sporu vedení ligy a hráčské asociace hlavně kvůli rozdělení výnosů z ligy hrají v Evropě. V nominaci tak nechybí podle předpokladu brankář Pavelec, obránci Polák s Kindlem a útočníci Hemský, Frolík, Plekanec, Hanzal, Krejčí, Voráček a Sobotka. Slávista Sobotka je zároveň jediným reprezentačním nováčkem v nominaci mužské reprezentace pro nadcházející akci. Přesto ale není sestava úplně kompletní, jak si jí trenér národního týmu představoval. Reprezentační trenér měl zájem i o útočníky Jágra, Michálka, Irgla, Novotného, Hubáčka a Červenku a obránce Šmída, Čáslavu či Kubu, ale o ně se musel kvůli zranění nebo rodinným důvodům omluvit a Jaromír Jágr se zase chce věnovat osobnímu tréninku a práci na Kladně, kterou jakožto majitel má. Síla týmu je zjevná a myslí se i na vítězství celého turnaje, ale tým si je dobře vědom i síly soupeřů, kteří budou mít také k dispozici hvězdy z NHL, které hrají většinou momentálně v KHL.

 

 

Alois Hadamczik i přes některého absentující hráče vyslovil, že se jedná z jeho pohledu o "tým snů". Pakliže nedojde v Americe a Kanadě k dohodě mezi hráčskou asociací a vedením ligy NHL, tak by mělo jít skutečně o souboj hvězd v přímém přenosu. A po poslední schůzce, před kterou to vypadalo, že by mohlo dojít ke shodě, to vypadá, že k ní v nejbližší době zdaleka nedojde, ačkoliv komisař Gary Bettman sliboval a očekával, že by jeho návrh mohl přispět k dohodě, když nechal jednat samotné hráče přímo s majiteli klubů místo vedení ligy se zástupcem hráčské asociace Fehrem. Takže to podle všeho v tuto chvíli vypadá, že národní týmy Česka, Finska, Ruska a Švédska se utkají v nejsilnějších možných sestavách, což se stává jen na Olympijských hrách jednou za čtyři roky a na Světovém (Kanadském) poháru, který se naposledy konal před osmy lety v roce 2004. Nicméně kdyby přece jen došlo za oceánem k dohodě a hráči museli letět zpátky do Kanady a Ameriky ke svým povinnostem, tak je český trenér připraven i na záložní variantu a má připraveno dvanáct náhradníků, jejichž jména také pro jistotu odtajnil - jedná se o brankáře Jakuba Štěpánka z nováčka KHL pražského Lva, obránce taktéž pražského Lva Němce a Krejčíka, třineckého oceláře Galvase a útočníky také z Třince Květoně a Orsavy, zlínského Honejska, plzeňské Kováře a Gulaše, karlovarského Pecha a o Klepiše a Vrány z pražského Lva. Ruský turnaj česká hokejová reprezentace vyhrála hned sedmkrát v historii, poslední vítězstsví je ale už deset let staré. Tým slibuje, že je o zkrátka motivaci postaráno, Češi navíc obhajují loňské druhé místo z turnaje a myslí si i na místo nejvyšší. Mimoto si tým chce udržet získané sebevědomí s pohodou a navázat na úspěšnou minulou sezónu - 1. místo v podniku Euro Hockey Tour, 1. místo v podniku Euro Hockey Challenge a 3. místo z mistrovství světa.

 

 

Lákadla turnaje pro fanoušky 

Letošní série Euro Hockey Tour je podle mnohých odborníků, komentátorů a fanoušků považována za nejzajímavější v historii vůbec. Díky výluce NHL máme možnost vidět hráče v reprezentačních dresech národních týmů z NHL nejen na mistrovství světa, olympijských hrách nebo na posledním podniku Euro Hockey Tour Českých hokejovách hrách těšně před mistrovstvím světa i po celou reprezentační sezónu. Mnohdy se tak stává, že turnaj sledují živě na stadionu nebo alespoň v televizi lidé, které jinak hokej vůbec nezajímá, protože vidět světové hvězdy v Evropě se zase nemusí poštěstit pár let. V ruské nominaci na turnaj jsou tak například největší ruské i světové hvězdy současnosti Ilja Kovalčuk z Petrohradu, Alexandr Ovečkin z Dynama Moskva, Pavel Dacjuk z CSKA Moskva nebo Jevgenij Malkin. Rusové jsou známí tím, že chtějí vždycky vyhrávat, všechny porážet a na turnaji u nich doma to bude platit dvojnásobně, čehož jsou si zbylí tři soupeři vědomi a výrok Alexandra Ovečkina, že jsou pro něj soupeři jen Kanaďané, to potvrzuje. Nezbývá než doufat, že to naše borce ještě více nabudí. Naproti tomu Finové vsadí na mladíky a obejdou se bez hvězd z NHL. Švédi si pak přivezou 8 hráčů z NHL. Jinak turnaj nabídne tradičně sledované tzv. "severské derby" mezi odvěkými rivaly Finskem a Švédskem a vždy vyhecovaný zápas mezi Českem a Ruskem, jenž po finálovém souboji na MS 2010 a bronzovém střetnutím MS 2011, které oboje vyhrál český tým, přidal ještě zápasům na intenzitě.

 

 

 

Program turnaje:
Čtvrtek 13. prosince:
17:00 Rusko - Švédsko
17:30 Finsko - Česká republika (Helsinky)
Sobota 15. prosince:
11:00 Rusko - Česká republika
15:00 Finsko - Švédsko
Neděle 16. prosince:
11:00 Rusko - Finsko
15:00 Česká republika - Švédsko

 

U nás bude již tradičně všechny zápasy z turnaje vysílat Česká televize na svém kanálu ČT Sport (dříve ČT 4) a to ať už živě nebo záznamu.

 

Česká zlatá radost na MS 2010.

 

Budoucnost Euro Hockey Tour

Možná se jedná o jedno z posledních klání z tzv. Euro Hockey Tour z Moskvy vůbec. Současný model platí pro tuto a ještě nadcházející sezónu, ale nyní se řeší napříč evropským hokejovým spektrem otázka, zda zachovat současný systém nebo vytvořit jinou dlouhodobou soutěž. Hlavním důvodem je zabránit hraným zápasům před poloprázdnými nebo ještě prázdnějšími tribunami - je pochopitelné, že když hrají například ve Finsku Švédi proti Čechům, že zápas netáhne tolik jako zápasy domácího mužstva. Nabízí se tedy tady možnost obnovení zrušeného mistrovství Evropy, které se hrálo do roku 1991 a první turnaj se naopak hrál již roku 1910 - kromě roků 1929 a 1932 se hrával evropský šampionát v rámci klasického světového mistrovství, které probíhá v trochu jiné formě doposud. Nový potencionální model již nabírá obrysy, pracovní název je mistrovství Evropy národních mužstev - v tom případě by každé mužstvo sehrálo se svým soupeřem jeden zápas doma a jeden venku. Šampionátu by se účastnila silná čtyřka - tedy Česko, Finsko, Rusko a Švédsko, které by mohly doplnit další týmy pravděpodobně podle žebříčku IIHF (Mezinárodní federace ledního hokeje). V současné chvíli by se tak šampionátu zúčastnily národní týmy Slovenska, Norska, Švýcarska, Německa, Lotyšska, Dánska, Běloruska a Francie. Týmy by měly za sezónu odehrát 16 zápasů - 8 doma a 8 venku. Úkol je jasný - tímto by měly zmizet zápasy, které nemají během zápasu na ledě domácí mužstvo. Mnohem více jasno by mělo být už do poloviny následujícího roku, kdy by měl být připraven nový návrh mezistátních akcí v reprezentačních přestávkách, které by byly kratší než teď, ale za to častější. Soutěž Euro Hockey Tour se pořádá od sezóny 1996/97 a nyní se hraje už její 17. ročník.

 

Závěr

 

Co říci závěrem? Snad jen tolik, že můžeme doufat v napínavé bitvy se šťastným koncem pro nás, ať si hezky zafandíme s kamarády hezky v teple domova nebo v hospodě u piva. Pokud je utkání úpěšné, tak vždy na konci zní česká hymna, kdybysme ji slyšeli 3x, tak by to nebylo vůbec špatné. Je to příjemné odreagování od všedních starotí, tak si to my všichni, co máme rádi hokej, užijme.

 

 

Zdroje:

http://hokej.cz/cz/reprezentace/reprezentace-vyrazi-na-rusky-turnaj-bez-jagra-ale-s-radou-hvezd-nhl-v-tymu-take-nedved-ci-rolinek/

http://hokej.cz/cz/euro-hockey-tour/svedove-berou-na-rusky-turnaj-osm-hracu-nhl-ve-vyberu-trenera-martse-take-backstrom-ci-hedman/

http://hokej.cz/cz/euro-hockey-tour/finove-na-turnaji-channel-one-cup-znovu-vyzkouseji-novacky-trener-jalonen-se-obejde-bez-posil-z-nhl/

http://www.sport.cz/hokej/extraliga/clanek/440063-hadamczik-vysel-jagrovi-vstric-a-nechal-ho-trenovat-u-sebe-vymenou-za-podepsane-fotky.html#section-artcl

http://www.ceskatelevize.cz/sport/hokej/206335-misto-euro-hockey-tour-obnovene-mistrovstvi-evropy-mozna-uz-za-dva-roky/

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/440058-i-bez-jagra-vybudoval-hadamczik-dream-team-a-zbroji-na-rusy-o-motivaci-je-postarano-rika.html#section-artcl

http://www.sport.cz/hokej/euro-hockey-tour/clanek/440048-hadamczik-bere-do-ruska-desitku-hracu-z-nhl-pocita-vsak-i-se-zalozni-variantou.html#section-artcl

http://www.nhl.cz/CZ/30211/vzpoura_na_lodi_nhlpa_.html

http://www.nhl.cz/CZ/30209/to_si_ze_me_delate_legraci__cili_se_zamorsky_komentator.html

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Budete sledovat v TV ?

Celkem: 106 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Příběh českých a slovenských hokejistů trvá 100 let. Jejich slavné zápasy drží v napětí hokejový národ. Češi i Slováci jsou právem označovány jako hokejové národy ze středu Evropy. V tomto blogu budou zajímavá videa a články z hokejové prostředí včetně všech jeho příbuzných sportů.
* Založen: 5.12.2010 8:22:44
* BlogRank: 3,98
* Přístupů: 1 315 559
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 4
Toplist