Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

PlayStation 4 Pro - Vše podstatné

09.11.16, 14:00, autor: .Steve., rubrika: Konzole - Hardware
Ostřejší obraz a plynulejší zážitek dovoluje užít si každý detail vaší oblíbené hry. Nejvýkonnější konzole na světě. Tak prezentuje Sony svou nejnovější konzoli. Tento článek však zhodnotí konzoli objektivně, bez reklamních žvástů a omáčky kolem. Realistické shrnutí je tady.

Sony na svých oficiálních stránkách nazývá PlayStation Pro jako supersilný PS4 systém a ihned připojuje další velká slova, která jsme uvedli již v úvodu. Kde je ale pravda a realita?

 

 

Na přelomu listopadu/prosince 2013 dorazila konzole PlayStation 4. Od té doby se prodalo na 40 miliónů kusů. Za tři roky se však v herním a technickém průmyslu mnoho změní. Proto byl již nejvyšší čas vydat konzoli lepší. Přestože mnozí doufali v PlayStation 5, Sony nakonec začal mluvit o PlayStationu Neo, přezdívaném také PlayStation 4.5. Finální název je nakonec PlayStation 4 Pro a jedná se o vylepšenou verzi původní konzole, nikoliv o konzoli zcela jinou. Na straně druhé PlayStation 3 vyšel roku 2006 a na čtverku bylo třeba čekat 7 let. Proto zřejmě nakonec nebylo až natolik reálné, že by vyšla pětka.

Konkurence nezahálí. Microsoft v žádném případě nechtěl nechat Xbox One pozadu. Rozhodl se tedy pro obdobný krok - vydat vylepšenou verzi stávající konzole, nikoliv zcela novou verzi. Svět tak mohl přivítat Xbox One S, který se spíše než na výkon, zaměřil na menší velikost a hezčí design. Microsoft se zároveň začal chlubit, že jeho Xbox je v poslední době prodávanější viz zde.

 

 

 

Vzhled

Stejně jako Xbox One S, i PlayStation Pro mění vzhled. Ale opačným směrem, než kam se ubírá trend. Zatímco například Apple své notebooky (Macbooky) zmenšuje, co to jen jde, či Xbox One S vsadil na zmenšení, PlayStation 4 se naopak zvětšil. Jeho fyzická velikost má vzrůst o 19 % a dosáhne tak rozměrů 295 x 55 x 327mm. Má být také asi o půl kilogramu těžší a vyjde tak na 3,3 Kg. O této změně se příliš nemluví, ale je to tak. Příjemnější zprávou pak je změna designu. Nová verze má vzhled postavený na rozdělení konzole "na tři díly", což údajně symbolizuje vysoký výkon. Dle mého soudu je vzhled opravdu zdařilý. Jako obvykle, i tentokrát se autoři rozhodli pro barvu černou.

 

Výkon

Nyní k tomu hlavnímu. O kolik je verze Pro výkonnější? Zajímavé je, že na oficiálních stránkách, ať už jde o českou či americkou verzi, nikde nevidíme konkrétní specifikaci. Sony poskytlo informace jen několika světovým médiím a kupující se tak k těmto datům dostanou jen zprostředkovaně.

Co se týče pevného disku, jeho kapacita je stanovena na 1 TB a zatím to nevypadá, že by se měly prodávat verze s jiným úložištěm. Operační paměť (RAM) má mít kapacitu 8 GB GDDR6 s rychlostí 218 GB/sekundu (oproti původní 176 GB/s). To vše doprovází 64bitovým procesor Jaguar, který pro Sony dodává AMD a obsahuje 8 jader. I grafika je od AMD, nová verze karty s čipem Polaris a výkonem 4,2 TFLOPS. Podpora 5GHz Wi-fi 802.11ac. Samozřejmostí je bluetooth 4.0 či 1GB ethernet. Velkou novinkou je podpora 4K (předchozí podporovala jen Full HD). Pro srovnání Xbox One poskytuje sice Ultra HD, ale jen pro přehrávání videa, ne pro samotné hraní. Jenže ani PS4 Pro nakonec nenabídne čisté 4K, ale bude se jednat o režim Resolution Mode, kde by rozlišení mělo být mezi Full HD a 4K. Druhou a zároveň poslední možností je Quality Mode, kde by se rozlišení měnilo v závislosti na zátěži hry. Jde o to, že si špičkové tituly pro své fungování ukrojí až příliš moc výkonu, takže nezbývá výkon pro zobrazení 4K. Pravděpodobnější tak je, že uvidíme 4K u menších her, které tolik výkonu "nežerou". Samozřejmou nutností pak je televizor či monitor, který příslušné rozlišení bude zvládat. Jen tak mimochodem, spotřeba energie bude až 310 W.

 

Ve zkratce:

  • Rozměry: 295 x 55 x 327mm (W x H x D)
  • Váha: okolo 3.3Kg
  • CPU: x86-64 AMD "Jaguar", 8 jader; frekvence 2.1 Ghz (oproti původním 1.6)
  • vylepšený AMD GPU s 36 jednotkami s frekvencí 911 MHz  (oproti původní frekvencí 800 MHz)
  • GPU: 4.20 TFLOPS, AMD Radeon-Based Graphics Engine
  • Ram (Operační paměť): 8GB GDDR5 s vyšší rychlostí
  • HDD: 1TB
  • I/O: 3 x Super Speed USB 3.1 ports, 1 x AUX port, Ethernet (10Base-T, 100Base-T, 1000Base-T)
  • Připojení: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 (LE)
  • Spotřeba energie: až 310 W.

Dostupnost, cena

Mnozí stávající uživatelé PlayStationu si nakonec možná přece jen oddechli. Vydání páté verze by totiž pravděpodobně znamenalo, že všechny nové hry budou dostupné zřejmě právě jen pro nejnovější verzi, tedy pro pětku. Vydání verze Pro zároveň neznamená, že se zastaví prodeje nynější klasické verze. Disky pro PS4 budou kompatibilní s oběma verzemi.

Prodávat se budou i nadále obě verze konzolí. Jediná změna je, že PlayStation 4 zlevní z 399 dolarů na 299 dolarů. Naopak cenovku 399 dolarů si nasadí nová verze Pro. Přestože v přepočtu by tak cena měla být necelých 10 000,- Kč, v českých obchodech za předobjednávku zaplatíme 10 799,- Kč. Nakonec však popravdě můžeme být rádi, že ono zdražení není razantnější, jako u řady jiných elektronických výrobků. PlayStation 4 Pro má dorazit a to i do ČR, již 10. listopadu.

 

Podpora her

Při samotném vydání konzole, bude předností lepšího hardwaru využívat 36 titulů, mezi kterými najdeme například Titanfall 2, Mafii III či Battlefield 1. Kompletní seznam všech titulů najdete zde. Do konce roku by se seznam měl rozšířit až na 45 her. Nemusíte však využívat jen seznamy. Na hrách, které využijí předností PS4 Pro, bude speciální logo i nápis, který je tedy jakýmsi garantem podpory - viz níže.

 

Shrnutí

Pokud nepočítáme větší velikost a hmotnost, je PlayStation 4 Pro v každém ohledu lepší verzí. Výrazně se zvětšil výkon všeho hlavního hardwaru, mírně pak u zbylých částí. Škoda jen, že nemůžeme očekávat rozlišení 4K, jak si mnozí mysleli. Otázkou zůstává, nakolik výkonnější hardware využijí hry. To se však dozvíme až po vydání konzole, kdy zajisté začnou probíhat srovnávací testy se snahou odpovědět na otázku, zda je rozdíl dostatečně velký na to, aby mělo opravdu cenu kupovat novou konzoli. Cena je nové verze naštěstí zůstala vcelku přijatelná a nikterak raketově nevzrostla.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist