

OHODNOŤTE ČLÁNEK
Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnoceníDnes je 23.4.2018 | svátek má Vojtěch | právě hraje 11 hráčů (GamePark hry: 0, Online hry: 1, Flash hry: 10) | celkový počet registrací: 1 426 479
Planeta Země:
Dějiny Země:
V průběhu posledních 200 let vědci pečlivě studovali horniny naší Země a získávali pozůstatky dávných živočichů a rostlin, aby mohli sestavit dějiny naší planety. Země vznikla před asi 4 600 miliony let jako horké a skalnaté těleso naší sluneční soustavy. Primitivní život se nejdříve objevil v oceánech, a to asi před 4 000 miliony let, a od té doby se neustále šířil a rozrůzňoval, nicméně cesta jeho vývoje zdaleka nebyla hladká. Zemské prostředí neustále podléhalo změnám, jakými byly například sopečná činnost, dopady meteoritů a změny klimatu, a tyto změny často ohrožovaly život a někdy měly i katastrofální účinky. Vývoj naší planety byl pozoruhodně bohatý událostmi, a jak je možno odvodit z historie Země, bude tomu tak i nadále.
Země ve vesmírném prostoru.
Teprve poté, co byly v padesátých letech 20. století vypuštěny první umělé družice, získali jsme postupně tisíce záběrů Země z kosmického prostoru. Přestože tyto obrazy poskytují jen povšechný dojem z osamělé, barevné a osvětlené koule plující temnou prázdnotou, připomínají nám, že naše planeta je součástí většího celku. Je pouze malým světem jedné sluneční soustavy v okrajové oblasti obrovité galaxie, jakých bychom v pozorovatelné části vesmíru spatřili na sto miliard. Většina látky Země vznikla ve výhni dávno zaniklých hvězd a její celková struktura včetně okolí byla významně ovlivněna její polohou v prostoru i blízkými nebeskými tělesy. Dnes nám dominuje Slunce jako životodárný zdroj světla a energie pro naši planetu, vznikem přílivů a odlivů nás ovlivňuje i Měsíc a Zemi čas od času stále zasahují menší kamenná tělesa, a dokonce i planetky. To vše dramaticky ovlivňovalo historii Země nejen v minulosti, ale může o jejím osudu rozhodnout i v budoucnu.
Anatomie Země:
Planeta Země je složené těleso tvořené třemi základními vrstvami: jádrem, pláštěm a kůrou. hustota a teplota hornin v zemském tělese vzrůstají od povrchu směrem ke kovovému jádru. Jádro má pevný střed a roztavenou svrchní vrstvu. Tenká vnější slupka planety, zemská kůra, sestává z různých hornin, z nichž některé jsou staré více než 4 miliardy let. Horniny jsou tvořeny minerály a vznikají geologickými procesy. Ty zahrnují vnitřní síly, např. pohyb tektonických desek, vulkanickou činnost a vrásnění sedimentů, a vnější síly, např. zvětrávání hornin při styku s atmosférickou, hydrosférickou a biosférou.
Měnící se Země:
Povrch Země se neustále mění působením vnitřních sil planety a povrchovými pochody, a dokonce i dopady objektů z kosmického prostoru. Účinky těchto změn jsou často patrné až po tisíciletích, i když některé pochody, jako sesuvy či dopady meteoritů, mají okamžitý účinek. Neustálý pohyb tektonických desek, které budují zemský povrch, může otevřít nové oceány, vytvořit hory a změnit celé kontinenty. Kdekoliv jsou horniny na zemském povrchu obnaženy, jsou vystaveny působení zvětrávání, eroze a přemisťování větrem, vodou nebo ledem. Tyto pochody mohou rozrušovat horniny a vytvářet sediment, který se ukládá na zemi nebo v moři. Voda pokrývá většinu povrchu Země a je významnou hybnou silou změn. Země je také jedinou známou planetou umožňující život. Živé organismy se přizpůsobují podmínkám na povrchu a ovlivňují prostředí, jež je obklopuje.
Pevnina:
Hory a Sopky:
Skalnaté vyvýšeniny zemského povrchu, hory a sopky, nás trvale fascinují. Horská pásma představují impozantní překážky a jsou často postižena prudkými změnami počasí. Pojí se také s katastrofickými událostmi, jako jsou sesuvy a laviny. Někteří lidé až donedávna považovali hory a sopky za sídla hněvivých bohů, kteří svou zlobu dávají najevo bez varování, třesouce zemí a chrlíce do vzduchu oheň, kamení a popel. hory a sopky jsou nejviditelnějším projevem tektonických sil utvářejících Zemi. Jinde systémy zlomů a zemětřesné zóny samy sledují obrysy tektonických desek a magmatické intruze označují místa, kde roztavený materiál pronikl staršími horninami. Od doby, kdy v 18. století začal vědecký výzkum těchto jevů, ztratili lidé mnohé ze svých pověr, ale naše fascinace jimi pokračuje a zůstávají působivou připomínkou síly pokračujícího vývoje Země.
Řeky a jezera:
Řeky tečou a jezera vznikají všude na světě s výjimkou nejteplejších nejstudenějších a nejsušších oblastí. Zachycují malou, ale životně důležitou část sladké vody zemského povrchu: jezera zadržují asi půl procenta a říční toky mnohem méně - přibližně jednu čtyřicetinu procenta. Toto nepatrné množství je ale velmi významné, neboť řeky modelují povrch Země - dominantní krajinu na kontinentech tvoří svahy vrchů a údolí. Řeky při dostatku času sníží a nakonec odnesou hory do moře. Řeky světa vlivem gravitace každoročně přinesou do oceánů 20 miliard tun zemského povrchu. Mnoho řek je z geologického hlediska starých a v průběhu času se zvětšily a vytvořily říční systém odvodňující kontinenty. Některé vyhloubily rozsáhlé jeskyně a tečou z velké části v podzemí. Naproti tomu většina jezer je velmi mladých, jde o dočasná nahromadění vody, která se časem nevyhnutelně zmenší a zaniknou.
Ledovce:
Na zemi je přibližně jedna desetina pevniny pokryta ledovými masami nazývanými ledovce, které zadržují asi 75% sladké vody na světě. Ledovce patří k nekrásnějším přírodním jevům a mají také hluboké účinky na terén, neboť modelují krajinu a transportují obrovská množství horninového materiálu, když postupují nebo ustupují ve vzdálených oblastech planety. Ledovce mají velmi rozdílné tvary a velikosti. Některé nesou na svém povrchu ledové věžovité útvary, proudy vody, nebo dokonce jezera. Jiné leží nad sopkami, žijí v nich kolonie červů nebo uvnitř ledovců probíhají dlouhé tunely povodňových vod. V posledních letech se staly důležitým tématem výzkumu, neboť existují obavy, že celosvětové tání ledovců může v krátké době vyvolat podstatné zvýšení mořské hladiny. Jejich chování - jako odpověď na celosvětové oteplení - je proto pečlivě sledováno.
Pouště:
Pojem pouště vyvolává představu prostoru plného zvlněných, jednotvárných písečných dun a velkého a suchého vedra. Nesporně tomu tak je na mnoha místech, ale světové pouště jsou mnohem rozmanitější, některé jsou skalnatými krajinami, některé leží na vysokých plošinách a v jiných převládají nepokryté vrstvy z vyschlých solných jezer. Pouště také nejsou neustále horké. V některých ,,studených pouštích´´ mohou zimy být se sněhem, mrazivé a nápadně kontrastovat s horkými, suchými léty. Také rozpětí teploty mezi dnem a nocí může být výrazně, s rychle klesajícími teplotami od setmění do rozbřesku, někdy dokonce s teplotou pod bodem mrazu. Podmínky života v poušti jsou náročné, neboť voda je pro většinu doby vzácná- s výjimkou občasných lijáků, které mohou způsobit náhlé ničivé povodně. Větrem unášený písek i větší částice jsou dalším nebezpečím v mnoha pouštích a představují rovněž mocnou erozivní sílu tvraující skály a vytvářející duny.
Lesy:
Lesy pokrývají 30% zemské souše. Představují jeden z druhově nejbohatších ekosystémů, jenž poskytuje hojnost stanovišť pro růst rostlin stejně jako potarvu a úkryt pro širokou škálu lesních živočichů. V různých koutech zeměkoule nacházíme odlišné typy lesů. Na okraji arktické tundry roste tmavý boreální les (tajga), v mírném pásmu Evropy, Asie a Severní Ameriky bují smíšené listnaté lesy, zatímco ve vlhkých tropech se daří hustým deštným lesům. Lesy rovněž plní zásadní roli v globálním koloběhu vody a uhlíku, zlepšují kvalitu ovzduší a chrání půdu před účinky eroze. V nichž začínal vývoj lidského druhu a deštné pralesy jsou dodnes domovem mnoha původních obyvatel. V současnosti řadu přirozených lesních porostů ohrožuje nadměrný výrub stromů kvůli získání dřeva nebo ploch pro zemědělství, obytnou výstavbu a nové silnice. Původní lesy přežívají pouze v obtížně dostupných oblastech či v areálech chráněných zákonem.
Mokřady:
Mokřady nacházíme po celé zeměkouli na místech, kde nějaká překážka brání odtoku vody, nebo v nížinných nivách, v deltách a ústích velkých řek. Mokřad je jakákoliv plocha zatopená mělkou vodou trvale nebo dočasně a pokrytá vodním rostlinstvem, ať již zakořeněnými nebo volně se vznášejícími. Hloubka vody obvykle nepřesahuje 1m. některé mořady nejsou zality vodou celoročně. Děje se tak např. v území zaplavených říčními povodněmi nebo při jarním tání sněhu, kdy se voda v tundře nemůže vsáknout kvůli vrstvě trvale zamrzlé půdy. Mokřady jsou velmi důležité ekosystémy, které přejí existenci široké škály speciálně přizpůsobených rostlin a živočichů, hlavně pozoruhodně velkým hejnům vodního ptactva. Mokřady mohou plnit úlohu rezervoáru vody pro lidstvo. V některých oblastech slouží také k rybolovu a rekreačním aktivitám obyvatel. Mnohé z nich jsou v rostoucí míře ohroženy ne vždy pomyslenými zásahy; lidé odvodňují velké plochy bažin kvůli získání půdy pro zemědělství nebo výstavbu. Hrozbu představuje i znečišťování prostředí.
ANKETA
Celkem: 148 hlasů
V této anketě jste již hlasovali.
Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.
OHODNOŤTE ČLÁNEK
Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnoceníPOSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Celkem komentářů: 20 M4S4CR 20.08.10, 01:25
1. Co říct
Článek pěkný, akorát bych trošku zmenšil obrázky
<:SFU:>Lyrick 20.08.10, 01:28
2. RE1
Dík v 2 díle se budu snažit.
<:SFU:>Lyrick 20.08.10, 01:45
3. Chyba
Omlouvám se za chybu ,, některé mořady´´mělo být Některé mokřady.
Slamb
20.08.10, 02:28
5. no...
to je takovej článek o všem a o ničem... kdyby byl jeden ten odstavec pořádně rozepsanej, mohlo by to bejt možná i zajímavý... přečet sem si na ukázku o horách a nic novýho sem se nedozvěděl... taky bych se nad tim popisem tolik nerozplýal
že nás hory fascinují a představují pro nás impozantní překážky, neni něco, nad čim bych chtěl u podobnýho typu textu trávit mládí... ještě sem uvažoval nad tim, proč je v článku čtyřikrát pod sebou fotka zeměkoule, z toho jednou oříznutá... úprava je taková náhodná - něco zarovnaný na střed, něco doleva...
pravopisně to nevypadá zle, nějakej ten překlep tam ale bude, dávám 3* aspoň za snahu
ke komentu #3 - to omlouvání za překlepy bych si odpustil a místo toho radši opravil další, např. ve slově hustota na začátku věty malý písmeno...
<:SFU:>Lyrick 20.08.10, 02:37
6. RE 5
V druhém déle se pokusím zlepšit.
InfinityVlogs 20.08.10, 08:12
7. Cool
Fakt hezký článek 5*
ZERO_SK 20.08.10, 08:58
8.
O Zemi tu bolo písané X krát + zlepší úpravu tak aspoň zatiaľ a druhý diel - niečo iné...
klastemii 20.08.10, 09:36
9. Země
Viděl jsem dokument o úplném vývoji Země a to byla bomba. Všude samé sopky, kouře, hory a nic víc. Myslim že ten dokument se jmenoval "HOME".
menymen 20.08.10, 09:36
10. hm
neni to tak špatnej článek,hodnotím"5"
0gh6O0st6 20.08.10, 16:32
11. no
zevčech těch odstavců jak jsou mokřiny , ráje , atd... se mi asi nejvíc líbili lesy a ledovce doufám že příští článek bude lepší
Eazy–E 20.08.10, 18:52
12. dej tam něaký videjko pls
jinak nice připadá mi to přepsaný z dokumentu čt 2.
>GM< 20.08.10, 19:19
13. na můj vkus
moc velké obrázky, ale pokračuj dál
samanka 22.08.10, 11:36
14. strucne
dost je to napisane strucne ale lepsie ako v slovenskich ucebniciach pre 5 tr ...ale hm...zaklad tam je a to je dolezite .
KANGOL 22.08.10, 20:38
15. jo
clanek jakz takz dobrej ale ty obrazky by jsi mohl uopravit ne ?
LegioIX
04.09.10, 09:53
16. re 3
A co místo omluvy to opravit? Určitě ti to zabere mín času než psát tento nesmyslný komentář. ...
ProGamer. 22.10.10, 12:00
17. 1*
oplata
<:SFU:>Lyrick 29.10.10, 18:57
18. RE 17
Tak ty se chlapče nebojíš aspon si sám nehodnotím články za 5* :-) ale co taková lamka se najde vždy.
C0RFY 03.11.10, 15:13
19. RE clanek
je v nem toho hodne tematu a mene o nem,,,rozdel si to na vice casti nez an dve aby to bylo bsahlesi,,,je toho hoden,,,nabalil sis celkově hodne rozsirene tema a skoda dyz se to nepovede,,,uricte me toto zajima a je to celkem pekne,,rpozatim dam za 5 ale priste dyz to nezlepsi tak za 4 ;)
<:SFU:>Lyrick 04.11.10, 14:10
20. RE 18
dekuju
Auruška 04.11.10, 14:11
21. re článek
moc pěkný článek
![]() |
17.8.2010 21:07:37 |
![]() |
1,16 |
![]() |
7 005 |
![]() |
RSS zdroj |
![]() |
<:SFU:>Lyrick |
![]() |
|
![]() |
397598634 |
![]() |
Nepoužívám |
![]() |
darman740 |
REDAKCE BLOGU
Celkem redaktorů: 1