Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Patrician IV

23.09.10, 00:00, autor: beermonster, rubrika: Herní sekce - Recenze
Známá série obchodních simulací se konečně dočkala svého čtvrtého dílu, který pokračuje v tradici oblíbených předchůdců. Budete v něm budovat své obchodní impérium, získávat přízeň lidí a na jejím základě se vydáte na zajímavou politickou dráhu. Krom toho podstoupíte nejednu námořní bitvu.

Mladším hráčům název Patrician možná nic moc neříká. Ale vězte, že tahle hra je pro mnohé legendou. Vždyť její první díl vyšel už v roce 1992, a to nejen pro tehdy ještě ne tak dominantní PC, ale také Amigu a Atari ST. Německé studio Ascaron Entertainment Patricianem v podstatě spoluformovalo žánr obchodních simulací. Pravdou je, že u nás se prosadily spíše jiné tituly tohoto žánru a Patrician byl ze všeho nejvíc populární v rodném Německu – ostatně jako celá řada podobně koncipovaných strategií. Patrician se dočkal ještě dvou pokračování, přičemž to poslední vyšlo v roce 2003. Není tak těžké pochopit, proč mnozí považovali sérii za definitivně ztracenou. A to i proto, že studio Ascaron Entertainment vyhlásilo minulý rok bankrot. Jenže Patrician je silná značka a jeho kořeny jsou stabilní. Práva na hru tak koupila vydavatelská společnost Kalypso, která vývoj svěřila studiu Gaming Minds. Příliš nepřekvapí, že to je složeno především z bývalých zaměstnanců Ascaronu.

 

 

A Gaming Minds se úkolu, který by se dal shrnout zhruba do teze „zpřístupnit a zmodernizovat komplikovanou obchodní simulaci tak, aby neodradila hardcore hráče a přilákala pokud možno co nejvíce nových“, zhostili tak, jak by se od nich dalo očekávat, tedy velmi dobře. Patrician 4 se samozřejmě nevyhnul určitým chybám, ale kolem a kolem je důstojným nástupcem svých předchůdců, z nichž herně pochopitelně do značné míry vychází. Hráč tak začíná jako prostý lübecký obchodník, který na startu nemá více než nuznou kancelář, jednu loď a něco těch peněz. Tyhle peníze vezmete, nakoupíte za ně dostupné zboží, které naložíte na loď a převezete do jiného města, kde ho prodáte za větší peníz. Zní to jednoduše, ale obstát v konkurenci a s dynamickým obchodním modelem zase tak snadné není. Model funguje na základě poptávky a nabídky a podle nasycenosti trhu, takže chytrými tahy se dá hodně vydělat, nešikovným obchodováním ale můžete zase prodělat.

 

 

Každé z měst ve hře produkuje od začátku nějakou tu surovinu nebo zboží, po kterých v něm logicky není taková poptávka. Jenže zároveň mu nějaké to specifické zboží hodně schází a musí ho dovážet. Například startovní Lübeck se může pochlubit nejrůznějším zbožím ze železa. Na druhou stranu musí dovážet prakticky veškeré maso. Pěkně zpracovaná mapa severní Evropy je navíc rozdělena do osmi sektorů, ve kterých se produkuje určité zboží, jež v jiných není vůbec k dispozici. Opět si uveďme příklad: Německo vyváží spoustu piva a Rusko pro změnu tlusté kožešinové kabáty. Podle toho, jak se v jednotlivých městech chováte, stoupá vaše reputace. Když do některého z měst například přivezete zboží, které tu nebylo vůbec dostupné, vaše reputace povážlivě stoupne. Jakmile dosáhne určité úrovně, můžete si zajít do gildovního domu a nakoupit si zde speciální práva, která pak v daném městě můžete uplatňovat. Předně vám bude dovoleno stavět zde vlastní budovy a produkovat regionální zboží. Když budete suroviny těžit přímo na místě a ještě je zpracovávat, stlačíte tak cenu výsledného zboží ještě níže, než kdybyste ho nakupovali. Navíc opět stoupne vaše reputace, protože se městu staráte o zaměstnanost.

 

 

Abyste mecenášský pocit ještě posílili, budete ve městech stavět fontány, náměstí či obytné budovy. Tady se dostaví podobný herní pocit, jako máte třeba v sérii Anno. Stavět můžete v každém městě, kde si zřídíte kancelář. Tu navíc můžete obsadit automatizovaným správcem, který se bude starat o vaše obchody. Samozřejmě mu musíte nastavit určité základní parametry, ale od určitého okamžiku byste podrobnou správu všech svých kanceláří přestali stíhat. Studio Gaming Minds se vůbec hodně soustředilo na to, aby byl Patrician 4 přístupnou a dobře ovladatelnou hrou. Budovy se při umisťování samy natáčejí do co nejlepší polohy, silnice se napojují a ohýbají podle potřeb terénu a zřizování obchodních cest je rovněž velmi jednoduché, a to díky funkci „drag and drop“. Cesty si tak prostě nalinkujete. Přeci jen ale není všechno domyšlené tak, jak by být mohlo. Například zrychlení či zpomalení toku času, které budete často využívat, lze aktivovat pouze v menu. To však zároveň předpokládá, že nejprve musíte opustit obchodnické okno. Trochu komplikované je také takzvané „scrollování“ tedy pohyb po mapě. To funguje standardně, když najedete myší na okraj obrazovky. Jenže přestává fungovat tehdy, když je na daném okraji otevřeno některé z oken. A to je často, protože v nich trávíte hodně času. Ještě že se dají libovolně využívat klávesy WASD.

 

 

Zatímco shromažďujete peníze, bude před vás hra v kampani klást nejrůznější úkoly. Kdyby totiž šlo pouze o co nejtučnější konto, byla by hra po čase nudná. Vzhledem k automatizaci obchodování by se, poté co byste vše náležitě nastavili, hrála tak trochu sama. Proto se v určité fázi hry můžete pustit do politické kariéry, v níž vám samozřejmě bude pomáhat již zmíněná reputace. Také proto budete jednotlivá hanzovní města co možná nejvíce zkrášlovat, protože na to obyvatelé slyší a pak vás rádi zvolí. Se sílícím vlivem v městské radě můžete přesvědčovat své kolegy o potřebnosti výstavby velkého dómu nebo univerzity. Ve svém domovském městě se budete moct stát dokonce starostou, což vám zpřístupní všechny možnosti. Na jednotlivá města si však činí nárok různí šlechticové. Ti obvykle vyžadují, abyste jim odváděli nějaké ty peníze. Pokud tak činit nebudete, čas od času město přepadnou a vyrabují. Tomu se můžete bránit výstavbou běží. Velký vliv na boje ale mít nebudete, a tak jsou spíše jen ozvláštňujícím prvkem hry než plnohodnotnou vlastností.

 

 

O dost více si zabojujete na moři, což ale není v tomto případě příliš dobrá zpráva. Námořní bitvy totiž nejsou tak povedené jako zbytek Patrician 4. Když se střetnete s piráty nebo sami zaútočíte na obchodní lodě, můžete si bitvu buď odehrát sami nebo zvolit její automatický propočet. Jenže ten je velmi podivný. I když máte jasnou převahu, často prohrajete. A to i ve velice zvláštních případech, kdy vaše loďstvo zcela zlikviduje nepřítele a hra přesto deklaruje porážku. Pokud však zvolíte vlastní odehrání bitvy, budete se muset obrnit trpělivostí. Sice můžete volit úhel bojových nájezdů i munici a dokonce ovlivňovat střelbu, to ostatní je ale přenecháno automatizovaným námořníkům. Po většinu času tak akorát budete pozorovat, jak se lodě nahánějí a občas po sobě vystřelí.

 

 

Oproti jiným současným obchodním strategiím a vůbec v celkové herní konkurenci nevypadá Patrician 4 po grafické stránce kdovíjak. Je na něm docela patrná skutečnost, že vznikal v malém vývojářském týmu. Autoři ale z omezených technologickým možností vytřískali maximum a místy si pomohli i retro vzezřením, takže výsledek není vůbec špatný a rozhodně se na něj dá dívat. Dohromady je tak Patrician 4 kvalitní obchodní simulací, které se bohužel nevyhnuly určité chyby, které by však měly řešit patche. Pokud máte tenhle žánr her rádi, neměli byste sáhnout vedle - 78 %

 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

O hřeZákladní informace o hře
Patrician IV -Hodnocení GameParku:
87%Hodnocení čtenářů:
Vydavatel:
Žánr:
Přejít na stránku hry

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist