Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Panzerkampfwagen III díl III.

04.03.13, 14:40, autor: [X-troo]Pospa®, vyšlo v blogu: zajimavosti
.

 

 

 

 

 

Panzerkampfwagen III díl III.

Část III.

Vývoj pokračuje

Na základě zkušeností z Afriky a následně i Sovětského svazu byl těžší „bratranec“ Pz IV přezbrojen kanonem KwK 40 ráže 75mm, se kterým se dokázal postavit britským Grantům a Shermanům i masám sovětských T-34. Začátkem roku 1942 Heereswafenamt studoval možnost vyzbrojit stejnou věží i tanky Pz III. Ale podvozek malého vozidla už byl příliš zatížen jak samotnou hmotností zbraně, tak jejím zpětným rázem.

   Protože byl trvalý nedostatek tanků, doporučovala závěrečná zpráva pokračovat ve výrobě tanku Pz III s úpravami, zaměřenými na zvýšení balistické ochrany. To mělo osádkám Pz III umožnit dostat se blíž k nepříteli a vést boj na kratší vzdálenost, kde se rozdíl ve výkonech kanonů stíral.

   Vylepšená verze  Ausf. J měla věž s čelním plátem zesíleným na 57mm a kanon dostal vyvažovač, tvořený torzní tyčí, což ale vedlo k dalšímu snížení zásoby munice na 78 nábojů. Ve snaze zefektivnit a zrychlit výrobu byly vypuštěny některé detaily jako boční příklopy řidiče a radisty nebo boční průzory na věži.

   Postupně byl zaveden představný pancíř typu „aplique“, tvořený 20mm plátem na masce kanonu a na čele korby. Tento pancíř snižoval účinnost průbojné munice tím, že jí poškozoval plášť nebo balistickou kuklu a vychyloval střelu z dráhy, takže zasahovala pancíř pod nevýhodným úhlem.

   Upravené tanky šly do výroby jak Pz III Ausf. L. stejně jako v případě předchozích verzí bylo objednáno 1100 kusů, ale od června do prosince roku 1942 bylo vyrobeno jen 653 kusů. Zbytek byl jako obvykle převeden na následující variantu.

   Tou byla Ausf. M, která se od „elka“ lišila v zásadě jen montáží zpětného ventilu na výfukové potrubí, které tanku umožňovalo překonávat brodění vodní překážky hluboké 1,3m, zatímco předchozí varianty měly brodivost jen 0,8m. s tím souviselo i celkové utěsnění vozidla a možnost zásobovat motor jen vzduchem přiváděným přes bojový prostor příklopem velitelské věžičky.

   Další úpravy zahrnovaly montáž trojhlavňových výmětnic kouřových granátů v rozích věže. Alternativně je bylo možné nabíjet i tříštivými granáty proti pěchotě. Poslední vyráběná „emka“ byla vybavena bočním představným pancířem „Schürzen“, který omezoval účinnost kumulativních střel tím, že je přiváděl předčasně k výbuchu.

   Především k nahrazení ztrát bylo využito 250 Pz III Ausf. M, vyrobených začátkem roku. V té době bylo zřejmé, že tank dosáhl vrcholu svých možností a jeho další vývoj a výroba je jen mrháním prostředky.

   Poslední verzí, která byla již jen spotřebováním stávajících podvozků a přestavbou starších, byl Pz Ausf. N. Ten byl vyzbrojen krátkou houfnicí ráže 75mm s délkou hlavně 24 ráží, kterých zbyly hromady po přezbrojení Pz IV kanonem KwK 40. Oba tanky si tak prakticky vyměnily roli.

   Pz III Ausf. N se používaly k doprovodu těžkých tanků Pz VI Tiger. Kulometnou palbou a těžkými tříštivo-trhavými granáty dokázaly účinně decimovat nepřátelskou pěchotu, stejně jako ničit její polní opevnění. Když byla vyvinuta speciální kumulativní střela, dokázala houfnice prostřelit dokonce silnější pancíř než 50mm kanon KwK 39 L/60.

   Na tak malé vozidlo měl tank poměrně solidní palebný průměr 64 nábojů a v boji se osvědčil. Po přestavbě prvních tří Ausf. J a 447 Ausf. L na verzi N, bylo přestavěno dalších 213 z verze M s 37 z jiných tanků a volných podvozků, které se vrátily k revizím nebo opravám. Celkový počet přestaveb na Ausf. N dosáhl od poloviny roku 1942 do srpna 1943 700 kusů.

Na východ

Zdaleka největší akcí tanků Pz III byla operace Barbarossa- Tažení proti Sovětskému svazu. V červnu 1941 tvořily tanky Pz III páteř německých tankových jednotek. Z celkového počtu asi 3200 německých tanků bylo 1440 typu Pz III. Z toho více, než tisícovka byla vyzbrojena 50mm kanonem, zbytek měl staré 37mm. Dalším „nosným“ typem byl Pz IV, kterých měl Wehrmacht v červnu ve stavu 517.

   Pro útok na Sovětský svaz bylo vyčleněno 965 Pz III převážně Ausf. E, F a z části G a H, které tvořily základ výzbroje 16 tankových divizí, zbylé tři divize byly vyzbrojeny převážně čs. Tanky Pz 35(t) a Pz 38(t). Co se týká předpokládané organizační struktury zmiňované v dřívějším díle, ta nebyla nikdy naplněna. Naopak.

   Hitler neustále tlačil na zvýšení počtu aktivních divizí, a protože nebylo z čeho brát, dělily se počty stávajících jednotek. Pluky měly místo tří praporů jen dva a prapory přicházeli zpravidla o jednu z rot. V době útoku na Sovětský svaz byly tankové divize vyzbrojeny reálně 120-150 tanky všech typů, od lehkých Pz I, po tehdy nejtěžší Pz IV.

   To se k ideálu 561 tanků v divizi ze začátku války ani nepřibližovalo a organizační struktury se průběžně upravovaly. Díky nárůstu výroby se v roce 1942 podařilo tento žalostný stav zvýšit na přibližně 170 tanků v divizi, ale to byl poslední záchvěv. Potom už ztráty převyšovaly výrobu a počty techniky neustále klesaly.

   Na východní frontě už nepředstavovaly tanky Pz III žádnou novinku. Obecně byly Pz III mnohem lépe zpracované, měly kvalitnější optiku, vysílačky a dobře rozdělené úlohy osádky. Technicky jednoznačně ve všech ohledech překonávaly jen tanky T-26. Proti rychlým tankům BT-7 měly výhodu lepšího pancéřování, palebná síla byla přibližně stejná. Střední tanky T-28 překonávaly pohyblivostí a dokázaly si s nimi poradit, stejně jako s těžkými T-35.

   Nepříjemné překvapení znamenaly boje se středními T-34 a těžkými KV-1. Hlavně osádky starších Pz III, vyzbrojené jen 37mm kanonem, měly s T-34 obrovské problémy a KV-1 neměly prakticky šanci ohrozit. Dokonce i výkonnější „padesátka“ probíjela pancíř KV-1 jen na necelých 50m a T-34 asi na 300m. Není divu, že většina zničených T-34 a KV-1 padala na konto protitankových děl.

   Přesto dokázaly jednotky Wehrmachtu během půl roku postoupit o 900km a způsobit Sovětům ztráty více než 3 miliony mužů a 15 000 tanků. Nutno však říci, že značnou zásluhu na tom má naprosto diletantské vedení Rudé armády a Stalinův zákaz ústupu. V jeho důsledku vznikaly kapsy, ve kterých zůstávaly stovky tisíc mužů odsouzených na smrt nebo do zajetí.

   Dalším velkým úspěchem, na kterém měly tanky Pz III lví podíl bylo tažení směrem na Kavkaz, k ropným polím Ázerbájdžánu, v roce 1942. Pz III vjížděly jako první do Rostova na Donu, Voroněže i Stalingradu. Ale také tam utrpěly těžké ztráty. Ty potom pokračovaly i v roce 1943 a vyvrcholením těchto masakrů byla bitva u Kurska.

   Jedinou světlou výjimkou byl úspěšný von Mansteinův útok na křídlo Vatutinova jihozápadního frontu u Charkova v únoru 1943. Vatutin přišel o více než 600 tanků, 400 děl a 30 000 mužů. Sousední Voroněžský front generála Golikova utrpěl ještě těžší ztráty a od úplné pohromy ho zachránila „rasputica“(lijákem a táním rozbředlé komunikace), která německé tanky zastavila.

   To byla poslední úspěšná velká ofenzivní operace, které se tanky Pz III účastnily. Doby slavných vítězství skončily. Většina úspěchů dosažených na východní frontě byla jen a jen zásluhou lepšího výcviku a taktiky osádek Pz III. Technicky dokázaly držet s tanky T-34/76 krok jen verze vyzbrojené „dlouhou padesátkou“, i to jen s námahou.

   Pz III byl úspěšnou a vyváženou tankovou konstrukcí, která měla potenciál pro další zvyšování pancéřové ochrany a palebné síly. Ale po roce 1942 byly jeho rezervy prakticky vyčerpány a další vývoj neměl smysl.

   Byl to tank, který Wehrmachtu vybojoval jeho největší vítězství, na západě i na východě. Navíc se stal základem pro celou řadu dalších vozidel. Bojoval v Africe i u zamrzlého Leningradu. Přesto zůstává ve stínu slavnějších Tigerů a Pantherů, které však už jen oddalovaly konečnou porážku Třetí říše.

 

Tank Pz III

 

 

Pz IV

 

 

Tanky Rudé armády:

 

T-34

 

KV-1

 

 

 

T-26

 

 

BT-7

 

 

T-28

 

 

T-35

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Líbí?

Ano
Ne

Celkem: 53 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
vše možné
* Založen: 24.4.2011 15:10:45
* BlogRank: 0,91
* Přístupů: 25 721
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist