Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Zkusili jsme ukázku z pokračování úspěšné strategie Overlord a podělíme se s vámi o naše dojmy. Jaký je návrat do role Overlorda, zůstal povedený humor a skvělá hratelnost? V dnešním článku vám přiblížíme, na co se koncem měsíce můžete těšit!

Nakonec jsme se rozhodli, že se na nedávno vydané demo [927 MB] přece jen podíváme. Ano, řeč je o pokračování povedené hry z roku 2007, která obecně sklízela vysoká hodnocení. Pokud se vám tedy téměř gigabytový bumbrlíček dat nechtěl stahovat, jste na správné adrese. Zvláště, když vydané demo pokračuje v nepříjemném nešvaru, a sice že při své nemalé velikosti nabízí jen několik málo minut hratelnosti. Bohužel je to opravdu tak, celé demo bez sebevětších problémů sjedete za nějakých 15 minut, což je vzhledem k tomu, že jde o úvodní misi, která je navíc především výuková, zatraceně málo. Přesto se pokusíme s tímto nelehkým úkolem poprat a i z tolika mála informací dešifrovat, jaká asi bude finální verze a co by nám mohla nabídnout. Ale na úplný úvod by jistě bylo vhodné, připomenout si o co vlastně v prvním dílu šlo. Pokud bychom měli prvního Overlorda šoupnout do herní škatulky, mohli bychom jej definovat jako velmi akční adventuru. A navíc poněkud nestandardní a tím pádem velmi originální adventuru. Vžili jste se do ryze záporné role, pána chaosu a zla, která k smrti nesnáší kladné hrdiny a pro pobavení uřezává roztomilým zvířátkům hlavičky. Abyste se snad během svých putování a pustošení okolí nenudili, dostali jste k ruce několik skřetích pomocníků, zde pojmenovaných jako miniony. Ti vám byli absolutně oddáni a na slovo plnili všechny vaše úkoly. K tomu si samozřejmě doplňte spoustu mnohdy zvrácené legrace, která dokázala vynikajícím způsobem osvěžit celé hraní.

 

   

 

Jak už bylo napsáno, demo vám nabídne první úroveň z finální hry. To je na jednu stranu pochopitelné, protože vrhnout hráče neznajícího ovládání do hry by jistě nebyl šťastný nápad, na druhou stranu, tyto mise nepatří k těm nejlepším a nejúchvatnějším ze hry, spíše stojí řekněme na tzv. druhé straně barikády. Tím chci rovnou naznačit, že vyzkoušené demo v nás zanechalo trochu rozporuplné pocity, které si hned v následujících větách rozebereme. Opět se vžijeme do role Overlorda, který začne své ničivé putování. Naším prvním hlavním nepřítelem číslo jedna se stal kříženec Yettiho s Kyklopem. Bylo vidět, že protivník to byl skutečně jen testovací a v okamžiku, kdy se začne kolíbat na malinkatých nožičkách naprosto neúměrných své cirka pětimetrové výšce, úsměvu se zkrátka neubráníte. Jako pomocníky dostanete až patnáct minionů. Pokud o některého z nich přijdete v boji, nic se neděje a můžete si jejich zásobu pravidelně obnovovat pomocí podzemních studní, kde je jich vždycky dostatečná zásoba.

 

 

Váš jediný úkol je tedy osvojit si ovládání, které je velmi jednoduché a po jedné zkoušce nebudete mít žádný problém. Pravým tlačítkem myši svoláváte své skřetí pomocníky a levým je naopak vysíláte do boje. Čím déle levé tlačítko podržíte, tím více minionů se vrhá na nebohé oběti. Samozřejmě existuje možnost označit, na koho se mají skřetíci vrhnout, stejně jako je možné jim přikázat zůstat na místě, pokud vám jejich společnost připadá nežádoucí. Jedním povelem si je pak klidně přes půl mapy přivoláte zpět. Hlavním úkolem je tak pronásledovat Yettiho po celé mapě, přičemž na předem určeném místě se Yetti vždy zastaví a nějakou dobu nás ostřeluje balvany, jež vytrhává z okolních skal. Během této doby jsme proti němu naprosto bezmocní, protože skřetíci se štítí vody a Yetti si stoupne vždy tak šikovně, aby se k němu nemohli dostat. Jakmile se vám ovšem podaří spustit nějaký úkol, Yetti se naštve, rozboří část stavby nebo oplocení, čímž vám umožní pokračovat dál v jeho pronásledování. Během tohoto putování přepadnete a vyvraždíte několik malých osad, nakopete několik zadnic drzým elfům a v konečné mini bitvě vyprášíte kožich i samotnému Yettimu.

 

   

 

Pokud by takový byl i zbytek hry, jistě by to bylo velké zklamání. Troufáme si ovšem odhadnout, že největší zádrhel tkví opravdu v tom, že jde o úvodní část hry, která většinou bývá taková nemastná neslaná. Vypíchněme si ještě několik negativních i pozitivních vlastností hry, které zřejmě budou i ve finální verzi. Vše je dopředu absolutně nasktiptované a bude se odehrávat v jednom úzkém koridoru. Bohužel, nějakou volnost bychom přece jenom uvítali. Hra se onu nevolnost pohybu ani nesnaží maskovat a máte tak intenzivní pocit, že se pohybujete po úzké oplocené silnici a nějaká variabilita dalšího pohybu je zcela nepřípustná. Zamrzí i skutečnost, že velmi často narazíte do neviditelné bariéry, která vás nepustí dál. To, že se tak děje třeba na okrajích ker by se dalo ještě přehlédnout, ale pokud vás neviditelná stěna zarazí i na břehu před vstupem do vody, je to špatně a ve hře vycházející v roce 2009 by něco takového už být vidět nemělo. 

 

   

 

Přes to všechno musíme konstatovat, že jsme se při hraní bavili. Posílat na protivníky bandu skřetů, kteří si později navíc osedlali i divoké vlky, je zkrátka švanda. Souboj s Yettim byl sice jen slabým herním čajíčkem, ale autoři v plné verzi slibují spoustu dalších hlavních bossů, namátkou třeba i obřího pandu. Jen doufejme, že to chováním nebude prostě jen Yetti "oblečený" do jiné textury. Z grafiky si jistě na zadek nikdo z vás nesedne, na druhou stranu to není ani žádná ostuda. I její náročnost patří mezi dnešní průměr, na sestavě s GeForce 8800GTX jsme při rozlišení 1280x800 průměrně dosahovali kolem 60 snímků za vteřinu, což je pro plnohodnotné hraní zcela dostačující.

 

   

 

Musíme bohužel konstatovat, že takováto dema by si měli vývojáři odpustit a pokud už musí obsahovat nezbytný tutorial, přidat hráčům alespoň jeden plnohodnotný level navíc. Přece nechceme zase tak moc! Náš první dojem ze hry je tak víceméně chladný, protože se nám hratelnost nemohla předvést v tom lepším světle. Již nyní ovšem lze říct, že pokud vás bavil první díl, budete spokojení i u pokračování, i když nějaké velké změny či vylepšení zřejmě nelze očekávat. To, co stačilo na velmi dobrou hru v roce 2007, ovšem o dva roky později už nemusí být dostačující. Bude tak velmi záležet na tom, jaký další atraktivní obsah autoři vymysleli a kolik vychytávek a překvapení nám naservírují. Potom jim jistě rádi odpustíme nějaký ten výše popsaný nedostatek. Plná verze pro PC se v ČR objeví na začátku srpna s českými titulky, zvýhodněni budou majitelé konzole Xbox 360 a Playstation 3, kteří se dočkají již koncem tohoto měsíce.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist