Čekejte prosím
Čekejte, prosím...

Nedávno jsem na internetu spatřil dokument Hypermarket, jeho pán a otrok od režiséra Ivo Bystřičana. Ve svém dokumentu se jako jeden z mála režisérů snažil poodkrýt nechutné, až směšně groteskní praktiky v hypermarketech a supermarketech. Nenechte se však zmást. Nejde o praktiky s manipulací potravin (V tom případě Vás to nezajímá, že, pane Hruška?), nýbrž o šikanu prodavačů ze strany nadřízených. Urážky, nadávky, ponižování, slzy a pláč. Vítejte v hypermarketu, ve světě novodobých otroků a jejich nemilosrdných pánů... 


Dokument - Hypermarket, jeho pán a otrok


Pořád jen: Hranujeme, hranujeme, hranujeme Jé, jé, jé


Že je obchod o detailech, netřeba příliš rozebírat, dá se to konec konců i pochopit. Ale jako pardon, rovnat zboží do regálů tak, aby leželo či stálo přesně na milimetr podle managerských představ, kterým stejně nikdo nerozumí, je trošku komické. Navíc je docela naivní si myslet, že nestíhající prodavač má čas  za každým zákazníkem chodit a neustále dokola po něm ten rozhrabaný regál srovnávat.


Ze své zkušenosti vím, že většina zákazníků během nakupování spěchá a vlastně dříve, než vůbec do obchodu vkročí, myslí jen na jedno: „Sakra, ať už jsem z té tlačenice pryč! V tomto rozpoložení mysli je určitě nějaký eňo ňůno, čůpr důpr vyhranovaný regál strašně zajímá. Pro ně je pouze důležité, aby tam ten sortiment, pro který jdou, někde byl.


Možná mě napadl způsob, jakým by se manager dal nadobro uspokojit. Ať prodavačům rozdá rákosky, se kterými by všechny zákazníky, kteří se budou blížit k regálům, mohli okamžitě praštit po hlavě za tu troufalost, že tam nakupují. Asi jim to navrhnu, protože takhle budou mít své regály věčně srovnané a zákazník určitě mile rád přijde do obchodu nechat si znovu nabančit.


Nestíhačka aneb fofr, fofr

 

Je starou známou pravdou, že práci, kterou dříve odvádělo pět lidí, tak dnes ji odvádí člověk jeden a zároveň má mnohem více povinností. Ovšem existuje něco jako Tesco, snový obchod, plný veselých prodavačů. Že Vám na tom něco nesedí? Správně, protože v tomto řetězci jen těžko naleznete plno veselých prodavačů, když tam stěží naleznete alespoň jednoho nasraného nebožáka, který je nucen se starat o celý obchod a běhat od rozdělané práce k jiné a vlastně nestíhat vůbec nic. Zkrátka snovost sama. Není totiž lepšího zážitku, než nakupovat z prázdných regálů.

 

Ovšem pozor! Blíží-li se rakouští inspektoři (majitelé), zázračnou rychlostí se naverbují brigádníci a Tesco nám začne vzkvétat. Jak chytře prohnané, jak efektivně levné... jak smutné.

 

Jen aby to nedošlo do takové fáze, že domů pošlou i toho posledního zaměstnance a v tu ránu se sám zákazník stane svým prodavačem, který si bude muset své zboží najít ve skladu, vybalit, zaplatit a popřát si příjemný zbytek dne.

  

„Zase jsi to udělala blbě, ty krávo pitomá“


Urážení a ponižování je ve všech těchto řetězcích naprostou samozřejmostí, žádný nevyjímaje. A že je tomu v mnoha případech svědkem i zákazník, s tím si už v dnešní době nikdo moc hlavu neláme.


Příliš mi nejde na rozum, proč si někdo neustále myslí, že pod takovým tlakem začnou jejich zaměstnanci pracovat rychleji a kvalitněji. Evidentně opravdu nepochopili, že prodavač není masochista, kterého by šikana rajcovala.


Docela se nabízí otázka, jak daleko budou manažeři a vedoucí prodejen schopni zajít, když se jim nebudou plnit jejich nesplnitelné plány? Jak to tak vypadá, prodavač se v blízké budoucnosti stane masem na porážku, kterému se za trest bude stínat hlava a posléze napichovat na kůl. Konec konců, na pracáku přeci mají zásob dost.

 

Markujeme o život


Přiznám se, že dokud jsem neviděl tento dokument, vůbec jsem netušil, že ty chuděry u pokladen mají nějaké limity, během kterých musejí namarkovat zboží. Jak vidno, další intelektuální blbina. Kdybych tedy chtěl být dobrým pokladním a chtěl to dokázat i nadřízeným, kteří mě sledují na kamerách, jedí koblihu a odpočítávají mi vteřiny, měl bych se naučit markovat i nohama a každý spočítaný nákup házet přímo ke vchodovým dveřím, abych měl u pokladny volno na dalšího zákazníka a nikdo mému rychlostnímu rekordu nepřekážel.


Já se jen divím, proč si ještě nevyrobili nějakého interního terminátora? Neotravoval by s platem, nezajímala by ho pracovní doba, nepotřeboval by čůrat... zkrátka nejideálnější zaměstnanec. Ovšem, jak by u takového stroje vypadal jeho úsměv, který je tak důležitou a nepostradatelnou součástí každého prodavače? Když si vzpomenu na jednoho robota, který se o úsměv pokusil...


Jak je vidět, ani robot by jim nevyhovoval


Ačkoli bych si dokument od Ivo Bystřičana dokázal představit lépe natočený (doplněn o skryté kamery ze zákulisí, či konfrontací obou stran tváří v tvář - prodavač vs. vedoucí), tak přesto je podobná snaha, kdy se ukazuje skutečná realita těchto pracovišť a nikoli jen povrchová, bravurně vypadající kulisa krásně naprezentovaného zboží a smějících se prodavačů, vždycky vítána a ceněna, ať je její zpracování jakékoli.


Co však s tím? Dokud bude nezaměstnanost stoupat, nemusejí se tito zaměstnavatelé obávat o nedostatek zaměstnanců, protože prodávat v obchodech může takřka kdokoli (vyjma robotů) a v případě nouze mají nového zaměstnance již druhý den na place. Z tohoto důvodu se jako prasata budou chovat pořád a to jednoduše proto, protože můžou a nic je to nestojí. Jde s tím udělat vlastně jen jedno. Jak já často a rád říkám: Přestaňte nakupovat v supermarketech. Tím jim uštědříte smrtelnou ránu a odtáhnou do... pryč. Jejich zaměstnanci by sice přišli o práci, ale všechno zlé je k něčemu dobré, protože se alespoň osvobodí z těch otrockých okovů. 

Další články z této sekce...

ANKETA

Pracovali jste někdy (alespoň jako brigádník) u nějakých krvelačných otrokářů?

Ne!

Celkem: 51 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

Jsem chrabrý strážce všech prodavačů a prodavaček. Každé bezpráví si v tomto blogu najde své místo a nic nezůstane skryto. Jsem zde pro Vás, vážení kolegové!
* Založen: 7.4.2013 17:39:21
* BlogRank: 1,16
* Přístupů: 6 739
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist