Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Neposkvrněný svět vlastní mysli

10.01.11, 14:45, autor: Desttro, vyšlo v blogu: O přemítání
Způsob, smysl a účel úklidu ve vlastní palici od nepřeberného množství informací a myšlenek, které k nám proudí každou sekundou. Uvolněte mysl a získejte nové zajímavé zkušenosti.

 

" Žádný velký duch není bez trošky bláznovství "

Seneca

 

Řád z chaosu

Způsob?


 

 

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak rozpolcenou máte mysl v dnešní uspěchané době? Pozorovali jste na sobě roztěkanost, nesoustředěnost a chaos?  Jestliže ano, pak víte, že utříbení myšlenek má dalekosáhle důsledky, především v každodenním životě, proč?

 

Orbo ab chao, myšlenky se podrobují teorii chaosu, nikdo neví, jak přesně fungují, ale každý o nich debatuje. Vskutku k pobavení ale proč někdy nezkusit změnit své myšlení k obrazu svému.  K utřídění myšlenek člověk potřebuje několik základních dovedností, které si musí postupem času osvojit, aby jeho myšlenky tekly proudem, který je potřebný. S psychologického hlediska je myšlenka projevem vědomí, která vniká v mozku na základě myšlenkové činnosti podněcovaní vnějšími vlivy a zkušenostmi. Je zřejmé, že je nutno definovat co je vnější vliv a zkušenost. Vnější vlivy psychologie chápe jako základní smysly člověka, zkušenostmi můžeme nazývat nejen zkušenosti osobní ale i naučené či osvojené.  Ovšem myšlenka z pohledu filozofického je informace, která se přehodnocuje či připojuje k myšlenkovému toku.  Představa je složitá, ovšem aplikace jednoduchá;

 

 

Rozbořené myšlenky

 

 

Představte si myšlenkový tok jako hladinu jezera. Každá myšlenka zčeří hladinu a udělá na ní vlnku, viděli jste někdy klidné jezero?  K utříbení myšlenek potřebuje poznat vlastní myšlení. Není to zase tak těžké, jak se zdá. Člověk si musí, dá jen dvě a dvě dohromady, jak myslí? Přemýšlí o nějaké věci kontinuálně (stále) či chaoticky (náhodně). V prvním případě je nutné přejít k chaosu, aby člověk poznal potencionál utříbení mysli, přesně opačně v opačném případě.

 

Věnujme se chaotickému myšlení. Jezero je zvlněné, ale další kameny, jenž dopadají na hladinu rezonuji vln je mnoho a narážejí přitom do sebe a tím vytváří další vlnu. Dobré pro vědce, špatné pro realistu. Představme si pomyslnou pyramidu s kamenných bloků. Tuto pyramidu stavíme bez komor, chodem a dalších věcí. Začít můžeme chaoticky, jakýmkoliv problémem, tím co nás tíži či rozčiluje, ovšem další patra musí být méně chaotické, jednoduché myšlenky utvářejí prostředek pyramidy, krajní myšlenky musí být velice přesně  usazeny aby nám náš výtvor nespadl. Až špička pyramidy musí být čistá a jasná.

 

 

Klidné myšlenky

 

provedení takové stavby nám může pomoci maximální soustředění, takzvaná meditace. O technikách se zmiňovat nebudu, jelikož je jich nepřeberné množství a jejich výsledkem může být v podstatě cokoliv. Raději se uberme k tichému posezení někde v místnosti. Vyberte si místo, které je vám milé kde si cítíte jistě, pohodlně, bezpečně a nerušeně. Posaďte se tak jak je vám to pohodlné a přejdete k utváření myšlenek. Jezero je zvlněné, nemůžete jej ovšem uklidnit tím, že zaplácáváte vlny, bude víc a víc rezonovat a čeřit vodu.  Uklidněte jí, nejjednodušší cesta je upnout svou mysl na dech. Pomalý nádech nosem a výdech pusou, něco vám to zřejmě připomíná, snad tělocvik? Ano, tato technika se promítá v mnoha směrech. Takto jsi si právě uklidili v mysli, žádný bordel, čisté kontinuum a prázdnota. Zavřete oči a na nic nemyslete, jen na dech. V tomto okamžiku pomine i čas, jelikož vnímaní času je ovlivněno rychlostí dýchání a uderu srdce.  Chaos; práce, učení, myšlení to vše vám určuje, jak rychle čas poletí, pokud nic neděláte a o nic se nesnažíte, čas se bude vléci. Nuda, tak tomu pravíme v našich zemích.  Utříbení myšlenek může trvat pouhou sekundu či celé dny, je to čistě subjektivní záležitost u některých i relaxant.  V tomto okamžiku nastává čas pro samotné myšlení, začnete zrodem myšlenky, základny pyramidy a stoupáte až k nebesům. Nač myslíte, co si představujete je jen na vás, takovým to rozjímáním můžete řešit své problémy, statisti, školní úlohy či pracovní úkoly.  A velice osvěžující pro ducha.

 

 Proč jsem použil metafor jezera a pyramidy. Jezero vcelku výstižně vystihuje teorii superstrun. Tj. dotkneš se jedné struny a ostatní rezonují, tento úkaz sice nebyl ještě zcela zdokumentován a prozkoumán ovšem psychologie jej chápe už velice dlouhou dobu, zhruba čtyři tisíce let. Pyramida je symbolem člověka vzhlížejícímu k vznešeným ideálům. Pročpak asi Egypťané v Gíze postavili tolik pyramid, docela pochybuji, že tím zabíjeli čas nebo se pokusili prostříbřit si myšlenky.  Otrok by zřejmě sdílel můj názor.

 

 

 

Meditace

Smysl?


 

 

  Myslíte si, že má slova postrádají smysl a logiku? Myslíte si, že je to snad kacířství? Myslíte si snad, že existuje jen hrstka lidí, kteří praktikují očistu mysli v určitých intervalech. Myslíte si snad, že by vám to nepomohlo? Odporný racionalisto! Jestli vážně tížíte k těmto myšlenkám, raději vám osvětlím „racionálně“ vše aby vaše pochopení pramenilo z vaší víry v racionalistu!

 

  Představte si svět, ve kterém by vládl chaos, myslíte že by jste tento článek četli? Zcela pochybuji. Orb ab chao (řád z chaosu) nám dali velcí myslitelé, kteří strávili život nad jedinečnou a jedinou technologií, kterou měli k mání – lidským poznáním (gnosologi, noetikou) čili mozkem. Pokud se mám na toto dívat jako racionalista, člověk věřící bezmezně vědě, pak musím konstatovat, že mozek je jako ooobbbrrooovvvssskkkýýý počítač, který svým výkonem a kapacitou je unikátní na biomechanické úrovni (jeli to pravdou?).  A jako každý stroj má určité principy, které jsou dané.  Uspořádání myšlenek jen tomuto stroji umožní lépe pracovat, proč nevyužit?

 

Často se tato technika spojuje s východními náboženstvími či filozofii ale pravdou je že se také rozvinula nezávislé v islámském súfismu dokonce i ve Svobodném zednářství. V některých náboženstvích se dokonce užívá meditace k modlitbě! Ale nenechte se oklamat, meditace je rozjímaní o nějakém problému, samotný úklid mysli je záměrné vyřazení všech myšlenkových pochodů.  Mozku to přináší úlevu a odpočinek dokonce větší, než jaký mu může dopřát spánek dle výzkumu provedených ve spánkových laboratořích Cambrige.  Vlastní myslí, můžete psychickou aktivitu utlumit či výrazně z výšit díky volnému průběhu jediného myšlenkového proudu, který jako pomyslná řeka teče ve vaší mysli.

 

Samozřejmě existují podmínky, za kterých je tento psychologický úkaz proveditelný. Zaprvé člověk musí věřit v čistou myšlenku či myšlenkové „temno,“ stav mysli bez činnosti či stav mysli zaostřen na biomechanické procesy samotného těla.  Tato podmínka je vyvratitelná, má-li člověk osobní zkušenost s myšlenkovou temnotou; trauma hlavy, následně ztráta myšlenek, psychotropní látky způsobující utlumení mozkové aktivity, post traumatický syndrom projevující se ztrátou myšlenkového proudu a krátkodobé paměti či tzv. prožitek klinické smrti.  Druhou podmínkou je naprostá soustředěnost, to by bylo těžko proveditelné, pokud by daný člověk trpěl poruchou pozornosti.

 

 

 

 

Chápáni mozku

Účel?


 

 

 K čemu by to bylo dobré? Proč bych to měl praktikovat takovéto „šarlatánství“? Vskutku je to šarlatánství, podvod, kterým dokážeme obejít samotný koncept mozku.  Je to dobré nejen k tomu, že se vás nechytne žádná hnusná cvokologická nemoc ale také k odpočinku od každodenního stressu a flustrací, které nám život přináší. Takové uvolnění podporuje tvůrčí schopnosti na bázi elementárních principů. Takový to podvod, můžete využít i k učení. Díky plné koncentraci si zapamatujete i bez mnemotechnických pomůcek daleko více než ostatní studentíci třeba právě z Vaší třídy. Rozhodně neopomíjím mou zkušenost, že za stavu plného vědomí si člověk neuvědomí principy svých chyb a stále je opakuje jako mlýnek. 

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Jak by jste definovali své myšlenky?

Celkem: 201 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Čistý myšlenkový proud tekoucí přes Gamepark.cz :-)
* Založen: 4.1.2011 21:56:36
* BlogRank: 1,16
* Přístupů: 8 604
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist