Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Není pochyb o tom, že i na scéně her zdarma se najdou sem tam skvělé kousky. Kdo se má ale v té obrovské záplavě her orientovat? Proto vám přinášíme několik tipů na opravdu povedené freeware hry z poslední doby.
Freeware hry mají oproti svým komerčním kolegům hned několik výhod. Za prvé si je může dovolit opravdu každý, třeba i ten, který má doma počítač v podprůměrné sestavě a pomalou internetovou linku. Za druhé nejsou vývojáři svazováni žádnými krutými termíny, což jim dává možnost pořádně popustit uzdu své fantazie a u tvorby se maximálně vyblbnout – vždyť jim o nic víc než pár stažení (a případných kladných ohlasů) vlastně ani nejde. A nejen z těchto dvou důvodů jsme se vám po delší odmlce rozhodli přinést vám výběr toho nejlepšího, co vzniklo v prostředí vývojářů „skoro-profesionálů“ za poslední dobu. Všechny hry, které naleznete na následujících řádcích, jsou zcela zdarma, tak tedy neváhejte a stahujte!

The Blob
STAHUJ


Ti, kdo pečlivě četli náš tématický článek o konzolových hrách, jistě zaregistrovali nebývale originální arkádovku jménem Katamari Damacy. Pokud byste si ji také rád vyzkoušeli, leč bohužel nedisponujete řádným vybavením, nezoufejte. The Blob je totiž zajímavou variací a to navíc zcela zdarma. Samozřejmě je zde ale řada změn. Zaprvé neovládáte obří kouli nýbrž človíčka s „menší“ nadváhou. Ten má jedinečnou schopnost obarvovat věci okolo, což se v podobně odbytém černo-bílém světě náramně hodí. A tak před vámi stojí celí řada zajímavých úkolů různých obtížností, jejichž řešení vám vystačí na hodně slušnou dobu. O kvalitě The Blob navíc svědčí i nedávné oznámení, které jeden z nejlepších studentských projektů poslední doby přepracuje do podoby plně komerční hry určené pro konzoli Wii (a v kombinaci s jejím netradičním ovládáním půjde o skutečnou libůstku).

Tubopac
STAHUJ


Nejen zasloužilé pamětníky zaujme vítězná hříčka zahraniční soutěže zpracovávající možná trochu opomíjenou klasiku Oil’s Well od Sierry. Ta se svými principy lehce dotýká dobře známého Pacmana, nabízí ale podstatně složitější a v tomto případě i o třídu zábavnější zážitek. Vaším cílem bude v celé řadě na sebe navazujících levelů vytěžit všechny podzemní puntíky za pomocí potrubí táhnoucí se od nadzemní těžební věže. To s sebou ale samozřejmě nese několik nevýhod v čele s obyvateli žijícími pod zemských povrchem. Ti zpravidla neváhají a při jakémkoliv kontaktu s vaší hadicí ji nenávratně zničí, což samozřejmě znamená ztrátu jednoho z cenných životů.

Ski Challenge 07
STAHUJ


Jako každým rokem i tentokráte zaštítila zahraniční televizní stanice ORF vývoj skvělé simulace sjezdového lyžování a to zcela zdarma. V naprosto perfektní grafice a s na freeware poměry nevídaným fyzikálním modelem se spustíte z kopce v obrovských rychlostech, abyste se alespoň virtuálně vyrovnali reálným sjezdařským vzorům. Za ty si budete moci i zahrát a to vše na několika nabízených tratích, mezi nimiž nechybí i veleznámý Kitzbühel, kde se budete moct prohnat známými nebezpečnými zatáčkami třeba i v rychlosti 150 km/h.

Knytt
STAHUJ


Doslova pohádkové dobrodružství nabídne minimalistická arkáda Knytt. Jejím prostřednictvím se ocitáte v nezáviděníhodné situaci. Po nepříjemném únosu malou vesmírnou lodí totiž neomylná božská ruka usoudí, že té smůly nebylo ještě dost. A tak dochází ke srážce s obřím meteorem, díky níž přistanete na neznámé planetě. K jejímu opuštění bude třeba rovných 11 součástek na opravu, jež jsou rozmístěny po rozsáhlých herních lokacích. K nim budete muset doskákat, přičemž neustále vás povedou neomylné šipky (aktivace klávesou A) ukazující správný směr pohybu. To vše bez jakéhokoliv násilí, kapky krve či souboje, kterou plnohodnotně+ nahradila speciální schopnost umožňující lezení po stěnách.

Kapitan Binary
STAHUJ


Začíná naprosto obyčejný den, Kapitan Binarny si ve své kanceláři užívá papírování, když ale naši Zemi napadnou mimozemští návštěvníci. Kapitan se na to není schopen dívat a rázem v sobě objeví super-hrdinské schopnosti. Na sebe si oblékne přiléhavý modrý obleček a vrhá se do těch jatek, které se odehrávají za zdmi kanceláře. A to doslova, létající projektily se ve vzduchu ani na malý okamžik nezastaví a poté co vystřílíte jednu skupinku mimozemských nepřátel. Uděláte dva kroky kupředu a přijde další. Ale právě v tomto tkví kouzlo Kapitan Binary – milovníci frenetických stříleček si zkrátka přijdou na své.

Castle Defender
STAHUJ


Jak napovídá sám název hry, Castle Defender je simulací obrany nefalšovaného středověkého hradu, na něhož podnikají intenzivní nálety blíže neidentifikovatelní protivníci. Těch ale není důvod se zaleknout, i když zpočátku disponujete jen dvěma poměrně slabýma obranými prostředky. Nové a nové možnosti obrany se vám budou otevírat spolu se zvyšujícím se počtem zlikvidovaných vln nepřátel. Konkrétně se jedná o potřebné finanční injekce, za které obranné prostředky teprve nakoupíte. K tomu dochází vždy v mezidobě mezi útoky, kdy opevňujete své obydlí a teprve ve chvíli, kdy jsou budovatelské práce dokončeny, stisknete magické tlačítko New Wave. To přivolá další skupinku záškodníků a vy jen sledujete, jak vámi vymyšlená taktika funguje – výsledek již započaté bitvy lze totiž ovlivnit jen opravdu stěží.

Squishy the Starfish
STAHUJ
Po kliku na link stačí ve spodní části stránky zadat svůj věk a na následně se objevivší stránce stisknout jediné tlačítko.


Podobný pocit jako má filmový Spiderman zažívá i hrdinka dnešní akce, jíž se stala taková obyčejná podmořská hvězda, jejíž ovládání se na nějakou dobu zhostíte. Podobně jako má Spiderman svoje vlákna, disponuje toto zvířátko šikovnýma natahovacíma nohama s přísavkami, které jdou použít především k pohybu po natolik obtížném terénu jako je ten, jež si pro vás autoři této arkády přichystali. S pěti nohama se můžete dle libostí a za pomocí šikovně vyvedeno intuitivního ovládání zachytávat na okolních stěnách a uhýbat tak všem nástrahám, jež vás na poměrně dlouhé cestě potkají.

Driving Speed
STAHUJ


U volně šiřitelných závodních simulátorů bývá častokrát nemalý problém s fyzikálním modelem, který je s komerčními bratříčky prostě nesrovnatelný. Toto nepsané pravidlo se ale rozhodli prolomit autoři Driving Speed, který přichází s detailním a takřka profesionálně vypadajícím zpracováním, které si ale bohužel vybírá svou daň v obsahové části. S dlouhotrvajícím šampionátem ani zdaleka nepočítejte, do hry totiž byla přidělena pouze jediná trať, po níž se budete moct prohnat v některém ze tří nabízených automobilů.

Battleship 88: Iron Hero
STAHUJ


Když se do tvorby her pustí nadšení profesionálové ve svém volném čase, nemůže to dopadnout špatně. Důkazem může být i tato hříčka, kterou mají na svědomí zaměstnanci společnosti EA. Jejich námořní akce nejen že disponuje skvělým nápadem, úžasně fungujícím systémem a svižnou hratelností, navíc nezaostává ani po stránce grafické. Samozřejmostí je singleplayerová kampaň s obtížnostně odstupňovanými misemi, které nabídnou striktně ohraničené území, kde máte vždy za úkol vybít všechny nepřátele a to jak ty na moři, tak i ve vzduchu.

Opera Slinger
STAHUJ
Pro stažení klikněte na modré tlačítko Zum Download a následně vyberte první možnost Download-Server CHIP Online


Ačkoliv máme velký komerční boom jménem Superstar již dávno za sebou, jistě se pořád v Česku nachází stovky vášnivých zpěváků, kteří by to rádi někam dotáhli. Pomocnou ruku jim pak podává právě Opera Slinger, která může být takovou malou zkušebnou vzhledem k tomu že se jedná o PC obdobu oblíbených konzolových her pro začínající zpěváky. Hra nabízí skvěle zpracovaný duel, který zaujme spíše příznivce vážné hudby, kteří navíc musí mít na počítači nainstalovaný mikrofon. Do toho totiž budou dle objevujících se textů zpívat co možná nejpřesnější melodii se správnou intonací. Za to vás nemine bodová odměna, která se v závěru poměří s vaším zpívajícím protivníkem. Ten, kdo má víc, se stane miláčkem obecenstva.


Zlaté české ručičky

BugAbOO
STAHUJ


Ačkoliv na první místo v poslední Becherovka Game nedosáhl, je BugAbOO nepřehlédnutelným projektem s propracovanou grafickou stránkou a atmosférou, která by se v obzvlášť vyhrocených momentech dala krájet. Hlavními hrdiny této značně děsivé pohádky je skupina dětí, které mají za úkol prolézt několika úrovněmi, kde na ně čekají můry z těch nejhroznějších snů. Celá skupinka mladých odvážlivců navíc musí být neustále v pozoru, vhledem k faktu, že se jedná orhu testující vaše reflexy. Postavy totiž neustále pochodují kupředu a ¨na vás bude adekvátně reagovat na objevující se potíže, jako jsou nepřátelé a překážky. Příjemná na bugAbOO rozhodně je variabilita a živost prostředí, které neztrácí na poutavosti ani po desítkách minut hraní.

Faux Pa
STAHUJ


Nestává se tak často, že by své síly dohromady spojili odvěcí nepřátelé a zároveň představitelé pekla a nebe. Pro případy Faux Pa, neskutečně rozsáhlého logického klenotu, se ale něčeho takového skutečně dočkáme, konkrétně se bude jednat o lehce obézního ďáblíka a křehkého anděla. Každý z nich má své vlastní speciální schopnosti, které bude třeba brát v potaz třeba jako u komerčních Fish Fillets 2. Faux Pa obsahuje několik desítek levelů zasazených do rozličných 2D prostředí s nádhernou pixel-artovou grafikou a neustále přibývajícími interaktivními herními prvky jako jsou například výtahy.

Broken Hearts
STAHUJ


Po dlouhé měsíce připravovaný RPG projekt Broken Hearts je konečně tady a vedle zajímavého grafického kabátku v japonském stylu přináší především nečekaně dlouhou herní dobu, která se údajně může pohybovat až kolem magického čísla 40 hodin. A my nemáme důvod autorům vzhledem k propracovanosti a rozlehlosti jejich světa nevěřit. Navíc jsou jednotlivé lokace pěkně rozpohybované a jejich náplň se neustále mění, což nedává možnost ani sebemenšímu náznaku stereotypu. To vše ještě dotváří kvalitní dějová linie, propracovaný bojový systém a úctyhodný počet NPC, které vám zkříží cestu.

Život není krásný 7: Útěk z věznice Georgetown
STAHUJ


Ti, kdož se na české nezávislé scéně alespoň trochu orientují, budou jistě sérii Život není krásný velice dobře znát. Jedná se totiž o naprosto jedinečné dílko, které se vyznačuje obrovskou mírou brutality a specifickým, pořádně černým a drastickým humorem, stejně jako přítomností nadávek a sexuálních narážek takřka v každé větě. Pokud jste ale starší osmnácti let a nesvalíte se ze židle při první kapce krve, bude se vám zvláště propracovaný sedmý díl rozhodně líbit. Spolu s hlavním hrdinou totiž budete utíkat z věznice Georgetown a to vcelku svérázným způsobem.

Moribund World
STAHUJ


Moribund World je skvělým adventurním projektem českých autorů. Na freeware poměry se jedná o jedinečný projekt, lehce odlišný od tradičních point&click lineárních kousků. Vybaven kvalitním příběhem s výraznou příměsí Becherovky bude na vás, abyste zachránili svět před hrozbou mutací, přičemž klíčovým prvkem k úspěchu je právě nedostatečný likér jménem Becherovka. A tak se dostáváte do víru klasických adventurních prvků, rozhovorů a logických hádanek. Ty ještě doplňují výrazné RPG prvky spojené s vlastnostmi vaší postavy, jež celkový děj ovlivňují v nemenší míře.

Run, Chicky, Run
STAHUJ


Nizozemský prográmek Gamemaker je mezi freeware vývojáři stále více oblíben a nejen díky přibývajícím funkcím dal vzniknout zajímavé a svižné české soutěžní hře Run, Chicky, run. Hlavním hrdinou se netypicky stává kyberslepice, která se ocitá v sérii rozličně vypadajících skladů. V nich má za úkol najít všechna svá ztracená kuřátka, což jí bude stěžovat hlídač dýchající neustále na paty. Naštěstí se můžete bránit a to nejen zbabělým úprkem, ale také bombami, jichž máte ovšem nepříjemně omezené množství.

Pět Vražedných Démonů
STAHUJ


V případě, že by vás zajímal asi nejlepší český tým tvořící adventury, pak byste se rozhodně nemohli splést výběrem právě OFF Studia, kteří mají za sebou nezapomenutelných Pět Kouzelných Amuletů. Jako takovou malou odbočku od vývoje pokračování zvolili právě hru Pět Vražedných démonů, která je poměrně krátká, leč zajímavá a vtipná. V několika málo místnostech totiž zachycuje fungování trochu netypického vývojářského týmu, který má pod taktovkou despotická Helga.

Dnes prezentovaná sedmnáctka toho nejlepšího je samozřejmě jenom zlomek ze všech kvalitních her, s nimiž jsme měli od posledního souhrnného článku tu čest. Pokud jste tedy narazili na nějakou opravdu zajímavou volně šiřitelnou hru, která se na dnešním menu neobjevila, nebojte se na ni upozornit v komentářích.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist