Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Koukněte se na to jak může být drsný fotbal a kolik lidí může být odevzdáno bohu.

 


Nejkrvavější okamžiky na Fotbalových stadiónech

 

 1.NEZAPOMENUTELNÉ FINÁLE

Kdo:Juventus Turín x Liverpool

Kde:stadion Heysel,Brusel,Belgie

Kdy:29.května 1985

Oběti:39 mrtvých,600 zraněných

 

Do krve rozdrápaná kůže na prstech marně hmatají po betonové zdi.Najednou dívka zády narazí do betonu.Už není kam uhnout .Dav lidí stále postupuje kupředu.Právě šlápla do něčeho měkkého ,bojí se kouknout na své nohy.Zběsilé hledá dech.Tlak pořád a pořád narůstá.Snaží se pohnout ale není kam.Marně.Masa těl jí jako železná pěst doslova rozmačká o betonovou stěnu.I tak Chutná Fotbal!!

 


Za hlavního viníka tragédie byli označeni britští "rowdies", z několika stovek jich ale skončilo za mřížemi pouze 14. Své vykonaly i špatný stav starého stadionu Heysel, kde se ten večer mačkalo zhruba šedesát tisíc, a podcenění situace ze strany organizátorů i místní policie, s tím nemohla vůbec nic udělat.

Ve finalovém utkání Poháru mistrů evropských zemí v kopané zvítězil 29.května 1985 na Heyseově stadionu v Bruselu italský Juventus Turín nad britským FC Liverpool 1 : 0 brankou Michela Platiniho z pokutového kopu.Finále jubilejního 30. ročníku PMEZ mělo mimořádně tragickou předehru. Řádění obávaných anglických fanoušků ,kteří vyprovokovali v hledišti i na hřišti krvavé srážky s italskými příznivci mělo tragickou bilanci. Na snímku tragické následky nepříčetného řádění rozvášněných Britů,kteří povalili bariéru mezi nimi a stoupenci Juventusu.

Ve středu 29.května 1985 se v Bruselu má odehrát nezapomenutelné Finále poháru tehdy ještě PMEZ-dnes již liga mistrů..Vždyť se spolu měli utkat 2  nejlepší kluby Evropy Fc Juventus Turín A Fc Liverpool! A je jasné že tento fotbalový zápas(svátek) si nenechají ujít desetitisíce fandů z obou klubu.Zvlášť když v Bruselu bydlí a žije početná Italská menšina.

 

 

 

 

Liverpoolští fandové šli jako nenažraní lvy na svou kořist nemilosrdně a brutálně zaútočili železnými tyčemi, kamením a dalšími předměty, které jim zrovna přišly pod ruku. Napadení fanoušci Juventusu neměli jinou možnost útěku než přelézt přes betonovou zeď do dalšího sektoru. Ta se však pod jejich náporem po chvíli zřítila a pod jejími troskami zahynula většina příznivců Juventusu.

Bez ohledu na masakr se zápas odehrál, neboť pořadatelé se obávali, že jeho zrušení by vyvolalo další vlnu násilností. 

 

 Ve finalovém utkání Poháru mistrů evropských zemí v kopané zvítězil 29. května 1985 na Heyseově stadionu v Bruselu italský Juventus Turín nad britským FC Liverpool 1 : 0 brankou Michela Platiniho z pokutového kopu.Finále jubilejního 30. ročníku PMEZ mělo mimořádně tragickou předehru. Řádění obávaných anglických fanoušků ,kteří vyprovokovali v hledišti i na hřišti krvavé srážky s italskými příznivci mělo tragickou bilanci. Na snímku tragické následky nepříčetného řádění rozvášněných Britů,kteří povalili bariéru mezi nimi a stoupenci Juventusu. 

 

Konečná bilance je děsivá a tragická.Ani to však nedonutilo pořadatele k tomu aby tento zápas přerušily.Těla obětí v sektoru Z byla položena na hromadu a zakryta vlajko,zatímco dole se Juventus radoval za vstřelení branky Michela Platiniho.Tato branka byl nakonec vítězná.Po tomto incidentu byly všehny anglické kluby vyřazeny z evropských pohárů na pěl let,Liverpool na šest.Zpřísnila se bezpečnostní opatření  a posílily jednotky policie a zdravotníků na stadionech.27 fandů Liverpoolu bylo později obžalováno ze zabití.14 z nich za neůmyslné zabití.Stadion Heysel sloužil ještě 9 let,než byl nadobro stržen.

 

 
Tímto nápisem(v překladu přátelství)přivítali fandové Liverpoolu při čtvrtfinále Ligy Mistrů Juventus.toto omluvné gesto však 32 lidem fandům Juventusu nevrátí.

 

 

 

 

2.TRIBUNA SHOŘÍ DO 10 MINUT!

Kdo:Bradford-Lincoln

Kdy:11.května 1985

Kde:stadion Valley Parade,Bradford,Anglie

Oběti:56 mrtvých,Stovky zraněných

 

 

Slunná sobota v anglickém Brafordu se během pár minut promění v dusivé peklo a smrt máchá kosou jako smyslů zbavená.bere všechny hlavně ty nejmladší a staré.Zpráva o tragédii šokuje celou Anglii a celý svět.Lidé po celém světě kroutí hlavami.

 

 

 

 

Přišlo se podívat 11 000 diváku ale průměr na zápas je jen 6000..zápas začíná fanoušci mají radost docela klidný fotbal.Ale po 40 minutách hry si jeden fanda,všimne malého světílka pod nohama zjistí ,že je to oheň.ODvážný muž beží pro hasící přistroj ale bohužel není tam z bezpečnostních důvodů je odebrán aby se lidé nezranili.Podívejte se jak vypadá tribuna teď.

 

 

 

 

 

v 15:43 dostávají hasiči zprávu že hoří tribuna v sektoru G.Plameny se ženou takovou rychlostí jak jen to je možné lidi panikaří a evakuace se mění v chaos a tlačenici lidí.Rozhodčí končí zápas za stavu 0:0.De spolu s hráči pomáhat na tribunu ostatním lidem kteří se nemohou dostat ven.Zoufalí otcové vrhají své děti přes zeď a doufají že vyváznou jen se zlomeninou dělají dobře protože sami někteří otcové uhoří.Ale místo toho aby následovaly své děti jdou zpátky na tribunu a pomáhají s hráči ostatním.Stíhají to v rekordním čase do 13 minut je tribuna kompletně vyklizená.v 15:49 dorazí druhá posádka hasičů.Velitel řekne "Sežeňte tolik sanitek kolik jen bude možné proboha".Celá tribuna je v plamenech.Ale teď je jedno kdo za koho hraje,kdo komu fandí všichni táhnou za jeden provaz barva dresu tu nehraje vůbec žádnou roli.Policisté a hasiči vbíhají do plamenů a vytahují ty co jsou zranění,šokovaní a příliš slabý.

 

 

 

 

Nikdo nepochopí jak se takhle mohl změnit tento krásný stadión ↓↓↓↓↓.....Mohl změnit na....Toto hořící peklo ↓↓↓↓↓.. 

 

 

 

Tak takhle to dopadlo 11 května roku 1985..

 

A já vás teď provedu dalším neštěstím...

 

 

 


 


 

3.SMRT BROUZDÁ I V AFRICE

Kdo:Orladno Pirates-Kaizer Chiefs

Kdy:11.dubna 2001

Kde:stadion Ellis Park,Johannseburg,Jihoafrická republika.

Oběti:43 mrtvých,stovky zraněných

 

 

 

Ve stadionu v Johannesburgu je 18.30 a zápas začíná až za 90 minut.Ke stadionu míří deseti tisíce diváků.Na stadionu hraje kapela a zatím co ostatní zpívají s nimi a tančí ostatní lidé se dovídají že je už vyprodáno(smůla).Půl hodiny před výkopem je úplně celý stadión osazený 62 000 tisíc míst je obsazených nikde není ani hnutí.Všichni očekávají veliký zápas,ale najednou do hlediště proudí další lidé.Jsou jich desetitisíce.Stadión má více lidí než je k sezení a stání.V stadionu je neuvěřitelných 120 000 tisíc lidí což je jednou tolik co je kapacita stadionu.Policie je informována o tom co se děje na stadióně.Všichni si říkají tohle nedopadne dobře.Někteří lidi raději opouští stadión dřív než se něco stane,dělají dobře.

 

 

 

 

Když rozhodčí ve 20:00 foukne do píšťalky fanoušci před stadiónem jsou jako smyslů zbavení,udělají něco neuvěřitelného,protrhnou kovové zátarasy,a dobývají se dovnitř jako nenažraná zvěř.

 

lidé na tribunách omdlévají všechny tribuny začínají praskat.Každý to chce vidět úplně všechno nechce přijít ani o vteřinu zápasu.Kapacita je už nyní překročena o dvojnásobek a další a další fandové obou týmů se dobývají dovnitř.Na takový nápor není Ellis Park stavěný.

 

    

 

 

Fotbalisté Kaizeru dají gól a na tribunách začíná strašné peklo..Radující se lidi srážejí k zemi několik lidí.Diváci bohužel ty co se neudrželi ušlapávají k smrti.Propuká panika.Na hřiště jsou vynášena první těla.ovšem to co se děje před stadiónem se nedá popsat.Lidé slyší oslavy gólů a vtrhávají dovnitř všichni to chtějí vidět,to kdo skóroval.Tlak těl sílí každou vteřinu a brzy se stává neúnosným.Lidé omdlévají a jakmile se jejich tělo dotkne země nemají absolutní šanci přežít.Jedna z hlavních bran tlak nevydrží a hroutí se na zem.

 

 

 


¨Pořadatelé až teď začínají tušit co se děje.Orlando vyrovnávají,ale to už málo koho zajímá všichni chtějí prostě ven.Po 35 minutách hry je za stavu 1:1 zápas ukončen.Z velkolepé derby je veliké peklo,z kterého se nevrátilo domů 43 lidí mezi nimiž byli i 2 děti.dalších 120 fandů bylo ošetřeno,stav 30 z nich byl tolik vážný,že lidé museli být několikadenně hospitalizováni..

 

 

 

A tak skončily 3 nejkrvavější okamžiky v historie fotbalu.

 

 

 

 

 

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Které bylo nejkrvavější??

Celkem: 54 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
:)
* Založen: 15.7.2009 10:00:27
* BlogRank: 1,23
* Přístupů: 34 996
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist