Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Mutant – první dojmy

31.10.07, 22:38, autor: Beluga, vyšlo v blogu: Master Elements
Nová česká hra od Napoleon games se blíží datu vydání a při té příležitosti byla vydána téměř 100 megabajtová demoverze. Jak se to celé hraje? Čtěte dál…

Kdysi jste byl mladý chlapec, kterého po smrti rodičů vychovávala stará a nemocná babička. Pro zmírnění bolestí z těžké nemoci kouřila léčivé byliny a tak když k vám domů dorazil muž v černých brýlích, nelenila a poslala vás na letní tábor, aby se s vámi o jejich účinky nemusela dělit. Bůhví, jestli na vás zapomněla kvůli „bylinkám,“ nebo ten muž byl z Men in Black Company, jedno ale víte jistě – nikdy jste jí nechyběli. Aby hulící tetička nebyla málo, tak si z vás na táboře udělali pokusného králíčka a teď máte čtyři ruce. Kulhánkův Hnusák je na scéně!

 

    

 

Hra začíná v jedné z mnoha uliček centra Prahy a hned od prvních kroků se na vás začínají valit hory cizáků různých tvarů a velikostí. Jeden na vás sype jakési granáty, druzí – C3PO připomínající roboti se vám snaží ucvaknout přebytečný pár rukou a sem tam se do toho připlete pistolnická zombie. Jo, originality tahle hra moc nepobrala, ale ono to ani nijak nevadí, je to prostě zábava. Je pravděpodobné, že za hranicemi Mutant příliš neprorazí – je to béčková hra, budget a prostředí, které nám přivádí orgasmus, se u cizinců asi neshledá s podobnou reakcí. Když už jsem u prostředí, je to super pocit, procházet se po zničené Praze (ne, že bych proti ní něco měl, je to MOJE město :)) – když někdo brečel, že chce Hellgate: Prague, není lepší volby a musím říct, že mě Mutant bavil daleko více.
  

     

 

Při hraní tak procházíte mezi nabouranými auty, zabíjíte monstra a sbíráte tuny munice, která díky tomu, že máte čtyři ruce mizí obdivuhodně rychle. Zbraněmi můžete mířit na několik cílů zároveň a celé to působí velice efektně, když se mezi hromadou robotů najednou naježí čtyři hlavně a z plecháčů nezůstane nic víc, než hromada… plechu. V demoverzi byly k dispozici tři zbraně z poměrně klasického arzenálu – UZI, brokovnice a granátomet, což dělá přibližně třetinu zbraní, jež by se měly objevit v plné verzi hry. Aby jich nebylo málo, tak jako správný mutant máte i jiné speciální schopnosti, než čtyři ruce – je jich devět a patří mezi ně například regenerace, přesnější míření, ale co je nejdůležitější – telekineze. Skoro každý objekt, který na mapě potkáte, můžete použít jako zbraň. Tuhle se na vás valí hromada nepřátel, tak popadnete opodál stojícího „bavoráka“ a hezky je jím smetete.
 

     

 

Pomalu se ale dostávám k menším záporům, kterými demoverze Mutanta trpí. Když už jsem u té fyziky, tak začnu u ní. Tunové auto problém mrštit není, ale klasickým kamenným „odpadkáčem“ ani nepohnete (leda výbuch). Někdy se vám zase povede, že se opřete o dodávku a najednou jí stojíte na střeše. Dále je tu dle mého názoru špatně navržený, nepřehledný HUD – pro používání svých schopností samozřejmě potřebujete energii a kolik jí máte, to se vám zobrazuje v pravém okraji obrazovky. Ovšem velice nešťastným způsobem – je to jakási „červená paprička“ visící u kraje obrazovky – lehce přehlédnutelné a skutečně „nic neříkající“ ikonka. Stejným problémem trpí i platidlo ve hře – jsou ho tři druhy a každé z nich více či méně připomíná hlavu nějakého monstra (jedna z nich jakoby predátorovi z oka vypadla). Dobře, tady už dokážete snadno pochopit, o co jde, ale jakákoliv přehlednost a uvědomění si „co tím chtěl básník říct“ je v nedohlednu.
 

    

 

Dalším problémem je dokonalá absence mapy a tak je pro vás zdárné dokončení mise (dema) spíše dílem náhody. Za úkol máte totiž najít dva chybějící kusy jakéhosi potrubí, kterým si otevřete dveře a o kus vedle na nábřeží Vltavy naleznete vědce, od kterého se dozvíte své super znějící jméno – KX-9 a to, že on je ten hodný pán, co vám přidělal ty ruce navíc. Potom se teprve můžete utkat s bossem, po jehož zdolání demoverze končí. A to prosím celé bez mapy a jakékoliv pomoci na rozloze přibližně patnácti městských bloků spojených desítkami uliček a zákoutí. Kromě problému s mapou už je tu pak jenom poměrně slušná frustrace z nedostatku nábojů – na několikátý pokus se již naučíte šetřit a dokonce už budete znát mapu natolik, že budete vědět, kam jít pro náboje, ale nábojů jsem v Mutantovi NIKDY neměl dost a s přihlédnutím k tomu, že bez nich končíte během několika málo vteřin je to docela problém. Přitom si ale nemůžu stěžovat na nějakou neúčinnost zbraní, jen prostě žerou moc.

 

     

 

Přesto všechno je mutant projektem, jež si zaslouží pozornost – především díky nízké ceně (20 USD, což je přibližně 360CZK, a věřím, že se po dohledání distributora vejde do edice za tři stovky), prostředí a prostě nebudu obíhat horkou kaši – je to docela zábava. Takže Stay tuned a bacha na bylinky, vidíte co to dělá s počestnými ženami!

 

     

 

 

 Nakonec jen nějaké info:

 

HomepageDownload demaHi-res trailer ... a jeden pěkný artwork

 

   

 

 

 

    

 

 

 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
První amatérská redakce na Gameparku, která vznikla jako myšlenka na sjednocení nejlepších blogařů. Jsme čtyři, Beluga, Frankie, Daymare a Sraatsch, stejně jako čtyři elementy světa...
* Založen: 3.10.2007 21:05:43
* BlogRank: 1,68
* Přístupů: 276 835
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 5
Toplist