Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Městská policie Brno část II.

11.01.15, 15:56, autor: Alexandr!®, vyšlo v blogu: Alexandr!
Pokračování článu Městská policie Brno.

Městská policie Brno část II.

 

Novodobé počátkyNovodobé začátky brněnské městské policie se datují rokem 1990-1991, kdy ještě její činnost neupravoval žádný zákon. Až vydáním novely zákona o obcích č.376/1991 Sb.,došlo ke zrušení inspekcí veřejného pořádku, které v období účinnosti předchozích zákonů, dohlížely na dodržování obecně závazných vyhlášek města Brna v oblasti pořádku a čistoty. Oddělení pořádku a čistoty při odboru vnitřních věcí Úřadu města Brna disponovalo v počátcích zhruba dvaceti pracovníky, údaj ze 47. schůze Rady města Brna uvádí k 7.12.1990 počet pracovníků 29. Zatím co vedení sídlilo na nové radnici, ostatní pracovníci našli dočasný azyl v různých kancelářích v budově Úřadu města Brna na Malinovského náměstí, později pak v zadním traktu budovy na Veveří ulici 9, Dominikánské ulici 2 a Dominikánském náměstí 10. Pracovali samozřejmě v civilu a jedinou jejich zbraní byl služební průkaz, pracovními nástroji pak blok a tužka. Dne 2.května 1991 odsouhlasila na své patnácté schůzi Rada města Brna předložené návrhy pravidel pro přijímání příslušníků Městské policie Brno. Důležitým změnám oproti původní verzi patřila zejména úprava kritérií při přijetí příslušníků městské policie, a to především zvýšení horní věkové hranice ze 40 na 50 let a nelimitování přijetí výškou postavy. Rada města Brna na svém jednání, které se konalo ve dnech 25.června a 4.července 1991, schválila přidělení prvních služebních zbraní příslušníkům městské policie Brno. Dle vzpomínek pamětníků se jednalo o zbraně typu NV- ČZ 50 vzor Gottwald. Převzalo je 13. strážníků.  


 

NV-ČZ 50 vzor Gottwald

 

 


 Jejich pracovní doba byla stejná jako pracovní doba Úřadu města Brna. Dne 28 června 1991 byli na nádvoří Nové radnice slavnostě vyhlášeni první strážnici Městské policie Brno. K slavnosti na Nové radnici nastoupili v nových uniformách - bílých košilích se znakem, šedých  a prykrývkou hlavy zvanou lodička se znakem Brna. Tyto uniformy byly výsledkem improvizace. Výstroj se dále měnila  a teprve v polovině devadesátých let se v návaznosti na legislativní změny standardizovala.   Nová radnice

 

Nádvoří

 

 

pohled na přední část radnice z Dominikánského náměstí

 

 

 

V roce 1991 také došlo k nárůstu pracovníku městské policie. Jak uvádí zpráva z XV. zasedání Zastupitelstva města Brna, plánovaný počet zaměstnanců byl 110, skutečný stav pak 107 lidí. Vzhledem k nárůstu počtu pracovníků vznikly další služebny a postupně se činnost, která se zpočátku zaměřovala na střed města, přenášela i do dalších městských a okrajových částí. 6.prosince 1991 byl Českou národní radou schválen zákon č. 553/ 1991 Sb. o obecní policii s účinnosti od 1. ledna 1992. Zastupitelstvo města Brna tak mohlo přijmout obecně závaznou vyhlášku, zřizující Městskou policii Brno. Ta byla účinností dnem 1. března 1992. První rok oficiální existence brněnské městské policie byl znamením budováním potřebného materiálního a personálního zázemí. Již od 6.ledna 1992 byla zavedena nepřetržitá služba na revíru Brno-střed, který již disponoval 21. zaměstnanci. Zároveň byla zahájena rekonstrukce 1. patra objektu v Křenové ulici č. 4, kde revír sídlí dodnes.

 

 

Služebna Městské policie pro Brno-střed

 

 

 

Došlo také k rajonizaci území a bylo vytvořeno 6. revírů. Kromě již zmiňovaného revíru střed byl revír Západ se 17. pracovníky a sídlem v ulici Okrouhlá. Revír Tábor se služebnou v ulici oblá a Libušina třída s 21. pracovníky. Revír Sever se sídlem v ulici Kotěrově a s 23. pracovníky. Revír Jih se sídlem v ulici Plotní 30 disponoval 9. strážníky a revír Pole se sídlem v prostorách sociálního odboru Úřadů městské části Královo pole s deseti strážníky. Takřka současně zahájily v tomto roce činnost i další dvě jednotky s celoměstskou působností. Jednotka operačního důstojníka dnešní Jednotka operativního zásahu (JOZ) se čtrnácti strážníky zajišťovala hlídky strážníků při jejich běžné pochůzkové činnosti, převážení zadržených osob a výjezdy na tísňové volání. Od samého začátku strážníci sloužili ve dvanáctihodinových směnách. Další jednotkou pak byla Jednotka psovodů (JP), kde začalo působit 7 strážníků v areálu Kynologického klubu Zetor pod Klajdovkou v Líšni.


     

   Znak Jednotky operativního zásahu                         Znak Jednotky psovodů

 

         

 

 

Ze začátku mělo jenom 6.revírů služební vozidlo značky Škoda Forman. Postupem času měl každý revír jedno služební vozidlo této značky. Každý strážník musel složit zkoušku způsobilosti, která probíhala ve spolupráci s Policii České republiky při zabezpečování přípravy pracovníků městské policie ke složení zkoušek, dle vyhlášky 129/ 92 Sb. o odborné způsobilosti strážníků a způsobech jejího ověřování zajistí PČR pro Městskou policii v Brně přezkoušení z fyzické způsobilosti a střelecké přípravy, nutné k vydání Osvědčení o odborné způsobilosti strážníků městské policie. Organizační oddělení městské policie v Brně dokončuje výukový materiál, který pracovníky městské policie připraví ke zkoušce po teoretické stránce. V průběhu měsíce července 1992 složí pracovníci Městské policie v Brně zkoušky před komisí Ministerstva vnitra ČR a získají tak Osvědčení o odborné způsobilosti strážníka městské policie. Každý strážník pak získá svou uniformu a výstroj od služebního odznaku, až po služební zbraň. Služební odznak strážníka Městské policie Brno


 

 

 

Příští článek bude po pěti letech působnosti...

Další články z této sekce...

ANKETA

Líbí?

ano
ne

Celkem: 29 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 19.10.2013 11:45:08
* BlogRank: 1,74
* Přístupů: 266 875
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist