Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Již 79. mistrovství světa v ledním hokeji v elitní kategorii se bude konat v České republice. Hostitelská města i arény budou stejné jako během stejného turnaje v roce 2004 Praha a Ostrava. Česká republika byla vybrána jako pořadatelská země vrcholné akce pro rok 2015 hned z několika důvodů, které budou uvedeny v článku. Akce se kvapem blíží, tak si o ní pojďme něco říct.

Oficiální logo MS v hokeji 2015 v České republice.

 

Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2015 v České republice

 

O tom, že se 79. mistrovství světa v ledním hokeji bude konat podruhé během samostatné historie naší země v České republice (poprvé tomu bylo před 10 lety v roce 2004), rozhodl výkonný kongres IIHF (Mezinárodní federace ledního hokeje) 21. května v roce 2010 v německém Kolínu nad Rýnem. Ti z vás, kteří se o dění v hokeji alespoň trošku zajímáte, tak už určitě vítě, že se tak stalo symbolicky během mistrovství světa, které pro nás dopadlo nejlépe, jak jenom mohlo. Parta většinou neznámých a nikým nerespektovaných hráčů dokráčela až na pomyslný zlatý vrchol. Ve finále naši bojovníci porazili i do té doby na turnaji neporažené Rusko, které na turnaj do Německa přijelo takřka v totožné sestavě, ve které bojovalo o pár měsíců dříve na olympijských hrách v kanadském Vancouveru, kde po ostudném vyřazení ve čtvrtfinále  od domácí Kanady 7:3 mělo v Německu jednoznačný cíl vyhrát titul mistrů světa. Finálový zápas skončil 2:1 pro naše barvy a mohly tak začít oslavy našeho zatím posledního titulu mistrů světa. Ale zpět k nadcházející akci v příštím roce. O pořadatelství v příštím roce jsme soutěžili pouze my a Ukrajina. Česká republika dostala 84 hlasů a Ukrajina pouhých 22. Myslím, že vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině si mohou činovníci IIHF mnout ruce, že rozhodli tak, jak rozhodli. Mimochodem Praha uvítá nejlepší hokejové hráče světa na tomto turnaji už podesáté ve své historii - dříve se tam tento turnaj už odehrával v těchto letech: 1933, 1938, 1947, 1959, 1972, 1978, 1985, 1992 a 2004. Turnaj bude probíhat od 1. do 17. května. Turnaj začne zápasy 1. května ve stejný čas v 16:15 v Praze zápasem týmů Kanady s Lotyšskem a v Ostravě kláním soupeřů USA s Finskem. Domácí výběr pak do turnaje vstoupí také 1. května v Praze střetnutím se Švédskem. Tým Slovenska pak začne své působení o den později 2. května v Ostravě ve 12:15 proti soupeřům z Dánska. Celý turnaj pak vyvrcholí medailovými zápasy 17. května a to nejprve v 16:15 soubojem o bronz a poté ve 20:15 přijde na řadu úplné finále, kdy se dozvíme celkového vítěze této prestižní události. Po finále pak budou vyhlášeni nejlepší hráči na jednotlivých pozicích, nejužitečnější hráč a all star tým celého mistrovství světa.

 

 

Pořadatelská města, jejich arény a skupiny

 

Turnaj bude probíhat v základní (skupinové) části ve dvou městech a halách, které jsou stejné jako na minulém mistrovství světa u nás Praha (O2 Arena) a Ostrava (ČEZ Arena). Jedinou změnou je tak přejmenování tehdejšího stadionu v Praze Sazka arény na O2 Arenu. Hlavní vyřazovací část (od semifinále) turnaje už bude kompletně stejně minule probíhat v našem hlavním městě, dvě čtvrtfinálová utkání ještě uvidí ostravská ČEZ Arena. ČEZ Arena prodělala rozsáhlou rekonstrukci od poslední vrcholné akce u nás, takže týmy a jejich hráči v Ostravě budou mít k dispozici například oproti poslednímu mistrovství světa u nás k dispozici i tréninkovou halu. Do ostravské (moravské) skupiny byli přesunuti z pražské části hokejisté Slovenska. Čeští pořadatelé tak využili svého práva na přesunutí jednoho celku z jedné skupiny do té druhé. O této změně bylo jasno prakticky hned po oznámení skupin, které vznikly po skončení letošního mistrovství světa v Bělorusku podle pořadí v žebříčku IIHF. Slovensko si tak vyměnilo místo se Švýcarskem z logických důvodů, protože slovenští fanoušci mají Ostravu daleko blíže než Prahu, takže šlo v 1. řadě o ekonomický důvod. Samozřejmě pořadatelé akce si jako hlavní cíl celého šampionátu vytyčili, aby projekt neskončil ve ztrátě. Na turnaji se finančně podílejí i obě dotčená města Praha a Ostrava.

 

Rozdělení skupin na MS v hokeji v roce 2015 v Česku

 

 Pražská O2 Arena Ostravská ČEZ Arena

 

Zajímavosti z tohoto i předchozích mistrovství světa v Česku, Československu a Slovensku

 

Jakmile bylo jasné, že se tato událost uskuteční opět v České republice, tak nastoupili Slováci s tím, jestli by se nemohla jedna základní část hrát u nich nejspíš v Bratislavě. Nabídka počítala a spočívala v tom, že při příštím pořádání tohoto turnaje Slovenskem by zase Česko dostalo k uspořádání jednu základní skupinu. Hned se vyrojilo spousta názorů, proč bychom to měli pořádat společně se Slováky nebo naopak sami. Oba scenáře našly své zastánce a hojně o něm diskutovala nejen česká veřejnost, ale i naše média. Samozřejmě k tomu měli co říct i zástupci Českého svazu ledního hokeje. Výhoda by byla v tom, že bychom tady nejspíš opět za 4 roky měli mistrovství světa v ledním hokeji na našem území, ale naopak nevýhoda spočívala v tom, že lidi z Moravy a ze Slezska by byli ochuzeni o zápasy a atmosféru tohoto turnaje v Ostravě. Někteří brali vazbu bývalého Československa jako plus a někteří naopak jako mínus, že kdyby turnaj skončil ztrátově, tak by se Češi vzájemně osočovali se Slováky, kdo za to může jako kdysi za dob společného federativního státu, kdo to zaplatí atd. Spousta lidí z České republiky také Slovákům vytýkala to, že když pořádali svojí akci v roce 2011, tak Česku spolupořadatelství nenabídli. Nakonec činovníci Českého svazu ledního hokeje po zvážení všech pro a proti rozhodli tak, že tento hokejový svátek uspořádá Česká republikla samostatně. Přispělo k tomu i nevydařené společné pořádání tohoto turnaje Švédy s Finy v letech 2012 a 2013, kdy hlavně ve Švédsku byly návštěvy mnohdy katastrofální. Mimochodem šampionáty v roce 2012 a 2013 poprvé spolupořádaly dvě země a tento model se do budoucna neosvědčil.

 

Oficiální maskoti mistrovství světa v hokeji v České republice

 

Když před 10 lety pořádal jeden z nástupnických států po rozpadu Československa premiérový vrcholový turnaj od roku 1992, tak nikdo nevěděl, co od toho má čekat. Nicméně akce se vydařila tak, že překonala naprosto všechna očekávání. Na famózní atmosféru v hledišti vzpomíná spousta z tehdejších hráčů až do dnešních dnů. Akce držela i dlouhých 10 let rekord v návštěvnosti celého turnaje, které překonalo až letos Bělorusko hlavně kvůli tomu, že se tam hrál větší počet utkání, Proto nyní chtějí organizátoři akce vyhlásit opětovný útok na rekord a vzít si tak své prvenství zpět. Toho se ale bohužel týká jedno kontroverzní téma, kde spousta lidí vyčítá pořadatelům vysokou cenu vstupenek hlavně na zápasy českého a slovenského týmu. S tím se nedá asi nic dělat. U nás je finanční situace většiny lidí taková, jaká je, ale bohužel příjmy ze vstupenek jsou nejdůležitějším faktorem pro to, aby celá událost nedopadla ztrátově. Navíc akce je tu opět po 11 letech a tak, kdo bude mít zájem vidět nejlepší hráče na světě naživo, bude muset prostě tuto cenu zaplatit.

 

Oficiální puk mistrovství světa v Česku v roce 2004

 

V roce 2004 během turnaje u nás ohromil hokejový svět i neuvěřitelný prožitek evropských fanoušků. Hlavně hráči zámořských týmů Kanady a USA na to nevěřícně koukali, protože fanoušci v NHL ani zdaleka podobného fandění nedosahují. Celý svět tak začal říkat o MS 2004, že jde o hokej v srdci Evropy a že zde je hokej tzv. doma. Dalším z důvodů tohoto tvrzení bylo něco, co se nikdy předtím v historii mistrovství světa nestalo. V turnaji hrály vlastně 2 domácí týmy. Kromě Čechů to byli ještě Slováci, kteří měli v ostravské ČEZ Areně doslova domácí atmosféru. Slováci v hledišti v Ostravě vytvářeli neuvěřitelnou podporu svému týmu, kterou samozřejmě doprovázeli i čeští fandové. V Praze to bylo stejné, tam naopak slovenští fandové drželi palce českému týmu. Kdysi jsem viděl rozhovor po zápase z tohotu turnaje po bitvě o bronz mezi Američany a Slováky, kde šlo nejspíš o hráče amerického výběru Parka, který tam říkal komentátorovi, že nechápe, proč došlo k rozdělení Československa, že nikdy neviděl nic podobného, aby si 2 národy takhle navzájem fandili. To samé zažil zase naopak náš tým během svého působení v Bratislavě na mistrovství světa v roce 2011 na Slovensku. Dovolím si citovat redaktora České televize: "Český tým sice přejel hranice, ale stejně se vrátil domů."

 

 

Během turnaje v roce 2004 prožili Češi i Slováci zklamání. Ani jeden z těchto týmů nedosáhl na medaili, i když neměly v základních skupinách konkurenci a počínaly si naprosto suverénně. Češi například porazili Kanadu 7:3, která poté celý turnaj vyhrála. Slováci skončili na 4. místě, když je v souboji o bronz porazili Američani, kteří předtím ve čtvrtfinále vyřadili i Čechy po nájezdech. Pro mnohé hráče i fanoušky to byla nejbolestnější prohra českého týmu na závěrečném turnaji vůbec. Oba týmy to bolelo o to více, že v předchozích letech pravidelně sbíraly medaile. Češi i Slováci měli v týmech svoje hráče ze zlaté generace vlastně na vrcholu sil, ať to byl z českého týmu Straka, Prospal, Dvořák, Šlégr, Jágr atd. Mimochodem Češi měli v týmu nejvíce hráčů hrajících v NHL v té sezóně v historii. Na slovenské straně to byl zase třeba Bondra, Bartečko a Šatan. Zlatá příchuť a loučení zlaté generace měla pro český tým přijít až o rok později v rakouské Vídni, kde předtím v roce 1996 poprvé po rozdělení federace získali titul mistrů světa. Na mistrovství světa v Rakousku v roce 2005 se v našich barvách představila spousta hráčů, která hrála právě i v Praze (Straka, Jágr, Vokoun, Šlégr, Prospal, Dvořák atd).

 

 

Když jsem na začátku psal o tom, že se v Praze konalo mistrovství světa v hokeji už devětkrát, tak to nebylo náhodou. Zmínil jsem to hlavně z toho důvodu, že se tehdejšímu československému mančaftu doma vždycky dařilo. Bylo z toho třikrát 1. místo, jednou 2. místo a čtyřikrát 3. místo. To znamená, že kromě posledního turnaje jsme si vždycky doma ponechali nějakou tu medaili.

 

 

Maskotem našeho domácího šampionátu budou známí králíci z klobouku Bob a Bobek. Kromě nich byl ve hře ještě například i Krteček. Větší z králíků Bob bude působit v Praze a ten menší Bobek v Ostravě. Doufejme, že Bob a Bobek přinesou českému a slovenskému týmu štěstí. Vůbec ideální by bylo, kdyby Češi i Slováci končili tento turnaj na medailové pozici. Ještě lepší by bylo, kdyby se splnil sen a střetly by se oba výběry až ve finále. Tento sen se zatím na předchozích dvou domácích turnajích po rozdělení federace nesplnil (Češi hráli finále proti Slovákům v roce 2000 v ruském Petrohradě). V logu šampionátu chtěli představitelé Českého svazu ledního hokeje původně krtečka, ale tento návrh nakonec padl kvůli autorským právům, nevyřešenému dědictví atd.

 

Oficiální maskoti mistrovství světa v hokeji v České republice

 

Sestavy týmů ?

 

Jako každoročně visí nad složením jednotlivých týmů otazník. Nikdo neví, kdo bude v NHL hrát v play off Stanley Cupu. Pro ty, co to možná nevědí, tak ten, kdo hraje v Kanadě nebo v Americe v zámořské NHL play off o Stanleyův pohár, tak na mistrovství světa přijet nemůže. NHL přerušuje svojí soutěž jenom kvůli olympijským hrám a možná i s tím už bude opět konec. Týmy nechtějí na tuto akci uvolňovat své hráče pod smlouvou, protože přichází o peníze kvůli pozastavení soutěže a kvůli možnosti zranění jejich hráčů. Olympiádu by měl z pohledu NHL nahradit ve smyslu měření sil nejlepších týmů s nejlepšími hráči opět Světový pohár (dříve Kanadský pohár), který by se hrál na podzim před startem NHL. Ale zpět k tomuto turnaji. Samozřejmě se dá už nyní trošku odhadnout, kdo by se mohl z hráčů působících v Evropě zúčastnit. Z našich bych si dovolil tipnout Saláka, Kováře(Jan - útočník), Zámorského, Novotného, Sobotku, Vitáska a Zaťoviče. Nicméně trenér Vladimír Růžička je jenom jeden a bude záležet na něm a jeho asistentech, jak to poskládají, to oni jdou s kůží na trh. Bude záležet na aktuální formě, zdraví a hlavně na tom, kolik budeme mít k dispozici hráčů z NHL. Každopádně asi nejvíce se diskutuje jméno Jaromíra Jágra, který po 4. místě na mistrovství světa v Bělorusku oficiálně ukončil svojí reprezentační kariéru. Například na FaceBooku se prakticky hned poté objevila petice, že si lidé přejí Jágra na domácím turnaji. Sám Jarda řekl, že své rozhodnutí měnit nehodlá, ale já osobně si myslím, že pokud se Ďáblové neodstanou v NHL do play off, tak přijede. S hlavním trenérem české hokejové reprezentace má dlouhodobě dobré vztahy a hráli spolu i na olympiádě v japonském Naganu, kde jsme vyhráli zlato a získali tak nejcennější exemplář do naší bohaté sbírky. Navíc kdy a kde jinde by se měla naše největší legenda a nejlepší hráč všech dob loučit než doma před vyprodanou arénou, která bude skandovat jeho jméno a ve stoje mu děkovat za všechny ty roky?

 

 

Každopádně Češi i Slováci už určitě nebudí u soupeřů takových strach a respekt jako kdysi, ale toho by se mohlo naopak i využít. Cílem obou týmů je určitě se dostat do čtvrtfinále a pak se uvidí, tam už se může stát cokoliv. Vzpomeňme třeba opět již na výše zmíněné mistrovství světa v roce 2010 v Německu, kdy našemu celku nevěřil ani věčně optimsticky naladěný národ. Doufejme a věřme, že naši hokejisté budou hlavně bojovat, protože jedině pak se může o ten úspěch bojovat. Nás fandy čeká opět parádní zážitek v hledišti stadionů nebo doma u televize s rodinou či v hospodě s kamarády. Už nyní přejme hokejistům hodně štěstí a vyjadřujme jim podporu, na nějaký pesimismus je ještě hodně brzy...

 

 

 

 

Zdroje:

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/599217-listky-na-ms-v-cesku-boje-o-medaile-budou-k-videni-za-vice-nez-pet-tisic.html

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/528352-logu-domaciho-ms-2015-bude-dominovat-lev-s-maskotem-krteckem-svaz-neuspel.html

http://cslh.cz/clanek/1729-maskoty-hokejoveho-sampionatu-jsou-bob-a-bobek-kralici-z-klobouku.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_hokejov%C3%A1_reprezentace

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mistrovstv%C3%AD_sv%C4%9Bta_v_ledn%C3%ADm_hokeji_2015

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-reprezentace-ms-2015/212750/ruzicka-o-cene-listku-na-ms-chapu-ze-pro-hodne-lidi-je-to-dost-penez.html

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-reprezentace-ms-2015/213938/od-lva-pepy-k-bobu-a-bobkovi-podivejte-se-na-maskoty-ms-v-hokeji.html

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/599217-listky-na-ms-v-cesku-boje-o-medaile-budou-k-videni-za-vice-nez-pet-tisic.html

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/610035-marts-byl-v-praze-na-obhlidce-a-tipl-si-finale-ms-2015-cesi-proti-svedum-zasnil-se-kouc-tre-kronor.html#section-artcl

http://www.sport.cz/hokej/ostatni/clanek/604324-video-bob-a-bobek-maskoty-domaciho-sampionatu-budou-kralici-z-klobouku.html#article-artcl

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/601479-v-minsku-jsme-hodne-jezdili-za-lukasenkem-ms-v-cesku-bude-velkym-lakadlem-rekl-lichtner.html#section-artcl

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/599215-tezky-souper-hned-na-uvod-hokejiste-zacnou-sampionat-v-praze-prvni-kvetnovy-vecer-proti-svedum.html#section-artcl

http://www.sport.cz/hokej/ms2014/clanek/578827-cesko-chce-zpet-divacky-rekord-ms-v-praze-se-utka-ve-skupine-se-svedy-a-kanadou.html#section-artcl

http://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/578921-jardo-zustan-fanousci-kvuli-jagrovi-sepisuji-petici.html#section-artcl

http://www.sport.cz/hokej/ms2014/clanek/578694-jagr-konci-s-reprezentaci-nemam-zapotrebi-aby-si-nekdo-bral-moje-jmeno-do-huby.html#section-artcl

Další články z této sekce...

ANKETA

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Příběh českých a slovenských hokejistů trvá 100 let. Jejich slavné zápasy drží v napětí hokejový národ. Češi i Slováci jsou právem označovány jako hokejové národy ze středu Evropy. V tomto blogu budou zajímavá videa a články z hokejové prostředí včetně všech jeho příbuzných sportů.
* Založen: 5.12.2010 8:22:44
* BlogRank: 4
* Přístupů: 1 328 587
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 4
Toplist