Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Matika trochu jinak

05.01.10, 13:50, autor: Desttro, vyšlo v blogu: Dřysty
Aplikovaná matematika. Chcete vědět který den byl 25. 8. 2001 bylo to pondělí či sobota. Nebo by jste rádi věděli jak hrát kalíšky jako profici.

 

 

Účel

Nemáte kalendář či nevíte jaký byl den v týdnu? Nebo jen chcete oslnit své přátele tím, že s data někde v minulosti řeknete přesně co to byl za den? To nebude problém, jestli schopen pochopit tento jednoduchý matematický postup.

 

Teorie

Aby jste mohli vypočíst, jaký den byl 28. srpen v roce 2001 potřebujete ekvivalenty měsíců, viz. tabulka níže. Dalšími jsou neproměnné hodnoty A a B. A = 12, B = 4. Tato metoda samozřejmě zahrnuje i přestupné roky, kdy od výsledku $X odečteme 1 pokud je měsíc definován jako leden., v letech 19.. přičteme k výsledku +1. Jako základ přestupných roku si lze z našeho pohledu vzít v potaz rok 2000. Každé čtyři roky je rok přestupný, čili násobky čtyř jsou přestupné roky.

 

Tabulka 1. Měsíce

 

Jméno měsíce

Pořadí měsíce v roce

Ekvivalent měsíce

Leden

1

6

Únor

2

2

Březen

3

2

Duben

4

5

Květen

5

0

Červen

6

3

Červenec

7

5

Srpen

8

1

Září

9

4

Říjen

10

6

Listopad

11

2

Prosinec

12

4

 

Tabulka 2. Dny

 

Den

Číslo dne v týdnu

Pondělí

1

Uterý

2

Středa

3

Čtvrtek

4

Pátek

5

Sobota

6

Neděle

7

 

 

Vzorec

den v měsíci + ekvivalent měsíce srpna = V

 

poslední dvojčíslí roku : A = C1

                 zbytek C2 : B = C3

 

 

[ V + (C1 + C2 + C3) ] : 7 = X

Zbytek CX

 

 

Výpočet

 


 


Závěr

 

25. 8. 2001 byla sobota. Celý systém vypočtu je značně jednoduchý a lze jej počítat i čistě s hlavy. Jestli vám mozek šlape jako procesor od Intelu, pak to pro vás bude hračka. Toto je přímá ukázka aplikované matematiky.

 

 

 

 

Úvod

V úvodu bych rád řekl jen pár slov o tomhle fenoménu. Byl často rozšířený na tržnicích jako hazardní hra. Pomocí matematiky můžete spočítat jednoduše pravděpodobnost výhry. Kalíšky jsou prakticky hra založena na třech řekněme kalících a jedné kuličce, cílem hráče je uhádnout kde je. Cílem dealera je zmást hráče natolik aby neuhádl, kde je kulička. Sledování kuličky není podstatné.

 

Podmínky

Dealer ví kde je kulička.

Dealer otevře jedno pole.

 

 

Teorie

Takže začneme, dealer přesunuje kuličku, poté zastaví přesunování a nechá vás vybrat první možnost. Vyberete si možnost číslo jedna, máte 33,3% šanci na úspěch. Ovšem dealer otevře poslední možnost. To znamená že vaše stávající šance na odhad jsou 50%. Ovšem díky otevření posledního pole získáváte dalších 33,3% k možnosti číslo dva. Dealer se tedy pokouší aby jste si stál za svým rozhodnutím. Ovšem díky dalším třiatřicetina procentům se vaše šance zvýší na 66,6% pokud změníte možnost. Jedná se o změnu proměnné hodnoty, založenou na statistice.

 

Postup

Výběr možnosti 1, kulička 2

 

    

 

Otevření možnosti 3, následující změna možnosti 2

 

   

 

Jiný způsob

 

Výběr možnosti 2, kulička 1

 

    

 

Otevření možnosti 3, následující změna možnosti 1

 

    

 

 

Závěrem

Tato metoda není jistota, jen zvyšuje pravděpodobnost výhry. To záleží na dealerovi, pokud jsi všimne, že měníte možnost bude se vás pokusit psychologicky zmást aby jste provedl změnu. V takové to chvíli však pravděpodobnost výhry spočívá v neměně proměnné. Suma sumárum, je to pěkný příklad AM v praxi. Profesionální hráči dokážou odhadnout moment změny podmínky proto si občas člověk nahrabe pěknou sumičku, vlastní zkušenost.

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Chtěli by jste vidět jiné postupy?

Celkem: 215 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Můj blog tady na GameParku. Kíííp smajl! Novinka nový korektor!
* Založen: 15.2.2006 20:25:57
* BlogRank: 1,59
* Přístupů: 180 096
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 2
Toplist