Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Martin Stránský - český Dr. House

09.08.10, 15:12, autor: cip18(cz), vyšlo v blogu: Dabéři
Tento muž má mnoho přezdívek. Jedna z jeho přezdívek je i český Dr. House, protože právě tento člověk dabuje postavu, kterou hraje anglický herec Hugh Laurie, a Stránský ho dabuje opravdu výborně. Narodil se před čtyřiceti lety v Jihlavě. ...

Tento muž má mnoho přezdívek. Jedna z jeho přezdívek je i český Dr. House, protože právě tento člověk dabuje postavu, kterou hraje anglický herec Hugh Laurie, a Stránský ho dabuje opravdu výborně. Narodil se před čtyřiceti lety v Jihlavě. Jeho otec byl ředitelem divadla v Jihlavě.

 

 

Stránský ovšem není jen dabérem. Je též známý jako herec, a to hlavně divadelní. Svoji první roli v divadle si zahrál už ve svých jedenácti letech, kde hrál v Horáckém divadle, kde byl jeho otec ředitelem. V mladí hrál závodně volejbal, ale hraní ho bavilo více, a tak se rozhodl, že půjde studovat DAMU. V roce 1993 tuto divadelní fakultu absolvoval a ještě ten samý dostal angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla, které leží v Plzni. Ztvárnil zde přes šedesát rolí. Úspěšný pro něj byl rok 2007, kdy byl dokonce nominován na Cenu Thálie, což je ocenění udělované hereckou asociací, za svou roli Eddieho v inscenaci Pohled z mostu. Stránský dále hostoval v mnoha divadle, namátkou můžeme jmenovat Národní divadlo v Brně. V součastnosti bychom ho mohli vídat v Divadle pod Palmovkou, které se nachází v Praze.

 

 

 

Stránský však nehraje pouze divadelní role. Zahrál si už mnoho postav ve filmech. V roce 1993 si např. zahrál prince v pohádce Anička s lískovými oříšky, kde hrál spolu s Lindou Rybovou a Janem Čenským. Dále jsme ho mohli vidět ve filmu Pravidla lži nebo v dramatu Boží duha. V poslední době se objevil v pohádce Peklo s princeznou, kde hrál Lucifera. V součastnosti natáčí film Habermmanův mlýn pod vedením známého česko-slovenského režiséra s židovským původem Juraje Hertze.

 

 

 

Ale teď už se pojďme naplno věnovat rolím, které tento muž nadaboval, protože právě z dabingu ho mnoho lidí zná nebo si ho vybaví. Stránský se věnuje dabingu už od roku 1994, a to znamená, že už nadaboval stovky rolí. Je sice známý především dabingem filmů a seriálů, ale jeho hlas jsme mohli slyšet i v PC hře Assasin´s Creed, kde daboval Altaira, a ve Warcraft III : The Frozen Throne, kde propůjčoval hlas postavě jménem Arthas Menethil.

 

 

 

Avšak seriál, jehož dabování ho nejvíce proslavilo, a za kterým byl dokonce i nominován na Cenu Františka Filipovského, což je cena udělovaná pro výborné dabéry, je Dr.House. Dr.House, kterého hraje Hugh Laurie, dabuje od roku 2006 až dodnes, a už nadaboval plných pět sérií. Dabing tohoto seriálů je více jak výborný a dá se říct, že všechny postavy jsou namluvené dobře.


      

 

Nutno podoknout, že Stránský nenamluvil jen hlavní postavu seriálu Dr. House. Dále propůjčuje hlas Carlosovi Solisovi ze Zoufalých Manželek, Benderovi z Futurami, dabuje hodně filmy s Joaquin Phoenixem, Josh Lucasem nebo R.D.Andersonem. Jako dabér se objevil v mnoha filmech, ale rozepsat je tu všechny by trvalo mnoho hodin. Dále mohu ještě upozornit na dabing MacGyvera. Objevil se i v seriálu Simpsonovi a nebo ještě daboval Lovce krokodýlů Stevena Irwina, který v roce 2006 zemřel.

 

 

 

 

 

 

Dabing filmů: Deník Bridget Jonesové (Hugh Grant), Noc v muzeu (Steve Conan), Taxi, Taxi (Samy Naceri), Max Payne (Ludacris), 

Dabing seriálů: Zoufalé manželky (Ricardo Chavira), Futurama (Bender), Dr. House (Hugh Laurie), MacGyver (R.D.Anderson)

Filmografie: Anička s lískovými oříšky, Peklo s princeznou, Pravidla lži, Boží Duha

 

Děkuji za pozornost a předem se omlouvám za gramatické chyby a nesrovnalosti,

Cip14

Další články z této sekce...

ANKETA

Který dabing se Vám od Martina Stránského líbil nejvíce?

Celkem: 236 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Životopisy a informace o známých českých dabérech
* Založen: 9.8.2010 14:05:45
* BlogRank: 1,15
* Přístupů: 7 544
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist