Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

LOH Rio de Janeiro 2016

27.07.16, 12:59, autor: Stahler, vyšlo v blogu: Všechno možné od A do Z
Po čtyřech letech se koná další akce celosvětového významu, letní Olympijské Hry. V tomto článku se zaměřím na naše sportovce, na jejich pravděpodobná umístění na této velice populární a sledované akci. V anketě bude možnost tipnout si na počet medailí, v komentářích se rozepsat o jejich počtech a jakého druhu budou. Správné tipy budou odměněny Gbody.

LOH Rio de Janeiro 2016

 

 

Tak máme tu další LOH, tentokrát se poprvé konají na jihoamerickém kontinentu, konkrétně v Brazílii. Celý svět s napětím očekává, jak si s náročným pořadatelstvím domácí Brazilci poradí. Minule v roce 2012 se konaly LOH v anglickém Londýně, kde až na drobnosti všechno klapalo, jak mělo. V Brazílii se bohužel potýkají s problémy už od té doby, co pořadatelství dostali. Mezi největší z nich patří zpoždění výstavby některých sportovišť, špatná voda na vodních sportech a neustálé protesty místního obyvatelstva prakticky proti všemu včetně pořadatelství LOH. I otázka bezpečnosti diváků a sportovců nemusí být jednoduchá. Relativně nedávno, v roce 2014 se v Brazílii konalo MS ve fotbale, které celá země organizačně zvládala jen s vypětím všech sil. Problémem bude určitě i využití sportovišť poté, až Hry skončí. Některé z nich budou mít určitě problém vydělat si alespoň na pouhou údržbu. Ve fotbale to s některými stadiony nedopadlo dobře. Z některého se spolu s okolím stalo depo pro městské autobusy, na pár dalších se hraje třeba jen třetí brazilská liga, kde se ty velké kapacity stadionu zkrátka nezaplní bohužel. Po této stránce jsem na Brazílii velice zvědavý, jak všechno zvládnou a budu Hry určitě bedlivě sledovat a fandit našim sportovcům. V článku je budu psát po všech odvětvích, od atletiky po řeckořímské zápasy a pokusím se odhadnout, jak asi dopadnou. Snad budou tyhle Hry z pohledu Česka minimálně tak dobré, jako byly Hry v Londýně, a pokud možno ještě lepší. Letos je bohužel jisté, že naše výprava bude nejméně početná v historii, v tuto chvíli, několik dní do zahájení OH má jistou účast něco lehce přes 100 sportovců a vypadá to, že konečné číslo bude 105. Na vině je především skutečnost, že se do Ria de Janeiro neprobojoval žádný kolektivní tým. Nejblíže k postupu měli basketbalisté, bohužel nezvládli dodatečný turnaj o postup a podlehli Srbsku, které hrálo na domácí půdě a dokázalo této skutečnosti maximálně využít.

 

Atletika:

 

 Atletika bude mít nejvíce našich zástupců, aktuálně je 26 sportovců, kteří splnili různá nominační kritéria. Disciplín je desítky a v některých máme určitě výrazné šance na medaili, zbytek atletů může překvapit. Osobně si myslím, že několik atletických disciplín se medailově povede. Může to být i slušná úroda. Snad bude sloužit některým větším medailovým nadějím zdraví, protože někteří z nich měli v sezoně nepříjemné zdravotní trable včetně zlomenin.

 

110 m překážek: V této disciplíně bude závodit zkušený Petr Svoboda, který měl dlouhodobě zdravotní trable a i v osobním životě se dostal do problémů. Postup do finálového běhu je asi maximum, co může dokázat, na medaili to stačit nebude.

 

400 m: Pavel Maslák je kvalitním závodníkem, určitě by se měl podívat do finále a v něm je schopný zabojovat o medaili, myslím si však, že mu o kousek unikne.

 

400 m překážek: Tak v této disciplíně máme hned dvojnásobné zastoupení a obě dvě závodnice rozhodně mají velikou šanci být ve finálové osmičce. Zatímco Denisa Rosolová dlouhodobě na medaile ztrácí a umísťuje se mezi pátým a osmým místem, tak Zuzana Hejnová je obrovskou medailovou nadějí. V sezoně ji však trápily zdravotní problémy, vynechala kvůli nim i ME a její letošní nejlepší čas je zhruba o tři vteřiny horší než u letos nejlepší americké závodnice. Přesto si myslím, že se na OH dobře připraví a medaile cinkne. Tipuji stříbrnou medaili.

 

1500 m: Jakub Holuša je mladý závodník, který je schopný se probojovat do finálového běhu, nicméně na medaili mu ještě něco chybí. Ale za čtyři roky může být velkou nadějí.

 

20 km chůze: Mladá naděje Anežka Drahotová jede především nabrat cenné zkušenosti.

 

50 km chůze: Lukáš Gdula asi skončí daleko za nejlepšími, získá alespoň zkušenosti.

 

Maraton: V tomto sportu nás bude reprezentovat obojživelnice, která si odskočila na letní OH z té zimní. Jedná se o běžkyni Evu Vrabcovou-Nývltovou, která na běžkách několikrát zazářila. Na maratonu by mohla patřit k těm lepším závodnicím.

 

Sedmiboj: Jak Kateřina Cachová, tak Eliška Klučinová nejsou úplně elitní závodnice s medailovými ambicemi, pro ně bude úspěchem dostat se do první desítky sedmiboje.

 

Desetiboj: Jiří Sýkora bude rád, když bude mezi nejlepší patnáctkou, ale Adam Sebastian Helcelet, který byl nedávno druhý na ME, by mohl pomýšlet na průnik do první desítky. Časy, kdy náš desetiboj měl Roberta Změlíka, Dvořáka a Romana Šebrleho, jsou zatím bohužel pryč, ale třeba se ty časy jednou vrátí.

 

Skok do výšky: Jaroslav Bába je zkušený závodník, který bude útočit na medaili. Přesto si myslím, že mu těsně unikne, jako již několikrát. Bude z toho asi nějaké čtvrté až šesté místo. Mladá Michaela Hrubá na medaili útočit nejspíše nebude, na český národní rekord však možná ano, navíc získá zkušenosti do dalších let.

 

Skok do dálky: Radek Juška je mladý, talentovaný závodník, který by se mohl dostat až do finále. Na medaili to ale zatím nebude stačit, příště bude větším příslibem.

 

Skok o tyči: Michal Balner bude rád za umístění v první desítce, Jan Kudlička by mohl zazářit a skončit třeba v první pětici, nicméně na medaili to stačit asi nebude. U žen Romana Maláčová bude sbírat zkušenosti, kdežto Jiřina Ptáčníková už má leccos za sebou a má šanci na dobré umístění v první pětce, kousek od medaile.

 

Vrh koulí: Tomáš Staněk nemá moc dobrou formu, asi nepostoupí do finále.

 

Hod kladivem: Kateřina Šafránková se do finále nejspíše nepodívá.

 

Hod oštěpem: V tradičně silné disciplíně u žen věřím tomu, že zkušená Barbora Špotáková medaili přiveze. Po zlomenině nohy moc nevěřím tomu, že obhájí zlato, přesto to medaile bude a tipoval bych medaili stříbrnou. U mužů je roky ve špičce Vítězslav Veselý, kterému loni medaile unikla. Tentokrát věřím tomu, že ji získá a myslím, že bude bronzová. Jakub Vadlejch a Petr Frydrych budou rádi za postup do finále.

 

Badminton:

 

 V badmintonu nás budou reprezentovat Kristína Gavnholtová a Petr Koukal. Ani od jednoho z nich se nedá nic extra očekávat. Koukal býval ve špičce, ale i kvůli rakovině šel výkonnostně dolů. Může udělat slušný výsledek, ale od medaile bude daleko.

 

Cyklistika-dráhová:

 

 V dráhové cyklistice nás bude reprezentovat Pavel Kelemen ve dvou disciplínách, v keirinu a sprintu. Ani v jedné nepatří k favoritům. Kdyby měl zdravotní nebo jiné problémy, je připravený jako náhradník Adam Ptáčník, jehož ambice by byly ještě nižší než u Kelemena.

 

Cyklistika-horská kola:

 

 V této u nás stále populárnější disciplíně nás bude reprezentovat aktuální olympijský šampion Jaroslav Kulhavý, který se v sezoně potýkal se zlomenou rukou, což mu bohužel narušilo přípravu na vrchol sezony. Přesto si myslím, že zabojuje a skončí stejně jako na nedávném MS na druhém místě. Ondřej Cink byl na MS čtvrtý, na OH to může opakovat. Jan Škarnitzl se pokusí skončit mezi první dvacítkou, je to nadějný závodník do dalších let. Mezi ženami bude nestárnoucí veteránka Kateřina Nash a do první pětky by se umístit mohla. Medaile bude přeci jenom asi trochu vysoko.

 

Cyklistika-silniční:

 

 Na silnici překvapivě bude chybět náš aktuálně nejlepší závodník Roman Kreuziger. Nicméně i bez něj bude šance na slušný výsledek. Jan Bárta umí časovky, v první desítce může být. Leopold Konig totéž. V silničním závodě se představí kompletní česká čtveřice, naději na slušné umístění v první desítce má asi jenom Leopold Konig. Zdeněk Štybar a Jan Bárta by museli mít životní den a mladík Petr Vakoč pojede především sbírat zkušenosti.

 

Golf:

 

 Klára Spilková je nadějná golfistka, která v obnovené premiéře svého sportu na OH může příjemně překvapit, do zápolení o medaile se ale nejspíše nezapojí.

 

Jachting:

 

 V jachtingu nás budou reprezentovat Veronika Kozelská Fenclová ve třídě Laser Radial a Viktor Teplý ve třídě Laser Standard. Ani u jednoho z nich nečekám nějaký extra výkon.

 

Judo:

 

 V judu má velmi slušnou naději na medaili Lukáš Krpálek v kategorii do 100 kg a myslím, že dokáže urvat bronzovou medaili ! V kategorii do 73 kg by se mohlo dařit Jaromíru Ježkovi a do 60 kg Pavlovi Petřikovovi, oba jsou to slušní judisté. Na medaili to zatím stačit nejspíše nebude, ale příště budou snad mezi favority.

 

Kanoistika-rychlostní:

 

 V tomto vodáckém odvětví má naše republika několik žhavých želízek v ohni. Osobně věřím v bronzovou medaili pro Josefa Dostála v kategorii K1 na 1000 metrů. Stříbrná by mohla skončit naposledy bronzová posádka z Londýna ve složení Josef Dostál, Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil v disciplíně K4 na 1000 metrů. V disciplíně K1 na 200 metrů pojede nabrat zkušenosti Filip Šváb. Duo Jaroslav Radoň a Filip Dvořák by se mohlo dostat do finálové jízdy v disciplíně C2 na 1000 metrů. Martin Fuksa bude závodit v disciplíně C1 na 200 a 1000 metrů. Na kratší distanci to na medaili nejspíše nebude, ale na kilometru by měl skončit stříbrný, má dobrou formu.

 

Kanoistika-slalom:

 

 Tak a tady máme největší naději v Jiřím Prskavcovi, který v kategorii K1 dokázal v nominačních závodech porazit stříbrného Vavřince Hradilka z minulé olympiády. Myslím, že může vyhrát ! V ženské K1 je po mnoha letech změna, místo legendární Štěpánky Hilgertové pojede Kateřina Kudějová, která by měla skončit v elitní osmičce závodnic. V kategorii C1 se bude snažit postoupit do finále Vítězslav Gebas, v kategorii C2 se o totéž bude snažit duo Jonáš Kašpar a Marek Šindler.

 

Moderní pětiboj:

 

 David Svoboda je obhájcem zlaté medaile. Bohužel přišel o značnou část přípravy vinou zranění a tak si myslím, že zlato neobhájí. Ale bronzová medaile by se mu mohla podařit a tipnul bych si, že před ním skončí na stříbrné pozici Jan Kuf, který má velmi dobrou formu. Mezi ženami se pojede zůčastnit Barbora Kodedová

 

Plavecké sporty:

 

 Tady nás bude reprezentovat desítka závodníků v rozličných disciplínách, na medaili tam bohužel nikoho nevidím. Snad jen Simona Baumrtová by mohla v některé z disciplín postoupit do finálové osmičky závodnic, zbytek asi skončí už v semifinále nebo dřívějších rozplavbách. Kromě Baumrtové na OH jedou i Jan Micka, Martina Moravčíková, Lucie Svěcená, Barbora Seemanová, Barbora Závadová, Pavel Janeček, Jana Pechanová, Soňa Bernardová, Alžběta Dufková.

 

Plážový volejbal:

 

 Na poslední chvíli se podařilo na OH kvalifikovat nově složenému páru Barbora Hermannová-Markéta Sluková. Před čtyřmi lety skončil v Londýně pár Markéta Sluková-Kristýna Kolocová na pátém místě a nově složený pár bude mít co dělat, aby se do čtvrtfinále probojoval a to bude asi jejich maximem.

 

Sportovní gymnastika:

 

 Ve víceboji nás bude reprezentovat David Jessen, od kterého asi nikdo nic nečeká.

 

Sportovní střelba:

 

 Ve sportovní střelbě nás v různých střeleckých disciplínách budou reprezentovat Filip Nepejchal, David Kostelecký, Adéla Bruns, Libuše Jahodová a Nikola Mazurová. Střelba je zajímavá disciplína, kde v různých závodech dochází k překvapení. Už nemáme v nominaci tradiční naději Kateřinu Emmons, která ukončila kariéru a tak to na medaili u nikoho z této pětice nevidím, maximem by asi byl postup do finále pro Kosteleckého.

 

Stolní tenis:

 

 V nominaci jsou dvě ženy, Hana Matelová a Iveta Vacenovská. A dva muži, Lubomír Jančařík a Dmitrij Prokopcov. Všichni budou reprezentovat ve dvouhře a na medaili nemá bohužel šanci asi nikdo, i když Vacenovská by mohla udělat slušný výsledek.

 

Šerm:

 

 V disciplíně kord je Jiří Beran asi bez šance na nějaké dobré umístění. Ale v disciplíně fleret může nadějný mladík s běloruskými kořeny Alexander Choupenitch skončit vysoko.

 

Tenis:

 

 V tenisu reprezentaci potkala nemilá věc, z obavy z viru zika do Ria nejede nejlepší muž současnosti Tomáš Berdych a druhá nejlepší žena Karolína Plíšková. Nicméně i tak tam šance na medaile jsou. Věřím, že stříbrnou medaili obhájí ženský pár Lucie Hradecká-Andrea Hlaváčková. A bojovník Radek Štěpánek spolu s Lukášem Rosolem by mohli být ve čtyřhře bronzoví. Ve smíšené čtyřhře by mohla být také snad naděje, záleží, kdo se nakonec domluví, totéž druhý ženský debl. Ve dvouhře to na medaili nevidím, nikdo nemá excelentní formu. Ve dvouhře se představí Lukáš Rosol, Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Barbora Strýcová.

 

Triatlon:


V triatlonu nás bude reprezentovat Vendula Frintová, od které asi nelze čekat medaili.

 

Veslování:

 

 Ve veslování je více různých disciplín a naší největší nadějí mezi muži je určitě zkušený Ondřej Synek, který se na skifu popere o zlatou medaili s Mahé Drysdalem z Nového Zélendu a myslím, že bude úspěšný ! Mezi ženami bude taktéž na skifu startovat obhájkyně zlata z Londýna Miroslava Topinková Knapková, kterou tipuji na stříbrnou medaili. Ve dvojskifu budou rády za postup do finále páry Lenka Antošová-Kristýna Fleissnerová a mezi muži Lukáš Helešic-Jakub Podrazil. Ve čtyřce bez LV bude bojovat o finálovou jízdu posádka ve složení: Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník a Miroslav Vraštil.

 

Vzpírání:

 

 V kategorii nad 105 kilogramů nás bude reprezentovat Jiří Orság, který bude asi rád, když skončí v první desítce. Naději mu dává to, že ve vzpírání mu ubyli konkurenti zejména z Ruska a Ázerbájdžánu, protože tam pár závodníků dopovalo a tak chybějí.

 

 Tipovačka o Gbody: Kdo trefí počet medailí našich sportovců a napíše ten počet do komentáře, aby bylo poznat, čí byl anketní tip, bude zařazen do soutěže o Gbody. Možnost zúčastnit se soutěže o Gbody končí v momentu, kdy nějaký náš sportovec zasáhne do dění na OH. Kdo se trefí, získá 50 Gb, které budou poslány na účet okamžitě po skončení Olympijských Her. Kdo trefí přesné rozpětí medailí, například 4-5-6, získá 100 Gbodů.

 

 Zdroj: Jména českých sportovců jsem opsal z článku v deníku Sport, jinak veškerý text v tomto článku jsou čistě moje úvahy, jak celé OH z českého pohledu asi dopadnou.

 


 


 

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Kolik získají sportovci ČR medailí ?

0-1
2-3
4-5
6-7
8-9

Celkem: 30 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

* Založen: 10.2.2010 17:16:21
* BlogRank: 1,35
* Přístupů: 73 049
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist