Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Logitech G29

25.04.16, 12:00, autor: Malinka, rubrika: Konzole - Hardware
Po delší době jsme měli možnost vyzkoušet si také nějaký ten kousek hardwaru a tentokráte to nebylo nic menšího, než poslední TOP model volantu od Logitechu určený primárně pro PS4. Povedlo se toto spojení hliníku, oceli, kůže a plastu natolik, aby mělo smysl o něm uvažovat? Více napoví naše recenze.

Už delší dobu jsme neměli možnost se podívat na žádný herní hardware a tak jsme velmi rádi přijali možnost podívat se na loňský velmi povedený model nového volantu od Logitechu určený pro PS3, PS4 a také samozřejmě PC. Jedná se o model G29, který je možno koupit jak samostatně v klasické sadě volant + pedály, tak v sadě doplněné řadící pákou. Řadící páku je také možno dokoupit samostatně.

 

 

Logitech G29 je nástupce úspěšného modelu G27, který byl ale k dispozici jen pro PS3 a pro PS4 neexistuje oficiální možnost připojení. Existují sice určitá zařízení, která umožňují připojení staršího volantu k PS4, ale jejich reakční doba není pro pořádné hraní ideální a tak se očekávalo, zda nějaké řešení nevydá přímo Logitech. Nestalo se tak a namísto toho byl vydán nový volant s označením G29. Dále je možné v prodeji najít ještě model G920, který je určen pro konzoli Xbox One a 360.

 

 

Prezentace toho, že volant je kompatibilní s PS4, je vidět na první pohled, protože střídmý design volantu G27 byl nahrazen trochu barevnějším vzhledem a tlačítky personalizovanými pro konzoli PS4. Najdeme zde tedy klasická tlačítka home, share, křížový ovladač a další a vůbec to vypadá, jak kdyby se Dualshock ovladač roztáhl do tvaru volantu. Uživatele na konzolích Playstation to určitě potěší, byť konzervativnější mohou mít s barevnějším pojetím problém, ale uživatelé na PC asi budou tlačítka trochu mást. Je ale možné si je nakonfigurovat podle libosti skrze povedené software přímo od Logitechu. Volant má sportovní vzhled, ale celá hlavní část je vymodelovaná do vzhledu sportovního vozu, takže subjektivně vypadá velmi dobře a masivně.

 

 

Hlavní konstrukce volantu je hliníková a volant je ručně obšitý kůží, takže až na barevné prvky vypadá luxusně a masivně a ani po delším hraní neklouže a není upocený. Podle nejnovějších trendů je zde také přerušena kůže v místě, kde je střed volantu a je nahrazena barevným hliníkovým páskem, který umožňuje periferně a pohmatem sledovat, v jaké natočení volant momentálně máme. Volant je také ve spodní části pro větší pohodlnost a realističnost seseknut, aby bylo zajištěno případné dobré nastupování do sportovní sedačky. Dále zde najdeme mnoho tlačítek, pádla pro řazení pod volantem, diodový pásek indikující otáčky a řazení a také kruhové 24 polohové kolečko pro ladění různých hodnot. Volant je otočitelný po vzoru sportnovních aut až o 900 stupňů, což znamená skoro třikrát dokola, což snad musí stačit každému závodníkovi.

 

 

Uvnitř volantu se skrývá dvoumotorková force feedback technologie, která dokáže vracet do volantu opravdu silné vibrace a díky tomu přináší opravdu dobrý zážitek z povrchu, po kterém jedete a toho, co se ve hře děje. To je také důvodem toho, že volant potřebuje samostatný přípoj elektřiny a nevystačí si pouze s usb připojením. Volant je poměrně tichý, ale tím, že obsahuje dva motorky, občas poměrně dost zabzučí, což může tu a tam působit rušivě. Všechna ložiska použitá v hřídeli jsou samozřejmě kuličková a ocelová, což zaručuje dlouhou životnost celého mechanismu. Ozubené mechanismy byly vymodelovány podle automobiliové převodovky a zajišťují plynulý a přesný pohyb po celém obvodu. Speciální mechanismus navíc dokáže udržovat volant ve středové poloze.

 

Pedály, které jsou rovnou v kompletní trojici, jsou sice ze spodní strany pogumované, ale při zuřivější jízdě se stávalo, že nedržely dobře na podlaze a posouvaly se směrem od hráče. Pokud máte na podlaze koberec, můžete využít speciální uchycení přímo na něj, kdy pomocí tlačítka vysunete plošku s velmi hrubými ostny, které se do koberce jakoby zakousnou. Čela pedálů, která jsou vyvedena z broušené oceli, lze pozicovat podle velikosti vaší nohy a velmi příjemný je brzdový pedál s proměnlivým odporem, který simuluje záběr brzdy jako u reálného vozu. Pro trošku větší nohy možná bude problémem subjektivní blízkost pedálu pro brzdu a spojku, ale není to nic, na co by se nedalo zvyknout.

 

 

Uchycení volantu ke stolu se realizuje pomocí výsuvných plastových klipsen, které zvládnou stoly až do 52mm šířky stolu, ale které také nejsou zrovna tou nejlépe vypadající částí volantu a o jejich výdrži máme pochybnosti. Druhou variantou je možnost přidělat volant přímo ke stolu nebo jiné konstrukci pomocí připravených otvorů pro šrouby. Velmi kladně hodnotíme možnosti skrytí kabeláže. Pod hlavní částí volantu je připraven výřez, kam je možné schovat poměrně velkou část kabelu, takže nikde nepřekáží a pomocí několika otvorů je možné zvolit, kterým směrem kabel vyleze z pod volantu ven. Je to detail, ale rozhodně potěší, že designéři mysleli i na to.

 

 

Na čem lépe otestovat volant než na jedné z nejlepších závodních her pro PS4 Project Cars. Ta má přímo profil pro tento volant, takže nastavení je více než snadné. Pak už si můžete užívat perfektní reakci volantu a také zpětnou odezvu, která vám dá jasnou představu o tom, po jakém povrchu jedete, zda do vás někdo narazil, nebo cokoliv jiného se děje. Druhou zkoušenou hrou byla Dirt Rally, ale tady byl trochu problém s nastavením, protože hra nepodporuje žádný přednastavený profil. Nastavení tak trvá o něco déle, ale pak už se může vesele závodit a po troše tréninku se dají zatáčky projíždět krásně smykem a vůbec si užívat pravou rally.

 

Celkově se jedná o velmi dobrý volant, který trochu kazí jeho vysoká cena a malé inovace oproti předchozí verzi. Pokud potřebujete volant k PS4, asi nemáte co řešit, ale pokud máte G27 například k PS3 nebo PC, není mnoho důvodů proč měnit. Jako další negativum bychom zmínili, že na tak drahý kus hardwaru vypadá díky playstation brandování trochu jako lacinější hračka z plastu, což je škoda, protože za tímto vnějškem se skrývá kvalitní kus hliníku a velmi dobrá vnitřní technika. Volant by také mohl být o něco málo větší, ale to je velmi subjektivní a záleží na každém, jaká velikost mu vyhovuje. Každopádně pokud hledáte nový volant, měl by být G29 jedním ze zvažovaných.

 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist