Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

LEGO Marvel Super Heroes 2

22.11.17, 23:00, autor: .Steve., rubrika: Herní sekce - Recenze
V české kultuře panuje pověst o statečných rytířích, kteří vyjedou z hory Blaník, když bude zemi nejhůř. Obdobná situace nastane i v případě ohrožení universa studia Marvel, kdy na pomoc tryskem vyrazí přímo superhrdinové, a tentokrát nejen ze základny Avengers!

Hned z úvodu pro úplnost dodejme, že druhý díl série stejně jako první díl z roku 2013 vytvořilo zkušené vývojářské studio Traveller´s Tales. Hra nás samozřejmě uvítá zdařilou intro scénkou, začínající přímo v hlubokém vesmíru, kde přílet vesmírné lodi téměř připomíná začátek filmu ze ságy Star Wars. Jedná o galaxii, která je „střežena“ kým jiným než Guardians of galaxy! Už v první misi ze z nich stanou hratelné postavy, skrze které se snažíme zachránit nejen svět, ale rovnou celý vesmír. V tomto textu nemusíte mít strach o případné spoilování, dále nás totiž čeká jen decentní popsání univerza a všeho okolo.

 

 

 

Nuže, v Lego Marvel Super Heroes 2 je vaším hlavním úkonem překazit plány superzlouna Kanga the Conquerora. Tenhle mizera se rozhodl dělat neplechu rovnou na více místech a v rozdílných časových úsecích, což vede k jedné z hlavních myšlenek hry. Komiksoví fanoušci mohou být zvyklí na spolupráci hrdinů napříč universem, které u Marvelu poskytuje například titul Avengers a u konkurenčních DC Comics třeba Justice league. Tato hra má ovšem v rámci světa Marvelu mnohem větší ambici - spojit hrdiny napříč obrovskou vzdálenost a ještě větší časový posun. Než ale ohneme časoprostor, abychom superhrdiny dali dohromady, je třeba projít příběhovou kampaní, během které rozkryjete tajuplné úmysly zloduchů. Už první mise vás vrhne přímo do středu dění. Hra vám zároveň nebrání v jakýchkoli pestrých kombinacích z hratelných postav, a nutno říct, že jich je solidní zásoba.

 

Titul taky obsahuje velké množství filmových prvků. Takřka při každé nové lokaci, do které se dostaneme, se nám displej začne ze shora i ze zdola stahovat na filmový formát, takže nám nezbyde než hodit nohy na stůl a vesele chroustat popcorn. V průběhu hraní dostává hráč pocit: „Jestlipak jsem si náhodou nepořídil nový film z dílny Marvelu?“ Odpověď nemůže být tak jednoznačná. Chvíli jste totiž hráčem, chvíli zase divákem. S mírou videosekvencí, kterou hra obsahuje, by možná nebylo na škodu hráče trochu více zapojit do herního dění.

 

 


Je totiž velká škoda, že vývojáři z Traveller´s Tales více nedbali na zapojení hráčů právě do videí. Hra má celkově pestrý obsah, ale občasná možná volba odpovědi nebo nutnost zmáčknout příkaz, aby postavička provedla protiútok, by mohlo vést k větší plynulosti hry. Samozřejmě, tyto sekvence člověka vtáhnou do příběhu, ale celkový průběh může chvilkami působit nuceně. Ostatně, vývojáři počítali s tlačítkem pro přeskočení dialogů, nicméně to není to pravé ořechové, protože pokud přeskočíte k akci, bude vám chybět značná část vyprávění.

 

Nyní něco málo k ovládání. Tovární nastavení na PC je … řekněme velmi zajímavé. Hra je konceptuálně vytvořena pro singleplayer i multiplayer (splitscreen) na jednom zařízení. Vy, jako hráč 1 máte k dispozici tlačítka na levé straně klávesnice. Pohyb je naštěstí klasicky W, A, S, D + často používané akční tlačítka U, I, J, K. Pokud si chcete zahrát kooperaci s kamarádem, hráč 2 využije num pad (pravá strana klávesnice, tedy menší notebooky mají smůlu). Pro hráče, kteří nemají zkušenosti s hrami LEGO, může být zpočátku trochu nezvyklé mít položené obě ruce na klávesnici. Ale už po pár misích si člověk prostě zvykne. Z hlediska rozhraní je trochu mrzuté, že hra v originálním nastavení nepodporuje ovládání myší, což je při míření na různé cíle kompenzováno aim-helperem. I na počítači tato hra působí hodně konzolově. Rychlejšímu pochopení interakce pomáhají blikající písmenka, jež značí klávesu, kterou je zrovna potřeba zmáčknout. Na odlehčení se podělím s momentem, kdy mi hra ikonou napovídala „toč levým triggrem po směru hodinových ručiček“ (ovládací páčka na gamepadu). Marně jsem koukal na klávesnici a hledal potřebnou páčku. Jakožto konzolovému fanouškovi mi po pár minutách supění došlo „aha, levý trigger je většinou na pohyb, takže musím použít W, A, S, D“. Nemuselo by být úplně od věci si dát práci s jednou PC ikonku navíc. Co se týče multiplayeru na splitscreenu, je to dnes méně častá, avšak o to parádnější záležitost. Rozložení ovládacích kláves dva hráče pohodlně obslouží.

 

 

 

Hra se pyšní bohatým obsahem. Postupným plnění misí se dostáváte k hrdinům a co je na LEGO hrách parádní, i k záporákům. Mise můžete opakovat s libovolnými kombinacemi. K opakování misí navíc hráči mají i jinou motivaci, než větší výzvu v těžší obtížnosti. S nově získanými postavami máte k dispozici i jejich speciální schopnosti, které lze využít k otevírání v běžném módu jinak nedostupných místností a truhel. Tyto místnosti obsahují různé easter eggy, skládačky a výzvy. Hratelné postavy odemknete skrze nasbírané lego mince v průběhu misí, které najdete téměř na každém rohu. Pokud navíc dokončíte misi s určitým, ne malým, obnosem těchto mincí, dostanete další odměnu. Krom mincí je třeba ohlídat si hitpointy, kterých má za normálních okolností vaše postavička čtyři půlky srdíčka, osm dohromady. Z hlediska odemykání obsahu nabízí, jako většina LEGO titulů, i Lego Marvel Super Heroes 2 opravdu pestrou a zábavnou paletu možností.

 

LEGO Marvel Super Heroes 2 je průměrná dobrodružná hra, která naláká jak fanoušky LEGO stavebnice, tak nadšence do Marvel komiksů. Videosekvence, ač pro příběh užitečné, ale možná příliš kouskují plynulost hry. Split screen v rámci multiplayeru je zdařilý, nicméně vede k úvaze, jaké procento hráčů by si ho při dnešních možnostech internetu opravdu užilo. Zřejmě zejména ti mladší z nás. Ti starší pak ve hře místy spatří jistou kýčovitost. Celou hrou padají vtipné a originální hlášky, jež se obsahem pohybují někde mezi filmem Hancock a High school musical. Na hře je silně znát konzolové prvenství a PC verze je s jistou dávkou nadsázky tak trochu ošklivým káčátkem. Pokud chcete někomu mladšímu pořídit něco pěkného na Vánoce, aby na konzoli mohl hrát s parťákem, je to pro vás jasná volba. Udělujeme 75%.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist