Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Co má méně než dvě oči a více než tři bradavky? To se dozvíte jen pokud poodhalíte roucho dusivé mlhy kamenitých ostrovů měsíce Haya. Čeká vás unikátní záchranná mise prostřednictvím vesmírné strategie HYPERNOVA: Escape from Hadea.

Tahle aktuální novinka na herním trhu je zábavnou kombinací klasické realtimové strategie s prvky tower defence určená pro jednoho hráče. Hra byla vytvořena slovinským studiem ActaLogic, které je složeno ze skupiny veteránů pracujících v oboru více jak 50 let. Jejich hlavní činností je tvorba vysoce kvalitních počítačových her se specializací právě na žánry strategie, simulace a adventur.

 

Grafika už na první pohled vyniká krásnými pozitivně jedovatými pastelovými barvami, takže milovníci temna a dekadence střežte se, tohle barevné spektrum asi vaše zorničky jen tak nerozdýchají, a to ani při poslechu hypnotické vesmírné hudby, která se do daného prostředí opravdu hodí.

 

 

 

Před samotným hraním je možno vybrat si obtížnost a také doporučuji předvolit si tutoriál. Ten je opravdu užitečný, protože hra je poměrně obsáhlá a vy se můžete podrobně seznámit s okolním prostředím, funkcemi jednotlivých budov a technik. Poradí vám i jak na zákeřnou mlhu nebo jací nepřátelé se v okolí vyskytují, kterým místům je lepší se vyhnout, jaká naopak navštěvovat a spoustu dalších informací, jež vám začátky na měsíci hodně zjednoduší. K dispozici máte i databázi, kde zpětně dohledáte všechny potřebné informace k dokončení mise. Ty jsou přehledně uspořádány do jednotlivých kategorií a umožňují vám kdykoliv nahlédnout a zjistit si, co v danou chvíli zrovna potřebujete.

 

V úvodní části hry si vyslechnete zoufalý projev hlavy civilizace Scynthianů, neboli zelené ušaté potvůrky, která následně zavelí k odletu na měsíc. Důvod tohoto rozhodnutí je jasný. Jejich hvězda Naidira má na kahánku a tím pádem i zelené potvůrky. Nerozvážně totiž plýtvaly surovinami na planetě Hadea a spotřebovaly si tak všechny důležité zdroje a základní prvky na výrobu hvězdného mostu, který by je mohl transportovat do nového domova. Cíl hry je tedy jasný – najít na měsíci Haya vhodné suroviny na zkonstruování hvězdného mostu a jeho aktivace, založit kolonii a množit se, množit se, množit se.

 

 

Jakmile proniknete do atmosféry měsíce, rozprostře se před vámi opravdu rozsáhlá a členitá mapa tvořená mozaikou kamenitých ostrovů obklopených lávovými proudy. Hráč má pak možnost vybrat si nejvhodnější místo pro přistání mateřské lodi. Dobré je zohlednit množství zdrojů, míru nebezpečí, tvar a velikost ostrova. Ostrůvky jsou většinou hodně malé a je proto dobré hned od začátku stavbu a umístění jednotlivých budov dobře organizovat, protože většina z nich se navzájem ovlivňuje a je potřeba je mít blízko sebe.

 

Po přistání slouží mateřská loď k produkci budov, energie a její drony zajišťují obranu před okolním nebezpečím. K tomu, abyste mohli cokoliv budovat, je potřeba těžit, stavět, vylepšovat a neustále se prodírat všudypřítomnou mlhou, která během pár minut degraduje veškerou techniku a může způsobit i její úplné zničení. Jedinou možností, jak jí rozptýlit a umožnit tak kolonizaci dalšího území, je budování čističek.

 

Po odstranění mlhy zůstává často odhaleno jedno ze tří základních ložisek minerálů Omnifoam, Multicrete a Zapp, a vy můžete účinkem silných paprsků vrtače zahájit jejich těžbu. Tyto minerály je také možné získávat prostřednictvím ruin, které jsou pozůstatkem starověké hayanské civilizace. Také je nutné těžit minerály potřebné k sestrojení jednotlivých částí hvězdného mostu, a to Izagit, Raqual, VDTP a Axin, ale ty už je možné získávat jen pomocí speciálního sběrače.

 

 

 

Pro rozšiřování kolonie je velmi důležité stavět domky pro kolonisty a ty zásobovat vodou i jídlem. Pokud nebudou mít tyto dvě složky v dosahu, začnou umírat. Populační přírůstek a kapacitu domků pro kolonisty zvyšuje řada pomocných budov, jako je například Educator nebo Gunk Vat. Tyto budovy a mnohé další získáte díky propracovanému technologickému výzkumu, kdy pomocí superpočítače můžete stavět nejen nové budovy, ale také vylepšovat zbraně či jiné techniky. Důležité je ovšem disponovat dostatkem Zappu a populace. Pokud toto všechno máte, dojde k jejich výrobě pomocí 3D tisku a vy si můžete celý proces důkladně prohlédnout.

 

K tomu aby fungovaly všechny vytvořené techniky, je však zapotřebí energie, kterou získáte stavěním přenašečů energie. Přenašeče jsou zásadním komponentem v budování energetické sítě, protože vysílají energii do všech struktur v blízkém okolí. Energetická úroveň je omezena hodnotou, kterou lze zvýšit pouze pokud populace dosáhne určitého počtu.

 

Jako většina strategií se ani tato neobejde bez konfliktů s nepřáteli. Těmi jsou tentokrát místní obyvatelé, zdivočelé potvory žijící v jeskyních, které na vás budou nabíhat a snažit se zničit to, co jste dosud vybudovali. Na jejich přítomnost a aktivitu vás upozorňují senzory, což je vzhledem k velikosti mapy více než užitečné. Nepřátelské jednotky se liší úrovní zdraví, rychlostí a účinností útoku, rychlostí pohybu a mají i odlišné slabiny. Chceme-li se před nimi ubránit, je potřeba budovat věžový obranný systém, který může automaticky eliminovat nekonečné zástupy těchto tvorů, jejichž cílem je jen jediné, zničit vaše budovy a rozžvýkat vás na kousky. Strážné věží produkuje zbrojnice. Přesto je nejprve musíte vyzkoumat a vyprodukovat na jejich tvorbu speciální materiál.

Kromě nepřátel je třeba vypořádat se také s přírodními živly jako je mlha, rozžhavené kameny sopek, elektrické tornáda, záplavy či meteority. Pokud dojde ke zničení mateřské lodi, nového domova už se nikdy nedočkáte. Stavby je naštěstí možné také opravovat pomocí přístroje Fixycoil, který je nejen schopen opravit sám sebe, ale dokonce i všechny poškozené budovy najednou.

 

Hra nabízí možnost sledovat průběžné vyhodnocení vašeho pokroku z hlediska populační statistiky, energetického vynakládání, ale poskytuje také prohlídku konstrukce hvězdného mostu či informace o strážných věžích a nepřátelích.

 

 

HYPERNOVA: Escape from Hadea je inteligentní hra, která vás učí hospodařit se zdroji a energií, čímž vlastně částečně poukazuje na problémy současné doby. Zároveň ale nepostrádá ani výborný smysl pro humor. Terén ostrova je působivě vymodelován, stejně jako jeho fauna i flóra a v kombinaci s barevnou grafikou vytváří toto prostředí neotřelý fantasy svět, který vás bude zajisté bavit, na rozdíl od všudypřítomné mlhy a malé velikosti ostrovů, kam se vám skoro nic nevejde. Hra vyniká originálním příběhem a jedinečnou atmosférou, proto si vysloužila hodnocení 85%. Vychází na platformách Windows, Xbox One, Mac, PlayStation 4.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist