Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Jubilejní 20. zimní olympijské hry se konaly v italském Turíně, které se stalo 3. italským olympijským městem. V tomto blogu si povíme něco o nejsledovanějším sportu této olympiády, kterým byl jako už tradičně mužský turnaj v ledním hokeji.

Vlajka XX. zimních olympijských her

 

Trápení s uspokojivým koncem

 

Mužský hokejový turnaj na olympiádě v italském Turíně v roce 2006 probíhal od 11. do 26. února. Zápasy se hrály v arénách Torino Palasport Olimpico a Torino Esposizioni. Hlavního mužského turnaje se zúčastnilo celkem 12 mužstev a kromě nich hrály o medaile i ženy, kde se týmů utkalo 8. Kvalifikaci hrálo nicméně týmů mnohem více. U mužů bylo nasazeno 8 nejlepších týmů na základě konečného pořadí z mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004, které se jenom tak mimochodem konalo u nás v České republice v Praze a v Ostravě (o něm budu psát později v rubrice o největších zklamáních českého hokeje). K těmto přímo 8 nasazeným týmům se jakožto pořadatel logicky přidala ještě domácí Itálie. Bylo to teprve potřetí v historii, kdy se olympiády zúčastnili i hráči z NHL, která byla kvůli tomuto turnaji na více než 2 týdny přerušena.

 

Slavnostní zahájení XX. zimních olympijských her

Pořádající země

K volbě pořadatele jubilejních 20. zimních olympijských her došlo samozřejmě už dlouho předtím, než se zapálil vůbec olympijský oheň a tím spíš než začalo slavnostní zahájení. Došlo k tomu zhruba 7 let před vypuknutím, konkrétně to bylo 19. června v jihokorejském Soulu na 109. zasedáním MOV (Mezinárodního olympijského výboru). Konkurentem Turína byl například švýcarský Sion nebo i slovenský Poprad. Ve finálové volbě proti sobě stanuly Turín a právě Sion. Italská metropole zvítězila poměrně přesvědčivě a to o 17 hlasů. Podle toho, jak celá olympiáda probíhala a dopadla, se ukázalo, že to byla dobrá volba, ač bych samozřejmě jako rozený Čechoslovák rád viděl turnaj u našich bratrů na Slovensku, kam bych se velmi rád přijel i také osobně podívat. Nezbývá než doufat, že se to Slovensku poštěstí někdy jindy v budoucnosti, protože tohle byl po olympiádě v roce 2002 druhý neúspěšný pokus o kandidaturu.

 

Olympijský oheň

Touha potvrdit návrat zlaté generace

Český hokej přišel v sezóně 2001-2002 o nadvládu ve světovém hokeji. V roce 2002 nejprve Češi nezískali žádnou medaili na olympiádě v americkém Salt Lake City, čímž neobhájili zároveň zlato z olympiády v Naganu, když vypadli v repríze naganského finále s Ruskem ve čtvrtfinále fotbalovým výsledkem 0:1. O 3 měsíce později přišla šance na reparát na mistrovství světa ve Švédsku, ale náš tým ve čtvrtfinále opět nestačil na Rusy a prohrál tentokrát poměrem 1:3. Mimochodem náš tým na mistrovství světa tak v roce 2002 skončil bez medaile poprvé od roku 1996. V následující sezóně jsme skončili na mistrovství světa opět bez medaile, když jsme podlehli v souboji o bronz Slovákům. Následoval rok 2004, kde nás čekalo první domácí mistrovství světa od rozdělení federace. Tým byl vybudován z doposud největšího počtu hráčů z NHL v historii a všechno se vyvíjelo skvěle až do smolného klíčového utkání celého turnaje, kde náš tým sice vedl už 2:0 nad Američany, ale ti poté dokázali výsledek zápasu srovnat a v nájezdech byl úspěšný pouze americký Andy Roach, který tak naše hráče poslal z turnaje ven. Nicméně po opětovném návratu českých hráčů na titul mistrů světa v rakouské Vídni se zdálo být všechno skvělé a za 9 měsíců nás čekala olympiáda v Itálii. K dobré náladě v kotli českých fanoušků přispěl i návrat Dominika Haška k aktivní kariéře a tím i do branky národního týmu. Stejně tak se opět objevil v dresu českého mančaftu i Patrik Eliáš. Bohužel oba tito naši hráči se zranili hned v prvním zápase s Německem a olympiáda pro ně předčasně skončila, ale nebudeme zbytečně předbíhat. Nicméně všechny tyto indície dávaly před turnajem tušit, že Češi budou opět patřit k jedněm z hlavních favoritů celého turnaje.

 

Základní skupiny

Ještě před základními skupinami v únoru se hrály 3 kvalifikační turnaje, kde sehrály 4 týmy systémem každý s každým a 3 nejlepší týmy se dostaly až do hlavního turnaje do italského Turína. Z 1. skupiny postoupili Švýcaři, kteří se utkali s Nory, Dány a Japonci. Ze 2. skupiny si postup na závěrečný turnaj zajistil tým Lotyšska, který předčil výběry Běloruska, Slovinska a Polska. No a z té poslední třetí se tam dostali trošku překvapivě Kazaši, kteří změřili síly s Rakouskem, Francií a Ukrajinou. Ve skupině A, kde byla i Česká republika, byly týmy Finska, Švýcarska, Kanady, Německa a domácí Itálie. Ve skupině B byli Slováci, Rusové, Švédové, Američani, Kazachstán a Lotyšsko. Jak to tak bývá, tak při velikých očekávání se týmu moc nedaří, což naši jednoznačně v základní skupině potvrdili. 15. února nás čekal první zápas proti Německu, který naši vyhráli poměrně v klidu 4:1, ale přišli jsme kvůli zranění o Dominika Haška a později i o Patrika Eliáše. Hned 2. den 16. února jsme podlehli Švýcarsku 2:3 a 18. února zase Finsku 2:4. Nutnot dodat, že zápas s Finskem ovlivnil zákrok na Jaromíra Jágra od Jarkka Ruutua.

 

 

Kdo by to byl čekal, že o holý postup do čtvrtfinále budeme hrát až v předposledním zápase skupiny proti Itálii? Skutečně tomu tak bylo, ale naši tento zápas o svojí část zvládli a vyhráli v pohodě 4:1. V posledním zápase nás čekal zápas proti odvěkému rivalovi z Kanady a po bitvě jsme prohráli 2:3, ale tento zápas nám dával naději na lepší zítřky. Konečné pořadí skupiny A teda bylo: 1. Finsko, 2., Švýcarsko, 3. Kanada a 4. Česká republika - tyto 4 týmy šly do play off do čtvrtfinále. Na 5. nepostupovém místě skončilo Německo a na 6. taktéž nepostupujícím domácí Itálie. To skupinu B si naprosto podmanili Slováci, kteří vyhráli všechny svoje zápasy. Postupně zdolali Rusko, Lotyšsko, Ameriku, Kazachstán a nakonec i Švédsko. Drobnou kaňkou může být poslední zápas ve skupině, kteří Slováci hráli se Švédy, jenž nejspíše neproběhl v rytmu fair play. Švédské mužstvo údajně zápas schválně prohrálo, aby se ve čtvrtfinále vyhlo českému výběru. Toto potvrdil později i sám Peter Forsberg a další švédští hráči. Na 1. místě skupiny B tak jako tak teda skončili Slováci, druzí byli Rusové, třetí pak Švédové a čtvrtí Američané - i tyto první 4 celky šly do čtvrtfinále. 5. a 6. nepostupující místo zbylo Kazachstán a Lotyšsko.

 

 

Play Off

Ve čtvrtfinále se utkaly tyto týmy: Finsko s Amerikou, Rusko s Kanadou, Švýcarsko se Švédskem a Slovensko s Českem. Po dominanci Slovenska v základní skupině byli Slováci pasováni do role největších favoritů na vítězství celého turnaje nebo alespoň na zisk některých medailí. Slovákům se ovšem v derby zápase s našimi hokejistami moc nedařilo. Už v 1. třetině poslal náš tým do vedení Martin Ručinský ve vlastním oslabení. V polovině zápasu přidal druhý gól našich Milan Hejduk. Na začátku 3. třetiny zdramatizoval vývoj zápas Marián Gáborík, který tak snížil na 2:1, ale to už bylo ze strany Slováků v tomto turnaji vše. Pár vteřin před koncem zápasu pečetil postup našich do semifinále gólem do prázdné branky Martin Straka. Skvěle v tomto zápase zachytal náš brankář Milan Hnilička. V dalších čtvrtfinále přetlačili Finové Ameriku 4:3, Švédové zdolali Švýcary 6:2 a Rusové vyřadili Kanadu výsledkem 2:0.

 

 

V semifinále se tak proti sobě postavily pouze evropské týmy. Zámořské celky z Kanady a Ameriky byly vyřazeny již ve čtvrtfinále. Dvojice byly utvořeny následovně: Česko proti Švédsku a Rusko proti Finsku. V bláznivém zápasu našich proti Švédům padlo neuvěřitelných 10 gólů, bohužel pro nás více jich dali Švédi a získali kromě skalpu našeho týmu 7:3 i postup do finále.  V tomto zápasu to naopak Milanu Hniličkovi v naší brance moc nešlo a tak přepustil své místo Tomáši Vokounovi, který následně odchytal i duel o bronz. Ve druhém semifinále Finové naprosto vymazali ruské střelce a zvítězili 4:0.

 

 

 

V malém finále, jak se přezdívá zápasu o bronz, na nás teda čekal náš největší odvěký rival už z doby Československa Rusko. Tento zápas de facto ovládli naši hokejisté a byli po celý zápas až na některé pasáže hlavně během ruských přesilovek lepší. Rusům tzv. tekly nervy a dost často byli vylučování. Například Ilja Kovalčuk dostal trest na 5 minut + do konce utkání a Pavel Datsyuk zase osobní trest na 10 minut za protesty. Češi nakonec vyhráli 3:0 a zasloužili si tak 2. a zatím pořád poslední medaili z olympiády v samostatné historii českého hokeje.

 

 

Samotné finále se tak stalo záležitostí pro skandinávské celky a o nejcennější kovy se spolu utkaly výběry Finska a Švédska. Nutno dodat, že tento zápas byl reklamou na hokej a byl to zápas se vším všudy. Toto střetnutí nakonec vyhráli Švédové a zasloužili si tak nejcennější medaile, na Finy zůstalo stříbro, ale v této konkurenci měla každá medaile obrovskou váhu. Švédové svojí dominanci v této sezóně potvrdili ještě za 3 měsíce na mistrovství světa v lotyšské Rize, kde také získali zlaté medaile a poprvé v historii tak získal stejný tým v jedné sezóně od zavedení play off zlatou medaili na olympiádě i na mistrovství světa. Ve finále mistrovství světa v Lotyšsku v Rize mimochodem Švédové zdolali náš výběr 4:0.

 

 

Jak jste se právě dočetli, tak i my jsme zažili medaile, které rozhodně nebyly tak suverénní. Po základních skupinách nikdo z fanoušků nevěřil, že projdeme čtvrtfinále a nakonec z toho byla medaile. Jako bonus k tomu byl i skalp Ruska, který má vždycky vělikou váhu. Zrovna náš čtvrtfinálový soupeř ze Slovenska doplatil na krutost systému, že o celém výsledku turnaje rozhoduje vlastně jenom jeden zápas, kterým je čtvrtfinále, ale i takový umí být sport. Podobně jsme na tom byli zase my v opačném gardu s dost možná ještě horšími podmínkami, ale o tom zase až někdy příště.


 

Zdroje:

http://www.sport.cz/ostatni/zoh/clanek/70565-poradatele-olympiady-prodali-uz-pres-pul-milionu-vstupenek.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ledn%C3%AD_hokej_mu%C5%BE%C5%AF_na_Zimn%C3%ADch_olympijsk%C3%BDch_hr%C3%A1ch_2006

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ledn%C3%AD_hokej_na_Zimn%C3%ADch_olympijsk%C3%BDch_hr%C3%A1ch_2006

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko_na_Zimn%C3%ADch_olympijsk%C3%BDch_hr%C3%A1ch_2006

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_olympijsk%C3%A9_hry_2006

https://www.youtube.com/watch?v=neomg0LXUOM

https://www.youtube.com/watch?v=2rUU4daKTTc

Další články z této sekce...

ANKETA

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Příběh českých a slovenských hokejistů trvá 100 let. Jejich slavné zápasy drží v napětí hokejový národ. Češi i Slováci jsou právem označovány jako hokejové národy ze středu Evropy. V tomto blogu budou zajímavá videa a články z hokejové prostředí včetně všech jeho příbuzných sportů.
* Založen: 5.12.2010 8:22:44
* BlogRank: 3,98
* Přístupů: 1 316 434
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 4
Toplist