Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Herní PC pro letošní podzim *díl 1

13.09.07, 09:07, autor: Ammoni@c, vyšlo v blogu: Ammoni@c
Tento rok panuje od jeho začátku docela suché období, kdy by kvalitní hry mohl člověk počítat na prstech jedné ruky. To se naštěstí v nejbližším období změní a dá se říct, že velmi kvalitních novinek zažijeme jako nikdy. Je tedy nejvyšší čas upgradovat herní počítač a vychutnat si ten nášup do sytosti a v nejlepší kvalitě...

Tento rok panuje od jeho začátku docela suché období, kdy kvalitní hry by mohl člověk počítat na prstech jedné ruky. To se naštěstí v nejbližším období změní a dá se říct, že velmi kvalitních novinek zažijeme jako nikdy. Je tedy nejvyšší čas upgradovat herní počítač a vychutnat si ten nášup do sytosti a v nejlepší kvalitě. Protože můj součastný herní počítač už je na úplném sklonku výkonného života (Athlon XP 3000+, MSI KT880, Radeon X850XT-256), nemělo cenu upgradovat jednotlivé komponenty, ale koupit rovnou celou novou sestavu. Jaké komponenty jsem si nakonec vybral já a proč? To je námět tohoto prvního dílu. Třeba vám tím i dám menší inspiraci k nákupu :o) V díle druhém pak všechny komponenty složíme a to vše bude doplněno textem a spoustou obrázků. Možná jste někdy toužili po tom, složit si sami svůj vlastní počítač, ale báli jste se toho nebo nevěděli jak na to. Snad vám právě druhý díl bude malou inspirací…

Poznámka: Ještě na začátek malou poznámku. Prosím fanboys jednotlivých značek, aby se vyhnuli komentářům typu AMD/ATI apod. sux, pokud to nejsou schopni podložit rozumnými argumenty. Výběr jednotlivých komponent je velmi často podmíněn sympatiemi k té či oné značce. To chápu, ale neznamená to, že konkurence nenabízí podobně kvalitní výrobek, který si právě já koupím :-D.

Takže, pojďme na to…

PROCESOR

Dva hlavní rivalové na trhu – Intel / AMD. Spousta lidí se při výběru procesoru přiklání k sympatiím k jedné nebo druhé značce. Kvalitní procesory dnes mají na trhu oba výrobci, i když Intel je na tom v součastné době podstatně lépe a AMD bohužel už mnoho měsíců ztrácí. Dnes nemá smysl kupovat cokoli slabšího než dvoujádrové procesory. Ačkoli je mi AMD tak nějak bližší srdci a mám od něj i součastný procesor, volba nakonec padla na procesor od Intelu – jejich Core jádra jsou na tom opravdu velmi dobře a jejich příjemná cenová politika se mi líbí (komu taky ne, že :o). Rozhodování nakonec padlo na dva kousky – buď jedno z nejrychlejších dvoujáder nebo v minulých měsících velmi zlevněné čtyřjádro Core2Quad 6600 – cenově vyjdou plus mínus stejně. Nakonec jsem zvolil druhý jmenovaný kousek. Pravdou je, že hry v součastné době podporu pro 4-jádra nemají, takže by se mohlo zdát, že je to vlastně zbytečná koupě. To ale není tak docela pravda. Jednak – dvě očekávané pecky: Half-life 2 Episode Two a Crysis již budou 4-jádra podporovat a další hry mají následovat. Druhak – často si teď hraju s editováním videa a tam bude síla 4-jádra hodně znát.

null

CHLADIČ

Většina procesorů se dnes prodává boxovaných, tedy i s referenčním chladičem a ventilátorem. Dá se samozřejmě pořídit i procesor bez těchhle „serepetiček“, ale rozdíl záruky pak bývá 2 roky – tedy na box je tříletá na ne-box roční. A to už se hodí si něco málo připlatit, i když pak chladič s ventilátorem letí do kouta. Po pročtení několika testů a zkušeností uživatelů jsem nakonec vybral model od Scynthe 1100P Ninja, ten by měl i přetaktovaný procesor bez problému uchladit.

null

ZÁKLADNÍ DESKA

V podstatě nejdůležitější součástka v počítači, kterou hodně lidí podceňuje. K čemu vám ale bude výkonný procesor a grafická karta, když jejich sílu nebude umět deska správně využít, či bude nestabilní. Nejvýkonnějším čipsetem je v součastné době nForce 680i od firmy NVIDIA. Bohužel jen samotný čipset je velmi drahý a kvalitní a stabilní deska vyjde na nehorázné peníze. Sáhl jsem tedy raději k čipsetu od Intelu – P35, který také nabízí pořádný výkon. Původní výběr desky od Abitu padnul, deska je nedodatelná. Vybíral jsem i u Asusu, firmy kterou mám rád, protože si s návrhem komponent dokáže vyhrát a přináší vždycky hezkou řádku vychytávek. Bohužel žádná jejich deska s P35 čipsetem mě nijak zvlášť nezaujala. Volba nakonec padla na Gigabyte, který v poslední době vyrábí hodně zajímavé kousky. Konkrétně model GA-P35-DQ6 dostával v zahraničních recenzích výborná hodnocení jako velmi stabilní, výkonný a vhodný k přetaktování. Jasná volba.

null

GRAFICKÁ KARTA

Situace je zde podobná jako u procesorů. AMD-ATI ztrácí a jejich nejvýkonnější řešení patří spíše k střednímu highendu. Navíc jejich ovladače hodně ztratily na své výborné pověsti a to že musí před vydáním každé nové AAA hry vydávat speciální hotfixy, aby ta hra (někdy vůbec) jela alespoň trošku slušně, pro mě příznivou notou nehraje. Zvláště, pokud pak na takto vydaných ovladačích nefungují starší hry. V podstatě všechny moje dosavadní grafické karty byly od ATI, ale je čas na změnu. Volba padla na Geforce 8800GTX, konkrétně na tu od firmy Leadtek.

Leadtek

OPERAČNÍ PAMĚTI

Původně jsem zamýšlel koupit hned 4GB, ale výsledná cena mě odradila. Zároveň jsem trval i na tom, že paměti musí být v jednom packu – tedy už z výroby spárované. V minulosti jsem s tím měl neskutečně problémů, kdo 6x po sobě nereklamoval paměti, ten nepochopí. JENŽE. Zatímco 2GB spárované moduly stojí kolem 2000,-, ty 4GB vyjdou přes 6000,-. Vzhledem k tomu, že v součastné době mi 2GB paměti naprosto stačí, přijde mi to jako zbytečná investice. Zatím se tedy spokojím jen s 2GB a v okamžiku, kdy přestanou být dostačující, přejdu na 4GB. V té době už bude cena určitě příznivější.

HARD DISK

Původně jsem uvažoval nad WD Raptorem 74GB s 10.000 otáčkami, který disponuje výborným výkonem, ale nakonec z toho sešlo. Volba padla na klasický SATA II harddisk, jelikož preferuji Seagate, tak na model této firmy. 320GB varianta, kterou jsem původně chtěl, je bohužel beznadějně vyprodána, takže jsem zvolil disk o velikosti 500GB s 16MB vyrovnávací paměti. K tomu přidám ještě 320GB PATA disk, který mám v současnosti v počítači - na věci stahované z internetu dostačující.

ZDROJ

Další hodně podceňovaná komponenta. Většina uživatelů si dnes prostě řekne, že 400W zdroj jim úplně stačí, že papírově nebude jejich PC nikdy tak hladové. Jenže... Takové zdroje na tom ve většině případů nejsou moc dobře s účinností. Co to znamená v reálu? Větší spotřebu elektrické energie. Ono se to nezdá, ale kvalitní zdroj s větší účinností může znamenat úsporu i několika set až tisícikorun ročně. K tomu dostanete navíc zaručenou stabilitu, co víc si přát :o). Nakonec jsem vybral zaručenou kvalitu - 700W zdroj od firmy Fortron.

Fortron

ZVUKOVÁ KARTA

Integrované zvukové karty jsou v dnešní době už na hodně slušné úrovní, pokud si chce člověk ve hrách vychutnat pořádný prostorový zvuk, musí si pořídit speciální zvukovou kartu. V dnešní době existuje v podstatě jen jedna varianta – X-FI od firmy Creative (snad jediné karty, co mají podporu EAX ve Vistách). Nejlevnější model Audio je podle parametrů příliš ořezaný, takže bylo nutné se poohlédnout po něčem lepším. Gamer už je na tom podstatně lépe, ale některé stížnosti uživatelů mě od tohoto modelu odradily. Nakonec jsem si vybral verzi Xtreme Gamer Fatal1ty Pro, která disponuje vším, co by měla moderní zvuková karta umět.

X-FI Fatal1ty

SKŘÍŇ

Tady jsem se nakonec při vybírání zarazil na nejdelší dobu. Ono vybrat nějakou slušnou skříň, která bude vkusná (ty všemožný futuristický tvary mě maximálně odpuzují), z dobrého kvalitního materiálu, prostorná, a přitom nestála tolik co procesor s deskou dohromady, je celkem problém. Nakonec jsem sáhl po skříni, která je určena spíše pro server - Chieftec WH-01B-B-OP, ale je tím pádem prostorná a vzdušná a dá se dobře modifikovat. 1mm tlustý hliník mluví sám za sebe a v neposlední řadě se mi její strohý design opravdu líbí a vyhovuje mi.

OPERAČNÍ SYSTÉM

Zde je situace zcela jasná. Kvůli podpoře DirectX10 nepřichází v úvahu jiná možnost než Windows Vista , v sekundáru s několika linuxovými distribucemi na testování. Pro mé účely bude stačit Vista Home Premium 64bit, samozřejmě legální.

Výběr komponent je u konce. Příště se můžete těšit na obrazovou dokumentaci, aneb jak se to celé „dává do kupy“. Zůstaňte naladěni :o)

Epilog

Ještě než začnete psát komentáře typu: „Tos měl ještě počkat, na konci roku přijde nová GeForce a výkonnější 4-jádra od AMD“ - !!musím vás zarazit!!. Já to samozřejmě vím, ale počítač si nekupuju pro to, abych tam měl tu nejnovější grafickou kartu, ale pro to, abych si mohl v dobré kvalitě zahrát hry, které do vánoc vyjdou.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 3.2.2006 4:01:06
* BlogRank: 1,25
* Přístupů: 50 002
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist